3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum scapi de trigliceride?
mariusotto
mesaj Oct 2 2003, 11:20 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 2-October 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 9,285

Numele meu este Marius Otto Vintila, am varsta de 31 ani si sunt din Bucuresti.
De curand am primit rezultatele unor analize pe care le fac aproximativ o data pe an iar problema este cu Colesterolul si trigliceridele. Valorile sunt: Colesterol - 267 iar trigliceridele - 575. Nu am cunostinte despre istoricul parintilor si nu ma pot pronunta daca este ceva ereditar.
Am consultat un doctor nutritionist si m-a sfatuit sa incep un regim alimentar si in paralel un tratament cu Sortis, tablete de 20mg cate una zilnic seara dupa masa timp de 60 de zile, diagnosticul stabilit fiind DISLIPEDEMIE - sper ca am inteles bine.
Nu as dori sa incep sa iau medicamente de genul acesta acum. Problema este ca mi s-a spus ce NU se mananca in aceste situatii dar nu si ce se poate. Apelez la bunavointa celor care au retete si vor sa ajute. Va multumesc
[addsig]
Go to the top of the page

+Quote Post
gnld
mesaj Mar 10 2004, 09:27 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 10-March 04
Membrul Nr.: 12,616

Stimate Domn,

Am suferit de DISLIPEDEMIE o viata de om (in anul 1997 aveam trigliceridele 1780 ?!). Dupa 3 ani cumpliti de Sortis, Zocor, Lypantil (pe retete necompensate) si o dieta crunta (carne fiarta, legume, etc) am ajuns la un nivel de 380. In iarna anului 2001 am facut o pauza de 2 luni, pentru ca aveam probleme mari cu ficatul si stomacul (ca urmare a consumului de medicamente) si am ajuns din nou la un nivel de 1350 (stresul si hiperinsulinismul sunt cauze principale ale cresterii nivelului de trigliceride).

Din anul 2001, am abandonat complet tratamentele alopate si am urmat o cura completa cu integratori alimentari GNLD (www.gnld.com), in special Ulei de Somon Omega-3.

Din prima luna, nivelul trigliceridelor a scazut de la peste 1300 la 550. In urmatoarele 6 luni am ajuns la un nivel normal. Ulterior, am abandonat orice dieta si mananc normal (fara exagerari in privinta dulciurilor si grasimilor).

Multa sanatate!

Acest mesaj a fost editat de gnld: Feb 10 2008, 08:10 PM
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Allegra
mesaj Apr 22 2004, 10:48 AM

micro Bucatar

Postari: 13
Inregistrat pe: 16-March 04
Membrul Nr.: 12,759

marius otto vintila - am citit mesajul tau si pot sa iti dau o mana de ajutor, dar pentru asta am nevoie de cateva informatii suplimentare ca sa iti trimit un program personalizat. este bine ca tratamentul cu medicamente, de orice fel, sa il incepi doar in cazul in care nu reusesti prin dieta. eu nu o sa iti fac o dieta cu ce sa mananci luni, ce sa mananci marti s.a.m.d, ci o lista cu alimentele pe care poti sa le mananci, in ce cantitati, in ce moment al zilei sunt recomandate, cum le poti combina si alte detalii de genul acesta. daca ai nevoie si de retete culinare pot sa iti trimit cate vrei.

daca te intereseaza, trebuie sa iti stiu: inaltimea, greutatea, prezenta altor afectiuni si nivelul de activitate fizica zilnica.

+Quote Post
Ada
mesaj May 18 2004, 08:33 PM

micro Bucatar

Postari: 15
Inregistrat pe: 18-May 04
De la: Brasov (Brasov)
Membrul Nr.: 14,334

Intrati pe http://www.wellness.ro/colesterol.htm , veti gasi solutii naturiste eficiente pentru scaderea concentratiei de trigliceride si de colesterol din sange.

+Quote Post
sadblack
mesaj Jan 4 2006, 11:56 AM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 18-December 05
Membrul Nr.: 29,448

Buna ziua,
in decembrie am am fost diagnosticat cu Dislipidemie , trigliceridele fiind 503 .Trebuie sa intru pe regim iar problema este ca nu prea stiu nici o dieta pentru asa ceva.Daca ma puteti ajuta cu ceva retete sau tipuri de diete recomandate pentru asa ceva v-as ramane recunoscator.

+Quote Post
pesi
mesaj Jan 4 2006, 02:26 PM

Master of disaster

Postari: 19,542
Inregistrat pe: 27-January 04
Membrul Nr.: 11,411

Sursa : net, siteul xyzw.ro

Sfaturi pentru bolnavii cu dislipidemie

Ce este colesterolul?
Colesterolul este o substanţă īnrudită cu grăsimile şi care are un rol important īn buna funcţionare a organismului. El are īn mod normal o concentraţie īn sānge de pānă la 200-250 mg/dl.

Sursele de colesterol pentru organism sunt: alimentele grase (grăsimi animale, gălbenuşul de ou, viscere) sau fabricarea lui de către ficat la persoanele cu predispoziţie ereditară, obeze, diabetice, alcoolice sau care folosesc anticoncepţionale.

Creşterea colesterolulul peste valorile normale se numeşte hipercolesterolemie. Ea apare fie datorită unei alimentaţii bogate īn colesterol, fie prin fabricarea lui īn exces īn situaţiile mai sus amintite.

Hipercolesterolemia duce la ateroscleroză, o ameninţare majoră asupra inimii.

Ce reprezintă colesterolul rău şi cel bun?

Colesterolul care circulă īn sānge se prezintă sub două forme. O formă este colesterolul rău. Īn cea mai mare parte, el este colesterolul-LDL (sau col-LDL). Valorile normale ale col-LDL sunt de 130 mg/dl. O mică parte din colesterolul rău circulă legat de trigliceride (deci nu este col-LDL). Termenul de rău se referă la faptul că acest colesterol se depune īn peretele arterelor, producānd ateroscleroza.

O altă formă o reprezintă colesterolul bun sau colesterolul-HDL (col-HDL). Valorile lui normale īn sānge sunt cuprinse īntre 35-40 mg/dl. Se numeşte bun pentru că el reprezintă colesterolul scos din artere şi alte ţesuturi pentru a fi eliminat din corp.

Īn condiţii normale īn sānge se găseşte de aproximativ 4 ori mai mult colesterol rau decāt colesterol bun. Dacă acest raport creşte, este favorizată producerea aterosclerozei. Creşterea raportului se realizează fie prin creşterea col-LDL (rău), fie prin scăderea col-HDL (bun). Scăderea raportului se datorează reducerii col-LDL (rău) sau creşterii col-HDL (bun). Īn acest caz riscul producerii aterosclerozei este diminuat.

Semnificaţia determinărilor de colesterol din sānge este următoarea:

Colesterolul total = colesterol rău + colesterolul “bun”, dar īn general, se consideră că el reflectă colesterolul rău;

Col-LDL = īntotdeauna este colesterol rău

Col-HDL = īntotdeauna este colesterol bun;

Raportul colesterol total/col-HDL arată de cāte ori este mai mult colesterol rău decāt colesterol bun Dacă raportul este >5, există pericolul producerii aterosclerozei.

Ce reprezintă trigliceridele?
Trigliceridele sunt substanţe grase care reprezintă o importantă sursă de energie pentru organism. Ele se găsesc īn sānge, īn concentraţie normală <200mg/dl. Sursele de trigliceride sunt de natură exogenă (din alimentele bogate īn grăsimi animale) sau endogenă (prin producţie hepatică). Acestea se găsesc depozitate sub formă de rezerve de energie īn grăsimea care se depune īn diferite regiuni ale organismului.

Hipertrigliceridemia reprezintă o creştere a trigliceridelor īn sānge peste valorile normale. Ea apare, fie datorită unei alimentaţii excesive īn grăsimi sau dulciuri (acestea, īn anumite condiţii se transformă īn grăsimi), fie prin fabricarea lor īntr-o cantitate crescută īn ficat, datorită mai ales unei eredităţi anormale.

Valori normale ale lipidelor din sānge
Colesterol total <200-250 mg%

Col-HDL >35-40 mg%

Col-LDL <130 mg%

Colesterol total/col-HDL <5 mg%

Trigliceride <200 mg%

Dislipidemiile
Ce este dislipidemia?
Aceeaşi denumire se referă la bolile datorate unor dezechilibre īn ceea ce priveşte lipidele (adică grăsimile) din sānge.

Modificări apărute īn dislipidemie:
Creşterea colesterolului total sau a colesterolului rău (col-LDL);

Scăderea colesterolului bun (col-HDL);

Creşterea raportului colesterol total/col-HDL >5;

Creşterea trigliceridelor sanguine.

Care este riscul producerii dislipidemiilor?
Creşterea colesterolului rău (col-total sau col-LDL) sau scăderea colesterolului bun (col-HDL) favorizează producerea aterosclerozei, adică: cardiopatia ischemică, infarctul miocardic, hemoragia cerebrală, arteriopatia membrelor inferioare.

Creşterea trigliceridelor īn sānge pānă la 500 mg/dl, mai ales īmpreună cu colesterolul rău favorizează producerea aterosclerozei.

Creşterea trigliceridelor sanguine peste 500-1000 mg/dl favorizează producerea unei boli grave numită pancreatită acută.

Cum poate fi redus nivelul lipidelor din sānge?
Prin alimentaţie;

Prin exerciţiu fizic care este un mijloc terapeutic extrem de important, chiar dacă se rezumă doar la mersul pe jos;

Cu ajutorul medicamentelor, cānd vi le prescrie medicul. De obicei aceste medicamente se introduc dacă după 2-3 luni de regim alimentar grăsimile din sānge nu scad la un nivel satisfăcător.

Sfaturi asupra alimentaţiei
Tipurile de grăsimi din alimente sunt reprezentate de:

· Grăsimi saturate: īn general solide la temperatura camerei (unt, grăsime, untură, slănină, frişcă, smāntānă);

· Grăsimi polinesaturate: majoritatea lichide (cele mai multe uleiuri vegetale, cu excepţia untului de cacao, cocos);

· Grăsimi mononesaturate: lichide (ulei de măsline).

O dietă sănătoasă pentru Dumneavoastră īnseamnă:

Să reduceţi grăsimile şi să le evitaţi pe cele saturate; Limitaţi consumul zilnic de grăsimi la 30% din calorii, din care 10% trebuie să reprezinte grăsimile saturate;

Colesterolul trebuie să reprezinte 100 mg/1000 cal, mai puţin de 300 mg/zi (pentru detalii şi lămuriri adresaţi-vă medicului);

Reduceţi cantitatea de colesterol consumată:

Māncānd mai degrabă Māncānd mai puţin
Peşte
Mezeluri

Carne albă
Carne roşie, organe

Lactate cu conţinut scăzut īn grăsimi
Dulciuri cu conţinut crescut īn zaharuri rafinate

Fructe, vegetale proaspete
Ouă, maioneze, creme

Grăsimi poli- şi mononesaturate
Grăsimi saturate

Produse de patiserie, prăjituri, sucuri

Alimente interzise:
Cărnurile grase, mezelurile, viscerele, conservele, ouăle (este permis doar albuşul şi nu mai mult de 1-2 galbenuşuri/săptămānă), pastele făinoase cu ouă, fasolea uscată, mazărea uscată.

Grăsimile animale (unt, smāntānă, frişcă, slănină, untură).

Dulciurile interzise: toate preparatele cu ouă, īngheţate, creme cu unt, frişca, prăjiturile cu fructe oleaginoase (nuci, alune, arahide), ciocolata şi īn general dulciurile concentrate.

Sunt permise (dar nu īn cantitate mare) dulciurile preparate din albuş (spume, bezele), tarte de fructe, gelatine cu fructe, orez cu lapte degresat.

Fructele sunt permise cu excepţia: smochinelor, curmalelor, migdalelor, nucilor, alunelor, arahidelor, prunelor, bananelor.

+Quote Post
pesi
mesaj Jan 4 2006, 02:36 PM

Master of disaster

Postari: 19,542
Inregistrat pe: 27-January 04
Membrul Nr.: 11,411

Daca stii si italiana www.farmaciamulas.it

ALIMENTI DA PREFERIRE NELLE DIETE A BASSO CONTENUTO DI COLESTEROLO

CARNI: pollo (petto, coscia senza pelle) - prosciutto crudo (solo parte magra) - petto o coscia di tacchino - petto di faraona - piccione giovane - lonza di maiale - agnello, capretto (spalla coscia o carre') - coniglio - parte magra del bovino adulto - castrato e vitello (solo parte magra) - bresaola -

PESCI: tutti i pesci magri -

LATTE E LATTICINI: latte magro - yogurt di latte magro - ricotta fresca

VARI: pane integrale - grissini, fette biscottate - brodi - vegetali, passati di verdura - minestre di pasta o riso - riso o paste asciutte condite con olio - tutte le verdure, i legumi, la frutta -

DOLCI: zucchero, caramelle - sorbetto alla frutta - miele - granita -

CONDIMENTI: olio di oliva, di soia, di girasole di mais -

METODI di COTTURA DA PREFERIRE: a vapore, al forno, alla griglia - a microonde - allo spiedo

DA USARE CON MODERAZIONE -

CARNI: bovino adulto (semigrasso) - vitellone o castrato semigrasso- agnello parte semigrassa - salame da cuocere - lingua di bovino wurstel - coscia di faraona - trippa di bovino - maiale semigrasso -

PESCI: capitone, aragosta - sardine sott'olio - anguilla, molluschi - calamaro, crostacei - aringa in scatola - zuppa di pesce LATTE E LATTICI: mozzarella- ricotta di pecora - taleggio magro - fontina - robiola -

VARI: uova (consentite 2 alla settimana) - vino - tortellini -

DOLCI: cassata, gelato al latte - crema pasticcera - cacao amaro - crostata - pan di spagna -

CONDIMENTI: margarina vegetale -

METODI DI COTTURA: fritti in grassi vegetali

ALIMENTI DA EVITARE -

CARNI: salame,cotechino pancetta, coppa - prosciutto cotto - salsiccia - oca, anitra e selvaggina - estratti di carne - pate' di fegato - rene, cervello e frattaglie - vitello, bovino, agnello, castrato, maiale grasso -

LATTE E LATTICI: provola - edam - certosino - pecorino - asiago, bel paese - caciotta, provolone - gorgonzola - emmenthal parmigiano e grana - mascarpone - brie, cheddar - latte intero - panna - VARI: liquori, aperitivi alcoolici - sughi - DOLCI: marzapane - crema al burro - cioccolato - panna -

CONDIMENTI: burro - lardo, strutto - olio di arachidi -

METODI DI COTTURA DA EVITARE: fritti in grassi animali (burro, lardo)

E' opportuno programmare nel menu' settimanale la presenza a rotazione dei vari alimenti rispettando le seguenti proporzioni (ci sono 14 pasti): - 4 volte CARNE (preferire carne bianca: pollo, tacchino, coniglio, arista di maiale. Scartare sempre le parti grasse visibili prima della cottura, eliminare la pelle del pollo etc.) - 3 volte almeno PESCE (non cozze, vongole, molluschi in genere; i gamberetti sono abbastanza grassi) - 1 volta 2 UOVA (cottura a piacere, purche' senza burro) - 1 volta FORMAGGIO (preferire quello magro tipo mozzarella, ricotta, crescenza, taleggio) - 1 volta AFFETTATO magro (prosciutto, lingua, bresaola, eliminando sempre le parti grasse visibili) - 4 pasti alla settimana possono essere costituiti da un piatto unico (ad esempio pasta, risotto, pasta e fagioli), seguito da abbondante verdura mista e frutta, saltando il secondo
LIMITARE IL PIU' POSSIBILE L'USO DEI GRASSI. Non usare burro o margarine solide per cucinare; preferire sempre olio di oliva o di semi (girasole, soia, mais). Quando e' indispensabile usare piuttosto margarine molli.

Sconsigliabile la maionese, il lardo, la pancetta, l'olio di arachidi. I dolci se fatti con burro e uova vanno evitati.

Daca nu , imi spui si iti traduc floare.gif

+Quote Post
sadblack
mesaj Jan 4 2006, 05:09 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 18-December 05
Membrul Nr.: 29,448

OK...MULTAM DE INFORMATII..

+Quote Post
mimi67
mesaj May 23 2006, 08:13 AM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 23-May 06
Membrul Nr.: 32,127

AM FACUT RECENT ANALIZA TRIGLICERIDELOR SI AM O VALOARE DE 587, CEEA CE ESTE FOARTE MULT.CE TREBUIE SA FAC?MENTIONEZ CA NU-MI FACEAM ACESTE ANALIZE DACA NU-MI RECOMANDA DR.OFTALMOLOG,UNDE M-AM DUS SA-MI SCOT A 3-A OARA LIPOAMELE DE LA AMBII OCHI.CUM SA SCAP DE ACESTE GRASIMI NEARSE DIN ORGANISM????????????VA ROG EMAL

+Quote Post
luta viorel 3477...
mesaj Aug 18 2006, 02:31 PM

micro Bucatar

Postari: 7
Inregistrat pe: 27-April 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 31,804

(mimi67 @ May 23 2006, 06:13 AM) [snapback]219010[/snapback]

AM FACUT RECENT ANALIZA TRIGLICERIDELOR SI AM O VALOARE DE 587, CEEA CE ESTE FOARTE MULT.CE TREBUIE SA FAC?MENTIONEZ CA NU-MI FACEAM ACESTE ANALIZE DACA NU-MI RECOMANDA DR.OFTALMOLOG,UNDE M-AM DUS SA-MI SCOT A 3-A OARA LIPOAMELE DE LA AMBII OCHI.CUM SA SCAP DE ACESTE GRASIMI NEARSE DIN ORGANISM????????????VA ROG EMAL

La fel mi s-a intamplat si mie cu punctele de grasime la ochi.
va recomand, Omega 3

Acest mesaj a fost editat de luta viorel 34774: Jun 22 2007, 04:29 PM

+Quote Post
valeria-m
mesaj Sep 13 2006, 05:30 PM

micro Bucatar

Postari: 36
Inregistrat pe: 2-October 05
De la: In Romania
Membrul Nr.: 28,047

(luta viorel 34774 @ Aug 18 2006, 03:31 PM) [snapback]241723[/snapback]

La fel mi s-a intamplat si mie cu punctele de grasime la ochi.
va recomand, Omega 3 de la GNLD - mai multe detalii .

http://cal-mag.go.ro/suplimente-nutritive.htm

de asemnea va pot ajuta sa le luati ieftin

Am gasit destul de tarziu aceasta postare care ma intereseaza f. mult. Am o prima intrebare. In timpul curei de Omega-3 trebuie intrerupt tratamentul alopat? Eu iau in prezent Lipanthyl Supra pe care mi l-a recomandat medicul. A doua intrebare este, desigur, unde se gasesc in Bucuresti produsele GNLD? Am aceleasi intrebari si pentru cel care semneaza cu numele "gnld" pe acest site. Cu speranta ca o sa vedeti ceea ce am scris, va multumesc anticipat. Valeria mellow.gif

--------------------
Valeria

+Quote Post
luta viorel 3477...
mesaj Jan 12 2007, 09:18 PM

micro Bucatar

Postari: 7
Inregistrat pe: 27-April 06
De la: Bucharest
Membrul Nr.: 31,804

(milca valeria 28052 @ Sep 13 2006, 03:30 PM) [snapback]247868[/snapback]

Am gasit destul de tarziu aceasta postare care ma intereseaza f. mult. Am o prima intrebare. In timpul curei de Omega-3 trebuie intrerupt tratamentul alopat? Eu iau in prezent Lipanthyl Supra pe care mi l-a recomandat medicul. A doua intrebare este, desigur, unde se gasesc in Bucuresti produsele GNLD? Am aceleasi intrebari si pentru cel care semneaza cu numele "gnld" pe acest site. Cu speranta ca o sa vedeti ceea ce am scris, va multumesc anticipat. Valeria mellow.gif

Sorry ca am raspuns asa de tarziu, dar nu am primit instiintarea de la culinar pe mail...
NU trebuie intrerupat tratametul alopant, pot merge impreuna, dupa un timp se poate renunta la cel alopant daca medicul considera acest lucru.

Produsele se gasesc numai la distribuitori, ma refer la cele GNLD, puteti gasi si alte tipuri de omega 3, dar nu sunt la fel bune calitativ. Daca doriti mai multe info despre omega 3 gnld, dati-mi un PM

multa sanatate

+Quote Post
mihayy2002
mesaj Nov 16 2007, 07:35 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 16-November 07
Membrul Nr.: 39,818

CITAT(luta viorel 34774 @ Jan 12 2007, 09:18 PM) *
Sorry ca am raspuns asa de tarziu, dar nu am primit instiintarea de la culinar pe mail...
NU trebuie intrerupat tratametul alopant, pot merge impreuna, dupa un timp se poate renunta la cel alopant daca medicul considera acest lucru.

Produsele se gasesc numai la distribuitori, ma refer la cele GNLD, puteti gasi si alte tipuri de omega 3, dar nu sunt la fel bune calitativ. Daca doriti mai multe info despre omega 3 gnld, dati-mi un PM

multa sanatate

Ati putea sa imi dati o adresa sau un nr de tel unde gasesc Omega 3 de la GNLD?..ms mult

+Quote Post
Paul75
mesaj Feb 9 2008, 11:27 AM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 9-February 08
Membrul Nr.: 41,428

Bunii mei prieteni am avut multi ani trigliceridele, peste 400, si am facut tratament cu lipanthyl supra cateva luni, am luat si kg de Omega 3 .... dar degeaba.
Domnul de mai sus care recomanda acest "miracol" venit din Groelanda, ca vezi doamne eschimosii nu au trigliceride sunt basme. Eschimosii mananca gras dar mananca grasimi marine + au alt metabolism al lipidelor dobandit milenii de-a randul.
In plus interesul lui este sa-si vanda marfa nu sa va faca pe voi sanatosi!

Sfatul meu este urmatorul:

1) dupa ora 17.00 nu se mananca nimik si nu se bea decat apa !
2) dimineata mananci ce vrei, fara carne de pork, fara ducliuri, zahar si sucuri acide!
3) la amiaza doar fructe si legume fara paine si carne !!
4) SPORT! Minim 1.30 ore pe zi, dupa cel putin 2 ore dupa ce ati mancat!!

Daca respectati ce v-am scris faceti-va testele dupa 2 saptamani si va veti minuna de voi insiva !!
Totul depinde doar de voi!
Este greu, ba foarte greu dar asta-i calea. Atentie! Trebuie tinut strict!
Sport se cheama ala care dupa 2 ore iti tremura picoarele de oboseala si curge apa ca la dus de pe tine!

+Quote Post
peter angela
mesaj Apr 12 2008, 08:59 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 12-April 08
Membrul Nr.: 42,668

CITAT(mariusotto @ Oct 2 2003, 12:20 PM) *
Numele meu este Marius Otto Vintila, am varsta de 31 ani si sunt din Bucuresti.
<BR>De curand am primit rezultatele unor analize pe care le fac aproximativ o data pe an iar problema este cu Colesterolul si trigliceridele. Valorile sunt: Colesterol - 267 iar trigliceridele - 575. Nu am cunostinte despre istoricul parintilor si nu ma pot pronunta daca este ceva ereditar.
<BR>Am consultat un doctor nutritionist si m-a sfatuit sa incep un regim alimentar si in paralel un tratament cu Sortis, tablete de 20mg cate una zilnic seara dupa masa timp de 60 de zile, diagnosticul stabilit fiind DISLIPEDEMIE - sper ca am inteles bine.
<BR>Nu as dori sa incep sa iau medicamente de genul acesta acum. Problema este ca mi s-a spus ce NU se mananca in aceste situatii dar nu si ce se poate. Apelez la bunavointa celor care au retete si vor sa ajute. Va multumesc
[addsig]

Buna,
Sunt Angela,am 38 ani .In urma analizelor de sange efectuate mi au iesit urmatoarele rezultate:colesterolul 402.70 iar trigliceridele 2057.60
mentionez ca sant gurmanda si in ultimul timp sant foarte nervoasa si irascibila.Urmeaza sa ma duc la endocrinologie si la medicul de familie pt.analizele obligatorii. momentan iau ulei de somon cu omega 3 de la doppel hertz.Ce ma sfatuiti sa fac? Am 67 kg si 1.64 inaltime.

+Quote Post
little coffee
mesaj Apr 12 2008, 09:27 PM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
Membrul Nr.: 36,797

Te sfatuiesc sa te duci urgent la doctor! Stiu ce vorbesc, am avut trigliceridele 5575 si-am ajuns in spital, nu e de gluma!
Colesterolul creste pe fondul stresului, dar trigliceridele nu.
Trebuie sa incepi un regim in acest moment, nici o secunda mai tarziu.
Se poate sa ai o disfunctie metabolica sau chiar sa mananci prea gras, dar trebuie sa iei masuri urgent.

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
defraga
mesaj Apr 12 2008, 09:33 PM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

CITAT(peter angela @ Apr 12 2008, 09:59 PM) *
Buna,
Sunt Angela,am 38 ani .In urma analizelor de sange efectuate mi au iesit urmatoarele rezultate:colesterolul 402.70 iar trigliceridele 2057.60
mentionez ca sant gurmanda si in ultimul timp sant foarte nervoasa si irascibila.Urmeaza sa ma duc la endocrinologie si la medicul de familie pt.analizele obligatorii. momentan iau ulei de somon cu omega 3 de la doppel hertz.Ce ma sfatuiti sa fac? Am 67 kg si 1.64 inaltime.

Trebuie sa faci urgent analize.... investigati de specialitate in primul rand ca sa verifici daca nu cumva s-a strecurat vreo greseala ...iar apoi daca rezultatele sunt aceleasi ...sa fi indrumata la un medic specialist
Ia sa pui mana sa verifici glicemia si chiar sa faci hemoglobina glicozilata ....
Suferi de o dereglare de metabolism si trebuie sa vezi ce anume a provocat acest lucru.
pup si astept sa te intorci cu vesti bune

P.S. Ia spune cu setea cum stai? Bei mai mult decat de obicei lichide?
Ai scazut in greutate in ultimul timp chiar daca.... spui tu ca esti gurmanda?

--------------------

+Quote Post
iuliaeliza
mesaj May 13 2008, 08:56 PM

Captain Cook

Postari: 314
Inregistrat pe: 26-February 08
De la: pantelimon
Membrul Nr.: 41,784

CITAT(defraga @ Apr 12 2008, 10:33 PM) *
Trebuie sa faci urgent analize.... investigati de specialitate in primul rand ca sa verifici daca nu cumva s-a strecurat vreo greseala ...iar apoi daca rezultatele sunt aceleasi ...sa fi indrumata la un medic specialist
Ia sa pui mana sa verifici glicemia si chiar sa faci hemoglobina glicozilata ....
Suferi de o dereglare de metabolism si trebuie sa vezi ce anume a provocat acest lucru.
pup si astept sa te intorci cu vesti bune

P.S. Ia spune cu setea cum stai? Bei mai mult decat de obicei lichide?
Ai scazut in greutate in ultimul timp chiar daca.... spui tu ca esti gurmanda?

SUNT O DIABETICA INSULINODEPENDENTA SI MA INGROZESC DE CE SCRI, NU CUMVA ESTE O GRESALA . DACA E ADEVARAT TREBUIE SA MERGI NEAPARAT LA UN SPECIALIST. INTRADEVAR CU GLICEMIA CUM STAI

--------------------
munteanu iuliana

+Quote Post
iuliaeliza
mesaj May 13 2008, 09:05 PM

Captain Cook

Postari: 314
Inregistrat pe: 26-February 08
De la: pantelimon
Membrul Nr.: 41,784

CITAT(Paul75 @ Feb 9 2008, 12:27 PM) *
Bunii mei prieteni am avut multi ani trigliceridele, peste 400, si am facut tratament cu lipanthyl supra cateva luni, am luat si kg de Omega 3 .... dar degeaba.
Domnul de mai sus care recomanda acest "miracol" venit din Groelanda, ca vezi doamne eschimosii nu au trigliceride sunt basme. Eschimosii mananca gras dar mananca grasimi marine + au alt metabolism al lipidelor dobandit milenii de-a randul.
In plus interesul lui este sa-si vanda marfa nu sa va faca pe voi sanatosi!

Sfatul meu este urmatorul:

1) dupa ora 17.00 nu se mananca nimik si nu se bea decat apa !
2) dimineata mananci ce vrei, fara carne de pork, fara ducliuri, zahar si sucuri acide!
3) la amiaza doar fructe si legume fara paine si carne !!
4) SPORT! Minim 1.30 ore pe zi, dupa cel putin 2 ore dupa ce ati mancat!!

Daca respectati ce v-am scris faceti-va testele dupa 2 saptamani si va veti minuna de voi insiva !!
Totul depinde doar de voi!
Este greu, ba foarte greu dar asta-i calea. Atentie! Trebuie tinut strict!
Sport se cheama ala care dupa 2 ore iti tremura picoarele de oboseala si curge apa ca la dus de pe tine!
CEEA CE SPUNETI E VALABIL PENTRU CEI FARA ALTE COMPLICATII. NU TOTI POT FACE ATATA SPORT. POTI FACE UN INFART SI NU`TI MAI FOLOSESTE LA NIMIC. TOTUL LA BOLNAVII CU COMPLICATII SE FACE CU MODERATIE.

--------------------
munteanu iuliana

+Quote Post
defraga
mesaj May 14 2008, 07:14 AM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

CITAT(iuliaeliza @ May 13 2008, 09:56 PM) *
SUNT O DIABETICA INSULINODEPENDENTA SI MA INGROZESC DE CE SCRI, NU CUMVA ESTE O GRESALA . DACA E ADEVARAT TREBUIE SA MERGI NEAPARAT LA UN SPECIALIST. INTRADEVAR CU GLICEMIA CUM STAI

iuliaeliza.....
Nu era vorba de mine....ci de peter angela
In schimb sotul meu este insulino -dependent si am recunoscut o parte din manifestarile diabetului la angela....asa ca din cauza asta am trimis-o sa faca investigatii de specialitate....
Vad ca ea nu a mai intrat aici sa ne spuna ce si cum este, dar eu sper sa fie bine....
pup si sanatate multa

--------------------

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd July 2014 - 05:41 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Ǝnregistrare