> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

Reply to this topicStart new topic
> Omleta in lipie libaneza, Ceva foarte simplu dar da bine la micul dejun
pirvulescu
mesaj Feb 14 2009, 01:16 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 53
Inregistrat pe: 14-February 09
Membrul Nr.: 48,996

Cum sotia nu a vrut sa puna reteta pe contul ei (cica i-mi apartine), mi-am facut eu un cont.
Omleta e foarte usor de pregatit, dar arata bine si se poate taia bucati si lua la pachet. Aportul caloric este de aproximativ 450 Kcal per portie la cantitatile date aici. Normal ca aceste cantitati se pot modifica de fiecare dupa gusturile lui.

Reteta pentru 2 portii
4 oua
50g cascaval
50g sunca
2 lipii libaneze mici.
verdeata

Imagine Atasata

Se amesteca ouale cu sunca si cascavalul

Imagine Atasata

Se pune o lipie pe fundul tigaii. (de preferat sa se unga un pic tigaia inainte chiar daca este de teflon)

Imagine Atasata

Se toarna oul si se presara verdeata. Aici compozitia este la latitudinea fiecaruia.

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Se pune a doua lipie

Imagine Atasata

Se pune pe aragaz cu focul dat destul de mic pentru a evita arderea lipiilor. Este de preferat ca tigaia sa aiba capac pentru o coacere mai uniforma. In timpul coaceri se intoarce o data dupa 3-5 minute.

Imagine Atasata

Dupa aproximativ 10-15 minute Omleta este gata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

POFTA BUNA

--------------------

Go to the top of the page

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 14 2009, 01:26 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Foarte interesant si bine ai venit.
Da acu asteptam sa comenteze si sotia, sa zica daca ei ii place, ca vad ca a contribuit si ea smile.gif

+Quote Post
pirvulescu
mesaj Feb 14 2009, 01:33 PM

Bucataras

CITAT(Adriana Nicoleta @ Feb 14 2009, 01:26 PM) *
Foarte interesant si bine ai venit.
Da acu asteptam sa comenteze si sotia, sa zica daca ei ii place, ca vad ca a contribuit si ea smile.gif

Pai nu puteam sa-mi fac poza in timp ce turman asa ca am cooptat-o la o sedinta foto matinala sleepy2.gif

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 14 2009, 01:56 PM

.

CITAT(pirvulescu @ Feb 14 2009, 12:33 PM) *
Pai nu puteam sa-mi fac poza in timp ce turman asa ca am cooptat-o la o sedinta foto matinala sleepy2.gif

inseamna ca n-ai experienta noastra tongue.gif

+Quote Post
stella
mesaj Feb 14 2009, 09:23 PM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

Bun venit pe culinar. Interesanta si de retinut reteta... biggrin.gif

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
MAYA
mesaj Feb 14 2009, 09:36 PM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Pirvulescu,bun venit,si o sedere cît mai placuta! smile.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Feb 15 2009, 01:29 AM

Master of disaster

Postari: 3,616
Inregistrat pe: 25-September 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 27,762

sectiunea aia arata a "taci si-nghite" biggrin.gif . excelenta idee, pirvulescule (nu la fel pot zice despre ID, mai bine alegeai prenumele, ca pe aici nu se poarta "domnule" si "doamna" cerute de obicei de numele de familie)

+Quote Post
PARADIS
mesaj Feb 15 2009, 05:06 AM

~PARADIS~

Postari: 1,667
Inregistrat pe: 25-October 05
De la: paradis :)
Membrul Nr.: 28,465

Si eu prestez in felu acesta omleta,numai ca eu le bag la cuptor cind am prea multi prin preajma.Sint tare bune si in lipie mexicana(tortilas)Foarte bine arata.Bun venit pe culinar.

--------------------

"Nu-i loc pentru estet sa fie trist, Caci si bucataria e o arta,
Atunci cand bucatarul e artist"

AL. O. TEODOREANU

+Quote Post
pirvulescu
mesaj Feb 15 2009, 08:27 AM

Bucataras

Multumesc pentru urarile de bun venit. Din pacate momentan nu o sa pun prea des retete. M-a pus doctorul la regim si nu cred ca intereseaza pe nimeni piept de pui la gratar, sau legume la abur. Dupa cum se vede si reteta de mai sus este gatita fara pic de ulei(si in cuptor cum s-a scris mai sus este si mai dietetica). Contine cam mult colesterol din cauza galbenusurilor de ou, dar din cand in cand e voie biggrin.gif.
Referitor la ID, asa m-am inscris acum multi ani prima data pe internet si am pastrat acelas ID. Porecla mea este insa scrisa mare pe mijlocul imaginilor biggrin.gif .

Acest mesaj a fost editat de pirvulescu: Feb 15 2009, 08:31 AM

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 15 2009, 03:46 PM

.

Ok vrp, dar eu inca astept sa-mi spui cine-i nevasta ta tongue.gif

+Quote Post
bondo
mesaj Feb 15 2009, 04:21 PM

micro Bucatar

Postari: 6
Inregistrat pe: 6-November 07
De la: bucuresti
Membrul Nr.: 39,651

Eu sunt sotia tongue.gif . Sunt inregistrata pe forum de ceva timp, dar nu am avut curaj sa postez ceva pana acum.
Promit ca am sa fiu mai activa de acum inainte.

O zi buna in continuare smile.gif

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 15 2009, 04:28 PM

.

Bine ati venit amindoi.
Si curaj la postat smile.gif

+Quote Post
psyche
mesaj Feb 16 2009, 08:49 AM

Big Chef

Postari: 948
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: la poale de munte
Membrul Nr.: 33,038

QUOTE(pirvulescu @ Feb 15 2009, 08:27 AM) *
Multumesc pentru urarile de bun venit. Din pacate momentan nu o sa pun prea des retete. M-a pus doctorul la regim si nu cred ca intereseaza pe nimeni piept de pui la gratar, sau legume la abur. Dupa cum se vede si reteta de mai sus este gatita fara pic de ulei(si in cuptor cum s-a scris mai sus este si mai dietetica). Contine cam mult colesterol din cauza galbenusurilor de ou, dar din cand in cand e voie biggrin.gif.
Referitor la ID, asa m-am inscris acum multi ani prima data pe internet si am pastrat acelas ID. Porecla mea este insa scrisa mare pe mijlocul imaginilor biggrin.gif .

Vaiiiiiiii da' stii cat de mult ne intereseaza? Chiar sunt niste topicuri cu mancaruri de-astea, asa ca nici o problema.
Eu trebuie sa incep neaparat o dieta ca dupa atatea paini (numai Adriana si Shumaila is de vina) tre' sa ma intorc la 90 de grade ca sa intru pe usa.
Acuma ma duc sa prestez omleta asta, n-am nici un fel de lipii da' pana ajung in bucatarie mi-o veni vreo idee

--------------------
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

+Quote Post
pirvulescu
mesaj Feb 16 2009, 08:59 PM

Bucataras

CITAT(psyche @ Feb 16 2009, 08:49 AM) *
Vaiiiiiiii da' stii cat de mult ne intereseaza? Chiar sunt niste topicuri cu mancaruri de-astea, asa ca nici o problema.
Eu trebuie sa incep neaparat o dieta ca dupa atatea paini (numai Adriana si Shumaila is de vina) tre' sa ma intorc la 90 de grade ca sa intru pe usa.
Acuma ma duc sa prestez omleta asta, n-am nici un fel de lipii da' pana ajung in bucatarie mi-o veni vreo idee

O idee biggrin.gif .
Daca tot ai paine facuta la cuptor, poti face urmatorul aranjament:
Prajesti o felie de paine, sa fie destul de crocanta. Pui peste ea cascaval taiat felii subtiri. Separat prajesti un ou ochi si putin bacon(intra amandoua in acelas timp in tigaie fara sa se amestece). Pui pe felia de paine bacon-ul si apoi oul ochi ambele fierbinti ca sa inmoaie putin cascavalul.
Pofta Buna!

Acest mesaj a fost editat de pirvulescu: Feb 16 2009, 08:59 PM

--------------------

+Quote Post
KikenHana
mesaj Feb 16 2009, 09:22 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Intr-adevar, este o reteta interesanta si apetisanta laugh.gif

--------------------

+Quote Post
psyche
mesaj Feb 16 2009, 10:30 PM

Big Chef

Postari: 948
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: la poale de munte
Membrul Nr.: 33,038

QUOTE(pirvulescu @ Feb 16 2009, 08:59 PM) *
O idee biggrin.gif .
Daca tot ai paine facuta la cuptor, poti face urmatorul aranjament:
Prajesti o felie de paine, sa fie destul de crocanta. Pui peste ea cascaval taiat felii subtiri. Separat prajesti un ou ochi si putin bacon(intra amandoua in acelas timp in tigaie fara sa se amestece). Pui pe felia de paine bacon-ul si apoi oul ochi ambele fierbinti ca sa inmoaie putin cascavalul.
Pofta Buna!

Multumesc, cam asa am facut.
Dar ca sa reduc din colesterol (sanchi! ca sa nu mai spal tigaia de ulei biggrin.gif) am facut o gaura in forma de steluta intr-o felie mare de paine, am pus dedesupt o felie de sunca presata si deasupra una de cascaval (de-aia gata taiata) si deasupra o alta farfurie (ca altfel explodeaza) si le-am bagat la microunde. De fapt felia de cascaval am adaugat-o dupa un minut si-am mai lasat jumate de minut (fara farfuria-capac de data asta)
Oricum fac si omleta in lipii ca prea-mi surade ideea... da' cand ma intorc de pe drumuri wink.gif

--------------------
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 16 2009, 11:12 PM

.

Bondo si vrp, va multumesc smile.gif
Imagine Atasata

Vroiam sa cumpar ceea ce aici se numeste piine araba la Lidl si care e superba, de fapt o demonstreaza si faptul ca aduc putine si dupa-amiaza sunt toate terminate, negasind-o am cumparat piadina italiana.
Apoi am aprins cuptorul si in timp ce se incalzea si eu pregateam ouale si restul (abia acu imi dau seama ca vroiam sa pun patrunjel congelat si am uitat, am pus numai masline in plus fata de tine) am pus in el tigaia cu o piadina in ea, am scos-o, am intors piadina pe partea cealalta, am varsat compozitia, pus cealalta si pus capac de silicon si repus in cuptor in care se coceau si pulpitele de pui cu cartofi rolleyes.gif
Marco si Stefano au terminat-o, au luat si a doua si a treia oara smile.gif
Se va reface mai mult ca sigur, trebuie numai sa maresc dozele pentru piadinele astea si pentru tigaia mea, tre sa pun cel putin 4 oua smile.gif
Mersi mult si va astept si cu alte retete de genul asta.

+Quote Post
pirvulescu
mesaj Feb 18 2009, 08:37 AM

Bucataras

Ma bucur ca a avut succes.
Acum normal ca fiecare i-si face omleta dupa propriu gust si mai ales dupa ce are prin casa (obligaturiu oua biggrin.gif ). Eu am dat niste cantitati exacte doar pentru ca am facut si un calcul al aportului caloric pentru cei interesati.
Sper sa mai am timp sa pun si alte retete.

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th August 2014 - 01:05 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare