3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Haideti la idei de facut...MARTISOARE!
plicurici
mesaj Feb 21 2008, 11:53 AM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 89
Inregistrat pe: 9-October 07
De la: Galati
Membrul Nr.: 39,164

Anul asta, pentru ca Ioana are 4 ani si 3 luni, e fetita mare laugh.gif cum de altfel zice ea, vreau sa ne avantam in confectionare de martisoare pentru bunici, colegi de gradiniti, prieteni... ideile mele insa nu sunt foarte multe!
Am achizitionat insa niste hartie lucioasa argintie, bleumarin si rosie; niste pungutze pliculet trasparente, o punga cu plante uscate mirositoare (din care m-am gandit sa fac niste aranjamente mici), mai am si niste coji de fistic pe care ar trebui sa le combin in diverse modele si sa le dau cu oja....
Daca aveti idei sau site-uri cu modele... astept cu nerabdare! rolleyes.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Anomiss
mesaj Feb 21 2008, 12:05 PM

Master of disaster

Postari: 4,368
Inregistrat pe: 4-October 07
De la: Micul Paris
Membrul Nr.: 39,074

cand eram mica faceam si eu din scoici lipite pe bucati de carton colorat si pe scoici lipeam margelutze, fulgi, floricele uscate. trageam o bucatica de celofan peste pe care o capsam sus si jos, puneam si un snur ca sa arate profesional! sau faceam papusele mici din fire de lana, cat mai simplist, puneam ochi, gurita de margelute . daca va apucati de treaba sa ne pui si poze biggrin.gif succes plicurici!

--------------------
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

+Quote Post
Nadyra
mesaj Feb 21 2008, 02:45 PM

Captain Cook

Postari: 295
Inregistrat pe: 26-March 07
De la: Oradea
Membrul Nr.: 37,111

posibil sa dau cu bata-n balta....nu-i mai comod sa le cumperi gata facute?

--------------------
Nailstylist

+Quote Post
Bianca-21
mesaj Feb 21 2008, 02:51 PM

Master of disaster

Postari: 5,391
Inregistrat pe: 11-October 06
De la: Germany
Membrul Nr.: 34,303

QUOTE(Yadira @ Feb 21 2008, 02:45 PM) *

e mai comod, dar e o activitate cu copilul tau. Eu cand o sa am un copil (sper sa fie fetita) o sa o inebunesc cu prostioare de genul asta. laugh.gif

+Quote Post
Anomiss
mesaj Feb 21 2008, 03:29 PM

Master of disaster

QUOTE(Yadira @ Feb 21 2008, 02:45 PM) *

yadira, fara sa dau cu bata-n balta, cand erai mica ce activitati aveai ? nu te jucai cu plastilina, nu faceai felicitari pt parinti, prieteni , papusele, diverse??

--------------------

+Quote Post
Ursuleatza
mesaj Feb 21 2008, 04:38 PM

Master of disaster

Postari: 2,720
Inregistrat pe: 10-August 06
De la: Bucuresti & Timisoara
Membrul Nr.: 33,234

Nu fiti rele, fetelor, asta a fost si primul meu gand. Si sincer, eu n-am facut martisoare sau felicitari cand eram mica, si in niciun caz cu maica-mea, si n-am ajuns asa de rau. laugh.gif

+Quote Post
Anomiss
mesaj Feb 21 2008, 04:49 PM

Master of disaster

QUOTE(Ursuleatza @ Feb 21 2008, 04:38 PM) *
Nu fiti rele, fetelor, asta a fost si primul meu gand. Si sincer, eu n-am facut martisoare sau felicitari cand eram mica, si in niciun caz cu maica-mea, si n-am ajuns asa de rau. laugh.gif

bursuletzule, unora nu le place, sau nu se pricep, nu au latura asta dezvoltata dar macar sa nu strice avantul altora. mie tare imi placea sa fac o groaza de chestii din astea "manuale" singura, la scoala, cu mama, plus ca era si mandria mai mare cand le imparteam, erau facute de mine! si plus ca ii dezvolti copilului o latura artistica, poate , dar depinde si de parinti. fara suparari

--------------------

+Quote Post
Uma
mesaj Feb 21 2008, 05:05 PM

Anti-pitzi

Postari: 3,086
Inregistrat pe: 16-November 05
De la: Mica's world :)
Membrul Nr.: 28,890

Si eu am facut mereu felicitari si diferite jucarele si imi place si acum cat sunt de mare sa ma joc cu plastilina si sa colorez cu nepota-miu smile.gif

Parintii mei au fost mereu fericiti si au pastrat toate felicitarile de la mine tocmai ca erau facute de mine.. Poate ca fetele care nu vad sensul sunt tinerele foc si nu au prins timpul jocurilor "de'a facutul ceva". In Canada din fericire sunt o gramada de jocuri tocmai asa, de facut margelute, de cusut, de construit casute si pictat smile.gif

Succes Plicurici si puiul tau e norocos sa aiba asa mama smile.gif Daca vad ceva on line, iti trimit link-ul .

--------------------
A sosit Samburel - David, 2 noiembrie 2009!!!

+Quote Post
Anomiss
mesaj Feb 21 2008, 05:11 PM

Master of disaster

si aici sunt Uma o groaza de jocuri, margelute, chestii care stimuleaza indemanarea, dar copii sunt mai preocupati de computere si tv..pacat, parintii sunt ocupati si stresati si nu se mai ocupa de copii, e mai comod sa ii lase sa beleasca ochii in monitoare!
si eu as prefera sa le iau nepotilor mei astfel de jocuri, dar nu se bucura, se bucura daca le iau un video game sau io mai stiu ce roboti, arme.
scuze de offtopic plicurici

--------------------

+Quote Post
cd7
mesaj Feb 21 2008, 05:45 PM

Captain Cook

Postari: 231
Inregistrat pe: 27-November 07
Membrul Nr.: 40,060

Am vazut undeva ca se pot decupa bidoanele de plastic(alea de apa minerala, suc) in forma de fluturasi, floricele si se pot picta sau lipesti pe ele margelute...ies delicate si rezistente in acelasi timp...
Fiica-mea a facut mereu martisoarele si felicitarile pt prietene si pt mine cu mana ei...

+Quote Post
plicurici
mesaj Feb 22 2008, 08:22 AM

Bucataras

Aseara am facut niste martisoare, Ioana chiar a fost receptiva si s-a implicat...desigur pana s-a plictisit tongue.gif , insa m-a ajutat... am sa postez in week pozele!
E super ideea cu sticla taiata si pictata... multumesc CD7 - o sa incerc sa vad ce iese...
Multumesc fetelor de sustinere! angel7.gif
Am cumparat zilele trecute o punga cu plante uscate si mirositoare si din astea am facut aseara aranjamente frumoase...o sa le vedeti... adica 4 blink.gif ...atat am putut presta in vreo 2 ore!

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 22 2008, 01:57 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

CITAT(plicurici @ Feb 22 2008, 08:22 AM) *
Aseara am facut niste martisoare, Ioana chiar a fost receptiva si s-a implicat...desigur pana s-a plictisit tongue.gif , insa m-a ajutat... am sa postez in week pozele!
E super ideea cu sticla taiata si pictata... multumesc CD7 - o sa incerc sa vad ce iese...
Multumesc fetelor de sustinere! angel7.gif
Am cumparat zilele trecute o punga cu plante uscate si mirositoare si din astea am facut aseara aranjamente frumoase...o sa le vedeti... adica 4 blink.gif ...atat am putut presta in vreo 2 ore!

Eu abia astept sa vad pozele.Si mie imi place sa fac "lucru manual" impreuna cu Patrick.Am comandat acum de la gradinita o carte cu idei;cand o primesc,daca e cineva curios pun si poze din ea.

Si noi am facut siraguri de margele si floriceleo sa revin mai incolo cu poze.

Sa aveti spor la treaba!:pupic:

+Quote Post
plicurici
mesaj Feb 22 2008, 02:15 PM

Bucataras

Sigur Petunie ca vrem pozee...multee... idei...! tongue.gif
Nu va asteptati la cine stie ce martisoare...insa eu sunt mandra de mine si de fata mea (care printre altele dimineata nu mai incapea in pene sa-i arate lu' mamaia ce a facut ea pentru colegii cool.gif de la gradinita) ca am reusit si atat! biggrin.gif

+Quote Post
Uma
mesaj Feb 22 2008, 05:12 PM

Anti-pitzi

Postari: 3,086
Inregistrat pe: 16-November 05
De la: Mica's world :)
Membrul Nr.: 28,890

QUOTE(plicurici @ Feb 22 2008, 02:15 PM) *
Sigur Petunie ca vrem pozee...multee... idei...! tongue.gif
Nu va asteptati la cine stie ce martisoare...insa eu sunt mandra de mine si de fata mea (care printre altele dimineata nu mai incapea in pene sa-i arate lu' mamaia ce a facut ea pentru colegii cool.gif de la gradinita) ca am reusit si atat! biggrin.gif

Normal, de fapt aici e spilul, copilul invata cat de important e sa faca ceva cu manutele lui si e mandru de realizarile lui!
Pupicei copiilor harnici! Si mamicilor lor!

--------------------
A sosit Samburel - David, 2 noiembrie 2009!!!

+Quote Post
meLuce
mesaj Feb 22 2008, 09:08 PM

Producator bilutze marca inregistrata

Postari: 5,264
Inregistrat pe: 19-February 06
De la: Iac-aciulea la beljica
Membrul Nr.: 30,428

Io cu lucrul manual sunt in pom. Cand eram mica si sor-mea se juca cu papusi si le croia hainutze, io le taiam la gura si le dadaeam ciorba cu lingura. Nu va spun cat cauta mama vreun sandwich picat pe undeva care credea ea ca pute laugh.gif Io eram pe langa tata cand mesterea ceva, la masina, sau prin casa. Nu-s buna deloc la cusut, brodat, si alte alea. De aia vreau baiat, ca daca o sa fie fata, o sa ma injure o viata-ntreaga . Nu vreau sa-mi traumatizez copilu' laugh.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
LIZY
mesaj Feb 22 2008, 10:04 PM

Bucataras

Postari: 121
Inregistrat pe: 6-January 06
De la: US
Membrul Nr.: 29,717

plicurici abia astept sa vad pozele. Aici nu exista martisoare si tare mult as vrea sa facem si noi.

+Quote Post
DADI.
mesaj Feb 22 2008, 10:32 PM

Master of disaster

Postari: 1,856
Inregistrat pe: 12-July 06
De la: Oradea
Membrul Nr.: 32,862

Cand eram in scoala generala, deci demult-demult, faceam felicitari de 1 si 8 Martie din hartie alba-lucioasa, pe care o taiam pe margini cu o ghilotina imprumutata de la un fotograf (taia marginile cu model), pe care creeam diferite modele (flori, fluturi) din pene colorate de fazan (nu fazanita), lipite cu lac de unghii, iar mijlocul florii sau corpul fluturelui il desenam tot cu lac de unghii si presaram globuri sparte si maruntite (atunci erau din sticla). Rezultatul era tare frumos smile.gif
Eeeee, ale tineretii valuri! rolleyes.gif

+Quote Post
arcadia
mesaj Feb 23 2008, 07:56 AM

Master of disaster

Postari: 1,917
Inregistrat pe: 29-March 06
De la: brasov
Membrul Nr.: 31,219

dragele mele, daca tot veni vorba, sa spun ce martisoare a dus fiu'meu la scoala:

in primul an de liceu, erau toti speriati si oripilati de severitatea de la colegiul unde invatau: uniforma, nr matricol, poarta incuiata dupa ora 8... cazarma, nene! asa ca de 1 martie a legat lame de ras cu aţă de martisoare si le-a impartit la colegi insotite de textul: "Cand nu mai suporţi, salveaza-te!"

morbid, stiu!
dar a facut senzatie! si gestul lui a fost interpretat de director ca un avertisment serios, asa ca n-au mai incuiat poarta. laugh.gif

in anul urmator, in martie zapada era cat gardul inca, asa ca a cumparat de la Praktiker piuliţe. le-a legat cu tradiţionala aţă alb-rosie si le-a lipit pe un card pe care scria: "Iarna-i pi-uliţă"

na, amu' aveti idei noi! laugh.gif

--------------------
Normalul e o conventie si nimic mai mult.

+Quote Post
plicurici
mesaj Feb 23 2008, 02:20 PM

Bucataras

Diseara va pun poze...
Acuma am intrat doar sa ma "minunez" de postarea Arcadiei... ohmy.gif dry.gif sa rad...sau... cool.gif blink.gif

Acest mesaj a fost editat de plicurici: Feb 23 2008, 02:22 PM

+Quote Post
plicurici
mesaj Feb 23 2008, 09:06 PM

Bucataras

Cateva poze...nu sunt cine stie ce martisoarele...dar...
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd November 2014 - 05:15 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare