2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dermatita atopica, ....
bulinuta
mesaj Mar 3 2009, 10:24 AM

Mami de Rege si Printz!

Grup: Membri
Postari: 4,330
Inregistrat pe: 10-January 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 20,159

Buna, dragelor!

Cum era de asteptat, avand un copil alergic la acarienii din praful de casa si la parul de pisica, am descoperit ieri ca Matei, pustiulica de 8 luni, are dermatita atopica.
I-au aparut niste pete rosii, usor descuamate, in forma de banuti, pe partea din spatele genunchilor si pe coate. Am fost la alergolog si mi-au dat Advantan unguent timp de 4 zile si Zyrtec, antialergic, vreo 5 zile.
I-am dat aseara pe zonele respective si de dimineata pareau mai diminuate.

V-ati confruntat si voi cu asa ceva? Cum ati scapat de ea?
Din cate am inteles, apare genetic la copiii predispusi la alergii (cu teren atopic). Se pare ca dispare dupa 1 an si jumatate...

Pana atunci, trebuie sa fim tari... eusa_shifty.gif

Multumim pentru raspunsuri!
Go to the top of the page

+Quote Post
SANDI
mesaj Mar 3 2009, 10:35 AM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

QUOTE(bulinuta @ Mar 3 2009, 10:24 AM) *
Buna, dragelor!

Cum era de asteptat, avand un copil alergic la acarienii din praful de casa si la parul de pisica, am descoperit ieri ca Matei, pustiulica de 8 luni, are dermatita atopica.
I-au aparut niste pete rosii, usor descuamate, in forma de banuti, pe partea din spatele genunchilor si pe coate. Am fost la alergolog si mi-au dat Advantan unguent timp de 4 zile si Zyrtec, antialergic, vreo 5 zile.
I-am dat aseara pe zonele respective si de dimineata pareau mai diminuate.

V-ati confruntat si voi cu asa ceva? Cum ati scapat de ea?
Din cate am inteles, apare genetic la copiii predispusi la alergii (cu teren atopic). Se pare ca dispare dupa 1 an si jumatate...

Pana atunci, trebuie sa fim tari... eusa_shifty.gif

Multumim pentru raspunsuri!

Eu am avut probleme de genul asta cu fiu-miu, dar la el aparea si pe obraji..Pe langa Advantan care ajuta pe moment, mai folosesc la baie gel de dus de la Avene Trixera+ apa termala si crema tot de la ei si il ungeam pe tot corpul..Acum are 3 ani jumatate si tot gelul asta il folosesc la baie..Ce-i drept ca s-a atenuat dupa un an..Mai apar cateodata niste bubite micute de tot si se mai inrosesc, dar foarte rar..

Sau te poti orienta spre alte creme sau geluri de dus tot cu apa termala..La Sami s-a vazut efectul..

Acest mesaj a fost editat de SANDI: Mar 3 2009, 10:35 AM

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Mar 3 2009, 11:12 AM

in coltzul advers

Grup: Membri de onoare
Postari: 24,480
Inregistrat pe: 6-February 04
De la: stanga la dreapta
Membrul Nr.: 11,709

bulinuta, arata asa ?
Imagine Atasata

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Mar 3 2009, 11:14 AM

in coltzul advers

sunt cumva pete rotunde (ca niste banuti, exact cum ai zis tu), cu un cerc rosu in jur si cu marginile foarte usor ridicate ? (in mijlocul banutului este un punct rosu)

+Quote Post
bulinuta
mesaj Mar 3 2009, 11:31 AM

Mami de Rege si Printz!

Sandi, am mai auzit de Trixera. O sa vorbesc cu medicul despre asta. Merci mult!

Poca, parca nu sunt bani perfect rotunzi...
Uite o poza facuta la cot:

Imagine Atasata

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Mar 3 2009, 11:38 AM

in coltzul advers

da, dermatita atopica este dupa cum arata, ce am aratat eu in poza e tinea corporis care e mai pacatoasa ca dermatita
uite aici cateva cazuri asemanatoare
( eu as alege o crema fara cortizon, pentru ca el este destul de mic)

http://images.google.com/imgres?imgurl=htt...6lr%3D%26sa%3DN

+Quote Post
bimbilica
mesaj Mar 3 2009, 01:21 PM

zen

Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

Bulinuta,in primul rand nu-i mai da cu Advantan.Si Alex a avut un soi de dermatita atopica dar i-a aparut numai pe obrajori,si cu Trixera am dat si noi,De la o saptamana pana dupa 1 an cu asta ii faceam masajul,si abia dupa 10 luni s-au diminuat de pe fata si dupa un an au disparut.Nu gasesc acum pozele de cand era bebe sa iti arat ca se vedeau bine.Acum cu Sara am avut niste bubite azi vara ca ea regurgita des si dormea si numai pe burtica.Am dat-o cu Advantan milk dat de dr de fam,si dupa doua zile am ajuns la control la Stanciu si cand a auzit ca am dat cu Advantan a facut ca trenu' si m-a certat sa nu mai dau copiilor cu asa ceva.A zis ca cremele cu cortizon se dau cel mult o data in viata copiilor si atunci in cazuri extreme.Si si la ea tot Trixera a functionat.Vezi poate gasesti la Sensiblu vreo promotie,noi ultimaoara am luat un pachet cu doua tuburi si aveau 30%reucere.Rau nu are ce sa ii faca,e o creme tare buna,uneori mai fur si eu pt o cremuire sa am pielea de bebe.Sanatate maxima amandurora,si voua parintilor la fel sa puteti avea grija cat mai bine de ei.

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
SANDI
mesaj Mar 3 2009, 01:35 PM

ETE FLEOSHC!!

Uite aici o poza cu al meu copchil la 7 luni cum arata pe obraji..Adevarul e ca Advantan are efect doar pe moment..In schimb Trixera o poti folosi cat timp vrei si are efecte..Ideea e sa se mentina pielea hidratata bine si nu cu o crema grasa.Trixera este foarte usora , intra imediat in piele..Si la baie trebuie avut grija cu ce fel de sapun il speli, ideal sunt cele fata miros si alte tampenii in el..

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de SANDI: Mar 3 2009, 01:36 PM

+Quote Post
bulinuta
mesaj Mar 3 2009, 10:32 PM

Mami de Rege si Printz!

Am reusit sa ma programez de urgenta la Dr. Stanciu si ne-a zis urmatoarele:
- intr-adevar, diagnosticul este de dermatita atopica si tratamentul este corect. Cica nu dauneaza cele 4-5 zile de crema cu cortizon si sa-i dau linistita.
- insa, trebuie sa eliminam din alimentatie portocalele si mandarinele, bananele, pestele, rosiile, cel putin pana face 1 an. Trecem si pe Humana HA, ca sa prevenim totusi...

Nu ma simt tocmai ok cu toate astea...Mi-e mila de el ca n-are voie diverse, ca trebuie sa fim atenti la ce baga in gurita...Daca pofteste la banana sau rosie? Saracutzul de el...sad.gif(
Nu mi-a zis nimic de sapun, detergenti sau creme, dar voi incerca sa evit tot ce poate fi daunator.

Nu stiu cum ne-am capatuit noi cu asa ceva...Amandoi copiii sa aiba teren atopic.... angryfire.gif

Merg la culcare ca sunt tare obosita si mahnita...sad.gif
Va pup!

+Quote Post
SANDI
mesaj Mar 3 2009, 10:47 PM

ETE FLEOSHC!!

QUOTE(bulinuta @ Mar 3 2009, 10:32 PM) *
Am reusit sa ma programez de urgenta la Dr. Stanciu si ne-a zis urmatoarele:
- intr-adevar, diagnosticul este de dermatita atopica si tratamentul este corect. Cica nu dauneaza cele 4-5 zile de crema cu cortizon si sa-i dau linistita.
- insa, trebuie sa eliminam din alimentatie portocalele si mandarinele, bananele, pestele, rosiile, cel putin pana face 1 an. Trecem si pe Humana HA, ca sa prevenim totusi...

Nu ma simt tocmai ok cu toate astea...Mi-e mila de el ca n-are voie diverse, ca trebuie sa fim atenti la ce baga in gurita...Daca pofteste la banana sau rosie? Saracutzul de el...sad.gif(
Nu mi-a zis nimic de sapun, detergenti sau creme, dar voi incerca sa evit tot ce poate fi daunator.

Nu stiu cum ne-am capatuit noi cu asa ceva...Amandoi copiii sa aiba teren atopic.... angryfire.gif

Merg la culcare ca sunt tare obosita si mahnita...sad.gif
Va pup!

Bulinuta, nu dauneaza ii si trece..Problema este ca revine si revine, tot asa pana innebunesti..E foarte importanta baia si cu ce il speli.Sa nu folosesti balsam de rufe de ex. la hainele lui..Pielea trebuie bine hidratata zilnic ..Trixera e mare la 200ml ajunge destul. De obicei daca esti atenta vei observa ca se accentueaza cand transpira..Vara se calmeaza..Acum e relativa interzicerea alimentelor mai sus mentionate..Mai mult e de la praf si alte tampenii din aer..Eu una nu i-am schimbat nimic din alimentatie si nici nu l-am trecut pe alt lapte..Eu zic sa nu te stresezi asa tare ca trece si nu e asa grav.....

Ma mira faptul ca e pusa banana pe lista cu pricina..

+Quote Post
KikenHana
mesaj Mar 3 2009, 11:41 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Bulinuto...eu iti recomand sa folosesti pe termen lung produsele pentru piele atopica ADerma de la Ducray, sunt foarte bune o spune propria mea piele tongue.gif. Se gasesc in farmaciile mai mari. Si eu ma bat cu un fel de "dermatita atopica"...ca asta a fost concluzia medicului dupa ce am facut o gramada de teste de alergeni si s-a constatat ca nu sufar de nici o alergie. Am pielea foarte alba si ca atare predispusa la atopie (tot concluzia doctorului). Cat am fost copil n-am avut probleme, insa in urma cu aproape 7 ani mi-au aparut anumite locuri pe piele (in spatele genunchilor, coate, pe piept, pe brate) sa ma manance al draq, ma scarpinam pana pielea mi se descuama mad.gif . si ma tinea asa cate o saptamana -doua. Apoi dintr-o data simptomele dispareau...si apareau peste o luna-doua si tot asa continuau vara-iarna. Am incercat tot felul de chestii...hidrocortizoane, antialergene, produse pentru piele sensibila...degeaba.

Apoi doctorita dermatolog mi-a recomandat ADerma si de atunci folosesc doar aceste produse pentru ingrijirea pielii: sapun, ulei hidratant dupa baie si crema/lotiune de corp. Crema e fenomenala...fara parfum si coloranti, hidrateaza incredibil, o recomand pentru toate persoanele cu piele sensibila si mai ales pentru copii. De cand folosesc ADerma puseurile de prurit au scazut simtitor ca intensitate si frecventa, ma mai supara cam de 2-3 ori pe an, dar pentru perioade foarte scurte (1-2 zile) si nici nu se compara ca intensitate cu cele de mai demult cand ma scarpinam pana la sange icon_cry.gif

Acest mesaj a fost editat de KikenHana: Mar 3 2009, 11:44 PM

--------------------

+Quote Post
Icey
mesaj Mar 4 2009, 02:09 PM

Big Chef

Postari: 648
Inregistrat pe: 3-May 08
De la: Insula de miere
Membrul Nr.: 43,018

Bulinuta imi pare tare rau pt puiut!
Medicul zice ca e vb de dermatita atopica 100%? are si pe fata? a aparut imediat dupa un aliment nou introdus in diversificare? unde are petele se cojeste pielea sau se simt bubite mici, mici?
K a avut vara trecuta primul episod de eczema- dar nu atopica- petele apart doar pe corp: omoplati, brate(dar nu la incheieturi) si deasupra scutecului la spate.
Am folosit un unguent cu steroizi si produse de baie QV
http://www.egopharm.com.au/EgoProducts/QVBodyQVWash.html
pt baie si crema de corp. E foarte importanta crema de corp si trebuie folosita dupa fiecare baie, hidratand pielea se evita eruptiile.
Dupa episodul respectiv doar o data i-a mai aparut o pata mica pe brat, dar la baie si dupa doar produsele astea le folosim.

Pediatrul ne-a recomandat si asa ceva
http://www.labo-uriage.com/index.php?optio...1&Itemid=61
dar nu am mai schimbat de data ce QV a functionat

Sanatate multa! e greu sa-ti vezi puiul suferind, dar daca ai norocul sa gasesti produsele care-i fac cel mai bine poti tine sub control situatia.

Acest mesaj a fost editat de Icey: Mar 4 2009, 02:13 PM

--------------------

+Quote Post
tili2
mesaj Mar 8 2009, 03:16 PM

Bucataras

Postari: 138
Inregistrat pe: 17-May 08
Membrul Nr.: 43,249

Imagine Atasata

Imagine Atasata
[attachment=238954
27.02__4_.jpg]tot aderma i-a recomandat si cumnatei mele medicul dermatolog si zice ca e f.buna al meu a facut alergie si n-a stiut docora sa-mi spuna la ce, dar mi-a dat calciu sirop natural si locoid. am decis sa nu-i dau nimic si dupa cateva zile s-a uscat. am pus si poze , poate stiti de la ce-i apare. de la ce manac eu sau din cauza factorilor externi? daca il spal de mai multe ori pe zi si las la aer trece. dar vad ca e tare sensibil. voi ce ziceti?

+Quote Post
Icey
mesaj Mar 8 2009, 06:02 PM

Big Chef

Postari: 648
Inregistrat pe: 3-May 08
De la: Insula de miere
Membrul Nr.: 43,018

Eu zic ca trebuie sa fii foarte atenta dupa baita, bb e grasunel cu are pliuri, dupa baita trebuie insistat si uscat bine zonele respective. Creme de bebelusi sunt multe, e foarte important insa un diagnostic exact: e vb de eczema( de care o fi ca-s mai multe tipuri) sau e vb de iritatie din cauza sensibilitatii pielii si in functie de asta aleasa crema.

Incearca sa vezi un pic daca mai apar astfel de iritatii- eu iti doresc sa nu mai ai niciodata de a face cu ele- daca apar dupa baita, daca apar dupa ce ai mancat tu ceva ce nu ai mancat de cand alaptezi sau ai mancat ceva intr-o cantitate mai mare decat pana acum.

Baia de mai multe ori pe zi nu e o solutie, totusi pielea este foarte sensibila la bb asa mici si nu este recomandat baia asa des, lasata zona la aer insa e foarte bine.
Cu ce ii faci baita?

--------------------

+Quote Post
elena_antony
mesaj Mar 8 2009, 08:54 PM

Senzuala

Postari: 2,018
Inregistrat pe: 13-November 06
De la: Lebanon
Membrul Nr.: 34,842

QUOTE(tili2 @ Mar 8 2009, 09:16 AM) *
tot aderma i-a recomandat si cumnatei mele medicul dermatolog si zice ca e f.buna al meu a facut alergie si n-a stiut docora sa-mi spuna la ce, dar mi-a dat calciu sirop natural si locoid. am decis sa nu-i dau nimic si dupa cateva zile s-a uscat. am pus si poze , poate stiti de la ce-i apare. de la ce manac eu sau din cauza factorilor externi? daca il spal de mai multe ori pe zi si las la aer trece. dar vad ca e tare sensibil. voi ce ziceti?

Tili ,eu cred ca bebele tau ,cum e grasut,transpira tare sun barbie si de aceea se irita .Daca era alergie ,ii aparea pe mai multe locuri pe corp, nu numai acolo .Am patit si eu la fel cu fetita mea, cand era foarte cald afara se irita toata sub gat.Incearca sa nu-l imbraci prea gros si sa-l cureti cu un prosopel umed de cateva ori pe zii.Nu folosi wipes !Eventual poti sa-i pui niste pudra smile.gif

--------------------

+Quote Post
tili2
mesaj Mar 9 2009, 06:53 PM

Bucataras

Postari: 138
Inregistrat pe: 17-May 08
Membrul Nr.: 43,249

multumeasc pt. promtitudine.
a avut pe tot corpul dar i-au mai ramas la gat. acum a trecut sper sa nu-i mai apara. o sa fiu fffffff. atenta dupa baita. creme vad ca nu-i fac bine. am impresia ca facuse ori de la vit c luata de mine, ori de la un ulei de corp sanosan. il spal cu spuma de baie nivea si sampon klorane bebe.

+Quote Post
bulinuta
mesaj Mar 14 2009, 02:44 PM

Mami de Rege si Printz!

Kiken, am fost la alergolog si mi-a recomandat Avene sau A-derma. Am optat pentru gelul de curatare de la A-derma si sa vedem cum se simte diseara.
Alergologul nu era impotriva alimentelor interzise de pediatru, pentru ca dermatita asta e boala genetica care nu are legatura cu alimentatia....
In fine...Il tin departe de citrice, rosii si peste, dar o sa-i introduc incet-incet si cerealele cu gluten (am renuntat si la astea... huh.gif ). O sa-i dau lapte HA in continuare, ca nu e chiar asa scump la cat mananca el zilnic...

Acum are iar pete din alea, in diverse locuri pe burtica si o sa-i dau cu Elidel.
Pentru masajul zilnic ne-a recomandat uleiul de masline/floarea soarelui fiert la bain-marie 30 min.

Multumim mult de raspunsuri si mai trecem pe aici, macar sa anuntam vindecarea! tongue.gif

+Quote Post
KikenHana
mesaj Mar 14 2009, 04:31 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

QUOTE(bulinuta @ Mar 14 2009, 02:44 PM) *
Kiken, am fost la alergolog si mi-a recomandat Avene sau A-derma. Am optat pentru gelul de curatare de la A-derma si sa vedem cum se simte diseara.
Alergologul nu era impotriva alimentelor interzise de pediatru, pentru ca dermatita asta e boala genetica care nu are legatura cu alimentatia....
In fine...Il tin departe de citrice, rosii si peste, dar o sa-i introduc incet-incet si cerealele cu gluten (am renuntat si la astea... huh.gif ). O sa-i dau lapte HA in continuare, ca nu e chiar asa scump la cat mananca el zilnic...

Acum are iar pete din alea, in diverse locuri pe burtica si o sa-i dau cu Elidel.
Pentru masajul zilnic ne-a recomandat uleiul de masline/floarea soarelui fiert la bain-marie 30 min.

Multumim mult de raspunsuri si mai trecem pe aici, macar sa anuntam vindecarea! tongue.gif

Asa zice si ductora mea, ca ce am e pentru ca sunt predispusa genetic la o sensibilitate mai mare a pielii. Oricum, aproape am uitat de dermatita mea de cand folosesc Aderma. Sper sa-l ajute si pe copilasul tau la fel de mult cat m-a ajutat pe mine smile.gif

--------------------

+Quote Post
Anutza
mesaj Mar 17 2009, 04:19 PM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 21-May 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 14,421

Salut,

si baietelul meu a avut ceva eczeme cand era mic. I-au trecut acum vreu-n an, (are 6 ani). Ni s-au recomandat de catre medic, baile cat mai scurte, cu apa calduta, si nu in fiecare zi. Sapunul folosit este Dove fara miros. dar daca gasiti ceva pe baza de plante cred ca e mult mai bine.
Baietelulului meu i se iritau zonele din spatele genunchilor si in fata coatelor, mai ales dupa innot, sau daca transpira si nu il spalam imediat.
Ai grija sa nu se scarpine. Eu ii mai dadeam si cu crema de galbenele ca sa tina zona hidratata.

Numai bine,
A

--------------------
"Fiecare copil este un artist. Problema este cum sa ramana un artist si dupa ce va creste." - Pablo Picasso

Concurs Scrapbooking - www.ActivitatiCopii.ro

+Quote Post
alicepc
mesaj Mar 21 2010, 01:46 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 21-March 10
De la: usa
Membrul Nr.: 57,360

salutare tuturor,
in mod normal nu ma bag in vorba, dar la topicul asta am ceva de impartasit-
baietelul meu are acuma 14 luni. de pe la 6 saptamini a inceput sa faca "bube"- mai intii pe fata, apoi a ajuns sa fie plin pe tot corpul. am aflat ca e eczema/dermatita atopica. Am incercat o lista luuuunga de tot felul... dermatologul ne-a zis sa folosim ceva steroizi, da' dupa ce am citit prospectul am renuntat... saracul copil avea fata asa de iritata si de uscata, ca ii crapau obrajii si ii curgea "apa" din ei... imi venea sa pling numai uitindu-ma la el... in fine, concluzia este ca am folosit o crema facuta de Laur Med- se numeste "Aur Derm- crema cu mimoza, smirna si propolis". In citeva zile s-a imbunatatit situatia vizibil. Am folosit-o de doua ori pe zi timp de vreo 3-4 saptamini, nu imi mai amintesc exact. cert este ca acuma ii mai dau cu ea din joi in paste, cind ii mai iese cite ceva pe el, in general putin pe fata, pe pulpe si uneori pe linga coate, in special cind ii dau ceva de mincare care nu-i prieste (se pare ca ar fi alergic la tot felul de chestii, da' eu nu prea cred in din astea). De cite ori merge cineva in tara fac tot ce pot sa imi aduca crema din asta, asa ca am "stoc" mai tot timpul.
Sper sa foloseasca cuiva informatia- stiu cit e de frustrant sa iti vezi copilul ca arata in asa hal (ca de suferit, cind era mititel, al meu nu parea sa sufere prea tare- mai degraba acuma se scarpina pina ii da singele daca are trei bubitze)
Succes si binecuvintari!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd September 2014 - 10:10 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare