> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Salata Shuba- " Peşte in şuba", salata de peste ruseasca
little coffee
mesaj Feb 16 2008, 07:41 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

Multumesc Rodikai pentru reteta si pentru scrumbia marinata!!!
Am mai incercat de 3 ori sa postez asa ca o sa fac putine comentarii, daca merge de data asta o editez si o sa adaug.

Salata " peşte in şuba" este o reteta traditionala ruseasca care e nelipsita pe mesele lor la sarbatori, are numele asta pentru ca pestele este acoperit cu multe " haine" si chiar arata putin cam ca o suba.
Eu m-am inspirat si dintr-o reteta din Jerusalem Post ca nu cunosc limba rusa.
Ingredientele fara oua si maioneza:

Imagine Atasata

traditional nu se pune morcov, dar eu am pus ca asa mi-a zis Rodika, toate rase, nu tocate si scrumbia tocata:

Imagine Atasata

si acum se pun straturi 1-scrumbia:

Imagine Atasata

apoi se acopera cu ceapa taiata marunt:

Imagine Atasata

cartofii rasi:

Imagine Atasata

se pune un strat de maioneza si apoi morcovii ( astia nu erau in reteta traditionala)

Imagine Atasata

si peste morcovii rasi, ouale fierte tari si rase:

Imagine Atasata

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau
Go to the top of the page

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 16 2008, 07:56 PM

Master of disaster

acum apare suba: sfecla rasa care face ca o haina de blana stufoasa:

Imagine Atasata

in unele versiuni ramane ultimul strat cel de sfecla, in alte versiuni se alterneaza straturile din nou si se acopera sfecla cu maioneza.
si am decorat-o si cu patrunjel a in Jerusalem Post si cu ou cum zicea Rodika

trebuie lasata 12 ore la rece nu se adauga sare sau piper

Imagine Atasata

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
stella
mesaj Feb 16 2008, 08:10 PM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

interesanta shuba. asteptam maine impresiile, cafelutza.

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
crisa78
mesaj Feb 16 2008, 08:10 PM

Master of disaster

Postari: 1,523
Inregistrat pe: 26-April 06
Membrul Nr.: 31,787

Coffee, arata super si pe deasupra mai e si buna rau! wink.gif Am facut-o si eu de revelion anul asta si ne-a placut la nebunie!

--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau!

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 16 2008, 08:12 PM

Master of disaster

QUOTE(stella @ Feb 16 2008, 08:10 PM) *
interesanta shuba. asteptam maine impresiile, cafelutza.

si eu sunt curioasa, mai ales ca am citit mult despre ea, dar ce gust are, nu stiu.
i se mai spune si "peste in patura"

--------------------

+Quote Post
stella
mesaj Feb 16 2008, 08:20 PM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

QUOTE(crisa78 @ Feb 16 2008, 08:10 PM) *
Coffee, arata super si pe deasupra mai e si buna rau! wink.gif Am facut-o si eu de revelion anul asta si ne-a placut la nebunie!

cu scrumbie sau cu macrou de ala...super extra....??? dry.gif

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 16 2008, 08:27 PM

Master of disaster

eu m-am incapatanat s-o fac cu scrumbie-scrumbie. mi-a adus sora Rodikai de la Chisinau, nu e marinata este de fapt sarata doar are un gust extraordinar, cu paine prajita si lamaie cum m-a invatat cineva de la Tulcea.

crisa, poti sa incerci cu macrou din ala facut de tine, eventual poti sa-l lasi o noapte in lapte, ca am gasit si asa o reteta, mai era o varianta cu sfecla in otet, nu doar fiarta simplu.

--------------------

+Quote Post
bulinuta
mesaj Feb 16 2008, 09:22 PM

Mami de Rege si Printz!

Postari: 4,330
Inregistrat pe: 10-January 05
Membrul Nr.: 20,159

Am vazut reteta asta pe AcasaTV...

Tipa folosea peste marinat: macrou alb si roz. Dar cred ca e mai buna salata in varianta ta!

+Quote Post
moatza
mesaj Feb 16 2008, 09:28 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
De la: buzau
Membrul Nr.: 30,859

am vazut si eu reteta la acasa, da' uitasem de ea, si numai bine a venit asta. am mai mult peste marinat si nu stiam cum sa mai scap de el. dar numai un strat de maioneza? parca era mai multa...

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Feb 16 2008, 09:29 PM

Master of disaster

Postari: 3,616
Inregistrat pe: 25-September 05
Membrul Nr.: 27,762

QUOTE(little coffee @ Feb 16 2008, 10:27 PM) *
crisa, poti sa incerci cu macrou din ala facut de tine, eventual poti sa-l lasi o noapte in lapte, ca am gasit si asa o reteta, mai era o varianta cu sfecla in otet, nu doar fiarta simplu.

coffee, deci tu crezi ca merge si cu peste afumat? ca arata tare bine salata ta, dar eu n-am decit macrou afumat...

edit: te botezasem...

Acest mesaj a fost editat de jenny_kap: Feb 16 2008, 09:33 PM

+Quote Post
DADI.
mesaj Feb 16 2008, 09:32 PM

Master of disaster

Postari: 1,856
Inregistrat pe: 12-July 06
De la: Oradea
Membrul Nr.: 32,862

Sunt foarte curioasa de impresiile de maine. huh.gif
De aratat arata bine tongue.gif
Cafeluta, astept cu nerabdare! wink.gif

+Quote Post
crisa78
mesaj Feb 17 2008, 01:10 AM

Master of disaster

QUOTE(stella @ Feb 16 2008, 08:20 PM) *
cu scrumbie sau cu macrou de ala...super extra....??? dry.gif

biggrin.gif din pacate la vremea respectiva nu facusem inca macroul ala ...super extra... tongue.gif , asa ca am facut cu macrou afumat gata cumparat. si a fost tare bun si asa.

macroul meu ...super extra...a ajuns intr-o salata cu cartofi, morcov, castraveti murati si maioneza, ca mama a uitat sa puna si sfecla la fiert biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
crisa78
mesaj Feb 17 2008, 01:13 AM

Master of disaster

QUOTE(little coffee @ Feb 16 2008, 08:27 PM) *
eu m-am incapatanat s-o fac cu scrumbie-scrumbie. mi-a adus sora Rodikai de la Chisinau, nu e marinata este de fapt sarata doar are un gust extraordinar, cu paine prajita si lamaie cum m-a invatat cineva de la Tulcea.

sunt sigura ca iese tare bun si cu scrumbie, la ora asta mi-am amintit de scrumbia la gratar pe care am mancat-o anul trecut in 2 mai...doamne ce buna era smile.gif

sa tin macroul in lapte peste noapte? nu se inmoaie prea tare? si cel mai important: nu iese iuteala din el? rolleyes.gif as incerca si alte variante, detaliaza un pic te rog cum e cu laptele! pupic.gif

--------------------

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 17 2008, 02:51 AM

Master of disaster

QUOTE(moatza @ Feb 16 2008, 09:28 PM) *
am vazut si eu reteta la acasa, da' uitasem de ea, si numai bine a venit asta. am mai mult peste marinat si nu stiam cum sa mai scap de el. dar numai un strat de maioneza? parca era mai multa...

Eu nu am vazut-o Acasa, nici nu stiu unde e Acasa pe grila de la Upc digital, ca de cand am 4 telecomenzi si trebuie sa resetez mereu programele nu imi bat capul.
Mi-a zis Rodika, mi-a facut pofta, eu am studiat problema, am decis sa fac candva, cand o sa obtin scrumbie marinata din Delta si a ramas asa pana cand mi-a spus ea ca-mi trimite.
Scrumbia este usor de inlocuit cu heringul sau macroul.
Repet ca nu vorbesc rusa, si nu citesc in rusa deloc, asa ca am cautat numai retete in limba engleza, de aia am ajuns eu sa ma inspir din Jerusalem Post, unde prezenta o reteta populara printre evreii originari din Rusia.
Pe net am intalnit-o ca Salad Herring in Shuba, Shuba Salad, sau Salad Herring in a Furcoat.
La o cautare mi-a reiesit ca scrumbia ar fi un neam cu macroul, dar e drept ca eu mai degraba as substitui cu heringul, poate din cauza consistentei.
In reteta mea sunt doua straturi de maioneza, unul peste cartofi si unul generos peste sfecla. Sunt variante care au tot doua straturi de maioneza, se pune sfecla, ou, maioneza,cartofi, peste, ceapa,cartofi, maioneza, ou, sfecla si atata, ramane sfecla pe deasupra.

Scrumbia marinata, nu are otet, este tinuta in saramura, pestele are doar gust de sarat, nu si de acru, de aia la maioneza puteti adauga suc de lamaie.De fapt in engleza este numita "salt fish"- peste sarat, tinut la sare, doar ca nu este uscat la sare, si este cum ati vazut in poze, lucios si carnea are elasticitate.

Puteti subtitui pestele pastrat la sare cu peste fiert, sau chiar cu peste in conserva, dar fireste ca gustul cel mai bun il are cel doar sarat.
Sunt si retete in care se adauga castravete murat, asa ca un macrou marinat nu vad ce ar putea dauna.

Aceea cu heringul/ macroul inmuiat in lapte este o reteta mentionata in articolul de care spuneam, eu spun ca daca il inmoi in lapte il hidratezi si categoric ii iei din iuteala. Daca iuteala este importanta , mai bine lasa-l asa si daca ti se pare putin uscat amesteca in maioneza niste iaurt care are mai multa umiditate si se va infiltra.
Eu insa nu l-am inmuiat de loc , uite la poza cu pestele bucatele, nu cred ca era nevoie, nu era prea uscat.

--------------------

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 17 2008, 02:56 AM

Master of disaster

QUOTE(crisa78 @ Feb 17 2008, 01:10 AM) *
biggrin.gif din pacate la vremea respectiva nu facusem inca macroul ala ...super extra... tongue.gif , asa ca am facut cu macrou afumat gata cumparat. si a fost tare bun si asa.

macroul meu ...super extra...a ajuns intr-o salata cu cartofi, morcov, castraveti murati si maioneza, ca mama a uitat sa puna si sfecla la fiert biggrin.gif

crisa habar nu am avut ca ai facut salata, ca la cate intrebari aveam pana acum imi dadeai ignore! am cautat la retete in imagini si nu am gasit, imi pare rau, ca ma lipeam la tine daca stiam.
am gasit-o :
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagin...2007/pagina/40/

salata mea este varianta clasica asa cum am gasit-o in articolul mentionat, dupa ce-mi spusese Rodika ce minunatie este, pentru vorbitoarele de engleza pun linkul, nu este al unui site concurent este al unui ziar, si nu are poze:

http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid...ticle%2FPrinter
in toate variantele gasite de mine pe net nu se pun mai mult de doua straturi de maioneza, in unele se pune doar unul.

Acest mesaj a fost editat de little coffee: Feb 17 2008, 03:04 AM

--------------------

+Quote Post
Rubia
mesaj Feb 17 2008, 03:03 AM

Master of disaster

Postari: 1,692
Inregistrat pe: 6-November 09
De la: Timisoara
Membrul Nr.: 55,043

Pestele e crud ? huh.gif

--------------------
" Medicul uman salveaza omul , medicul veterinar salveaza omenirea. "

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 17 2008, 03:07 AM

Master of disaster

nu, este crud-sarat, cam ca jambonul, de fapt este tinut intr-o solutie salina care-l prezerva si-l prelucreaza, mai mult nu pot spune.

Acest mesaj a fost editat de little coffee: Feb 17 2008, 03:08 AM

--------------------

+Quote Post
SANDI
mesaj Feb 17 2008, 10:00 AM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

Faina salata asta Coffee, eu as incerca cu hering marinat...ala imi place mie, trebuie facuta cu prima ocazie..

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 17 2008, 10:10 AM

Master of disaster

pai incearca, de aia am zis ca sunt mai multe variante si am pus linkul. si eu as incerca cu ceva marinat mai inatai, nu afumat. dar daca stii gustul cum este in cazul crisei, poti sa incerci cu afumat direct, ca esti deja avizat.

--------------------

+Quote Post
SANDI
mesaj Feb 17 2008, 10:17 AM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

QUOTE(little coffee @ Feb 17 2008, 10:10 AM) *
pai incearca, de aia am zis ca sunt mai multe variante si am pus linkul. si eu as incerca cu ceva marinat mai inatai, nu afumat. dar daca stii gustul cum este in cazul crisei, poti sa incerci cu afumat direct, ca esti deja avizat.

Eu nu sunt fana peste afumat, cu marinat sigur imi place, combinatie e buna, nu are ce sa fie rau..

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd July 2014 - 09:32 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare