> 

Rugaminte postare la topicul "Ce gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> PARASTAS (Idei)
Sleepy
mesaj Jul 22 2002, 01:06 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 4
Inregistrat pe: 22-July 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 4,075

Nu stiu daca am nimerit bine, dar sper sa gasesc pe cineva care sa ma poata ajuta. La inceputul lui august am un parastas. In plin post! Nu am decat o zi la dispozitie (poate nici atat) pentru a pregati o masa si o multime de pachetele. Si nici o idee! Dar tin foarte mult ca totul sa iasa bine. Sunt recunoscatoare tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat sau o reteta rapida, usor de facut si care sa fie de post. De asemenea, am nevoie de ceva produse care sa poata fi puse la pachet pentru a fi impartite.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Go to the top of the page

+Quote Post
Doina Elena
mesaj Jul 22 2002, 07:32 AM

Big Chef

Postari: 811
Inregistrat pe: 22-March 02
Membrul Nr.: 2,934

Poti sa faci chiftelute de dovlecel (dovlecel curatat, ras, amestecat cu vegeta, patrunjel, marar mult, usturoi si faina ca sa fie de consistenta mai gros decit la clatite), ardei umpluti cu orez (daca iei ardei mici poti sa pui cite un ardei pe farfurie), salata de vinete, rosii, ardei, castraveti.
[addsig]

--------------------
Tinerete fara batrinete...

+Quote Post
ClaudiaL
mesaj Jul 22 2002, 08:40 AM

Bucataras

Postari: 81
Inregistrat pe: 21-January 02
De la: Dublin, Ireland
Membrul Nr.: 1,832

Poti, de asemenea, sa faci orice fel de salata la care foloseai maioneza, in loc de care sa pui maioneza vegetala. Eu am nimerit una surprinzator de buna cand eram in postul Pastelui.
Am vazut la cineva care dadea de pomana in post si fasole batuta, care a chiar avut trecere.
Exista (pentru pachetele) si mezeluri vegetale, adica pe baza de soia, dar mie nu-mi plac absolut deloc.
Am vazut ca acum sunt si tot felul de placintele de post, fie sarate, cu ciuperci sau spanac, fie dulci, cu mere, dovleac, nuci, dulceturi...si poti sa pui si fructe, acum sunt de tot felul.
[addsig]

+Quote Post
Isabela
mesaj Jul 22 2002, 10:00 AM

Bucataras

Postari: 128
Inregistrat pe: 27-April 02
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 3,323

In 23 Aprilie am pregatit o masa de post .Nu stiu daca pentru pachetele am idee pentru ca eu am avut parastasul acasa,si aici este obiceiul ca dupa masa propriu-zisa,la plecarea acasa sa-i dau omului si o farfurie cu mancare in ea.
Pentru ca am dorit sa ies din clasicul meniu de post cu sarmale si fasole batuta,iti scriu ce am pregatit eu.Poate iti va folosi si tie.

Pentru aperitive: 1.amestec mexican cu maioneza de post( si amestecuol si maioneza le-am cumparat de la Metro).
2. pate de post( cumparat de la METRO).
3. branza de soia
4. pasta de branza de soia frecata cu margarina,boia si putina ceapa tocata.
5. salata de vinete
Felul II.
Conopida la cuptor cu margarina si pesmet.
felul III.
Ciuperci umplute.
Ca prajituri am pregatit o negresa ce post si o prajitura cu foi si crema de rahat si bineinteles coliva.
Iar pentru farfuriile pe care le-am impartit am pregatit piue de cartofi si snitele de soia.
O idee ai fi ca in pachetelele pe care vrei sa le faci sa pui snitele de soia,sau in functie de banii pe care esti dispusa sa-i cheltui poti pune o cutiuta cu pate de soia, cu drob de soia.Exista si crenwursti vegetali.
Daca vrei sa-ti mai spun ceva intreaba-ma si cu draga inima iti spun.

+Quote Post
ANNITA
mesaj Jul 22 2002, 06:54 PM

Big Chef

Postari: 881
Inregistrat pe: 5-June 02
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 3,666

nu stiu daca cunosti falafel sint un fel de chiftele din naut( nu are rost sa-ti spun cum se face dar daca te intereseaza., atunci iti voi spune). la noi se maninca in pita cu cartofi prajiti si muraturi
[addsig]

+Quote Post
Claudia
mesaj Jul 23 2002, 02:51 PM

Captain Cook

Postari: 442
Inregistrat pe: 29-April 02
De la: Cluj acuma in Toronto
Membrul Nr.: 3,346

Annita, pune te rog reteta de falafel, ma intereseaza pe mine. Am mincat odata la un restaurant armenian si mi-a placut tare mult, as vrea sa incerc sa fac si acasa.

pupici,
Claudia

--------------------
Claudia :wave:
We cannot direct the wind, but we can adjust the sails!

+Quote Post
Sleepy
mesaj Jul 23 2002, 09:36 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 22-July 02
Membrul Nr.: 4,075

In primul rand multumesc pentru amabilitate tuturor celor care mi-au raspuns. Si nu in ultimul rand, multumesc mult pentru idei.
Va rog mult, daca se poate, as dori retetele pentru prajitura cu crema de rahat si pentru falafel deoarece nu stiu sa prepar nici una dintre acestea, dar ambele par a fi foarte interesante. Multumesc.

+Quote Post
Isabela
mesaj Jul 24 2002, 08:25 AM

Bucataras

Postari: 128
Inregistrat pe: 27-April 02
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 3,323

Maine iti voi scrie prajitura cu crema de rahat,pentru ca trebuie sa ma uit acasa in caiet. Este buna dar este putin mai dulce.
Oricum stiu ca se coc 4 foi pe fundul tavii,iar la crema se foloseste rahat rosu si verde,zeama de lamaie si grepfruit.

+Quote Post
Yandira
mesaj Sep 29 2004, 06:19 PM

Master of disaster

Postari: 3,336
Inregistrat pe: 14-January 04
De la: Mexic
Membrul Nr.: 11,099

Fetelor,d aca tot santeti la tema asta , poate dati si reteta de coliva. Uite ca eu a trebuit sa fac aici un pasastas pentru parintii mei, si... am inventat. Habar nu aveam de nimic. Coliva cred ca mancasem de doua ori in viata caci mamei mele nu ii placea sa merg cu ea la inmormantari. Si doar ce am mancat la biserica. Asa ca am facut o coliva inventata din boabe de grau fierte in lapte si am pus bomboane colorate, doamne ce o fi fost ? Parca era un terci. Si apoi cum nu e obiceiul sa dai de pomana, nu prea primeau incantati Caci m-am dus la biserica catolica sa dau pomana, caci nu aveam pe atunci o biserica ortodoxa. Cred ca poate multe dintre cele care traiesc afara din tara ar trebui sa stie sa faca o coliva. Sa dea Dzeu sa nu fie nevoie la nimeni, dar....

Deci, cine stie o reteta buna de coliva?

+Quote Post
Danna
mesaj Sep 30 2004, 08:03 AM

Master of disaster

Postari: 1,582
Inregistrat pe: 11-March 03
Membrul Nr.: 6,873

Si eu am fost nevoita sa fac parastas pentru tatal meu. A trebuit sa invat pentru ca nu stiam nimic despre ritualurile care trebuiesc urmate si despre parastas.
Iti scriu reteta de coliva pe care o fac eu.
500 g grau decorticat sau arpacas, 375 g zahar, 250 g nuci curatate, vanilie, coaja rasa de lamaie, o cana si jumatate pesmet din paine alba sau biscuiti (daca se face in in zile de post), zahar pudra, 1 lingurita rasa cu sare, putina cacao, bomboane pentru ornat coliva.

Se curata graul de corpurile straine si se spala in mai multe ape.
Se pune graul intr-o oala mai mare, peste care se toarna apa, ca sa acopere boabele de grau cam de un lat de palma si se fierbe cel putin o ora. Din cand in cand se amesteca ca sa nu se prinda.
Cand graul este fiert, se da oala de pe foc si se acopera cu un servet curat, apoi se inveleste cu o patura, ca sa-si mentina caldura cat mai mult timp.
Dupa aproximativ 5 ore, se adauga zaharul si se fierbe din nou, pana se leaga. Trebuie amestecat ca sa nu se lipeasca. Dupa ce este legata compozitia, se ia vasul de pe foc, se lasa descoperit, pana s-a racit. Apoi se poate tine acoperita in frigider pana se doreste finisarea colivei.
Se inlatura coaja care s-a format, se adauga sarea, vanilia, coaja rasa de lamaie si nucile taiate fin cu cutitul, pisate sau macinate – dupa preferinta. Se amesteca usor toate ingredientele pana se omogenizeaza.
Compozitia se aseaza pe un platou si se modeleaza uniform. Deasupra ei se cerne pesmetul, apoi un strat uniform de zahar pudra (care sa acopere pesmetul).
Pentru ornat se poate folosi un sablon facut din carton care sa reprezinte o cruce, peste care se cerne putina cacao. Se pot folosi diverse bomboane - drageuri, migdale trase in zahar si altele, in functie de preferinta si inspiratie.

--------------------
Nu traim pentru a manca, ci mancam pentru a trai.

+Quote Post
roxana anca
mesaj Sep 30 2004, 12:58 PM

Academic Chef

Postari: 1,234
Inregistrat pe: 23-October 03
Membrul Nr.: 9,635

Pentru parastasele de post iar eu a trebuit mereu sa fac de post pentru soacra mea. Si am facut asa : chiftelute de soia, snitel de soia, pilaf sarbesc, fasole batuta, sau am facut din soia friptura cu sos si mamaliguta si cu ciuperci.
Prajituri: placinta de mere negresa de post

Se pune obligatoriu si o fructa, o chifla, un pahat cu vin.

Eu cumpar dinainte caserole cu capac (chiar daca dau si vase) le pun frumos pe fiecare in punga.

Roxana Anca

+Quote Post
Monica
mesaj Sep 30 2004, 03:24 PM

Big Chef

Postari: 845
Inregistrat pe: 21-February 02
De la: Ploiesti (Prahova)
Membrul Nr.: 2,400

reteta de falafel?!? icon_question.gif icon_rolleyes.gif icon_cry.gif

+Quote Post
Danna
mesaj Sep 30 2004, 03:27 PM

Master of disaster

[quote=Monica]reteta de falafel?!? icon_question.gif icon_rolleyes.gif icon_cry.gif[/quote]

http://www.culinar.ro/retete-culinare,Aper...,1942,5--71.htm

--------------------

+Quote Post
Yandira
mesaj Sep 30 2004, 04:42 PM

Master of disaster

Postari: 3,336
Inregistrat pe: 14-January 04
De la: Mexic
Membrul Nr.: 11,099

Mersi Danna.

+Quote Post
Danna
mesaj Oct 1 2004, 07:52 AM

Master of disaster

Cu placere Yandira.

--------------------

+Quote Post
NINA
mesaj Oct 4 2004, 11:28 AM

Captain Cook

Postari: 225
Inregistrat pe: 15-April 04
De la: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 13,531

Cand eram mai mica si parintii mei s-au confruntat cu aceeasi problema:mancarea de post pentru parastas.
Tin minte ca au facut piftelute din ciuperci,sarmalute si ardei umpluti tot cu ciuperci,iahnie de fasole,salata de vinete,ciupercute cu maioneza de post si zacusca cu vinete.Prajiturile au fost facute la un laborator de cofetarie si ele de post.

+Quote Post
MC
mesaj Nov 18 2004, 01:05 AM

Membru de onoare

Grup: Membri de onoare
Postari: 4,367
Inregistrat pe: 15-December 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 10,612

AICI -COLIVA BISERICII SF MARIA

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th October 2014 - 08:59 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare