4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> banci,comisioane..etc..întrebari
MAYA
mesaj Jun 24 2008, 11:45 AM

Dulcinea del Toboso

Grup: Membri de onoare
Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Care e cea mai avantajoasa metoda de a trimite bani lunar în România,printr-o banca?M-ar interesa banci din Timisoara.

Sau ...ce suma trebuie sa platesc eu daca scot bani dintr-o banca din România,cu cardul meu?

..sau,daca trimit cuiva bani din contul meu ,într-un alt cont în România..cît la suta i se ia amarîtului din suma pe care i-o trimit?

în toate variantele:
pot scoate euro?
..sau cel caruia îi trimit,poate scoate euro,sau i se dau bani românesti în valoarea euro-lui,al cursul actual?

Va multumesc mult daca ma puteti ajuta cu cîteva raspunsuri smile.gif

--------------------
Maya's World .
Go to the top of the page

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 11:54 AM

pe aici

Grup: Membri
Postari: 3,423
Inregistrat pe: 11-March 07
De la: AG-RO
Membrul Nr.: 36,900

WESTERN UNION:
Expeditorul depune banii la agentul WESTERN UNION, completează un formular şi primeşte o chitanţă cu un număr de control; <LI>anunţă destinatarul asupra
Destinatarul <LI>se prezintă la cel mai apropiat agent WESTERN UNION, prezintă un document de identificare (este util să cunoască numărul de control şi necesar să ştie cu exactitate numele expeditorului, oraşul şi ţara de origine şi suma aproximativă) şi primeşte întreaga sumă.

Suma maximă per persoană/transfer/zi este de 5000$, din România în alte ţări şi 10.000$, din alte ţări în România.

Durata operaţiunii: 10 minute (serviciu de plăţi rapid);

Procedura: <LI>în cazul primirilor de sume în valută de către persoane fizice de la persoane juridice (serviciul QUICK CASH) sau fizice (serviciul WILL CALL INBOUND), clientul va completa la cea mai apropiată unitate MKB Romexterra Bank un formular "pentru primit bani" în care va menţiona numele expeditorului, ţara de origine şi suma aproximativă transferată ; pe baza prezentării actului de identitate, destinatarul poate să intre în posesia sumei transmise în acest mod;

Expeditorul <LI>depune banii la agentul WESTERN UNION, completează un formular şi primeşte o chitanţă cu un număr de control; <LI>anunţă destinatarul asupra transferului iniţiat.

Destinatarul <LI>se prezintă la cel mai apropiat agent WESTERN UNION, prezintă un document de identificare (este util să cunoască numărul de control şi necesar să ştie cu exactitate numele expeditorului, oraşul şi ţara de origine şi suma aproximativă) şi primeşte întreaga sumă.

Suma maximă per persoană/transfer/zi este de 5000$, din România în alte ţări şi 10.000$, din alte ţări în România.

Procedura: <LI>în cazul primirilor de sume în valută de către persoane fizice de la persoane juridice (serviciul QUICK CASH) sau fizice (serviciul WILL CALL INBOUND), clientul va completa la cea mai apropiată unitate MKB Romexterra Bank un formular "pentru primit bani" în care va menţiona numele expeditorului, ţara de origine şi suma aproximativă transferată ; pe baza prezentării actului de identitate, destinatarul poate să intre în posesia sumei transmise în acest mod;
Expeditorul <LI>depune banii la agentul Expeditorul <LI>depune banii la agentul WESTERN UNION, completează un formular şi primeşte o chitanţă cu un număr de control; <LI>anunţă destinatarul asupra transferului iniţiat.

Procedura: <LI>în cazul primirilor de sume în valută de către persoane fizice de la persoane juridice (serviciul QUICK CASH) sau fizice (serviciul WILL CALL INBOUND), clientul va completa la cea mai apropiată unitate MKB Romexterra Bank un formular "pentru primit bani" în care va menţiona numele expeditorului, ţara de origine şi suma aproximativă transferată ; pe baza prezentării actului de identitate, destinatarul poate să intre în posesia sumei transmise în acest mod; , completează un formular şi primeşte o chitanţă cu un număr de control; <LI>anunţă destinatarul asupra transferului iniţiat.

--------------------
fan: n_puiu si NM-tzu
" Nu cunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea "
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 11:56 AM

pe aici

Acesta este unul, sau mai bine zis pe acesta il cunosc biggrin.gif
Am o gramada de prieteni care primesc bani prin western union)

Nu stiu ce comisioane se aplica cool.gif

--------------------
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 12:24 PM

pe aici

Comisioane percepute de Western Union la Raiffeisen

Pentru sume intre 750 si 1.000 euro - 30 euro

Pentru sume intre 1500-1750 - 65 euro

Pentru sume intre 2.000 si 2500 euro - 89 euro

Pentru sume intre 2.500 si 3.000 de euro - 109 euro

Pentru sumte intre 3.000 si 3.500 euro - 129 euro

Se pot transfera maxim 3.500 de euro pe zi.

Cum se transfera bani prin MoneyGram

Serviciul MoneyGram poate fi utilizat in peste 160 de tari, prin mai mult de 60.000 de agenti din intreaga lume. In Romania, acesta este disponibil la Banca Comerciala Romana, Banca Ion Tiriac si la Miro Bank.

Pentru a trimite bani, procedura este aceeasi ca la Western Union. Noutatea consta in faptul ca, pe langa numarul de referinta care protejaza transferul, acesta poate fi personalizat prin adaugarea unui mesaj format din 10 cuvinte. Atasarea mesajului nu presupune nici un cost suplimentar.

Comisionul variaza in functie de suma trimisa, iar la acesta se adauga o rata de schimb stabilita de MoneyGram sau de agentii sai. La 1000 de euro, comisionul platit este de 50 de euro. Suma maxima care poate fi transferata intr-o singura zi este de 18.000 de euro, insa aceasta se face in mai multe transe, de cel mult 6850 de euro. La un asemenea transfer (6850 € ) comisionul este de 265 de euro.

Banii sunt primiti la 10 minute de la efectuarea transferului, numai in euro.

Atat la Western Union, cat si la MoneyGram, nu este nevoie sa aveti deschis vreun cont bancar sau sa avati carte de credit pentru a primi banii.

Comisioane percepute de MoneyGram la BCR

Pentru sume de pina la 80 de euro-10 euro

Pentru sume intre 80 si 170 de euro-15 euro

Pentru sume de pina la 1.050 euro - 50 euro

Pentru sume intre 1690 si 2100 euro - 80 euro

Pentru sume intre 2.110 euro si 2.500 euro - 100 euro

Se pot trimite bani si prin Travel X

Un alt serviciu de transfer de bani este Travel X , la Banca Comerciala Romana. Limita maxima ce poate fi trimisa este de 2500 de euro, la care platiti un comision de 100 de euro.

--------------------
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 12:24 PM

pe aici

Comisioane percepute de Western Union la Raiffeisen

Pentru sume intre 750 si 1.000 euro - 30 euro

Pentru sume intre 1500-1750 - 65 euro

Pentru sume intre 2.000 si 2500 euro - 89 euro

Pentru sume intre 2.500 si 3.000 de euro - 109 euro

Pentru sumte intre 3.000 si 3.500 euro - 129 euro

Se pot transfera maxim 3.500 de euro pe zi.

Cum se transfera bani prin MoneyGram

Serviciul MoneyGram poate fi utilizat in peste 160 de tari, prin mai mult de 60.000 de agenti din intreaga lume. In Romania, acesta este disponibil la Banca Comerciala Romana, Banca Ion Tiriac si la Miro Bank.

Pentru a trimite bani, procedura este aceeasi ca la Western Union. Noutatea consta in faptul ca, pe langa numarul de referinta care protejaza transferul, acesta poate fi personalizat prin adaugarea unui mesaj format din 10 cuvinte. Atasarea mesajului nu presupune nici un cost suplimentar.

Comisionul variaza in functie de suma trimisa, iar la acesta se adauga o rata de schimb stabilita de MoneyGram sau de agentii sai. La 1000 de euro, comisionul platit este de 50 de euro. Suma maxima care poate fi transferata intr-o singura zi este de 18.000 de euro, insa aceasta se face in mai multe transe, de cel mult 6850 de euro. La un asemenea transfer (6850 € ) comisionul este de 265 de euro.

Banii sunt primiti la 10 minute de la efectuarea transferului, numai in euro.

Atat la Western Union, cat si la MoneyGram, nu este nevoie sa aveti deschis vreun cont bancar sau sa avati carte de credit pentru a primi banii.

Comisioane percepute de MoneyGram la BCR

Pentru sume de pina la 80 de euro-10 euro

Pentru sume intre 80 si 170 de euro-15 euro

Pentru sume de pina la 1.050 euro - 50 euro

Pentru sume intre 1690 si 2100 euro - 80 euro

Pentru sume intre 2.110 euro si 2.500 euro - 100 euro

Se pot trimite bani si prin Travel X

Un alt serviciu de transfer de bani este Travel X , la Banca Comerciala Romana. Limita maxima ce poate fi trimisa este de 2500 de euro, la care platiti un comision de 100 de euro.

--------------------
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 12:26 PM

pe aici

Este mult mai ieftin sa trimiti bani prin banca

Astfel, pentru un serviciu de transfer de bani din strainatate in doar 10-20 de minute si fara a fi nevoie de alte formalitati bancare, Western Union percepe un comision de 100 de Euro pentru trimiterea sumei de 3.000 de euro. Iar comisionul creste ametitor pe masura ce suma transferata este mai mare. Spre exemplu, pentru transferul a 3.500 de euro, comisionul ajunge la 129 de euro. Comisionul este platit de persoana care transmite banii. In comparatie, pentru transferul unei sume de bani din strainatate, prin intermediul unei banci, comisionul este de aproximativ 10 euro, pentru orice suma, la care se adauga o mica taxa impusa de banca de la care se trimit banii. Cel care primeste banii, la orice banca din Romania va plati un comision de retragere a numerarului in jur de 0,5%. Iar procedura este la fel de simpla, intrucit presupune doar deschiderea unui cont curent sau de card (daca nu exista deja) la banca unde se primesc banii. Singura problema o constituie faptul ca transferul banilor dureaza intre 3 si 10 zile, in functie de banca prin care se efectueaza transferul. Serviciile de transfer de bani mai au un dezavantaj, acela privind cantitatea redusa de bani care poate fi transferata de o persoana intr-o zi. Astfel, daca printr-o banca se poate transfera o suma oricit de mare, prin Wester Union spre exemplu, o persoana poate trimite maxim 3.500 de euro pe zi (daca transferul se face prin Raiffeisen) sau 5.000 de euro pe zi, in cazul BRD. Mult mai generoasa cu transferurile de bani este BCR, prin serviciul MoneyGram, unde se pot primi intr-o zi chiar si 18.000 de euro.

Cum se transfera banii prin banca

Este recomandabil ca inainte de a efectua transferul printr-o banca, sa aflati de la banca din Romania la care vreti sa primiti banii care este banca sa corespondenta din tara si orasul de unde se trimte suma de bani. Aceasta este in avantajul dumneavostra, intrucit prin bancile corespondente banii ajung mai repede in tara. Spre exemplu, una din bancile corespondente ale BCR in Roma este Banca Nationale de Lavoro Spa, in timp ce banca corespondenta a Raiffeisen este Banca di Roma. La aceasta banca, persoana care va trimite banii isi poate deschide un cont (daca nu are deja unul), care presupune un cost nesemnificativ sau chiar gratis, insa banii pot fi trimisi chiar si fara a deschide un cont. Se va plati insa un comision de transfer interbancar (10 euro) la care se adauga un comision al bancii respective. Persoana care primeste banii in Romania, trebuie sa aiba, la ridul ei, un cont deschis la respectiva banca, sau un card, care presupune o investitie la fel de mica, sau se poate face chiar si gratis. Spre exemplu, deschiderea unui cont curent in euro la BCR costa 80.000 de lei, in timp ce la Raiffeisen este gratis, insa trebuie depusa o suma minima pe card (5-10 euro). Pentru a primi banii la BRD, se poate deschide un cont curent, in schimbul unui comision de 2 euro sau un card de debit in euro, cotra unui comision de 5 euro. Dupa ce ati deschis contul curent sau de card, trebuie sa comunicati persoanei care va trimite bani din strainatate numarul contului (IBAN), tipul cardului, numele detinatorului si codul agentiei bancii unde se primes banii (fiecare filiala are un cod SWIFT, pe care il aflati de la reprezentantii bancii). Este important de precizat ca banii primiti in cont sau card nu trebuie neaparat retrasi (ca in cazul Wester Union sau MoneyGram), acestia putind fi transferati intr-un depozit in vederea obtinerii unei dobinzi sau pot fi pastrati pe card, de unde pot fi retrasi oricind sau se pot plati facturi sau efectua alte plati si transferuri.

--------------------
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 12:49 PM

Master of disaster

Postari: 4,968
Inregistrat pe: 12-July 07
De la: DE-Hessen
Membrul Nr.: 38,257

Cum Romania face parte din Eu , nu se percepe nici un comision la transferurile bancare normale. E lege.

Noi trimitem in fiecare luna bani acolo fara probleme. ( Am facut un Daueraufrag) .Ai nevoie de un cont deschis in euro acolo ( nici asta nu costa nimic).
Singura problema e ca in Ro se percepe un comision atunci cand retragi banii tai. Variaza in functzie de banca ( 0,4 Banca Transilvania- 0,55 Bank Post)
Banii ajung in maxim 2 zile.

Mama, Anne , cate nebunii ai scris.....ai copiat aiurea de pe net? eu cred ca asta putea sa faca si Maya tongue.gif

Cel care primeste banii plateste , cum am mai zis , 0,ceva% daca ii scoate in valuta. Daca vrea sa-i transforme in lei , nu cred ca se percepe comision la majoritatea bancilor.

In legatura cu cardul , depinde de banca. Trebuie sa intrebi la banca ta , aici , si acolo , la banca la care te duci.

Acest mesaj a fost editat de simonaro29: Jun 24 2008, 12:54 PM

--------------------

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

+Quote Post
BD
mesaj Jun 24 2008, 12:52 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,618

Eu am o prietena care trimite copiilor prin Unicredit. Are cont la banca in Italia la Unicredit si copiii in Romania la aceeasi banca si o costa in jur de 5 euro indiferent de suma trimisa (fiind filiale ale aceleiasi banci).

Westernul e scump (parerea mea, am renuntat de mult la el).

Sfatul meu e sa faci conturi la doua filiale ale aceleiasi banci existente si in DE si in RO, costa putin (taxa de depunere e infima) si comisionul nu e de luat in calcul.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 12:59 PM

Master of disaster

QUOTE(BD @ Jun 24 2008, 12:52 PM) *
Eu am o prietena care trimite copiilor prin Unicredit. Are cont la banca in Italia la Unicredit si copiii in Romania la aceeasi banca si o costa in jur de 5 euro indiferent de suma trimisa (fiind filiale ale aceleiasi banci).

Westernul e scump (parerea mea, am renuntat de mult la el).
Sfatul meu e sa faci conturi la doua filiale ale aceleiasi banci existente si in DE si in RO, costa putin (taxa de depunere e infima) si comisionul nu e de luat in calcul.

cum naiba sa o coste bani? Ori o tzepuiesc aia , ori Unicredit Romania ii ia 5 Euro comision la retragere , care-i de 10 ori mai mult decat la celelalte banci.

--------------------

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 01:10 PM

pe aici

Intr-adevar am luat de pe net wink.gif pentru ca stiam ca sunt comisioane...

Maine am treaba la banca si am sa intreb pe fetele de acolo si va spun concret cat costa... biggrin.gif

--------------------
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 01:14 PM

Master of disaster

QUOTE(anne16 @ Jun 24 2008, 01:10 PM) *
Intr-adevar am luat de pe net wink.gif pentru ca stiam ca sunt comisioane...
Maine am treaba la banca si am sa intreb pe fetele de acolo si va spun concret cat costa... biggrin.gif

uite , itzi spun eu ca in afara de comisionul de retragere, nu se ia nici un sfantz.. Noi trimitem bani asa din ianuarie 2007.

EDIT:

uite , astia de la BancPost vad ca au ieftinit: 0.4% la retragere ( pt valuta)

Acest mesaj a fost editat de simonaro29: Jun 24 2008, 01:19 PM

--------------------

+Quote Post
anne16
mesaj Jun 24 2008, 01:51 PM

pe aici

Am sunat o prietena si nici la western union nu este comision de ridicare ( sigur % la banca Volksbank), plateste doar cel care trimite.

--------------------
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
sarah_nc
mesaj Jun 24 2008, 02:39 PM

Master of disaster

Postari: 1,925
Inregistrat pe: 4-September 07
De la: carolina de nord
Membrul Nr.: 38,747

QUOTE(anne16 @ Jun 24 2008, 05:51 AM) *
Am sunat o prietena si nici la western union nu este comision de ridicare ( sigur % la banca Volksbank), plateste doar cel care trimite.

western union cei mai mari hoti,pe mine la 100$ ma taxa 15$,mi se pare mult,eu folosesc paypalul acum.

+Quote Post
BD
mesaj Jun 24 2008, 02:46 PM

Master of disaster

CITAT(simonaro29 @ Jun 24 2008, 01:59 PM) *
cum naiba sa o coste bani? Ori o tzepuiesc aia , ori Unicredit Romania ii ia 5 Euro comision la retragere , care-i de 10 ori mai mult decat la celelalte banci.

comision bancar (orice operatiune are un cod) si se plateste la trimitere. la voi administrarile de conturi si operatiunile bancare sunt gratis?

si in plus 5 euro comision pt orice suma daca ti se pare mult spaga ta, cat o bere mai centrala sa dai daca trimiti fie si 10.000 de euro e mult? acu fiecare cu ale lui.

westernu' ia numai la trimitere dar ia mult.

in plus transferul din banca in banca (aceeasi banca) se poate face fara macar sa te dai jos de pe culinar, respectiv pe net.
si la brd merge (societe generale) la fel.

firmele care "vand" bani gen western is cele mai scumpe, banca - banca e cel mai avantajos si usor de urmarit.

eu primesc si trimit de 12-13 ani si de atunci tot schimb diversele metode aparute pe parcurs.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 03:07 PM

Master of disaster

QUOTE(BD @ Jun 24 2008, 02:46 PM) *
comision bancar (orice operatiune are un cod) si se plateste la trimitere. la voi administrarile de conturi si operatiunile bancare sunt gratis?

si in plus 5 euro comision pt orice suma daca ti se pare mult spaga ta, cat o bere mai centrala sa dai daca trimiti fie si 10.000 de euro e mult? acu fiecare cu ale lui.
westernu' ia numai la trimitere dar ia mult.
in plus transferul din banca in banca (aceeasi banca) se poate face fara macar sa te dai jos de pe culinar, respectiv pe net.
si la brd merge (societe generale) la fel.
firmele care "vand" bani gen western is cele mai scumpe, banca - banca e cel mai avantajos si usor de urmarit.
eu primesc si trimit de 12-13 ani si de atunci tot schimb diversele metode aparute pe parcurs.

da , sunt.

Daca primesti in fiecare luna salariu atunci nu mai platesti administrarea contului , la majoritatea bancilor. Pt ca oricum faci rulaj.

Si transferurile de bani nu se platesc. Si cum e lege ca transferurile spre alta tzara ( in EU) sa nu coste mai mult decat in tzara ta , nu costa nici cand trimitem bani in Ro.

In schim , in Ro , percep astia o taxa ( comision) cand ridicam banii ( cam 0,4 % e acum , era 0.5 inainte-dar nu mai putzin de 1 euro sau 2-depinde de banca.) Dar se recalculeaza data viitoare.

Exemplu:

daca trimit lunar o suta si comisionul de retragere numerar e 0,5 % dar nu mai putzin de 2 euro , in prima luna cand se scot banii se ia un comision de 2 Euro iar in celelalte 3 luni nu se mai percepe nimic ( pana cand 0,5% din 400 = 2 Euro)

Si nu vorbesc din burta smile.gif , vorbesc din experientza. Noi trimitem bani la BancPost si am trimis si la Transilvania. In rest , nu stiu decat ce scrie pe net. Dar diferentza mare nu ar trebui sa fie.

La voi e diferit , sunt comisioane mult mai mari decat la noi ( stiu ca vara-mea din Bucuresti ne-a tot trimis bani ca i-am cumparat diferite chestii). Insa Maya a intrebat care e cel mai avantajos mod in care poate sa trimita bani de aici.

Acest mesaj a fost editat de simonaro29: Jun 24 2008, 03:16 PM

--------------------

+Quote Post
BD
mesaj Jun 24 2008, 03:14 PM

Master of disaster

CITAT(simonaro29 @ Jun 24 2008, 04:07 PM) *
da , sunt.

Daca primesti in fiecare luna salariu atunci nu mai platesti administrarea contului , la majoritatea bancilor. Pt ca oricum faci rulaj.

hahahahaha, buna poanta, excelenta.
plateste firma stai linistita, la banci nu e nimica gratis.

trecand peste gluma buna, daca ai cont la o banca (care e prin absurd si in romania) si faci transfer bancar (intri pe net, bagi parola, din contul tau transferi in contul meu - sa zicem) e moca?

edit: facem abstractie de comision de ridicare, ala e alta cifra, doar trimiti banii din cont in cont, nu ii ridic, economisesc.

Acest mesaj a fost editat de BD: Jun 24 2008, 03:15 PM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 03:17 PM

Master of disaster

QUOTE(BD @ Jun 24 2008, 03:14 PM) *
hahahahaha, buna poanta, excelenta.
plateste firma stai linistita, la banci nu e nimica gratis.
trecand peste gluma buna, daca ai cont la o banca (care e prin absurd si in romania) si faci transfer bancar (intri pe net, bagi parola, din contul tau transferi in contul meu - sa zicem) e moca?
edit: facem abstractie de comision de ridicare, ala e alta cifra, doar trimiti banii din cont in cont, nu ii ridic, economisesc.

trecand peste ironia din mesajul tau , da, BD , e MOCA !

Informeaza-te !

--------------------

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 03:20 PM

Master of disaster

uite , copy si paste de la citibank:

CitiBest Girokonto Details Jetzt eröffnen

Das kostenlose* Girokonto bis zu 3,25% p.a.** Zinsen ab dem ersten EURO
.

kostenlose= gratis

1 Ab 2.500,- EUR kontinuierlichem Guthaben (u.a. Depot, Konto, Kreditkarte und Spareinlage) bei der Citibank. Es gelten die Konditionen laut Preisverzeichnis.

conditzia e sa ai tot timpul 2500 in cont.

http://www.citibank.de/DEGCB/JPS/portal/JP...d=sd_Girokonten

si nu, nu plateste firma.

De ce crezi tu ca stii mai bine decat mine ce comisioane ia banca mea? Sau bancile de aici? Crede-ma , ca am verificat bine ofertele inainte de a deschide un cont la banca.

Acest mesaj a fost editat de simonaro29: Jun 24 2008, 03:22 PM

--------------------

+Quote Post
BD
mesaj Jun 24 2008, 03:23 PM

Master of disaster

CITAT(simonaro29 @ Jun 24 2008, 04:17 PM) *
trecand peste ironia din mesajul tau , da, BD , e MOCA !

Informeaza-te !

am terminat finante contabilitate. uite-te pe un extras de cont dupa descrierea operatiunii (unde intra si numarul operatiunii respective) la debit si credit, vezi ce ti se debiteaza fata de ce se incarca, soldul final si situatia contului la o data anume (sold ballance in limba romana). daca tu crezi ca iahturile si mertzurile bancherilor sunt din MOCA e bine, esti o fire visatoare.

daca nu bunghesti pentru informatii privind functionarea conturilor cu limita de credit atasata sunt conditiile contractuale la dispozitia contractantului (tu sau firma) sau un numar din ala de culoarea pe care o paste donatoarea de lactate.

trecand peste asta (bai si zisei ca nu mai intru la offtopice dar ce nu fac io pt maya), banca - banca, aceeasi firma, filiale in tari diferite e cel mai ieftin.

CITAT
conditzia e sa ai tot timpul 2500 in cont.

seriosburstag? biggrin.gif

edit, citibank e in toata europa, de aia am si recomandat ca lucra peste tot. ia-o langzam ca e cald, sa nu transpiri ca nu mai au destui MOCA bancherii.

edit, unicredit nu citibank ca ma zapacii. si city are da nu-i cunosc.

Acest mesaj a fost editat de BD: Jun 24 2008, 03:30 PM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 24 2008, 03:34 PM

Master of disaster

QUOTE(BD @ Jun 24 2008, 03:23 PM) *
am terminat finante contabilitate. uite-te pe un extras de cont dupa descrierea operatiunii (unde intra si numarul operatiunii respective) la debit si credit, vezi ce ti se debiteaza fata de ce se incarca, soldul final si situatia contului la o data anume (sold ballance in limba romana). daca tu crezi ca iahturile si mertzurile bancherilor sunt din MOCA e bine, esti o fire visatoare.
daca nu bunghesti pentru informatii privind functionarea conturilor cu limita de credit atasata sunt conditiile contractuale la dispozitia contractantului (tu sau firma) sau un numar din ala de culoarea pe care o paste donatoarea de lactate.
trecand peste asta (bai si zisei ca nu mai intru la offtopice dar ce nu fac io pt maya), banca - banca, aceeasi firma, filiale in tari diferite e cel mai ieftin.
seriosburstag? biggrin.gif
edit, citibank e in toata europa, de aia am si recomandat ca lucra peste tot. ia-o langzam ca e cald, sa nu transpiri ca nu mai au destui MOCA bancherii.

No BD, daca tu ai terminat finantze contabilitate , e bun !

Asta se cheama ca ai dreptate!

Eu itzi sugerez sa treci prin vreun curs de formare , ca nu strica smile.gif , dupa cum se vede.....

Si BD , ne uitam pe extrase , intamplator sotzul meu lucreaza la o banca , asa ca nu ne uitam la hartii ca matza in calindar , sa stii.

Si , oricum ai intoarce-o tu , nu se platesc asemenea comisioane aici !

Pe mine nu ma intereseaza ce iahturi au aia atata timp cat pe mine nu ma jegmanesc. Treaba lor. Dar nu sunt din banii mei , ci pt ca lucreaza CU banii nostri.

Si cu asta eu am terminat , ca am intrat aici sa-i scriu ceva lu' Maya si ajung sa aflu de la tine ca sistemul bancar german s-a schimbat!

Bine ca nu lucrezi aici la Citibank!

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th September 2014 - 08:01 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare