> 

Rugaminte postare la topicul "Ce gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> PEPENE MURAT , FELII
Carmen Spantu
mesaj Sep 11 2007, 12:25 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 3,896
Inregistrat pe: 14-January 07
De la: focsani
Membrul Nr.: 36,023

Pepenele murat felii il pun si eu in fiecare an de cind am descoperit reteta in revista"Practic in bucatarie"
si pt. ca am facut si mi-a placut o scriu si pt. voi .
Pentru un borcan de 5 l. e nevoie de 1 pepene mare proaspat si bine copt,cimbru, usturoi,o bucatica de hrean,tulpini de mara cu flori uscate [of course], sare , apa .
Speli pepenele si il tai feliipe care le asezi in borcan.Printre felii se pune cimbru,catei de usturoi curatati o bucata de hrean curatat ,tulpini de mara cu floare. Peste feliile de pepene se pun mai multe tije de marar sa tzina feliile sa nu se ridice deasupra.Se toarna saramura rece preparata din 1 lingura [de supa]cu sare grunjoasa neiodata la 1 l. de apa .La un borcan de 5 l. se face cam 3,5 l. de saramura care trebuie sa acopere tot ceea ce este in borcan. Legi borcanul cu celofan dublu si dai la rece in camara.Pepenele se mureaza foarte bine si are un gust deosebit si tine foarte mult timp chiar daca desfaci borcanul.Eu am avut pina saptamina trecuta pepene astfel murat.Nu iese prea sarat si e o muratura placuta la gust ,dulce acrisoara.
Daca va atrage reteta , spor la treaba !

--------------------
Carmen Spantu
Go to the top of the page

+Quote Post
Nicoletta
mesaj Oct 1 2007, 08:51 PM

Big Chef

Postari: 523
Inregistrat pe: 19-November 06
De la: ROMANIA
Membrul Nr.: 34,965

QUOTE(Carmen Spantu @ Sep 11 2007, 12:25 AM) *

Eu mi le-am salvat in calculator , multumesc frumos de retete!

+Quote Post
Kitty-1
mesaj Oct 1 2007, 09:10 PM

Big Chef

Postari: 983
Inregistrat pe: 15-August 05
De la: Canada
Membrul Nr.: 26,458

Multumesc mult de reteta Carmen, eu ador pepenele murat dar tatal meu punea dor din cei mici iar eu aici gasesc doar mari si nu am borcan sau alt vas cu gura destul de larga incat sa incapa un pepene intreg. O sa fac asa cum spui tu, felii, probabil chiar in seara asta.
Intrebare: borcanul se inchide ermetic si nu se mai umbla la el, nu se vantura?Saramura am vazut ca se pune rece. Borcanul se da imediat la rece? Cat timp dureaza pana se mureaza?
Multumesc inca o data,
Kitty

--------------------

+Quote Post
Carmen Spantu
mesaj Oct 2 2007, 01:57 AM

Master of disaster

Draga kitty,eu ca sa pot pune pepeni mari , copti si frumosi i-am asezat in cutii de plastic cu capac de5 l. ,in care am cumparat masline , pentru ca sunt largi la gura aceste recipiente .Daca gasesti si tu ceva asemanator cu gura larga , chiar si de plastic , deci merge foarte bine.
Aceste muraturi NU se vintura deloc , ii pui asa ca in reteta si ii dai la rece .
Nu as pute sa iti spun cam in cit timp se mureaza pentru ca eu am desfacut tirziu aceste muraturi .In orice caz , cam in 3 saptamini ar trebui sa se mureze.
Sa nu te ingrijoreze faptul ca peste un interval de timp, cind incepe sa fermenteze ,o sa vezi ca a mai curs saramura din vas , chiar cu capac fiind.Asa se intimpla de obicei cu muraturile puse cu sare .Ideea e ca nu trebuie sa desfaci borcanul ,nici daca v-a curge din el .

--------------------
Carmen Spantu

+Quote Post
Maximilian
mesaj Oct 12 2007, 07:20 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 12-October 07
De la: Armenopolis
Membrul Nr.: 39,208

CITAT(Carmen Spantu @ Sep 11 2007, 01:25 AM) *
Pepenele murat felii il pun si eu in fiecare an de cind am descoperit reteta in revista"Practic in bucatarie"
si pt. ca am facut si mi-a placut o scriu si pt. voi .
Pentru un borcan de 5 l. e nevoie de 1 pepene mare proaspat si bine copt,cimbru, usturoi,o bucatica de hrean,tulpini de mara cu flori uscate [of course], sare , apa .
Speli pepenele si il tai feliipe care le asezi in borcan.Printre felii se pune cimbru,catei de usturoi curatati o bucata de hrean curatat ,tulpini de mara cu floare. Peste feliile de pepene se pun mai multe tije de marar sa tzina feliile sa nu se ridice deasupra.Se toarna saramura rece preparata din 1 lingura [de supa]cu sare grunjoasa neiodata la 1 l. de apa .La un borcan de 5 l. se face cam 3,5 l. de saramura care trebuie sa acopere tot ceea ce este in borcan. Legi borcanul cu celofan dublu si dai la rece in camara.Pepenele se mureaza foarte bine si are un gust deosebit si tine foarte mult timp chiar daca desfaci borcanul.Eu am avut pina saptamina trecuta pepene astfel murat.Nu iese prea sarat si e o muratura placuta la gust ,dulce acrisoara.

CE FEL DE PEPENE??? GALBEN SAU ROSU ???? CE E TULPINA DE MARA CU FLOARE ??? UFFFF!!! CU LB. ROMANA.MARA????

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 12 2007, 07:35 PM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

QUOTE(Maximilian @ Oct 12 2007, 08:20 PM) *
CE FEL DE PEPENE??? GALBEN SAU ROSU ???? CE E TULPINA DE MARA CU FLOARE ??? UFFFF!!! CU LB. ROMANA.MARA????

cred ca maraR biggrin.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Happy.
mesaj Oct 12 2007, 07:53 PM

Supercalifragilistic!!!

Postari: 8,845
Inregistrat pe: 10-August 05
Membrul Nr.: 26,306

si pepenele e verde, adica e lubeniţă.

--------------------

+Quote Post
Carmen Spantu
mesaj Oct 13 2007, 09:12 PM

Master of disaster

Drageler mele ,scuze ca nu v-am raspuns mai repede !
E vorba de pepene verde , lubenita ,harbuz , cum vreti voi sa ii spuneti.Iar tulpina de marar cu floare cu tot , e planta de marar , fara radacini , uscata sau verde , cum doriti sa o folositi .

--------------------
Carmen Spantu

+Quote Post
Kitty-1
mesaj Oct 15 2007, 05:35 PM

Big Chef

Postari: 983
Inregistrat pe: 15-August 05
De la: Canada
Membrul Nr.: 26,458

Am uitat sa va spun ca am pus pepenele la murat, e la loc racoros si intunecat de mai bine de 2 saptamani dar inca n-am umblat la el. Cand desfac borcanul bag poze , daca am noroc si iese bine.
Multumesc inca o data Carmen.

--------------------

+Quote Post
Carmen Spantu
mesaj Oct 15 2007, 08:58 PM

Master of disaster

Kitty-1 , iti recomand sa nu il desfaci prea curind .Cam pe la Craciun cred ca ar fi numai bine .Pina atunci sa nu umbli deloc la borcan .
Sper sa iti placa ! biggrin.gif

--------------------
Carmen Spantu

+Quote Post
ssonia
mesaj Oct 16 2007, 08:49 AM

micro Bucatar

Postari: 49
Inregistrat pe: 25-January 05
De la: Constanta
Membrul Nr.: 20,666

si eu pun pepene verde la murat, dar il pun cu alte muraturi, nu singur, am un butoias de 60 litri si acolo pun din toate, pepene, morcovi, varza rosie, gogonele, sfecla rosie, ardei capia, gogosari, vinete mititele, dovlecei subtirei, langa tulpini de marar, bucatele de hrean ,ceva ciusca, si toate cu saramnura (fiarta si doar racorita, 1 lingura de sare la litrul de apa) inchid si las la acrit, toate isi amesteca aromele si este o minunatie

+Quote Post
Carmen Spantu
mesaj Oct 16 2007, 07:11 PM

Master of disaster

Draga ssonia, este foarte gustoasa reteta ta de "adunare generala" de muraturi .Am pus si eu multi ani asa muraturile .Dar m-a incintat enorm gustul acestor pepeni murati felii , care isi pastreaza aroma lor , fara a imprumuta alte gusturi de la alte legume .Plus ca metoda e foarte practica si rapida .Daca vrei , poti sa incerci vre-odata sa vezi cum e . smile.gif

--------------------
Carmen Spantu

+Quote Post
ssonia
mesaj Oct 17 2007, 09:19 AM

micro Bucatar

Postari: 49
Inregistrat pe: 25-January 05
De la: Constanta
Membrul Nr.: 20,666

sigur incerc, inca am mai vazut pe piata pepeni smile.gif

+Quote Post
Maximilian
mesaj Oct 28 2007, 08:00 AM

micro Bucatar

CITAT(Carmen Spantu @ Oct 13 2007, 10:12 PM) *
E vorba de pepene verde , lubenita ,harbuz , cum vreti voi sa ii spuneti.Iar tulpina de marar cu floare cu tot , e planta de marar , fara radacini , uscata sau verde , cum doriti sa o folositi .

+Quote Post
Maximilian
mesaj Oct 28 2007, 08:03 AM

micro Bucatar

CITAT(Carmen Spantu @ Oct 13 2007, 10:12 PM) *

Multumesc pentru reteta.La fel se pot pune si struguri la murat.Sunt fff buni.Conditia e ca boabele sa fie tari si sanatoase.

+Quote Post
Nicoletta
mesaj Oct 28 2007, 06:16 PM

Big Chef

Eu am pus pepenele! Intr-un borcan de 4 kg cu filet! Arata bine deocamdata!
L-am pus de vreo doua saptamani!
Vedem la Craciun!
Nu am nici cea mai mica indoiala ca nu va fi bun. E doar reteta de la Carmen!!! biggrin.gif

+Quote Post
Nicoletta
mesaj Feb 10 2008, 09:49 PM

Big Chef

Borcanul l-am desfacut dupa Anul nou, Arata excelent, nu s-a tulburat zama, nu a produs floare... Si a stat astfle cu acest capac, pana in ziua de azi cand mai am un sfert din el. Vin cu proba vizuala mai jos dar pentru cea gustativa trebuie sa aveti incredere in mine: reteta este foarte buna si e simpla si cu rezultat sigur:
Poate se vede si o farama de borcan....

Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
SANDI
mesaj Feb 10 2008, 10:45 PM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

QUOTE(Nicoletta @ Feb 10 2008, 09:49 PM) *
Borcanul l-am desfacut dupa Anul nou, Arata excelent, nu s-a tulburat zama, nu a produs floare... Si a stat astfle cu acest capac, pana in ziua de azi cand mai am un sfert din el. Vin cu proba vizuala mai jos dar pentru cea gustativa trebuie sa aveti incredere in mine: reteta este foarte buna si e simpla si cu rezultat sigur:
Poate se vede si o farama de borcan....

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Unde stai???de ce pui sare pe rana?

+Quote Post
Nicoletta
mesaj Feb 12 2008, 01:06 PM

Big Chef

QUOTE(SANDI @ Feb 10 2008, 10:45 PM) *
Unde stai???de ce pui sare pe rana?

Suntem in interiorul acelorasi granite. Asa ca nu e complicat deloc de ajuns la mine. smile.gif

+Quote Post
SANDI
mesaj Feb 12 2008, 01:43 PM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

QUOTE(Nicoletta @ Feb 12 2008, 01:06 PM) *
Suntem in interiorul acelorasi granite. Asa ca nu e complicat deloc de ajuns la mine. smile.gif

Eu sunt grea de cap..deci in interiorul granitelor Romaniei? sau ale judetului Timis? nu ar complicat daca ai fi chiar in Timisoara..

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 18th December 2014 - 11:29 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare