29 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> cum se curata...?
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 10:47 AM

Master of disaster

Grup: Suspendat
Postari: 3,131
Inregistrat pe: 5-December 04
De la: -
Membrul Nr.: 19,157

de exemplu grilajul din cuptor? am grilat un pui in cuptor, cu o tava cu apa dedesupt ca sa se scurga grasimea dar pe grilaj a ramas untura arsa si se tine tare bine.
Go to the top of the page

+Quote Post
Bogdana
mesaj Feb 18 2007, 10:52 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

grilaj ii zici la gratarul de la cuptor? ala pe care il muti?

exista solutii speciale de curatat cuptorul, sau poti incerca cu solutii de vase, la mine cif functioneaza

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 10:56 AM

Master of disaster

(Bogdana @ Feb 18 2007, 12:52 PM) [snapback]307073[/snapback]

grilaj ii zici la gratarul de la cuptor? ala pe care il muti?

exista solutii speciale de curatat cuptorul, sau poti incerca cu solutii de vase, la mine cif functioneaza

am detergenti foarte buni dar mi-e lene sa frec fiecare vergea ca ma apuca menopauza pana-s gata. poate stii ceva truc, sa-i fac ceva, sa-l inmoi in ceva, sa-l las peste noapte cu ceva ca dupa aia numai sa-l pun sub jetul de apa si sa pice de la sine... cred ca vorbesc prostii??? cool.gif

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 18 2007, 10:58 AM

Master of disaster
Icoana Grup

Grup: Best romantic story teller
Postari: 2,842
Inregistrat pe: 5-October 04
De la: pe dinafara
Membrul Nr.: 17,498

Am mai spus pe forum:cu Coca-Cola.
Multi n-au crezut,multi s-au lasat convinsi.
Ia o sticla de jumate de litru,sau de un litru si cu o pensula unge suprafata(uscata) care tre' sa o cureti.uita de ea vreo ora,apoi clateste cu apa wink.gif

--------------------

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 11:06 AM

Master of disaster

(Bolognese di Cluj @ Feb 18 2007, 12:58 PM) [snapback]307079[/snapback]

Am mai spus pe forum:cu Coca-Cola.
Multi n-au crezut,multi s-au lasat convinsi.
Ia o sticla de jumate de litru,sau de un litru si cu o pensula unge suprafata(uscata) care tre' sa o cureti.uita de ea vreo ora,apoi clateste cu apa wink.gif

sa traiti am inteles!
mersi mult, azi si pun in aplicare ca am un flacon de cola expirat smile.gif
daca mai stii si alte fentari din astea te rog sa mi le spui ca am 2 slujbe si timpul de gospodarit mi-e limitat blink.gif grazie biggrin.gif

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 18 2007, 11:09 AM

Master of disaster
Icoana Grup

(Carmiris @ Feb 18 2007, 10:06 AM) [snapback]307084[/snapback]

sa traiti am inteles!
mersi mult, azi si pun in aplicare ca am un flacon de cola expirat smile.gif
daca mai stii si alte fentari din astea te rog sa mi le spui ca am 2 slujbe si timpul de gospodarit mi-e limitat blink.gif grazie biggrin.gif

pai tu zi-mi ce ai de curatat si io scociorasc prin caietele,memorii,carticele,revistutze wink.gif
si io mai vreau inca un jooob!!!hmmm icon_idea.gif ...as putea sa ma angajez la tine,sa iti tin gospodaria biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 11:14 AM

Master of disaster

(Bolognese di Cluj @ Feb 18 2007, 01:09 PM) [snapback]307086[/snapback]

pai tu zi-mi ce ai de curatat si io scociorasc prin caietele,memorii,carticele,revistutze wink.gif
si io mai vreau inca un jooob!!!hmmm icon_idea.gif ...as putea sa ma angajez la tine,sa iti tin gospodaria biggrin.gif

scociorasc - HAHAHA!

apoi ca la mine n-ai avea nu stiu ce treaba c-am de toate 3 oale si 2 cratitze numa' ca-s zgarcita ca naiba si te-as plati slab dar te-as trata bine biggrin.gif

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 11:41 AM

Master of disaster

mai am o durere: cum se curata depunerea calcaroasa de sub gatul robinetului de la vana?

+Quote Post
adria
mesaj Feb 18 2007, 11:42 AM

Bucataras

Postari: 151
Inregistrat pe: 5-November 03
De la: Ramnicu Valcea (Valcea)
Membrul Nr.: 9,841

off topic
Coca cola are in compozitie acid fosforic, care este mai tare decat lesia. Am inteles ca au aratat la TV un experiment cu o bucata de carne lasata in coca cola si care s-a descompus efectiv.
Asa ca sa negandim ce e la noi in stomac atunci cand o bem.

--------------------
atitudinea face diferenta

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 11:44 AM

Master of disaster

(adria @ Feb 18 2007, 01:42 PM) [snapback]307101[/snapback]

off topic
Coca cola are in compozitie acid fosforic, care este mai tare decat lesia. Am inteles ca au aratat la TV un experiment cu o bucata de carne lasata in coca cola si care s-a descompus efectiv.
Asa ca sa negandim ce e la noi in stomac atunci cand o bem.

io beau cola din cand in cand, cam 2-3 litri pe luna si nu ma cearta organismul. Cred ca doar excesul de cola e nociv. In rest vezi c-o beau si copiii si in afara faptului ca se agita cu nervii n-au nika... biggrin.gif

+Quote Post
dana3262
mesaj Feb 18 2007, 11:52 AM

Big Chef

Postari: 889
Inregistrat pe: 21-November 06
De la: Ardeal
Membrul Nr.: 34,997

Cea mai buna, va scriu denumirea " TRIUMF - SOLUTIE PENTRU CURATAT CUPTOARE, SOBE DE ARAGAZ SI VASE EMAILATE", este produsa de Farmec - Cluj-Napoca, nici o solutie care a aparut dupa revolutie (vreau sa spun ca stiu solutia de pe vremea cand eram copil), oricat ar fi ea de scumpa, nu o intrece. Ii o solutie foarte puternica, trebuie sa aveti grija la maiini, am incercat si eu diferite solutii, dar nici una nu dizolva - arsurile, grasimile - ca si Triumf-ul. Incercati si voi!

Acest mesaj a fost editat de dana3262: Feb 18 2007, 11:53 AM

--------------------
dana

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 18 2007, 11:55 AM

Master of disaster
Icoana Grup

(dana3262 @ Feb 18 2007, 10:52 AM) [snapback]307106[/snapback]

Cea mai buna, va scriu denumirea " TRIUMF - SOLUTIE PENTRU CURATAT CUPTOARE, SOBE DE ARAGAZ SI VASE EMAILATE", este produsa de Farmec - Cluj-Napoca, nici o solutie care a aparut dupa revolutie (vreau sa spun ca stiu solutia de pe vremea cand eram copil), oricat ar fi ea de scumpa, nu o intrece. Ii o solutie foarte puternica, trebuie sa aveti grija la maiini, am incercat si eu diferite solutii, dar nici una nu dizolva - arsurile, grasimile - ca si Triumf-ul. Incercati si voi!

apai tat ce-i din Cluj ii bun! biggrin.gif
stiu de Triumf,numai ca ori uit sa imi aduc ,cand merg cu masina,ori calatoresc cu avionul si nu pot...
pana o sa am,ii dau cu Coca Cola,ca mie si-asa nu imi place la gust.

Carmiris:pentru depunerea calcaroasa trebuie un produs specific(cel de la Lidl,au zis fetele de pe forum ca e f.bun),sau mai poti incerca cu otet,dar nu e suficient de puternic si apoi sa freci cu o periuta cu peri de sarma.eu am una in bucatarie,e ceva mai mare decat o periuta de dinti si e foarte utila.

--------------------

+Quote Post
Bogdana
mesaj Feb 18 2007, 11:55 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

mi-am luat si eu triumf de asta, doamne, l-am aruncat, era asa de intepator mirosul si asa de puternic ca nici nu puteam sta in bucatarie, grrrrrrrrrrr

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 11:57 AM

Master of disaster

(dana3262 @ Feb 18 2007, 01:52 PM) [snapback]307106[/snapback]

il stiu si eu din ro dar aici n-am de unde cumpara... unsure.gif

+Quote Post
Neta
mesaj Feb 18 2007, 01:11 PM

Master of disaster

Postari: 2,290
Inregistrat pe: 2-January 05
De la: In afara Romaniei si in Ea
Membrul Nr.: 19,931

Pentru indepartarea depunerilor de saruri de pe robineti sau chiar numai pentru curatare in general, folosesc CILLIT . Vad ca contine fosfati si surfactanti. Este produs spaniol, Reckitt Benckiser ( cu ocazia asta am aflat si eu)

Pentru grasimile mai mult sau mai putin arse , aragaz, vase inox, folosesc un spray care contine Natrium hidroxid , foarte bun, dar trebue manevrat cu atentie ( se gaseste si in Ro). In Ro , pe vremuri, faceam o solutie de natrium hidroxid . Trebue lucrat cu manusi.
(Pai mamele noastre nu fierbeau vasele cu lesie?)

Ceainicul electric in care fierb apa il curat perfect cu sare de lamaie ( acid citric) .

Nu am incercat cu Cola, dar o voi face cu prima ocazie.

wink.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Paloma
mesaj Feb 18 2007, 01:20 PM

Bucataras

Postari: 74
Inregistrat pe: 4-June 06
Membrul Nr.: 32,303

Buna, fetelor!
Imi pare bine ca ati deschis acest topic, nu de alta, dar am si eu o problema.
Cu ce curatati vasele de jena? ( sper ca asa se scrie wink.gif ) ca asa de frumoase ca la inceput, ale mele nu mai sunt. Mai raman urme de arsura care nu merg si mi-e frica sa dau cu peria de sarma sa nu pateasca ceva vasul.
Va pup pe toate.

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 18 2007, 01:26 PM

Master of disaster
Icoana Grup

(Paloma @ Feb 18 2007, 12:20 PM) [snapback]307127[/snapback]

Buna, fetelor!
Imi pare bine ca ati deschis acest topic, nu de alta, dar am si eu o problema.
Cu ce curatati vasele de jena? ( sper ca asa se scrie wink.gif ) ca asa de frumoase ca la inceput, ale mele nu mai sunt. Mai raman urme de arsura care nu merg si mi-e frica sa dau cu peria de sarma sa nu pateasca ceva vasul.
Va pup pe toate.

Tot cu Cola! biggrin.gif
Acuma,serios,vasele Jena le curat tot cu ce curat cuptorul.e sticla rezistenta,nu pateste nimic,iar daca in pliurile alea pe care le au,grasimea opune rezistenta mai dau si cu periuta de sarma wink.gif

--------------------

+Quote Post
tyaa
mesaj Feb 18 2007, 03:10 PM

Bucataras

Postari: 103
Inregistrat pe: 17-November 06
De la: TOPLITA
Membrul Nr.: 34,926

Dar peretii cuptorului care s-au umplut cu grasime arsa de la fripturi si ar trebui sa frec vreo sapt. incontinuu sa iasa?
Am incercat cu spray special, dar inafara de faptul ca mi s-a scurs in partea de jos (unde e flacara) si nu am mai putut folosi cuptorul o vreme, pana cand s-a evaporat porcaria aia, nu am obtinut nici un rezultat.

--------------------
Irina

+Quote Post
Zgaiby
mesaj Feb 18 2007, 04:27 PM

Bucataras

Postari: 92
Inregistrat pe: 16-November 06
De la: ..la bai de namol!..
Membrul Nr.: 34,908

...Buna ziua....(la mine)
..daca`mi permiteti fac o recomandare: produse SANO!!!.. au in gama produse pt curatzat diverse , detergenti si nu numai!!!.. eu le`am incercat si sunt foarte multumita de ele.Daca mai exista cineva pa`ci care foloseste asa ceva, astept opinii... O zi deosebita!!

+Quote Post
Carmiris
mesaj Feb 18 2007, 05:24 PM

Master of disaster

(Bolognese di Cluj @ Feb 18 2007, 03:26 PM) [snapback]307130[/snapback]

Tot cu Cola! biggrin.gif
Acuma,serios,vasele Jena le curat tot cu ce curat cuptorul.e sticla rezistenta,nu pateste nimic,iar daca in pliurile alea pe care le au,grasimea opune rezistenta mai dau si cu periuta de sarma wink.gif

noaaa deci faza cu cola functioneaza. chiar si daca e cola expirata, ca in cazul meu. Am pus grilajul pe placa ceramica a aragazului si am imbibat bine un burete in gogagola, am uns distinsul grilaj si pe burta si pe spate si l-am lasat 2 ceasuri dupa care am frecat nitel nitelus cu partea aspra a buretului si gata biggrin.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

29 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st September 2014 - 08:33 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare