Sari la conținut

Poză

Orhideele noastre

1083 răspunsuri la acest topic

#1081 Anda_C

Anda_C

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 21 April 2017 - 09:12 AM

QUOTE(Aninita @ Apr 2 2009, 05:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
MLTUMESC FOARTE MULT!
Uite ce are una in varful batzului:

Si uite-o in intregime:

Si daca nu iti cer prea mult, vazand ca ai foarte multe orhidee de acest fel...spune-mi te rog frumos cum as putea salva orhideea asta...Io aseara am vazut topicul...stiind ca soacramea are o orhidee care e vai de capul ei...azi am fost repede si i-am spus sa mi-o dea mie daca nu are ce sa faca cu ea...ca era pusa intr.un coltz cu alte flori care ea zice ca nu le merge...cand i-au facut-o cadou cica avea 6 flori...acum io vad ca 2 radacini mai dau semn de viata...
Asta este:

La Phalenopsis iti creste o tija florala, deci curand vei avea flori biggrin.gif

Cat despre Cymbidium, aradat deplorabil! Vad ca a fost replantat in pamant de flori obisnuit, mare greseala sad.gif . Eu iti spun care-i cea mai buna metoda sa o salvezi, depinde de tine daca vrei sa o aplici, fiindca e putin mai neconventionala, insa garantez pentru ea rolleyes.gif ...

Ai de unde sa faci rost de balegar de cal? rolleyes.gif Sa nu razi, vorbesc foarte serios! Contine o gramada de nutrienti esentiali + hormoni care ajuta de minune orhideele. Toti ai mei Cymbidium stau intr-un mediu compus pe jumatete din scoarta pentru orhidee, jumatate balegar de cal, asa ca eu asta iti recomand. Scoate-o urgent din ghiveciul in care e, curata toate radacinile bolnave, pudreaza ce a mai ramas cu scortisoara si planteaz-o intr-un ghiveci mai micut in mediul de care am zis. Umpli 3/4 din ghiveci cu acest compost, restul de 1/4 pui bile de argila. Timp de o saptamana o uzi prin scufundare o data la 2 zile, apoi o uzi normal, cand mediul se zvanta bine (1-2 saptamani). Nu-ti face probleme pentru miros, balegarul de cal isi pierde orice urma de miros foarte repede, iar daca pui deasupra bile de argila iti garantez ca nu vei simti nimic. Ideal ar fi sa poti sa o tii undeva pe terasa prima saptamana...Am incercat si metoda cu punga pe care a descris-o Simona cateva pagini mai in fata dar la mine nu a mers si acel Cymbidium l-am pierdut, de atunci am folosit doar metoda asta, prin care am salvat 2 Cymbidium si i-am replantat pe ceilalti. La doua-trei saptamani dupa replantare, de fiecare data, plantele mele au dezvoltat radacini si muguri noi.

Maine o sa fac cateva poze mai de aproape cu ai mei ca sa vezi despre ce vorbesc biggrin.gif

Poate cineva sa ma ajute si pe mine sa inteleg cum este udatul normal in balega de cal?

#1082 Anda_C

Anda_C

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 21 April 2017 - 09:18 AM

Ce frumoase sunt florile tale Pesi! Cum ai reusit sa le faci sa infloreasca din nou pe dendrobium phal? 

Eu nu am reusit decat cu den nobile.

#1083 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21903 posturi

Postat 21 April 2017 - 01:54 PM

Apa, racoare , stau pe balcon ale mele , udate nu prea des , uscat pamantul intre udari, cam asta

Din pacate alte fete nu mai activeaza pe forum sa iti raspunda si la alte intrebari :(

Editat de Pesi, 21 April 2017 - 01:55 PM.

#1084 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21903 posturi

Postat 24 April 2017 - 11:54 AM

Dendrobium nobile am vazut la 30 de ron la Carrefour orhiddea, frumosi si sanatosi

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Google (1)