5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ora de lucru manual, Ce faceti voi cu copiii in timpul liber,cand e innorat?
petunie
mesaj Feb 27 2008, 12:26 PM

Am buburuza!!!

Grup: Membri
Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

De cand cu subiectul cu martisoarele m-am tot gandit la un subiect separat cu tot ce facem noi cu copiii cand nu iesim afara,la joaca,la strand. Poate o sa veniti si voi cu poze de-ale voastre sau cu idei de noi de creatii impreuna cu copilul la diferite varste.

Pentru inceput pun eu doua-trei poze cu ce mi-a adus Patrick de la gradinita si ce am facut eu cu el,apoi cateva poze dintr-o carte pe care a primit-o de la verisorul lui mai mare.
Nu am micsorat pozele ca sa se vada mai bine,poate e cineva curios.

Asta e un fluture pe care l-a facut la gradi din rola de la hartie igienica smile.gif

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Un tablou din toamna(cred ca l-am mai pus pe undeva pe aici) pe care inca il las sa atarne acolo,ca imi place tare mult

Imagine Atasata

Ghivece cu flori.Ghiveciul l-a decupat el,iar floarea aia mare(pt ca era mai complicata) am decupat-o eu.El a lipit restul tot.

Deasupra la ghiveci,este o pruna decupata biggrin.gif ,e una dintre primele "creatii" aduse de la gradinita.

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Asta e un tablou pe care l-am facut acum cateva zile.o sa fie un cadou pt cineva tongue.gif

Iepurele si iarba sunt decupate de mine.La iarba a spus ca e prea complicat,iar la iepure prima data a taiat capul(ca decupase el unul).El le-a lipit dupa imaginatia lui.Mie imi place tare mult.

Imagine Atasata
Go to the top of the page

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 27 2008, 12:29 PM

Am buburuza!!!

Acum poze din cartea pe care a primit-o.Acolo nu prea sunt idei pt lucrat la varsta lui,dar poate intereseaza pe cineva.

Imagine Atasata

Ma pun sa urc pozele pe alt server,si revin

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 27 2008, 06:49 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

De art attack vroiam sa-ti zic, eu am facut multe lucruri cu el dar n-aveam carti, ne uitam la emisiune si apoi le faceam, am facut un castel, un sarpe care intr-o parte se agata pe ceva si in cealalta ii atirnai ce vroiai tu. Mie imi place foarte mult si Marco si acu se uita la emisiunile alea cind le mai prinde.

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 28 2008, 09:48 AM

Am buburuza!!!

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 28 2008, 09:51 AM

Am buburuza!!!

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 28 2008, 09:54 AM

Am buburuza!!!

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 28 2008, 10:58 AM

.

CITAT(petunie @ Feb 28 2008, 08:48 AM) *

De astea 2 ziceam, pe astea le-am facut si eu cu Marco.

+Quote Post
anca.cer
mesaj Feb 28 2008, 11:54 AM

Captain Cook

Postari: 331
Inregistrat pe: 12-February 08
De la: Mi
Membrul Nr.: 41,506

Cand eram in italia urmaream emisiunile,iar aici in Anglia am vazut o singura data,nici nu ma gandeam k au si carti...stie careva daca este cartea si in Londra??

--------------------

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 28 2008, 12:16 PM

Am buburuza!!!

Adriana,castelul il are si nepotul.Patrick a dat ordin la bunici sa ii adune role de hartie igienica si de la bucatarie.Am deja cateva acasa,dar imi mai lipsesc cateva "ingrediente".

Anca,habar n-am daca e cartea in Londra.

De la gradinita am comandat o carte cu mai multe idei.Dupa ce o primesc,daca e cineva interesat,pun poze.

+Quote Post
MAYA
mesaj Feb 28 2008, 12:52 PM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Nici noi nu am avut carte de la Art Attack,tot dupa televizor faceam.Vreau sa zic ca si în ziua de azi ne uitam la emisiune,si Denise mai face cîte ceva..acum face singura biggrin.gif
Eu de-abia asteptam sa vad ce face Neil Buchanan.Adoram toate creatiile 'mnealui smile.gif

Eu am pastrat foarte multe lucruri facute de Denise..ce e drept,nu pe toate.Nu as fi putut pastra tot ce a confectionat/construit Denise vreodata,ca mi-ar trebui sa închiriez lagare!!
Oricum,lucrurile de la gradi le-ampastrat pe toate.Ce am facut noi acasa,avemdoar o parte,si ce a fost mai reusit.Bineînteles ca am si prima pictura si mazgalitura,amprente,mîini ,picioare..

Noi am construit mult din role de hîrtie igienica,sau rola de la hîrtia de bucatarie,apoi din hîrtie colorata,folie,staniol,cartoane colorate..netede,sau ondulate.Ce mi-aplacut mult a fost Moosgummi(nu-mi vine cum îi zice,si nici nu am cunocut în Romania materialul asta)

Ce ustensile si materiale am folosit mult
-foarfece de toate felurile: cu zic zac-uri de diferite marimi,ondulari diferite,drepte..
-cutite de mocheta
-lipiciuri de toate felurile,în stare solida cît si lichida,colorate,cu sclipici,fara..
-carioci groase,subtiri
-STAMPILE,sa nu uit..stampile pe rola,stampile mici,mari,de toate culorile.Denise a iubit stampilele si Abziehbilderele biggrin.gif
-pensule de toate felurile,si acuarele(astea mi-au mîncat sufletul!..cîte pete,perdele stropite.. biggrin.gif )
-window color,iar ceva ce i-a placut mult
-paste am vopsit
-collage din diferite elemente naturale cît si sintetice..(tablouri cu frunze,bucati de lemne,crengi..tema de toamna),din ziare si imagini,pe diferite teme..
vaaaai de mine!!
vreau sa va spun ca mi-a placut,dar cîndva m-am saturat.
Denise a construit tare mult,si eu cu ea..dar acum,pen'ca ea mai are pofte,face de una singura.
Acu facem alte chestii împreuna..shoppen,curatenie cîteodata,cîteodata ma ajuta la bucatarie,povestim mult,ne certam des..si mai nou,învatam sa ne machiem laugh.gif

Deci,da!faceti multe cu copilasii vostri,ca timpul trece asa repede..de multe ori ai vrea sa-l mai porti în brate,numai ca nu mai poti,ca e prea lung si greu..si atunci va puteti aminti smile.gif

Ma scuzati de ameteala,dar am intrat în butoiul cu melancolie tongue.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 28 2008, 01:04 PM

.

CITAT(MAYA @ Feb 28 2008, 11:52 AM) *
Eu de-abia asteptam sa vad ce face Neil Buchanan.Adoram toate creatiile 'mnealui smile.gif

asa e, minunata emisiune.
Mi-a venit in minte acu o chestie care se poate face cu copiii si face cadou bunicilor de exemplu cum am facut noi, o rama in care puneti poza copiilor, rama facuta din paste fainoase uscate evident lipite pe un carton, colorate apoi cu spray, nu's unde am vazut ideea daca la art attack sau altundeva, dar le-am facut-o cadou bunicelor anu trecut, pun poza de acasa daca n-a aruncat-o maica-mea.
Maya, eu am vechea lada de lemne care acu e in camera lui Marco plina cu "creatiile" lui de la gradinita, ca la sfirsit de an ni le trimitea educatoarea intr-un sac mare facut tot de ei din hirtie, castelu' l-am aruncat.
Mai apoi in materie de imaginatie, murdareala si chestii dintr-astea Marco s-a distrat o gramada in gradina cu pamintu, canalizari, trasee pentru masinute si cite si mai cite.

+Quote Post
MAYA
mesaj Feb 28 2008, 01:30 PM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Feb 28 2008, 12:04 PM) *
Mai apoi in materie de imaginatie, murdareala si chestii dintr-astea Marco s-a distrat o gramada in gradina cu pamintu, canalizari, trasee pentru masinute si cite si mai cite.

stiu,stiu,ca-l vazui pe dom' injener tras în poza,cu ciubotzele,lînga canalizari..ziceai ca-i de la drumuri si poduri biggrin.gif

Da,rame cu paste sprrayate pe carton ,am facut si noi smile.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 28 2008, 01:52 PM

Am buburuza!!!

Ramele sunt si in cartea asta.Eu cu acuarele si stampile,mai stau un pic,sa putem face in balcon sau la gradina.Suntem numai la capitoul desenat(cu creioane si un fel de carioca)-decupat-lipit-insirat margele.L-am invatat si cu acul sa insire margele.Trebuie sa ma mai aprovizionez acum,ca am cam terminat materialul ce l-am avut.Ieri mi-a facut impreuna cu o prietena de-a lui,o bratzara din carton si cu floricele biggrin.gif

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Mar 1 2008, 07:28 PM

.

Uite rama de care ziceam, initial am tinut paste de toate felurile cu gindul de a face o rama mixta dar pe urma mi-a placut mai mult facuta numai cu felul asta de paste
Imagine Atasata

+Quote Post
Candy
mesaj Mar 1 2008, 10:10 PM

Captain Cook

Postari: 440
Inregistrat pe: 2-October 07
De la: România
Membrul Nr.: 39,011

Pot sa spun cu siguranta,ca am un nepot talentat,un pupic mare pentru el pupic.gif ,frumos ,frumos,frumos.Iar pentru mamica lui un mesaj :si eu vreeeau o lucrare biggrin.gif de la el.Si daca primesti cartea pana vii,sa mi-o aduci sa iau si eu idei din ea.Priceput? tongue.gif

--------------------
Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.

+Quote Post
petunie
mesaj Mar 2 2008, 03:35 PM

Am buburuza!!!

CITAT(Adriana Nicoleta @ Mar 1 2008, 07:28 PM) *
Uite rama de care ziceam, initial am tinut paste de toate felurile cu gindul de a face o rama mixta dar pe urma mi-a placut mai mult facuta numai cu felul asta de paste
Imagine Atasata

Foarte dragut arata!Saptamana asta o sa am de lucru cu el smile.gif

CITAT(Candy @ Mar 1 2008, 10:10 PM) *
Pot sa spun cu siguranta,ca am un nepot talentat,un pupic mare pentru el pupic.gif ,frumos ,frumos,frumos.Iar pentru mamica lui un mesaj :si eu vreeeau o lucrare biggrin.gif de la el.Si daca primesti cartea pana vii,sa mi-o aduci sa iau si eu idei din ea.Priceput? tongue.gif

'nteles,sa traiti! biggrin.gif

+Quote Post
Anutza
mesaj Feb 12 2009, 06:04 AM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 21-May 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 14,421

Foarte frumoase proiectele pe care le-ati facut cu micutii. Vad ca este un subiect mai vechi, dar eu sunt la acest capitol cu ai mei, asa ca merita activat.
Vine Ziua indragostilor si noi am tot facut inimioare...
Si coronite cu inimioare...

Acest mesaj a fost editat de Anutza: Feb 12 2009, 06:06 AM
Imagini Atasate
Imagine Atasata Imagine Atasata

--------------------
"Fiecare copil este un artist. Problema este cum sa ramana un artist si dupa ce va creste." - Pablo Picasso

Concurs Scrapbooking - www.ActivitatiCopii.ro

+Quote Post
Bunny
mesaj Feb 12 2009, 09:22 AM

Sancho Panda

Postari: 1,956
Inregistrat pe: 25-February 08
De la: Wonderland
Membrul Nr.: 41,763

CITAT(Anutza @ Feb 12 2009, 06:04 AM) *
Foarte frumoase proiectele pe care le-ati facut cu micutii. Vad ca este un subiect mai vechi, dar eu sunt la acest capitol cu ai mei, asa ca merita activat.
Vine Ziua indragostilor si noi am tot facut inimioare...
Si coronite cu inimioare...

Frumoase inimioarele, mai vrem smile.gif

+Quote Post
Anutza
mesaj Feb 12 2009, 03:23 PM

Bucataras

QUOTE(Bunny @ Feb 12 2009, 10:22 AM) *
Frumoase inimioarele, mai vrem smile.gif

Am tot lucrat zilele astea...
:-)

Imagini Atasate
Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata

--------------------
"Fiecare copil este un artist. Problema este cum sa ramana un artist si dupa ce va creste." - Pablo Picasso

+Quote Post
Anutza
mesaj Feb 12 2009, 03:28 PM

Bucataras

Bunny, Adriana sau Maya,
am voie sa pun aici un web site unde am expuse proiectele de lucru manual pas cu pas?
Este web site-ul meu unde dau detalii despre cum sa faci si ce matariale iti trebuie?

Merci, cred ca ar fi interesant pentru fete sa vada si procedura.

uite, ceva in ton cu culinarul pe care sa manance copii in ziua de sfantul valentin si nu numai...
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th July 2014 - 04:22 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare