Sari la conținut

Poză

ajutoooooor ..................fiica mea are paduchi

107 răspunsuri la acest topic

#1 mihaela j.

mihaela j.

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 19 April 2008 - 09:59 PM

imi este nespus de rusine sa deschid acest topic sub un astfel de titlu dar ma confrunt cu o problema ..... dupa parerea mea foarte grava!!! din cate stiu eu acestia trag la mizerie!!!!!!!!! scuzati-ma dar sunt nebuna dupa curatenie!!!!! sotul meu ma alinta cu "scamista"........ sunt exagerata!!!!!!
Am o comoara de 3 ani juma' si frecventeaza o gradinita ...... ( s-ar zice cu fite) din orasul unde locuiesc! ieri a venit acasa si mi-a spus : mami ma inteapa ceva in cap! m-am uitat dar sa va spun sincer nici nu stiam dupa ce ma uit pentru ca nu am vazut astfel " de oratanii" in viata mea!!!!!!! si dai si cauta acum pe internet poze cu posibilele animalute!!!! descrierile pe care mi le facea mamala telefon nu au fost suficiente asa ca m-am prezentat disperata la pediatru! Acesta mi-a confirat banuiala dindu-mi o lista de produse care cica ar fi trebit sa le vina de hac...!
am cumparat tot ce mi s-a dat ba mai mult ce si farmacistul familiei mi-a recomandat, asigurandu-ma ca nu-i nimic grav si ca in randul scolarilor este ceva normal!

credeti-ma ca nu dorm noaptea, am intrat in criza,,,,, spal tot ( si inainte o faceam cu o mare rigurozitate) dar acum a devenit o isterie! totul fiert, spalat uscat la masina la cea mai mare temperatura etc.

toate produsele recomadate de medicul pediatru cat si de farmacist au fost kk.
cineva mi-a recomandat gazul dublu rafinat !si mi-e frica sa fac experimente pe micuta! va rog stie cineva despre eficacitaea acestei "substante"?

va multumesc din tot sufletul meu de mama si orice sfat imi va fi de un mare ajutor!

#2 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 19 April 2008 - 10:06 PM

nu e nimic grav, toti am avut paduchi la un moment dat in viata noastra. Nu cred ca ce ti-a prescris farmacistu' nu a avut efect, ori n-ai folosit tu bine, ori te-ai asteptat sa-ti cada in secunda 2 toti paduchii mortzi la picioare.
Daca vrei rezultat imediat, atunci o tunzi pe cea mica la chelie, dar nu cred ca ti-ar conveni. Din cate mi-aduc aminte, gazul e cel mai bun

#3 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:11 PM

Gazul merge. Sa nu-ti treaca prin cap sa-l torni pe pielea capului,faci un tampon de vata il imbibi cu gaz si tamponezi cu el parul umezit( spalat in prealabil). Apoi legi parul copilului cu un turban de prosop si-l lasi pana dimineata.
Pe urma il speli bine si folosesti un piepten des, pe care ai pus niste vata, ca sa fie si mai des.
Da, am facut Scoala Nr. 1 langa Matache, am avut si experiente de viata din astea. Ai mei erau paralizati, au chemat o matusa ca ei nu stiau ce sa-mi faca si ce sa vaneze, ca nu era net pe atunci!
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#4 mihaela j.

mihaela j.

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:17 PM

CITAT(Pocahontas @ Apr 19 2008, 11:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu e nimic grav, toti am avut paduchi la un moment dat in viata noastra. Nu cred ca ce ti-a prescris farmacistu' nu a avut efect, ori n-ai folosit tu bine, ori te-ai asteptat sa-ti cada in secunda 2 toti paduchii mortzi la picioare.
Daca vrei rezultat imediat, atunci o tunzi pe cea mica la chelie, dar nu cred ca ti-ar conveni. Din cate mi-aduc aminte, gazul e cel mai bun

merci pentru raspuns, Pocahontas! problema este ca produsele recomandate se folosesc cel mult o data l a trei zile. dupa ce am spalat-o cu produsele respective! cred ca de trei ori in aceasi seara, " am gasit dupa uscarea parului paduchi vii care se plimabu in voie prin podoaba minunata a printesei mele! am intrat in panica! azi dimineata am foslosit si un al sampon care se zice ca ar avea efect in cadoua zile si rezultatul a fost acelasi! o caut in cap ca maimutele.... fara sa-i pap blink.gif (fac haz de necaz) si ma ingrozeste faptul ca sunt oua ramase si acelea ... banuiesc ca vor fi in curand " balauri" (cum ii spunem noi... eu si sotul meu).....
de tuns pe chelie cred ca ar i ultima si ea mai drastica solutie asa ca merci pentru confirmarea ca gazul este bun pentru omorarea ticalosilor!!!!!!!! sad.gif

#5 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:19 PM

QUOTE(mihaela j. @ Apr 19 2008, 10:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
merci pentru raspuns, Pocahontas! problema este ca produsele recomandate se folosesc cel mult o data l a trei zile. dupa ce am spalat-o cu produsele respective! cred ca de trei ori in aceasi seara, " am gasit dupa uscarea parului paduchi vii care se plimabu in voie prin podoaba minunata a printesei mele! am intrat in panica! azi dimineata am foslosit si un al sampon care se zice ca ar avea efect in cadoua zile si rezultatul a fost acelasi! o caut in cap ca maimutele.... fara sa-i pap blink.gif (fac haz de necaz) si ma ingrozeste faptul ca sunt oua ramase si acelea ... banuiesc ca vor fi in curand " balauri" (cum ii spunem noi... eu si sotul meu).....
de tuns pe chelie cred ca ar i ultima si ea mai drastica solutie asa ca merci pentru confirmarea ca gazul este bun pentru omorarea ticalosilor!!!!!!!! sad.gif

Nu schilodi parul copilului! Trebuie sa o periezi cu ceva foarte des ca sa se desprinda ouale balaurilor dupa tratamentul cu gaz. O sa vezi ca merge.
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#6 mihaela j.

mihaela j.

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:22 PM

merci little coffe! asa o sa fac! credeti-ma ca sunt disperata! sunt singura pe-aici iar sotul meu este total pe dinafara!!!! se uita la mine ca la nebune ca ma agit in van! Ma enerveaza calmitatea lui si i-am spus ca o sa rad cand va avea si el si va merge la firma "cu mana in cap!" eusa_doh.gif

#7 narcia

narcia

wine drinker

• Membri
  • 1821 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:25 PM

Imi amintesc ca si eu am avut in copilarie problema asta... cred ca tot la gradinita eram. Mama nu m-a tuns... m-a dat cu gaz si m-a pieptanat de mi-a ramas in memorie smile.gif
Am ramas cu fobie de atunci biggrin.gif

Ce voiam sa zic: foloseste gazul cu incredere.
Pupici printesei tale pupic.gif
Sunt...o draguta si jumatate...Am vreo suta de defecte, dar in rest sunt perfecta.

#8 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:26 PM

hai mai mihaela, nu fi asa stresata de paduchii astia
daca te vede cea mica asa surescitata, i trasmiti si ei starea asta de agitatie, comporta-te normal smile.gif

#9 simona

simona

Master of disaster

• Membri
  • 4968 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:28 PM

Mihaela , pe mine ma curatza mama cu gaz ( eu n-am avut O DATA ci DE FIECARE DATA cand avea cineva in clasa , luam rapid smile.gif , ) sau cu o solutzie incolora care incepea nu P...nu stiu cum se numea...peritol? poate vorbesc prostii , nu mai stiu cum se numea exact..... Punea pe vata , asa cum tzi-au zis fetele si ma pieptana cu pieptenul din os , ala des , stii care , nu? se gaseau in piatza.
Paduchii mureau repede dar ramaneau ouale , de aia ma pieptana intruna , se mai luau din oua pe piaptan ( sunt prinse de firul de par bine , sunt incolacite ). Atunci eram curata cand ouale erau moarte ( adica daca le strangea intre unghii nu mai pocneau)

nu dispera , eu aveam parul lung cand eram mica.....si tot m-a curatzat mama.

Numai ca daca atinge gazul pielea capului se crapa pielea , ca si cand ai avea matreatza , se fac coji mari. Si paipanul de os zgarie rau.

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

#10 Bus_39096

Bus_39096

în_sorită

• Moderatori
  • 3979 posturi
  • Interests:comedia umana

Postat 19 April 2008 - 10:34 PM

Exista in magazinele de electrice/electronice la raionul de aparate ras/barbierit dispozitive de pieptanat paduchii, astfel indepartindu-i. Stiu sigur ca am vazut asa ceva si m-am ... mirat huh.gif , nu am dat atentie.
Cred ca era ceva pieptene/phoen? foarte des si scria 'lice remover' sau cam asa ceva.
De la o coafeza stiu ca ouale de paduchi se indeparteaza doar prin tundere sau mecanic, fir cu fir (deci cu mina sau pieptene) altfel, oricit speli parul, ouale nu mor.
Multa rabdare si nervii tari, vei reusi pina la urma. smile.gif
Insa vezi si comunitatea de unde a luat paduchii, cred ca trebuie luate masuri si acolo.
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#11 mihaela j.

mihaela j.

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:40 PM

asa este! stiu ca ar trebui sa fiu pe cat se poate de calma dar este prima experienta de genul acesta din viata mea de mama! Acum i-am pregatit ustensilele de lucru si despaduchiereaaaaaaaaa! sunt terminata! maine iar schimb de lenjerie iar baita! etc..... a inceput sa ma doara spatele de cat de cocosata am stat in ultimul timp!
nu va doresc sa treceti ca si mame prin aceasi experienta urata!
ma manaca peste tot... cred ca e pe sistem nervos! sotul meu mi-a zis ca ar fi mai bine sanu ne deranjeze.... tongue.gif sa doarma in alta camera!!!!!

bun .... dupa ce termin cu ":balaurii" nu exista posibilitaea sa ia din nou? ce fac imi deschid firma de despaduchere?
ce pot face sa nu se mai infesteze inca o data! sau cel putin nu anul asta...... ! sursa cred ca este in aceasi clasa cu ea! gradinita a fost anuntata imediat cum mi s-a confirmat banuiala! daca o voi duce din nou la gradi....... iar exista posibilitaea sa vina cu "musafiri" dupa ea?

#12 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:49 PM

atata timp cat nu se iau masuri si la gradinitza si nu se trimit acasa copiii cu paduchi, pt a se trata, atunci degeaba o despaduchezi pe cea mica, va lua iar

#13 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:49 PM

Hai mai, uite cate fete au avut! Pe mine nu m-a tuns nimeni, iar vara-mea avea parul pana la fund si tot au scapat-o de paduchi!
Gazul ajuta sa moara si ouale, si daca le elimini prin periat ai scapat.
Speli toate hainele, eventual le pui si cloramina la cele albe sau deschise.
In clasa mea numai 8 nu aveam paduchi la un moment dat, ne punea hainele separat.
Din cate stiu eu nu e nimic preventiv pentru asa ceva sad.gif

Incearca sa ii verifici parul des, atata poti face, astia se iau vorba aia, ca raia!

#14 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:51 PM

mama, atata am vorbit de paduki, si-a mai zis si Simona cum pocnea ea oole de paduki cand era mica, ca a-nceput sa ma manance capu' !

#15 mihaela j.

mihaela j.

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 19 April 2008 - 10:57 PM

ma scarpin de zid ca-n cartea junglei de palmier, in cap deja ma gandesc ca au petrecere "de revedere" !

prin alte locuri nu se duc????/// sad.gif nu ca mi-as dori dar macar sa stiu ce m-asteapta!!!!! poate pare incultura dar vreau sa stiu care sunt posibilele urmari!

#16 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 19 April 2008 - 11:16 PM

CITAT(mihaela j. @ Apr 19 2008, 10:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
prin alte locuri nu se duc????/// sad.gif nu ca mi-as dori dar macar sa stiu ce m-asteapta!!!!! poate pare incultura dar vreau sa stiu care sunt posibilele urmari!

se duc unde-i locu' mai stufos , si frunziÅŸu' gros , of laugh.gif
nici nu stiu, se duc sau nu ?

#17 Bus_39096

Bus_39096

în_sorită

• Moderatori
  • 3979 posturi
  • Interests:comedia umana

Postat 19 April 2008 - 11:40 PM

QUOTE(mihaela j. @ Apr 19 2008, 11:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
prin alte locuri nu se duc????/// sad.gif

se duc... dar, aia-s de alt fel. Am vazut un documentar in care erau 'perzentati' 3 feluri de paduchi, si fiecare stia unde-i locul lui. laugh.gif

Ai grija de fetita, si incearca sa fii cit se poate de calma, sa n-o sperii.
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#18 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 20 April 2008 - 12:00 AM

CITAT(stormy @ Apr 19 2008, 11:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
se duc... dar, aia-s de alt fel. Am vazut un documentar in care erau 'perzentati' 3 feluri de paduchi, si fiecare stia unde-i locul lui. laugh.gif

Ai grija de fetita, si incearca sa fii cit se poate de calma, sa n-o sperii.

care-s aia 3 feluri ? A, B, C ? biggrin.gif

#19 Uma

Uma

Anti-pitzi

• Membri
  • 3086 posturi

Postat 20 April 2008 - 12:18 AM

Spuse de la bunica, pentru oua sa moara, otet cu sare -se da bine de tot pe cap, se pune punga in cap si se lasa cateva ore.
Fratelo a colectat odata din tabara, dar la el a fost usor, tuns la chelie si gata smile.gif

Succes!
A sosit Samburel - David, 2 noiembrie 2009!!!

#20 juk_26458

juk_26458

Big Chef

• Membri
  • 983 posturi

Postat 20 April 2008 - 03:54 AM

Eu zic sa ai grija ce si cat pui la copil in cap,mai ales ca-i mica si pielea sensibila, sa n-o arzi.
Si apoi, cum ti-a zis si Poca, daca nu spui la gradinita ca sa ia toata lumea masuri nu faci nimic, o sa vina iar cu paduchi de acolo.
Cand ne-am confruntat cu problema asta ne-am descurcat cu produsele de la farmacie, schimbat si fiert lenjeria de pat in fiecare zi. Grija mare trebuie sa ai cu pernele si saltelele sa nu se ascunda animalele pe la cusaturi.A, si sa nu uit, tratamentul l-am facut toti din casa nu doar copilul, desi numai el avea, asa ne-a spus si de la farmacie, asa scria si pe prospect. Mie mi-a uscat foarte tare parul tratamentul ala.
Incearca sa te linistesti, mai ales nu panica copilul si nu-l fa sa se simta ca si cand cine stie ce rusine a patit.
Si paduchii poate s-or face de la mizerie dar tare le place sa-si schimbe locul pe unul curat, deci nu e adevarat ca numai persoanele certate cu igiena pot lua paduchi.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi