> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ficatei de pasare, ... cu ceapa, usturoi si mamaliguta
otilia gergely
mesaj Nov 11 2006, 10:42 PM

Mamica de copii "turbo"

Grup: Membri
Postari: 1,483
Inregistrat pe: 7-October 06
De la: Tg Mures
Membrul Nr.: 34,227

Ingrediente:

3-4 cepe potrivite, un pachet ficatei de pui (1/2 kg), ulei, sare, piper

ceapa si usturoiul le-am tocat marunt:

le-am pus intr-un vas de iena si am turnat ulei cat sa le cuprinda (sa nu le acopere chiar de tot)

am asezat apoi ficatul, 2 catei de usturoi taiati marunt, piper si am mai pus un amestec de maghiran, cimbru si coriandru (nu e obligatoriu). Sare nu am pus decat inainte sa fie gata. Apoi am bagat totul in cuptorul preincalzit.

Acest mesaj a fost editat de otilia gergely: Nov 11 2006, 10:48 PM
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------
"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

Un vot pentru Robert - Click pe Gergely Robert
Go to the top of the page

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 11 2006, 10:46 PM

Mamica de copii "turbo"

Asa aratau cand i-am scos din cuptor:

si mai de aproape

In farfurie, cu mamaliguta langa (din pacate nu mi-a mers blitzul la poza aceasta si mi-am dat seama prea tarziu - deja nu mai erau ficatei ca sa mai fac o alta poza)

Si mai de aproape (aici a mers blitzul)

Acest mesaj a fost editat de otilia gergely: Nov 11 2006, 10:47 PM
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------
"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 11 2006, 10:48 PM

Mamica de copii "turbo"

Se poate servi si cu piure de cartofi, pilaf de orez, cartofi prajiti si orice altceva doriti, sau pur si simplu fara nimic langa ei wink.gif

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
ralesu
mesaj Nov 11 2006, 10:53 PM

buna... dar REA!

Postari: 982
Inregistrat pe: 21-September 06
De la: Montréal, Canada
Membrul Nr.: 33,936

beeee, mi-ai facut pofta rau de tot !!!
o sa fac!!

--------------------
sunt cu okii pe voi!

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 11 2006, 11:01 PM

Mamica de copii "turbo"

Cu incredere. Se fac repede.
Noi am bagat azi in noi ca spartii! wink.gif ...Am mai avut si o "galeata" de muraturi de la butoi si apoi stateam toti cu burtile in sus icon_biggrin.gif

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Nov 12 2006, 12:06 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Otilia, bună idee, mie mi plac mult ficăţeii făcuţi aşa şi cu pine sau cu mămăligă dar nu mi-a trecut prin minte să-i fac la cuptor, faină idee, mersic! icon_smile.gif

+Quote Post
petunie
mesaj Nov 12 2006, 02:29 AM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

Asta ar fi o combinatie pe care barbatu-meu ar adora-o...si mie nu-mi place nimic din ea,dar fiindca il iubesc asa mult icon_biggrin.gif poate ii fac pe marti.Nici eu nu m-am gandit pana acuma la varianta cu cuptorul.Cred ca nici nu mai miroase asa tare a ceapa prajita in casa,asa-i?Ca eu cel mai mult din cauza asta nu ii fac prea des ficatei. rolleyes.gif

+Quote Post
jara nicoleta 35...
mesaj Nov 12 2006, 02:45 AM

micro Bucatar

Postari: 29
Inregistrat pe: 11-May 06
Membrul Nr.: 32,013

Buna idee cu ficateii.Eu stiu sa fac din ei drob si pate de ficat.Mai are cineva alta idee? rolleyes.gif

+Quote Post
Cris_Tina
mesaj Nov 12 2006, 10:12 AM

Captain Cook

Postari: 473
Inregistrat pe: 29-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 29,143

Buna ideea cu cuptorul-subscriu si eu- dar inca o noutate pt mine ar fi ca sunt cu ceapa..eu nu i-am facut niciodata asa,dar presimt ca am sa incerc tongue.gif ca tare-mi place ceapa.... laugh.gif
Spune-mi inainte de ai baga la cuptor,mai adaugi si ceva apa...sau isi lasa ficateii??

Acest mesaj a fost editat de Cris_Tina: Nov 12 2006, 10:14 AM

--------------------
Wrong or right...Black or white...If I close my eyes...It's all the same

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 12 2006, 02:03 PM

Mamica de copii "turbo"

Adriana Nicoleta multumesc mult de aprecieri. Pararea ta conteaza foarte mult pentru mine. Tu (ca si alte fete de aici de pe forum) esti un as in ale bucatariei si am invatat multe de la tine. Sper sa iti placa ficateii facuti la cuptor.

Cris_Tina eu nu am mai pus apa, dar cum am spalat ficatei erau ei destul de plini de apa asa ca au lasat destula. Depinde de ficatei, dar oricum nu trebuie atata apa incat sa ii acopere.

Jara Nicoleta sa stii ca eu mai fac ficateii de pasare si pane. Sunt foarte buni si reci si se preteaza bine cand ai musafiri, ca aperitiv. Reteta o s-o fac si o s-o pozez altadata.

Petunie, sa stii ca asta e un avantaj: nu miroase a ceapa in casa. Si s-ar putea sa-ti placa si tie wink.gif

Acest mesaj a fost editat de otilia gergely: Nov 12 2006, 11:38 PM

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
MAYA
mesaj Nov 12 2006, 08:04 PM

Dulcinea del Toboso

Grup: Membri de onoare
Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

(otilia gergely @ Nov 12 2006, 03:03 PM) [snapback]266792[/snapback]

Petunie, sa stii ca asta e un avantaj: nu miroase a ceapa in casa. Si s-ar putea sa-ti placa si tie wink.gif

Ei ,cred ca nu..dar mie-mi place sigur icon_smile.gif ( Poate citeste,si face..si ma invita icon_biggrin.gif )
Acu' serios..ca o sa faca ficateii,snt convinsa..dar ca o sa-i faca si mamaliga pe lnga,nu prea cred icon_biggrin.gif (dar poate vede mesajul meu ca o provocare..si o sa faca,spre bucuria lui barba'su tongue.gif )

Otilia,merci de pontu cu cuptoru ..e super icon_smile.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 12 2006, 10:08 PM

Mamica de copii "turbo"

Maya iti tin pumnii sa te invite Petunie la ficatei si lu' barba'su ii tin pumnii poate-i face mamaliga wink.gif

Eu de cand am facut prima data la cuptor, nu mai fac altfel. E mai comod, in timp ce ei zac la cuptor eu pregatesc garnitura sau pur si simplu beau o cafea. Si nu mai miroase in tot blocu' ...
Sper sa va placa si la gust.

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
lleena
mesaj Nov 12 2006, 11:34 PM

Captain Cook

Postari: 338
Inregistrat pe: 4-October 06
De la: Canada
Membrul Nr.: 34,183

Iata si reclama mea la ficatei...ui am papat pe neresuflate se vede in poza cu ce... Otilica, multam de idee

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
"Este cu mult mai multa fericire in a oferi decat in a primi..."

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 12 2006, 11:40 PM

Mamica de copii "turbo"

Sa va fie de bine Ileena. Arata apetisant. Imi vine sa mai fac o data.... wink.gif

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
Crengutza
mesaj Nov 14 2006, 06:03 AM

micro Bucatar

Postari: 27
Inregistrat pe: 1-April 06
Membrul Nr.: 31,331

Otilia si eu fac reteta asta ...destul de des. Eu nu toc ceapa as amarunt, o tai solzisori si cred ca pun si mai putin ulei si mai completez cu apa si cand am (si imi aduc aminte) mai pun si un pik de vin alb.

icon_biggrin.gif E usor de facut mai ales cand nu ai timp...dai totul la cuptor si gata.

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 14 2006, 02:42 PM

Mamica de copii "turbo"

Crengutza, multumesc de pontul cu vinul. Am sa incerc wink.gif

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
petunie
mesaj Nov 14 2006, 02:48 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

(MAYA @ Nov 12 2006, 08:04 PM) [snapback]266898[/snapback]

Ei ,cred ca nu..dar mie-mi place sigur icon_smile.gif ( Poate citeste,si face..si ma invita icon_biggrin.gif )
Acu' serios..ca o sa faca ficateii,snt convinsa..dar ca o sa-i faca si mamaliga pe lnga,nu prea cred icon_biggrin.gif (dar poate vede mesajul meu ca o provocare..si o sa faca,spre bucuria lui barba'su tongue.gif )

Otilia,merci de pontu cu cuptoru ..e super icon_smile.gif

Ba ii fac si mamaliga,ca o fost cuminte in ultimul timp.Am uitat ieri sa iau ficat,dar oricum ii fac saptamana asta icon_biggrin.gif

+Quote Post
otilia gergely
mesaj Nov 14 2006, 02:59 PM

Mamica de copii "turbo"

Petunie iti facem galerie.

Si invit-o si pe Maya wink.gif

--------------------
G.G. Marquez

Bucataria mea

+Quote Post
Nadia_S
mesaj Nov 19 2006, 01:37 PM

Bucataras

Postari: 157
Inregistrat pe: 11-October 06
Membrul Nr.: 34,323

Am incercat si eu retzeta .a iesit ceva super.Maine o fac din nou.

+Quote Post
Nadia_S
mesaj Nov 20 2006, 12:02 PM

Bucataras

Postari: 157
Inregistrat pe: 11-October 06
Membrul Nr.: 34,323

Am facut iar ficatzeii ,sunt super.O sa mai fac o mamaligutza langa.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 30th August 2014 - 12:09 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare