Sari la conținut

Poză

Ten uscat,iritat,cu pete rosii

17 răspunsuri la acest topic

#1 lala

lala

Bucataras

• Membri
  • 124 posturi

Postat 19 March 2009 - 02:08 PM

De ceva vreme ma confrunt cu o neplacuta problema :mi s-a uscat tenul nefiresc de mult si imi apar niste pete rosii, putin pronuntate,usor descuamate,incusiv pe gat si decolteu.
Dupa ce am incercat creme de la Garnier,Yves Roche,Avon,care nu m-au ajutat,dimpotriva,...cineva mi-a recomandat crema cu miere si catina de la Bioten ,stie cineva daca e buna ?
A mai patit cineva la fel?Eu nu fumez ,nu beau alcool,mai beau cafea(ness),nu mananc condimentat,gras.care o fi cauza nu stiu.
Dati-mi va rog un sfat,vreau sa consult un dermatogol,dar pana atunci...
Multumesc

#2 EATALY

EATALY

Big Chef

• Membri
  • 929 posturi

Postat 19 March 2009 - 03:49 PM

Eu idem.Am pus poza la recomandari cosmetice. E un ser de la Clarins.Skin Beauty Repair Concentrate .Se foloseste ori de cate ori e nevoie,peste se aplica o crema de zi .Mie mi-a rezolvat problema.

#3 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 19 March 2009 - 10:46 PM

Lala, s-ar putea sa suferi de acnee rozacee. asa-i zice, dar nu-i cu pustule inflamate, ci doar cu simptome pe care le descrii tu.
sper sa nu, totusi, ca se vindeca tare greu rozaceea.

#4 lala

lala

Bucataras

• Membri
  • 124 posturi

Postat 20 March 2009 - 09:32 AM

Multumesc Eataly.
Moatza,s-ar putea sa ai dreptate,din ce m-am mai documentat ,m-am gindit si eu la acnne rozacee,o rugaminte am ,stii un dermatolog bun in Buzau ,cabinet particular eventual,mersi mult.

#5 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 20 March 2009 - 09:44 AM

probabil ai over 30 ,de obicei sunt probleme care apar dupa aceasta varsta .
se recomanda produse pe baza de apa termala .gama o gasesti la Avène ,Vichy ,etc. la farmacie ai putea gasi astfel de produse care ar da si rezultat eficient.

#6 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 21 March 2009 - 11:15 PM

QUOTE(lala @ Mar 20 2009, 09:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc Eataly.
Moatza,s-ar putea sa ai dreptate,din ce m-am mai documentat ,m-am gindit si eu la acnne rozacee,o rugaminte am ,stii un dermatolog bun in Buzau ,cabinet particular eventual,mersi mult.

lala, eu sunt in buzau doar de cativa ani si, crede-ma, in afara de medicul de familie, nu stiu niciunul. nici n-as vrea sa stiu.
sanatate!

#7 claudia30

claudia30

Bucataras

• Membri
  • 78 posturi

Postat 23 March 2009 - 10:36 AM

Si eu am aceiasi problema cu tenul. Si asta de putin timp, caci pana in 30 de ani, aveam probleme cu acneea de parca eram vesnic la pubertate. Acum, dupa 30 de ani, imi apar pete rosii si pielea se usuca foarte tare. Am incercat toate serurile cu apa termala, dar mi-au facut si mai rau. Acum de ceva timp, am luat o crema de la Elmiplant, care chiar asa se numeste, crema antiiritanta. e buna. nu ma mai irit asa des. A, si la mine mai functioneaza ceva. cand am tenul foarte iritat, nu mai dau cu crema ci cu nidoflor. A doua zi dispar toate petele. Dar si eu cred ca fiecare ten are particularitatile lui si cel mai bine ar fi sa recomande medicul

#8 lala

lala

Bucataras

• Membri
  • 124 posturi

Postat 24 March 2009 - 08:16 AM

Asa este,tratamentele facute din auzite pot sa faca mai mult rau,eu vineri am programare la dermatolog,ar fi culmea ca pana atunci sa-mi treaca,sa nu mai aiba ce vedea ,ca asa mi se intimpla,petele astea trec spontan,pot sa dau cu orice ,tenul isi revine cand nu ma astept.Problema asta imi apare cam odata pe an ,de obicei primavara,in rest am un ten perfect,de invidiat chiar,si cu cu atat mai mult se mira toti cand ma vad,nu stiti ce prost m-am simtit zilele astea ,sa vezi cum se holbeaza toti la tine...
Aseara m-am spalat cu ceai de musetel si tei,am baut ceai de urzica si salvie,mi-am pus o masca cu banana,miere si ulei de masline,dar m-am spalat rapid dupa 5 min ca ma ustura ingrozitor fata,si am pus doar comprese cu ceai de tei,in dimineata asta parca e mai bine putin,diseara o sa sa incerc cu nidoflor,multumesc pt.raspuns.

Moatza ,nici eu nu sunt din Buzau,sunt din Bucovina,in Buzau stau in zona de munte,de aia te-am intrebat...

#9 lala

lala

Bucataras

• Membri
  • 124 posturi

Postat 26 May 2009 - 02:27 PM

Pentru cine s-a confruntat cu o problema asemanatoare ca a mea va pot spune ca dermatologul ,in urma consultatiei,mi-a dat o reteta cu:apa termala Avene,crema Lacobase si in fiecare dimineata neaparat crema Anthelios,nu ies din casa fara sa ma dau cu ea,problemele cica le-am avut din cauza luminii,soarelui...oricum ,bun tratamentul ,intr-o saptamana mi-a trecut.
Totusi ,ma gandesc ,e bine sa folosesc o perioada indelungata aceiasi crema?
si inca ceva ,a durat 2 saptamani pana sa fac rost de crema Anthelios,faci comanada,astepti, ma rog...ca la noi.

#10 Anomiss

Anomiss

Master of disaster

• Membri
  • 4368 posturi

Postat 26 May 2009 - 02:35 PM

bine ca ai rezolvat si ca te simti mai bine, eu am probleme iarna, am o alergie la ger/frig si atunci mi se irita si usuca tenul.
am inceput sa folosesc gama elmiplant fara parabeni si parafine, uleiuri naturale de la plafar ( nuca, migdale, catina) pe care uneori le mai amestec si in crema. nu sunt costisitoare si fiind naturale ma gandesc ca sunt mai usor de suportat de ten si poate ajuta la ceva pe viitor. eu stiu ca uleiul de catina este foarte bun, coloreaza asa ca trebuie aplicat in amestec ( in crema) sau doar 2 picaturi si catina este singura planta care confera protectie UV ( merge introdusa si in crema de plaja). succes cu tratamentul
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

#11 Bunny

Bunny

Sancho Panda

• Membri
  • 1956 posturi

Postat 26 May 2009 - 04:02 PM

Ce pot sa va spun eu, din experienta personala: e bine sa va vada totusi un medic dermatolog, in cazul in care apar astfel de pete, s-ar putea sa fie nevoie si de tratament medicamentos, in functie de diagnostic.

Si mai e ceva, mai ales acum vara: recomandarea de la medicul dermatolog este sa nu ies din casa fara crema cu SPF 50 pe fata, s-ar putea sa fie exagerat pentru unele fete, caci eu tolerez mai greu soarele de felul meu, dar e bine sa va protejati totusi. Sa aveti o vara frumoasa!

#12 tic_tac

tic_tac

Captain Cook

• Membri
  • 461 posturi

Postat 26 May 2009 - 04:13 PM

si eu procedez exact ca Anomiss, in crema de vara, uneori mai adaug putin ulei de catina sau ulei de masline.

impotriva petelor rosii am folosit crema antiiritanta de la elmiplant, dar depinde se anotimp, alternez cu o bioderma sau cu o alverde, mai ales iarna.

Bunny, ia scrie te rog ce crema cu spf 50 folosesti, ca eu am incercat vreo doua pina acum si nu prea a fost confortabil

#13 Bunny

Bunny

Sancho Panda

• Membri
  • 1956 posturi

Postat 26 May 2009 - 07:52 PM

CITAT(tic_tac @ May 26 2009, 05:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si eu procedez exact ca Anomiss, in crema de vara, uneori mai adaug putin ulei de catina sau ulei de masline.

impotriva petelor rosii am folosit crema antiiritanta de la elmiplant, dar depinde se anotimp, alternez cu o bioderma sau cu o alverde, mai ales iarna.

Bunny, ia scrie te rog ce crema cu spf 50 folosesti, ca eu am incercat vreo doua pina acum si nu prea a fost confortabil

Eu folosesc una de la Bioderma, e la tubulet. Si ma ustura ochii de mor de la ea, oricat evit sa dau in jurul ochilor nu stiu ce emana ca mi-i simt inrositi. Dar nu imi pot permite sa nu imi dau, ca e mai rau sad.gif

#14 lala

lala

Bucataras

• Membri
  • 124 posturi

Postat 27 May 2009 - 07:42 AM

Si mai e ceva, mai ales acum vara: recomandarea de la medicul dermatolog este sa nu ies din casa fara crema cu SPF 50 pe fata, s-ar putea sa fie exagerat pentru unele fete, caci eu tolerez mai greu soarele de felul meu, dar e bine sa va protejati totusi. Sa aveti o vara frumoasa!

Eu idem! Mie mi-a recomanadat spf 50+ anthelios,e cam scumpa,dar merita.
Sanatate multa va doresc la toate floare.gif

#15 LuanaG

LuanaG

micro Bucatar

• Membri
  • 3 posturi

Postat 27 May 2009 - 08:47 AM

Am citit si eu ce sfaturi sunt pe aici caci si eu am o piele cam uscata pe fata. Zici k sunt reptila mi se ia pielea de pe fata sad.gif

Din proprie experienta va zic ca produsele Avon nu sunt asa bune. Iar cele scumpe nu chiar exatrordinare.
Cat de cat m-a ajutat o crema de la magazin naturist pe baza de plante.
Am auzit ca uleiul de masline e bun. A incercat cineva?

#16 lala

lala

Bucataras

• Membri
  • 124 posturi

Postat 27 May 2009 - 10:12 AM

CITAT(LuanaG @ May 27 2009, 09:47 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am citit si eu ce sfaturi sunt pe aici caci si eu am o piele cam uscata pe fata. Zici k sunt reptila mi se ia pielea de pe fata sad.gif

Din proprie experienta va zic ca produsele Avon nu sunt asa bune. Iar cele scumpe nu chiar exatrordinare.
Cat de cat m-a ajutat o crema de la magazin naturist pe baza de plante.
Am auzit ca uleiul de masline e bun. A incercat cineva?

Nici eu nu ma impac cu produsele Avon ,dar colegele mele le folosesc si sunt multumite.
Uleiul de masline stiu ca se foloseste in anumite masti cometice,eu de ex. ulei masline +miere+ galbenus sau banana zdrobita,dar nu mi-a facut bine,pana nu am consultat un dermatolog n-am scapat.
Te sfatuiesc sa faci si tu la fel,daca neglijezi problemele se apot agrava.Si eu aveam acele pete mai acum cativa ani cam de 2-3 ori pe ani ,dipareau,dar ca acum ,ultima oara,niciodata...se uitau la mine ca la urs.Doctorita m-a intrebat daca cumva am folosit unguente cu antibitioc,Fluocinolon,Nidoflor etc.,si m-a felicitat cand i-am zis ca nu,pentru ca ataca puternic tenul,in concluzie cand ai probleme ,si nu numai ,nu trebuie sa ne tratam dupa ureche,putem sa ne facem mai mult rau.
Mie mi-a spus ca functia de bariera a pielii a fost distrusa,din cauza ca am tenul f. uscat si nu am folosit creme potrivite,iar tratamentulpe care-l fac acum pentru asa ceva este,pt. refacere si intretinere.Acum e f. bine,si voi avea mai multa grija.
Si apropo de ulei,am o matusa care are acum 78 de ani si are un ten !!! toata viata ea si-a dat cu ulei de floare ,de masline ,de care avea,...deci vezi ...depinde ...

#17 IRISCLASS GRUP

IRISCLASS GRUP

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 10 November 2016 - 03:14 AM

Vebshop www.drtemt.ro. Produsele cosmetice profesionale din GAMA ANTICUPEROZA ANTIROZACEE RESOLUTION DR. TEMT sunt ideale pentru tratamentul tenului iritat, cu pete rosii, cuperozic, sensibil si normal.

Combinatia speciala dintre sericina, extract de musetel si extract de ginkgo biloba calmeaza, echilibreaza si hidrateaza pielea oferind o stare de bine imediat.

#18 DimaAndreea

DimaAndreea

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 03 August 2017 - 07:14 PM

Si eu am avut aceeasi problema a tenului uscat si din propria experienta pot sa zic ca ceea ce ajuta este o crema hidratanta, cu vitamine. Eu de exemplu folosesc crema de zi de la Derma E care are antioxidanti, vitamina C si E si  aloe vera. Este ideala pentru tenul uscat care are nevoie de o hidratare de durata.  secret.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi