2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Constipatia la copii ...help!
Thhallida
mesaj Apr 1 2008, 07:37 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 88
Inregistrat pe: 4-January 08
De la: Bacau
Membrul Nr.: 40,728

Buna fetelor! Am deschis acest topic deoarece am o fetita de cca.6 ani care sufera de o constipatie cronica.Desi evit sa-i dau alimente care constipa...totusi nu reusesc s-o reglez deloc.De citva ani ma dispera ptr. ca plinge cind merge la baie si mi se rupe sufletul.Am incercat zeci de metode.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi...Poate mai invat ceva de la voi care sa-mi fie util.Acum ii aplic un tratament homeopat de cca. o luna si scaunele sunt mai putin dure dar evacuarea o face la cca.5 zille.Sunt fff necajita.
Go to the top of the page

+Quote Post
Thhallida
mesaj Apr 1 2008, 08:19 PM

Bucataras

Multumesc Adriana-Nicoleta pentru mutare.Uitasem de acest subforum.Pupici.

+Quote Post
aminariy
mesaj Apr 1 2008, 08:25 PM

Captain Cook

Postari: 302
Inregistrat pe: 22-October 07
De la: RM. VALCEA
Membrul Nr.: 39,380

ai fost cu ea la medic? constipatia este un efect, cauze mai multe: polipi intestinali, tranzit lent, cateva boli, lipsa miscarii, alimentatie necorespunzatoare.
nu sunt cadru medical, dar o buna prietena a mea a avut probleme severe cu baietelul vizavi de costipatie. in prezent este bine, inca nu isi da seama care din cele nspe mii de chestii pe care le-a incercat au dat un rezultat ( medicamente, uleiuri, alimente )
este dificil de reglat un tranzit intestinal la copii, dar nu imposibil ea avand deja 6 ani probabil nu mai are restrictii la multe laxative ( ceaiuri si medicamente)

+Quote Post
raluca_teodora
mesaj Apr 1 2008, 08:26 PM

Academic Chef

Postari: 1,049
Inregistrat pe: 18-April 07
De la: Arad
Membrul Nr.: 37,420

Ce stiu eu sa iti spun e: incearca sa rezolvi problema din alimentatie. Adica incearca o alimentatie foarte-foarte bogata in fructe (mai putin mar si banana), in primul rand multe portocale, struguri, caise, piersici, si apoi legume multe, daca se poate in stare proaspata, ca tot apar acum rosiile, castravetii, apoi pastaile de fasole verde. Ar mai fi ceaiurile. Nu stiu daca se poate da la un copil ceai de crusin, dar ceaiul de musetel iti spun din experienta proprie ca ajuta. Si indulcite cu miere.
Multa sanatate fetitei smile.gif

Edit, ca acu' vazui ce scrisei aseara: pastaile de fasole verde preparate, nu crude, doamne-feri! Si mancarurile bogate in legume, in general, si in fibre

Acest mesaj a fost editat de raluca_teodora: Apr 2 2008, 04:02 PM

--------------------

+Quote Post
Theodora
mesaj Apr 1 2008, 08:44 PM

Doctoră în dezvoltarea infantilă şi în relaţiile umane

Postari: 1,376
Inregistrat pe: 28-December 03
De la: Atena
Membrul Nr.: 10,782

Si eu am avut probleme cu unul din gemeni...cu Yannis...intr-o seara dupa ce a stat 3 ore pe wc si nu a reusit sa faca nimic...plin de tipete si plans si eu cu el impreuna...adormea pe scaun...s-a intins cu mine in pat si toata noaptea gemea si nu mai putea de durere...abia la 7 dimineata intr-un final a reusit saracul...Am incercat cu alimentatia,dar e foarte greu...pana cand o prietena din America mi-a trimis un ceai chinezesc special pt usurare...il bei dimineata si la pranz esti ok...sau seara si dimineata...gata...e fara gust,fara miros si tocmai bine,Mama C mi-a zis sa il amestec cu laptele cam 200 ml pe zi...puneam 100 ml dimineata in lapte si 100 ml seara...mergea la toaleta de 2 ori pe zi...am tinut-o asa cam 2 saptamani si m-am gandit sa incerc putin si fara ceai...nu vreau sa fie si dependent desi mi-a zis Mama C ca nu devii dependent...dar am vrut sa vad daca lucreaza si singur organismul...au trecut mai bine de 2 luni fara ceai...merge cel putin o data pe zi la toaleta,uneori si de doua ori...cred ca ceaiul a ajutat...si daca mai avem probleme ma intorc la el...

Uite l-am gasit si pe net...exact asta e ceaiul
Triple Leaf Tea

--------------------

+Quote Post
Otti
mesaj Apr 1 2008, 09:03 PM

Otti

Postari: 3,662
Inregistrat pe: 12-February 04
De la: Berlin
Membrul Nr.: 11,851

Uite si aici un subiect despre constipatie,citeste-l tot smile.gif

Al meu a scapat de tot abea cand a inceput sa mearga la gradinita,toata ziua zbenguiala si alergatura acolo de dimineata pana seara,apoi l-am inscris la un club sportiv unde e si-n ziua de azi si nu mai are probleme cu constipatia.

edit ca am uitat sa dau link

http://www.culinar.ro/forum/continut/Diete...96/Constipatia/

Acest mesaj a fost editat de Otti: Apr 1 2008, 09:03 PM

--------------------
��Arriba! �Arriba! ��ndale! ��ndale!�
Viata-i grea zilele-s putine, daca poti traieste bine

+Quote Post
Thhallida
mesaj Apr 2 2008, 07:32 PM

Bucataras

Multumesc din suflet tuturor ptr. promptitudine si pentru sfaturi.Am luat aminte de toate.Theodora situatia fetitei mele este similara cu cea a lui Yannis si de aceea as dori sa incerc si eu cu ceaiul acesta dar nu reusesc sa dau comanda.Ma poti ajuta.? Am intrat pe toate ferestrele si nu reusesc.Multumesc. Va poop pe toate icon_love.gif

+Quote Post
Theodora
mesaj Apr 2 2008, 07:59 PM

Doctoră în dezvoltarea infantilă şi în relaţiile umane

Postari: 1,376
Inregistrat pe: 28-December 03
De la: Atena
Membrul Nr.: 10,782

CITAT(Thhallida @ Apr 2 2008, 08:32 PM) *
Theodora situatia fetitei mele este similara cu cea a lui Yannis si de aceea as dori sa incerc si eu cu ceaiul acesta dar nu reusesc sa dau comanda.Ma poti ajuta.? Am intrat pe toate ferestrele si nu reusesc.Multumesc. Va poop pe toate icon_love.gif

Iubita,din pacate nu stiu ce sa iti zic cu comenzile...nu am comandat niciodata pe net...poate te ajuta alta fata...cum ti-am zis,eu nu l-am cumparat,mi la trimi o prietena din America...ea il cumpara de la magazin,normal,nu de pe net.......

Succes...

--------------------

+Quote Post
sarah_nc
mesaj Apr 3 2008, 07:31 AM

Master of disaster

Postari: 1,925
Inregistrat pe: 4-September 07
De la: carolina de nord
Membrul Nr.: 38,747

Thhallida si eu am avut ceva probleme cu fetita mea,se constipa si ea si o durea,doctorul mi-a spus sa nu-i dau nici un fel de ceaiuri laxative ci sa-i adaug la dieta cit mai multe fructe si legume bogate in fibra,de exemplu pere cu coaja,piersici,nectarine,mandarine,ananas,mango,kiwi,cirese,capsuni,linte,mazare
fasole,brocoli,morcovi,si suc din aceste fructe dar fara mult zahar.daca ea maninca cereale dimineata cumpara-i unele bogate in fibra.De cind urmez dieta asta bogate in fibre nu a mai avut probleme merge in fiecare zi la toaleta.Am uitat sa mentionez ca fetita mea are 4 ani si jumatate deci nu e mare diferenta in virsta.

+Quote Post
raluca_teodora
mesaj Apr 3 2008, 07:54 AM

Academic Chef

Postari: 1,049
Inregistrat pe: 18-April 07
De la: Arad
Membrul Nr.: 37,420

Sarah a cuprins foarte bine fructele si legumele care ar trebui sa fie in alimentatia copilului. Si eu as mai adauga si supele zilnice, mai ales cele de legume. Si eu sunt adepta reglarii tractului intestinal al copilului printr-o alimentatie adecvata (medicamente doar in cazuri care nu se rezolva altfel). Si am trecut prin amebele faze, si diaree si constipatie, cu piciul meu.

--------------------

+Quote Post
Elenitza-Cta
mesaj Apr 3 2008, 09:21 AM

Captain Cook

Postari: 449
Inregistrat pe: 6-May 04
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 14,026

In afara de toata alimentatia cu legume si fructe un lucru esential il constituie hidratarea, multe lichide baute pe parcursul zilei, zilnic.

--------------------
si io..si io..Fan n_puiu

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

+Quote Post
defraga
mesaj Apr 3 2008, 10:29 AM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

CITAT(Thhallida @ Apr 1 2008, 08:37 PM) *
Buna fetelor! Am deschis acest topic deoarece am o fetita de cca.6 ani care sufera de o constipatie cronica.Desi evit sa-i dau alimente care constipa...totusi nu reusesc s-o reglez deloc.De citva ani ma dispera ptr. ca plinge cind merge la baie si mi se rupe sufletul.Am incercat zeci de metode.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi...Poate mai invat ceva de la voi care sa-mi fie util.Acum ii aplic un tratament homeopat de cca. o luna si scaunele sunt mai putin dure dar evacuarea o face la cca.5 zille.Sunt fff necajita.

Ia spune-mi ....i-ai facut investigatii medicale?
Ma intereseaza cine ti-a dat acest diagnostic si in baza caror investigatii?

Deci .....daca nu exista probleme de natura medicala atunci se trece la:

1. schimbarea dietei si consumarea de alimente care faciliteaza miscarile intestinale si anume:
-painea neagra,painea din tarate
-legumele si fructele nepregatite, crude, fructele uscate......strugurii albi, pere, prune, caise, cireşe, piersici, căpşune, portocale, stafide, smochine etc
-bauturile nealcoolice (apa minerala,apa plata, sucurile),
-lactatele acidulate: lapte batut, kefir, iaurt,
-mierea este laxativa *daca nu exista motive care sa interzica mierea atunci e bine ca zaharul alb sa fie inlocuit de miere*
2. evitarea pe cat posibil a alimentelor care inhiba miscarile intestinale:- produse care contin tanin: -coacaze negre, strugurii negrii etc.
-ceai negru puternic,
-cacao,
-painea alba,
-alimentele "lipicioase" ( cereale macinate fin, in special gris si orez, pudding-uri).
Toate ca sucurile sunt recomandate totusi cele de mere, struguri, banane, gutui trebuiesc evitate.

Asta nu inseamna ca daca copilul are pofta de ceva ....sa nu i se dea....
Nu se fac excese...atat.

Educa copilul sa incerce sa elimine scaunul la timpul fixat in fiecare zi.
Obiceiul de a merge la toaleta la aceeasi ora in timpul unei zile previne dezvoltarea constipatiei.

Hidratarea corecta.
Copilul trebuie sa manance des si sa faca foarte multa miscare.

pup pupic.gif

--------------------

+Quote Post
Thhallida
mesaj Apr 5 2008, 06:25 PM

Bucataras

Fetita mea maninca fructe , nu in cantitati mari si mai nou ii fac salate de legume.
Defraga- medicul homeopat mi-a spus ca se pare a fi cronica constipatia.Am fost cu ea si la ecograf acum un an si are colonul un pic alungit,dar nu este nimic alarmant.Acum duc politica salatelor de legume.Incerc sa-i dau zilnic macar la prinz salata.Copii insa stiti si voi ca sunt mai nazurosi si , desi este un copil f. constiintios mai triseaza eschivindu-se.Astept sa apara fructele de sezon...mai ales piersicile caci anul trecut am traversat vara mai usor...In schimb iarna este dezastru.Mai sper ca tratamentul homeopat sa ajute. Am urmat din toamna tratam.si pentru imunizare iar in iarna aceasta a fost virusata doar de trei ori...i-a mers f.bine comparativ cu anul trecut cind din 2 in 2 sapt.lipsea de la gradinita.S-a si dezvoltat frumos.In privinta asta sunt f. multumita.Costa dar merita.Apropo ptr. constipatie ii fac si masaj zilnic asa cum mi-a spus medicul.Sper sa reusesc sa rezolv.Va multumesc ptr.interventiile voastre si va pup.

+Quote Post
defraga
mesaj Apr 5 2008, 07:59 PM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

CITAT(Thhallida @ Apr 5 2008, 07:25 PM) *
Fetita mea maninca fructe , nu in cantitati mari si mai nou ii fac salate de legume.
Defraga- medicul homeopat mi-a spus ca se pare a fi cronica constipatia.Am fost cu ea si la ecograf acum un an si are colonul un pic alungit,dar nu este nimic alarmant.Acum duc politica salatelor de legume.Incerc sa-i dau zilnic macar la prinz salata.Copii insa stiti si voi ca sunt mai nazurosi si , desi este un copil f. constiintios mai triseaza eschivindu-se.Astept sa apara fructele de sezon...mai ales piersicile caci anul trecut am traversat vara mai usor...In schimb iarna este dezastru.Mai sper ca tratamentul homeopat sa ajute. Am urmat din toamna tratam.si pentru imunizare iar in iarna aceasta a fost virusata doar de trei ori...i-a mers f.bine comparativ cu anul trecut cind din 2 in 2 sapt.lipsea de la gradinita.S-a si dezvoltat frumos.In privinta asta sunt f. multumita.Costa dar merita.Apropo ptr. constipatie ii fac si masaj zilnic asa cum mi-a spus medicul.Sper sa reusesc sa rezolv.Va multumesc ptr.interventiile voastre si va pup.

Iubita mea....
Dupa cum toata lumea stie .....copilasul meu a avut probleme digestive serioase si asta a necesitat multiple internari....ani de zile....in diferite spitale....
Iti dai seama ca in spitale am vazut tot felul de cazuri. Dintre ele unul singur mi-a atras atentia in mod deosebit. Era un copilas care suferea de constipatie. Iesea afara numai cu ajutorul clismei si atunci saracul copil parca facea caramizi. Daca nu se intervenea putea avea scaun si la 2 saptamani.
In timpul asta am observat ce ii dadea mamica sa manance. In loc sa-i vina in ajutor....mancarea lui se baza pe foarte multe uscaturi. Nu zic ca nu incerca si alte chestii....fructe....sucuri....dar copilul nu mai vroia sa primesca nimic pt. ca deja avea burtica facuta tzufloi de stixuri, cereale etc.
Am intrebat-o de lucrul acesta si i-am atras atentia ca e gresita alimentatia in cazul copilului ei.
Manca cam tot ce trebuia sa manance baietelul meu care suferea de diaree. Apoi...am mai observat inca ceva. Nu-l intreba niciodata daca vrea sa faca la olita. I-am spus si de lucrul asta si mi-a zis ca daca copilul nu vrea, ea nu intervine.
*bine, bine, dar imbie copilul....joaca-te cu el.....il pui pe olita.....fa ca totul sa para o joaca nu un calvar...fa un program pt. copil*
O tinea una si buna ca baietelul ei are probleme grave si de aia e constipat. Cei din spitalul IOMC l-au trimis pe copil la investigatii amanuntite la Fundeni la un profesor dr. pt. o colonoscopie si un consult de specialitate. Aici il banuiau ca ar avea megacolon. Ca sa nu mai lungesc vorba......sti ce avea copilul?
Nimic....nimic din punct de vedere medical....decat deprinderi proaste alimentare si lipsa unui program .
De aceea ti-am spus ca trebuie sa faci un program fixat la o ora in care stiti ca sunteti acasa si puteti sa va ocupati de asta. Pregatiti jucarioare, carticele....faceti in asa fel incat sa explicati copilului ca va jucati si ca in timpul asta el trebuie sa faca kk ca sa nu-l mai doara burtica si funduletul.
Nu spun ca o sa fie usor....sau ca o sa faca de fiecare data .....dar apoi o sa devina ca un tabiet...
Apoi Thhallida ....daca eu mi-am facut bine puiutul *care acum e dita-i dihania* cu o mana de alimente permise .....voi care aveti voie atatea bunataturi e imposibil sa nu reusiti tongue.gif

pup dulce si astept sa-mi spuneti ca ati scapat de necaz pupic.gif

P.S. Daca mai ai probleme sau ai nevoie de un sfat id-ul meu de mess este defraga68

--------------------

+Quote Post
Thhallida
mesaj Apr 6 2008, 09:09 AM

Bucataras

Degraga esti o adevarata prietena.Am sa iau aminte de tot ce mi-ai scris.Eu fetitei mele nu ii dau decit sa guste : casaval, brinza de burduf,mare,banane,stiKcsuri nici nu iau in casa,sallatini, biscuiti adica tot felul de uscaturi. Si asta de ani de zile.La gadinita ii dau pachetel cu : unt,pateu,pastrama de pui,pastrama de porc, muschiulet, snitel...ptr. ca dim.ii dau Activia,suc de piersici sau caise sau pere sau prune , iar la gradi ii dau micul dejun propriu-zis.Deci i-am facut un prog. in care dim. pe stomacul gol sa fie alim.usoare ptr.purgatie.Acum face kk tot la 4-5 zile dar mult mai putin dur.Dar evacuarea e tot la distanta de citeva zile.Eu sper sa o reglez pina la urma. Te poop si-mi marturisesc ca-mi face f.bine sa vorbesc cu voi fetelor.

+Quote Post
SIMONA.B
mesaj Apr 9 2008, 01:27 PM

Master of disaster

Postari: 3,262
Inregistrat pe: 13-February 03
De la: INDIANA
Membrul Nr.: 6,686

fetelor , vad ca ati scris sa fie evitate bananele si merele. Cu bananele sunt de acord pentru ca sunt bune in cazul diareei si dau constipatie , dar merele merele nu fac altceva decat sa regleze scaunul sunt bogate in fibre , merele lucreaza in ambele sensuri ,strang cand e cazul si laxeaza cand e cazul. Obisnuiti copii sa manance macar cateva bucatele de mar pe zi si o sa vedeti ca se regleaza tot scaunul fara probleme!!!!!!

--------------------

+Quote Post
Guguluff
mesaj Apr 17 2008, 02:44 PM

Academic Chef

Postari: 1,296
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucharest;)
Membrul Nr.: 34,403

Thhallida, vad ca ai primit multe sfaturi, sper sa fi rezolvat problema. Am sa-ti dau si eu cateva testate pe propria piele. Dintre fructe foarte folositor in constipatie este Kiwi. Da-i fetitei 1-2 kiwi pe zi, seara la culcare, eventual. Pt adulti se pot manca si 4 kiwi dar repet, zilnic, nu la nevoie. Iaurtul Activia iar este bun, tot asa zilnic. Multe fibre(cereale integrale, paine neagra sau graham) si lichide. De evitat dintre fructe capsunile si zmeura(si toate cele cu seminte tari) de asemenea strugurii(au tanin). Normal supe/ciorbe zilnic, evita sticksurile si snacksurile, alimentele procesate excesiv si toate chimicalele(dulciuri din comert, sucuri cu acid si E-uri)etc. Am vazut ca ii dai Activia zilnic, si e bine dar de ce atat de multa carne? Incearca sa-i raresti carnea o perioada sa vezi daca nu-i ajuta digestia. Eu tin minte ca ma fortau ai mei sa mananc multa carne, chiar de vita si nu puteam sa o mestec dar tot trebuia sa o mananc. Scoate-i din alimentatie mezelurile ca sunt oribile pt copii, mai ales zilnic si da-i de cateva ori pe saptamana carne gatita in casa, friptura cu sos de pui, peste la cuptor, etc. Sanatate multa.

--------------------

+Quote Post
elena_antony
mesaj Apr 17 2008, 07:07 PM

Senzuala

Postari: 2,018
Inregistrat pe: 13-November 06
De la: Lebanon
Membrul Nr.: 34,842

Insanatosire grabnica fetitei! floare.gif

Cum au zis si celelalte fete , da-i multe fructe si legume care sunt bogate in fibre.

Eu am observat ca nuca de cocos e foarte buna impotriva constipatiei.Zic nuca de cocos fruct, nu aia la punga macinata. Noi tot timpul cumparam cand avem probleme de constipatie.Fetita mea e inebunita dupa nuca de cocos, daca-i dau mananca in fiecare zii.Eu zic sa incerci wink.gif E foarte bogata in fibra si contine uleiuri , care stimuleaza digestia....

--------------------

+Quote Post
Thhallida
mesaj Apr 17 2008, 07:24 PM

Bucataras

Multumesc mult fetelor pentru incurajari si sfaturi.Inca nu am rezolvat problema,dar insistam.
Elena_antony te rog sa-mi spui unde gasesc fruct noca de cocos.Sincer nu am vazut nicaieri.
Guguluf fetitei mele nu-i place kiwi dar mai negociem.Poate o conving.
Va pup si va doresc tuturor nunmai bine.

+Quote Post
elena_antony
mesaj Apr 17 2008, 07:52 PM

Senzuala

Postari: 2,018
Inregistrat pe: 13-November 06
De la: Lebanon
Membrul Nr.: 34,842

Nu stiu unde stai tu (romania? ), dar aici se gaseste la toate magazinele.
Poate te ajuta fetele din romania...eu cred ca trebuie sa fie la supermarket-urile mai mari, auchan, stiu eu....

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd November 2014 - 02:53 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare