Sari la conținut

Poză

Reingrasarea dupa operatiile bariatrice

109 răspunsuri la acest topic

#1 ceciliac

ceciliac

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 20 January 2014 - 03:55 PM

Buna ziua!
Simt nevoia sa va propun deschiderea acestui topic..pentru ca reingrasarea este prezenta, cred eu aproape la toata lumea, care a depasit sa zicem 2 ani de la operatia bariatrica. Fetele noi se pe forum, se intrebau de ce este atata liniste pe acolo..unde este lumea mai veche...tare imi este teama ca s-au retras si isi ling ranile dupa socul legat de reingrasare..
Trebuie sa admitem ca exista clar pericolul reingrasarii...eu am 3 ani si jumatate de la operatie si am pus deja 12 kg..
Haideti sa recunoastem si sa incepem sa ne ajutam reciproc !
Dar pentru asta este important sa recunoastem si sa ne prezentam povestea ..
Va multumesc si sper ca vom anima comunitatea noastra

#2 miso

miso

Bucataras

• Membri
  • 50 posturi

Postat 20 January 2014 - 10:44 PM

CITAT(ceciliac @ Jan 20 2014, 01:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ziua!
Simt nevoia sa va propun deschiderea acestui topic..pentru ca reingrasarea este prezenta, cred eu aproape la toata lumea, care a depasit sa zicem 2 ani de la operatia bariatrica. Fetele noi se pe forum, se intrebau de ce este atata liniste pe acolo..unde este lumea mai veche...tare imi este teama ca s-au retras si isi ling ranile dupa socul legat de reingrasare..
Trebuie sa admitem ca exista clar pericolul reingrasarii...eu am 3 ani si jumatate de la operatie si am pus deja 12 kg..
Haideti sa recunoastem si sa incepem sa ne ajutam reciproc !
Dar pentru asta este important sa recunoastem si sa ne prezentam povestea ..
Va multumesc si sper ca vom anima comunitatea noastra

Buna tuturor,

Ceciliac, felicitari din suflet pentru initiativa Cred ca este foarta buna atat pentru voi, cele operate de mai mult timp, cat si pentru noi, cele mai recent operate care vrem sa luam aminte de la experientele pe care voi le impartasiti cu noi.

Eu sunt destul de trista ca a cam murit acest topic si nu s-a mai scris atat de mult pe aici. Chiar sunt curioasa ce mai fac fetele. Ele au insemnat mult in perioada postoperatorie pentru mine. Nu mai stiu nimic de Maxine, Alecutza, Florentina Birsan, Kittyna, Ralumaia, Anca.teoderescu etc..

Va pup pe toate si imi doresc multa ambitie si curaj pentru noi toate, care ne confruntam cu aceasta lupta PERMANENTA

GS - Dr. Copaescu - 07.11.2013
87kg, 1,57, BMI 35,3

07.11.2013 - 87 kg
09.12.2013 - 77 kg
10.01.2014 - 73 kg
07.02.2014 - 70 kg
07.03.2014 - 66 kg
07.02.2014 - 62 kg

#3 ceciliac

ceciliac

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 21 January 2014 - 09:09 AM

CITAT(miso @ Jan 20 2014, 11:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna tuturor,

Ceciliac, felicitari din suflet pentru initiativa Cred ca este foarta buna atat pentru voi, cele operate de mai mult timp, cat si pentru noi, cele mai recent operate care vrem sa luam aminte de la experientele pe care voi le impartasiti cu noi.

Eu sunt destul de trista ca a cam murit acest topic si nu s-a mai scris atat de mult pe aici. Chiar sunt curioasa ce mai fac fetele. Ele au insemnat mult in perioada postoperatorie pentru mine. Nu mai stiu nimic de Maxine, Alecutza, Florentina Birsan, Kittyna, Ralumaia, Anca.teoderescu etc..

Va pup pe toate si imi doresc multa ambitie si curaj pentru noi toate, care ne confruntam cu aceasta lupta PERMANENTA

Multumesc pentru reactie. Si eu le astept pe veterane ...haideti, fetelor, impreuna putem reusi!

#4 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2522 posturi

Postat 21 January 2014 - 11:01 AM

CITAT(ceciliac @ Jan 20 2014, 03:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Hai sa incep eu, desi n-am tacut, nu m-am socat si nu mi-am "lins ranile".
Am mai povestit dar, daca tot ai deschis topic nou, mai povestesc odata:
Am 5 ani jumate de la operatie, by-pass.
In primele 21 luni am slabit 47 kg. Din cea de-a 22 luna, fara sa stagnez nici macar o luna, am inceput incet incet sa iau inapoi, ajungand dupa 5 ani de la operatie sa "recuperez" 11 kg din ce slabisem.
Evident ca sunt nemultumita, fiindca fata de fetele cu GS am uriasul avantaj ca nu absorb grasimile.
Stomacelul nu s-a marit, grasimile ma traverseaza si ies pe partea cealalta (scuzati imaginea) si, cu toate acestea, nici macar nu stagnez la greutatea atinsa.
Drept care, desi satula dupa cei 30 ani de regimuri, am reluat Weight Watchers si m-am apucat sa fac mars rapid zilnic (alergatul este prea mult pentru mine).
Dar, cu tot avantajul stomacelului mic si al neabsorbtiei grasimilor + regim + miscare, cu chiu cu vai dau jos abia 4-500 g pe luna.
Organismul meu are o memorie de elefant, l-am traumatizat cu regimuri repetate multi ani si isi pune deoparte si 12 g, de unde poate.
Asadar, m-am resemnat ca voi tine regim pana intru in mormant, evit zaharurile si fainoasele (fiindca pe astea le absorb si se vede pe cantar).
Cred ca daca as manca mai mult carne, as slabi mai repede, dar nu sunt deloc carnivora.
Prefer legumele si fructele (din pacate si painea) si asta poate fi o explicatie.
Pe scurt, nu regret niciun moment ca am facut operatia dar, contrar a ceea ce am sperat, voi tine regim pe viata, ca sa pastrez rezultatele.

Editat de bellamama, 21 January 2014 - 11:03 AM.

#5 diavolitza

diavolitza

Captain Cook

• Membri
  • 276 posturi

Postat 21 January 2014 - 03:28 PM

Eu am 6 ani si jumatate de la operatie. Am slabit 32 de kg in primul an, apoi am mai pus 10 in urmatorii 2 ani...am mai slabit 5, am mai pus 5. Apoi am descoperit Dukan, cu care am slabit si ma mentin la 61 kg. Veteranele nu isi ling ranile neaparat, au recunoscut in nenumarate randuri ca s-au ingrasat si au avertizat vehement pe forum ca este o lupta permanenta, ba chiar au avertizat ca operatia este in van daca nu exista disciplina toata viata. Din pacate, s-a intamplat ca avertizarile lor sa fie ori ignorate, ori interpretate ca rautati.
Eu fac eforturi sa nu depasesc 63 64 kg...cantitatea pe care o pot manca este a unui om normal...moderat sa zicem. In ultimii 4 ani pot spune ca ma mentine vointa, operatia in cazul meu nu mai are efect.

---------------------------
Varsta: 32 ani
Inaltime: 1,72 m
Gastric Sleeve , Dr. Munteanu, Spitalul Sf. Ioan, Bucuresti- 3 August 2007

#6 ceciliac

ceciliac

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 21 January 2014 - 05:26 PM

CITAT(bellamama @ Jan 21 2014, 12:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Hai sa incep eu, desi n-am tacut, nu m-am socat si nu mi-am "lins ranile".
Am mai povestit dar, daca tot ai deschis topic nou, mai povestesc odata:
Am 5 ani jumate de la operatie, by-pass.
In primele 21 luni am slabit 47 kg. Din cea de-a 22 luna, fara sa stagnez nici macar o luna, am inceput incet incet sa iau inapoi, ajungand dupa 5 ani de la operatie sa "recuperez" 11 kg din ce slabisem.
Evident ca sunt nemultumita, fiindca fata de fetele cu GS am uriasul avantaj ca nu absorb grasimile.
Stomacelul nu s-a marit, grasimile ma traverseaza si ies pe partea cealalta (scuzati imaginea) si, cu toate acestea, nici macar nu stagnez la greutatea atinsa.
Drept care, desi satula dupa cei 30 ani de regimuri, am reluat Weight Watchers si m-am apucat sa fac mars rapid zilnic (alergatul este prea mult pentru mine).
Dar, cu tot avantajul stomacelului mic si al neabsorbtiei grasimilor + regim + miscare, cu chiu cu vai dau jos abia 4-500 g pe luna.
Organismul meu are o memorie de elefant, l-am traumatizat cu regimuri repetate multi ani si isi pune deoparte si 12 g, de unde poate.
Asadar, m-am resemnat ca voi tine regim pana intru in mormant, evit zaharurile si fainoasele (fiindca pe astea le absorb si se vede pe cantar).
Cred ca daca as manca mai mult carne, as slabi mai repede, dar nu sunt deloc carnivora.
Prefer legumele si fructele (din pacate si painea) si asta poate fi o explicatie.
Pe scurt, nu regret niciun moment ca am facut operatia dar, contrar a ceea ce am sperat, voi tine regim pe viata, ca sa pastrez rezultatele.

Ma bucur Belamama ca ai intrat si ai scris. Intr-adevar, suntem sortite sa tinem regim , in permanenta. Eu am deraiat, cand am inceput cu uscaturile..de genul covrigi, paine prajita...am intrat in cercul vicios al carbohidratilor si usor usor am inceput sa mananc din ora in ora..Acum incerc sa uit ca exista uscaturi..

#7 ceciliac

ceciliac

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 21 January 2014 - 05:28 PM

CITAT(diavolitza @ Jan 21 2014, 04:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu am 6 ani si jumatate de la operatie. Am slabit 32 de kg in primul an, apoi am mai pus 10 in urmatorii 2 ani...am mai slabit 5, am mai pus 5. Apoi am descoperit Dukan, cu care am slabit si ma mentin la 61 kg. Veteranele nu isi ling ranile neaparat, au recunoscut in nenumarate randuri ca s-au ingrasat si au avertizat vehement pe forum ca este o lupta permanenta, ba chiar au avertizat ca operatia este in van daca nu exista disciplina toata viata. Din pacate, s-a intamplat ca avertizarile lor sa fie ori ignorate, ori interpretate ca rautati.
Eu fac eforturi sa nu depasesc 63 64 kg...cantitatea pe care o pot manca este a unui om normal...moderat sa zicem. In ultimii 4 ani pot spune ca ma mentine vointa, operatia in cazul meu nu mai are efect.

Ma bucur ca ai intrat si pe aici. Stiu ca tu te-ai apucat de Dukan, am cochetat si eu..dar niciodata nu am trecut de croaziera..pentru ca nevoia de uscaturi a fost mai puternica. Ai dreptate, ai mai spus despre pericolul ingrasarii si eu am scris mai demult..dar acum chiar am simtit nevoia sa ne intalnim experientele.

#8 Va_ne_ssa

Va_ne_ssa

Bucataras

• Membri
  • 149 posturi

Postat 22 January 2014 - 03:51 PM

In aprilie voi face 3 ani de la GS si de mai bine de 1 ani "ma zbat" sa dau jos cele 3 kilograme luate dupa ce imi atinsesem target-ul, mai precis: ajunsesem la 55 kg si acum am 58 kg. Teoretic, imi spun in fiecare zi ca nu mai mananc paine si dulciuri... practic, nu fac nimic in acest sens, asa ca m-am resemnat cu cele 3 kg in plus si incerc sa nu depasesc 58 kg :) Ce ma mira (desi nu ar trebui..) este cat de usor oscilez intre kilograme...adica, daca mananc 2 zile mai putin si slab caloric, scad deodata cu 1 - 1,5 kg.... sau pun imediat 500 gr - 1 kg daca in ziua precedenta am mancat prajituri/foietaj/patiserie etc.

Dupa aproape 3 ani, inca ma cantaresc in fiecare zi dimineata si seara :)

29.04.2011 - 100 kg
20.05.2013 - 57 kg

#9 Ancuta29es

Ancuta29es

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 22 January 2014 - 04:16 PM

Buna fetelos, vreau sa va spun ca eu am 3 ani de la operatia de inel gastric, intr-un an jumate am slabit 43 kilograme pentru a face o alta operatie. Pana in prezent in doi ani am pus 10 kilograme pe care le dau jos cu o dieta de un medic nutritionist. Ma simt bine si merg inainte. Nu pot sa va spun ca este usor dar merg inainte sa ajung in acest an la 78 de kilograme, acum am 98 kilograme.
Va doresc la toate succes in slabire si nu va descurajati, se poate cobori de kilograme cu multa vointa, rabdare si putem adauga rugaciuni la bunul Dumnezeu.
O zi minunata sa aveti. Ancuta

Editat de Ancuta29es, 22 January 2014 - 04:31 PM.

#10 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2522 posturi

Postat 23 January 2014 - 11:19 AM

CITAT(Va_ne_ssa @ Jan 22 2014, 03:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
In aprilie voi face 3 ani de la GS si de mai bine de 1 ani "ma zbat" sa dau jos cele 3 kilograme luate dupa ce imi atinsesem target-ul, mai precis: ajunsesem la 55 kg si acum am 58 kg. T

Vanessa, tu esti norocoasa.
In general, dupa operatiile bariatrice, este in limite normale sa iei inapoi 10% din ce ai slabit.
Tu ai luat mai putin, deci tine-o tot asa.

#11 teodorescu.anca

teodorescu.anca

Big Chef

• Membri
  • 523 posturi

Postat 23 January 2014 - 04:09 PM

N-am mai scris nici eu de muuuult timp pe aici.

Ce m-a surprins ultima data cand am intrat: Greutatea tot mai mica a celor care decid sa faca GS, si nu-mi place.
De ce ar trebui la 85kg sa faci o operatie, cand nici obez nu esti, doar supraponderal?

Eu am 2 ani si jumatate de la operatie, am slabit in primele 8 luni de la 107kg la 77kg, si cam pe acolo am ramas timp de 2 ani. Greutatea minima am atins-o pe la 74kg, dar n-am stat prea mult la ea.
De cateva luni, mai ales cu sarbatorile astea de iarna, am inceput sa pun si eu 2-3 kg (dimineata aveam 81kg) si ma cam nelinistesc. Dar din experientele din ultimii 2 ani imi pare muuult mai usor acum de incercat de facut ceva, cand ma decid ca e de facut ceva.
Eu in continuare ma simt f bine asa cum sunt, doar nr.kg. nu imi place cum suna, felul in care arat e ok.

28.09.2011 Gastric Sleeve - Euroclinic (Dr.Munteanu, Anestezist Dr.Parasca)
107.2 kg (greutate initiala) Inaltime 169 cm
feb-2012 84.0 kg
feb-2013 74.0 kg
feb-2014 81.0 kg

#12 anamaria073

anamaria073

Bucataras

• Membri
  • 95 posturi

Postat 23 January 2014 - 09:28 PM

CITAT(teodorescu.anca @ Jan 23 2014, 02:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Ce m-a surprins ultima data cand am intrat: Greutatea tot mai mica a celor care decid sa faca GS, si nu-mi place.
De ce ar trebui la 85kg sa faci o operatie, cand nici obez nu esti, doar supraponderal?

Eu am 2 ani si jumatate de la operatie, am slabit in primele 8 luni de la 107kg la 77kg, si cam pe acolo am ramas timp de 2 ani. Greutatea minima am atins-o pe la 74kg, dar n-am stat prea mult la ea.
De cateva luni, mai ales cu sarbatorile astea de iarna, am inceput sa pun si eu 2-3 kg (dimineata aveam 81kg) si ma cam nelinistesc. Dar din experientele din ultimii 2 ani imi pare muuult mai usor acum de incercat de facut ceva, cand ma decid ca e de facut ceva.
Eu in continuare ma simt f bine asa cum sunt, doar nr.kg. nu imi place cum suna, felul in care arat e ok.

Buna seara Anca,

La 85 kg esti obez clasa 1 daca ai sub 1.68m inaltime banned.gif

In rest tot ce ai simtit tu ca sa te determine sa faci aceasta operatie am simtit-o si eu si alte doamne de aici de pe forum ,si toate am fost constiente ca nu se putea altfel! em_new_05.gif

Iti doresc o mentinere cat mai usoara wish.gif

GS- Dr.Bogdan Moldovan-11.12.2013
88 kg, 1.60m,

11.decembrie.2013 - 88 kg
12.ianuarie.2014(luna 1) - 78 kg (-10 kg )
12.februarie.2014 (luna 2) - 74 kg (- 4 kg )
12.martie. 2014. (luna 3) - 70.5 kg (-3.5 kg )
12.aprilie. 2014. (luna 4) - 66.5 kg (- 4 kg )
12.mai. 2014 (luna 5) - 64.0 (-2.5 kg )
12.iunie. 2014. (luna 6) - 61.5. (-2.5 kg)
12.iulie. 2014. (luna 7) - 59.5. (-2.0 kg)
TARGHET. ATINS
12.august.2014 (luna 8) - 58.0 (-1.5 kg)
12 dec 2014 ( 1 AN ) - 54.5 kg (-3.5 kg)
12 feb 2015 (1an+ 2 luni) - 51.2 kg (- 3.3 kg)
12 apr 2015 (1 an+ 4 luni) - 52,5 kg (+ 1.3 kg)
12 mai 2015 ( 1an +5 luni) - 53,0 kg ( + 0,5 kg)

#13 ceciliac

ceciliac

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 24 January 2014 - 11:02 AM

Buna ziua!
M-am uitat pe topicul o Metoda Drastica 1 , de unde am scos fetele si baietii care postau acum 3-4 ani.
In mod oficial, "lansez chemarea la raport"
Monyk, Moatza, AngelBlu, Dana Serban, Cayafa, Virona, Rhodos, Byu, Lenuta, Maria 22, Justmee, Hell, Dia 32, Lolypop98, Adi-eda, Sandy-Bell, Annalou, Ankutzika22, Gabitzab, Kocolino, Angica-Iris, Bleesed, Frunzulitza, Bibiana-Bibescu, Mojo-Jojo, Anna Foster, Lauricia, TheGirlNextDoor, Ella24q, Crisitinacs77, Rale, VVerzi, Devilisha, Pisica Dubioasa, Albastru22 si oricine simte nevoia de a se reincarca energetic !
Va asteptam !

#14 anemone

anemone

Captain Cook

• Membri
  • 228 posturi

Postat 24 January 2014 - 03:44 PM

CITAT(teodorescu.anca @ Jan 23 2014, 04:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Draga mea Anca, pierzi din vedere faptul ca nu toate suntem inalte. Eu la 86 kg si la o inaltime de 1.55 eram in obezitate de gradul II cu un imc peste 35, mai exact 35.8-
Am decis sa fac aceasta op inainte de a ajunge la obezitate morbida, pentru ca asta ma astepta. Suno o multime de fete care regreta ca din diverse motive nu au facut aceasta op la o greutate mai mica. Ar fi evitat alte operatii de reconstructie ca abdomino plastia, brahioplastia si liftingul gatului. Unul di sfaturile pe care ma simt in acest moment in masura sa-l dau este ca daca civena vrea sa faca aceasta op sa o faca cat mai devreme.
In ceea ce priveste acest topic nu pot sa dau sfaturi ci doar sa-mi spun parerea iar aceasta este ca niciodata nu ar trebui sa revenim la vechile obiceiuri pt a evita reingrasarea, Cum am mai spus si in metode drastice stomacul se va mari si este pefect normal sa mai luam in greutate cateva kg insa este foarte important sa mancam putine calorii tinand cont si de nr de calorii pe care le ingurgitam si de activitatea fizica a fiecareia. Eu imi numanr caloriile pe OneDen si tot acolo imi fac si lista cu alimentele pe care le consum intr-o zi. Dupa ce revenim la greutatea normala putem manca si o ceafa la gratar, chiar si carttofi prajiti o data pe luna chiar si o prajiturica insa clar nu trebuie sa exageram, sa mancam putin fara a forta. Nu cred ca este greu si avem timp 2 ani sa ne modificam stilul alimentar spre deosebire de balon unde ai la dispozitie doar 6 luni.
Sper sa nu ma certe Sheng ca fac reclama altui site insa cum aici nu exista asa ceva sper sa va ajute pe multe dintre voi Sunt si alte site-uri care calculeaza IMC si te ajuta cu alimentele si caloriile pe care le poti consuma ca sa te mentii la greutatea pe care o ai sau sa mai dai jos.
Pentru mine as vrea sa slabesc cat mai mult posibil in aceasta perioada fara a scadea mai mult de limita minima (45kg) pentru a ajunge in timp sa stabilizez greutatea la 53-57 kg dupa cei 2 ani . Poate gresesc insa asa simt nevoia sa fac, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca cum fac eu.

O zi buna Tuturor !

Editat de anemone, 24 January 2014 - 03:56 PM.

27.06.2013 Gastric sleeve. Spitalul Clinic N. Malaxa
Echipa: Dr. C Boru, Dr. C Grecea, anestezist Havriliuc Raluca
Inaltime: 1.55 m > IMC: 35.8 > Greutate: 86 kg (dupa dieta preop. 82 kg)
27.iunie.2013 - 82 kg (ziua operatiei)

27.iulie,2013 - 74 kg (-8 kg)
27.august.2013 - 69.5 (-4,5 kg)
27.sept.2013 - 66.5 (-3 kg)
Total kg pierdute la 3 luni - 19.5 kg IMC - 27.7

27.oct.2013 - 62.5 (-4 kg)
27.noi.2013 - 60 (-2.5 kg)
27.dec.2013 - 57.5 (-2.5 kg)
Total kg pierdute la 6 luni post op. - 28.5 kg IMC - 23.9

27.ian.2014 - 54,5 (-3kg)
27.feb.2014 - 52.5 (-2 kg)
27.mar.2014 - 52 (-0.5 kg)
27.mai.2014 - 50.5 (-1.5 kg)
27.iulie.2014 - 49 (-1.5 kg)
27.oct.2014 - 48 (-1 kg)
27.ian,2015 - 47 (-1 kg)

#15 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2522 posturi

Postat 24 January 2014 - 05:28 PM

CITAT(anemone @ Jan 24 2014, 03:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Draga mea Anca, pierzi din vedere faptul ca nu toate suntem inalte. Eu la 86 kg si la o inaltime de 1.55 eram in obezitate de gradul II cu un imc peste 35, mai exact 35.8-

Ce miniona esti!
Chiar ma gandeam ca eu, la 86 kg aratam aproape ca o zana...
Bineinteles ca ai dreptate, nu avem aceeasi inaltime.

#16 anemone

anemone

Captain Cook

• Membri
  • 228 posturi

Postat 24 January 2014 - 07:07 PM

CITAT(bellamama @ Jan 24 2014, 05:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ce miniona esti!
Chiar ma gandeam ca eu, la 86 kg aratam aproape ca o zana...
Bineinteles ca ai dreptate, nu avem aceeasi inaltime.

cheekkiss.gif em_new_15.gif
Eu aratam ca un butoias! mai bine ma sareai decat sa ma ocolesti. :))
Sper sa am timp sa pun cateva poze la marturii in acesta seara, ca tot intru in garda

Editat de anemone, 24 January 2014 - 07:18 PM.

27.oct.2014 - 48 (-1 kg)
27.ian,2015 - 47 (-1 kg)

#17 miso

miso

Bucataras

• Membri
  • 50 posturi

Postat 24 January 2014 - 10:12 PM

CITAT(anemone @ Jan 24 2014, 01:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am decis sa fac aceasta op inainte de a ajunge la obezitate morbida, pentru ca asta ma astepta.

Corect! Si eu la 87 kg si 1.57 aveam IMC 35.3, deci obezitate grad II.

Si mai este un aspect important cred eu: faptul ca noi nu pierdem asa multe kg in primele 3 sau 6 luni de ex, asa cum am vazut multe exemple pe site: 30, 40 sau chiar 45 de kg. Si cred ca din acest motiv suntem predispose sa apara o oarecare senzatie de frustrare mai devreme, gandind ca scaderea nu e asa spectaculoasa precum in alte cazuri....insa, fiecare cu organismal ei si cred ca cel mai important este sa ne mentinem toate sanatatea si sa slabim armonios si, intr-un final, sa ajungem la target! :)

Seara frumoasa tuturor si un week-end cumpatat va doresc!

GS - Dr. Copaescu - 07.11.2013
87kg, 1,57, BMI 35,3

07.11.2013 - 87 kg
09.12.2013 - 77 kg
10.01.2014 - 73 kg
07.02.2014 - 70 kg
07.03.2014 - 66 kg
07.02.2014 - 62 kg

#18 ceciliac

ceciliac

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 28 January 2014 - 11:12 AM

Buna!
Va spuneam intr-o postare anterioara ca vreau sa aplic testul stomacului de 5 zile. Pe net gasiti o groaza de postari legate de acesta. A fost deschis si un topic pe aici...
Ei bine, l-am aplicat si pot sa spun ca , intr-adevar, te ajuta sa revii la primele trairi post operatie....adica mancat putin..saturat repede..disparuta dorinta de rontaiala carbo..
Am primit si un bonus...am scazut 2 kg in 5 zile...acum merg inainte cu regimul proteic...un fel de PP dukanesc dar fara tarate...

#19 anemone

anemone

Captain Cook

• Membri
  • 228 posturi

Postat 28 January 2014 - 04:46 PM

Este bine de stiut ... iata ce articol am gasit. Repercursiunile pe termen lung a majoritatii dietelor, luate in parte fiecare.
Sper sa puteti deschide link

http://sanatate.bzi....i-moartea-39118

27.oct.2014 - 48 (-1 kg)
27.ian,2015 - 47 (-1 kg)

#20 Sophy

Sophy

Master of disaster

• Membri
  • 2882 posturi
  • Interests:Doxologia ortodoxa , asistenta sociala,pedagogia

Postat 28 January 2014 - 06:59 PM

Eu nu-s chiar veterană, dar...am intrat să mai schimbăm niște păreri.După Gs, am slăbit de la 124 kg la 82 kg. Din păcate, am pus 5 kg la cele 82( de care eram mulțumită, fie vorba între noi, dar nu foarte...).Acum am 87 și de luni am inceput Dukanul.Dieta asta mi se pare cea mai apropiată de recomandarea pe care mi-a făcut-o medicul, după operație, și anume să mănânc carnea și să mai completez cu altceva doar dacă se mai poate.Plus că ceva de genul dukan ni s-a dat inainte de operație. M-am gândit și la faptul că pentru noi, cele operate astfel, carnea este de maximă importanță pentru aportul de vitamina B necesat organismului, ceea ce nu este valabil pentru toată lumea.Dintre fetele care au ținut Dukan, știu două: pe Diavolitza și pe o fată frumoasă care m-a adăugat pe FB Dukaneilor și care arată minunat. M-aș fi bucurat dacă aveam un topic cu dieta Dukan -pe Culinar ca să postez ce mănânc in perioada de croazieră- care să se adreseze mai ales celor cu operații bariatrice, dar nu numai.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi