> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> Reteta aluat nuci
Catalina
mesaj Dec 23 2005, 01:23 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 110
Inregistrat pe: 23-May 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 3,566

Va rog frumos, unde gasesc reteta de aluat pentru cojile de nuci care se fac in forma. Am gasit o forma de fonta la mama, care se pune pe aragaz.
Catalina
Go to the top of the page

+Quote Post
NAZDRAVANA
mesaj Dec 23 2005, 10:12 PM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 747
Inregistrat pe: 24-September 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 27,618

Catalina, pot sa-tzi dau eu o retzeta pe care o potzi folosi si la formele de saratzele. Nu mai tzin minte exact cata coca rezulta dar e foarte buna. Eu o folosesc tot timpul pentru nuci si saratzele dulci. Sper sa-tzi placa.
Iata si retzeta:
6 oua, 2 cani untura ( nu am inlocuit untura cu altceva asa ca nu stiu cum ar iesi daca ai folosi unt sau margarina), 2 cani zahar, 1 linguritza amoniac stins cu zeama de lamaie, sare, faina.
Se amesteca mai intai ouale cu zaharul, apoi sarea, amoniacul si apoi untura adusa la temperatura camerei ( nu trebuie sa fie lichida ci fluida). Se adauga apoi faina pana rezulta o coca potrivit de tare.
Potzi sa mai adaugi miroase (vanilie, esentza de rom, scortzisoara) dar eu nu am incercat.
Spor la treaba si Craciun Fericit! happy.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 26th October 2014 - 08:55 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare