Sari la conținut

Poză

Jurnal de calatorie spre silueta ideala 2014-2015-2016-2017

5466 răspunsuri la acest topic

#1 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 02 January 2014 - 08:25 AM

Un nou an 2014 ! Un nou jurnal care sper sa fie prilej ca si in anul trecut de povesti, de multe bucurii, de vesti placute , un an mai bun floare.gif

1385111030710351.jpg

Eu imi doresc pentru 2014 sa fie sanatate pentru cei dragi si pentru mine
Sa am mereu timp pentru ce imi doreste sufletul, sa stau mai mult cu cei dragi
Sa fie o atmosfera buna si sa muncesc cu drag la servici, anul trecut a fost mai bun ca 2012 pe acest plan, deci dorinte la fel de mari pentru 2014
Sa fie bine si sa nu ne mai gaseasca Noul an in traista nici o tristete

1385111124164689.jpg

Dorinte mai putine anul asta si sper realizabile, restul o sa vina de la sine
Cand simti ca nu mai ai forta, o regasesti, cand simti ca nu mai ai ambitie, te invesunezi, cand simti ca vrei sa faci mai mult, viata iti ofera prilej

Va pup, va astept la noul jurnal, caci cel vechi se va inchide zilele astea floare.gif

15.jpg

#2 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 02 January 2014 - 08:37 AM

O sa incep cu noul an, pe mine m-a gasit mai bine ,cu sperante mai multe

A fost alaturi de cei dragi clipa trecerii in noul an si cred ca am primit si un semn de la tata
In noaptea de dupa trecerea intre ani am visat un inger alb care imi spunea sa citesc o carte, am vazut de multe ori titlul prin librarii dar nu am luat cartea
Mi-a zis, tatal tau a spus sa citesti cartea "Supa de pui pentru suflet"
Asa ca am facut ca in vis, am cautat-o , am gasit-o pe net si am inceput sa o citesc
Sunt povestiri scurte dar pline de esenta despre dragoste,parinti,viata, scrise de oameni obisnuiti , dar cu talc, cu o invatatura fiecare, poate nu intamplator visul m-a adus spre aceasta carte

Asa ca citesc din ea, am ajuns la jumatate, este si o colectie de carti din aceeasi tematica pe care le voi cauta

Azi iesim cu mama prin oras pe la plimbare, apoi am in plan sa fac un tort, sa vedem
Maiine lucrez dar va fi o zi usoara sper

Ca meniuri m-am intors la mancat vegetale : fructe si legume,mancare gatita si cand si cand carbohidrati
Am renuntat dupa Craciun la carne, de revelion am avut doar peste si a fost ok
Pana pe 20 mai am meniul raw, dupa care ma voi opri,stiu acum idei sa mai fac si eu
Dar raman pe vegetarianism in 2014
Cu miscarea stau prost, nu reusesc inca sa ma mobilizez, dar trebuie, asta stiu :)

Va pup si va astept la noul jurnal floare.gif

#3 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 02 January 2014 - 01:54 PM

La Multi Ani! Un an nou fericit!

Va pup pe toate!

Pesi hugsss!!!
Blog cu retete Monti

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

#4 anaooana

anaooana

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 02 January 2014 - 04:16 PM

La multi ani tuturor!

Eu imi doresc sa imi stabilizez stilul de viata sanatos, sa mananc doar carbi sanatosi (faina integrala, legume si fructe) si in cantitate destul de mica (sub 100). Imi doresc sa invat retete noi cu care sa-mi diversific meniul. em_new_36.gif

Pe alte planuri:
Anul acesta sper sa termin creditul ipotecar impletit.gif Este cel mai important proiect al meu. De asemenea imi doresc sa cos cat mai multe goblenuri si cat mai complexe. rade.gif

#5 ldiAnA

ldiAnA

Captain Cook

• Membri
  • 205 posturi

Postat 02 January 2014 - 08:06 PM

Buna seara,

La multi ani! Sa aveti un an cum va doriti.

Eu inca sunt in perioada de dupa sarbatori si incerc sa mananc toate chestiile pe care inca le am prin frigider. In sepcial sarmale. Am pus vreo 2 kile, dar nu sunt alarmata. Le voi da jos. De luni voi incepe sa mananc din nou Dukan.

Azi am iesit la mars. Un tur de 6 km in jurul lacului Herastrau. Sper sa ies si maine. Despre mancare, sa pastram o tacere decenta! D.gif

#6 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 03 January 2014 - 07:56 AM

Gabita un an nou cu bine, pupici cheekkiss.gif

Oana, la multi ani si un an cu spor si tot ce iti doresti sa bifezi :)
Si eu faceam goblene in liceu si facultate, dupa aia nu am mai facut ca nu mai vedeam bine...In schimb eu cu tricotaje, imi doresc anul asta sa tricotez mai mult....

Diana, si tie un an bun,ma bucur mult ca faci mars, inca nu e zapada si e vreme buna.Spor la Dukan!

Adeje,Cris,Rodica,Leo,Fel,Doina,Eleonora,Elena si tuturor care ne citesc, pupici si un an 2014 cu realizari floare.gif

Eu azi merg la servici pana pe seara, sunt de dupa amiaza,sper sa nu fie o zi prea incarcata, sa fie normala...
In rest azi in meniu ananas,portocale,si niste cartofi natur cu salata de gogosari si castraveti acri, de la Craciun pana acum s-au dus 2 kilograme
Apa ar trebui sa mai beau, mai multa anul asta, acum sunt doar la 1 litru pe zi
La capitolul cafea, am trecut pe cicoare si capuccino,mai beau doua pe zi

O zi frumoasa sa aveti floare.gif

Si un videoclip de la The voice Us :

Miniaturi atașate

• bwvjzftthiu.jpg

Editat de pesi, 03 January 2014 - 08:04 AM.

#7 Eleonora_Anny

Eleonora_Anny

Captain Cook

• Membri
  • 484 posturi

Postat 03 January 2014 - 04:27 PM

La Mulți Ani !
Pesi văd că te-ai mutat la ”casă” nouă, așa că eu în 2014 nu pot să îți urez decât să fie un an mai bun decât cel ce a trecut și să-ți poți împlini dorințele.

1.jpg

2.jpg

1.jpg
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#8 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 04 January 2014 - 08:51 AM

neata floare.gif
Da,Eleonora, sa fie un an an mai bun, nu am asteptari marete , ci doar normale..:)

Ce faceti? Eu sunt dupa cateva zile cu dureri de cap, dar trec cand dorm, deci probabil trebuie mai multa odihna

In rest am facut un tort de portocale cu frisca facuta de mine si blat, n-am gustat inca, probabil mai pe seara
In meniu azi portocale,ananas si niste cartofi taranesti cu muraturi

Pupici si un weekend frumos floare.gif

#9 anaooana

anaooana

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 04 January 2014 - 02:34 PM

Eu azi paine cu unt dimineata, 2 placinte cu mere la pranz si pangasius cu salata mai tarziu. In rest gustarile...

#10 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 04 January 2014 - 07:10 PM

La multi ani ! floare.gif
Va doresc un an 2014 cat se poate de bun, cel mai bun de pana acum, fericire, sanatate multa si sa va bucurati de tot ce va inconjoara ! em_new_57.gif Va pup pe toate em_new_59.gif

Am ajuns si noi pe acasa, de luni ...pe baricade ... smile.gif

#11 anaooana

anaooana

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 05 January 2014 - 12:26 AM

Sheng, cu drag am citit retetele tale. Pentru mine esti o sursa de inspiratie. Un an minunat iti doresc!

#12 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 05 January 2014 - 09:34 AM

neata everybody floare.gif
Oana eu unt as pune peste legume, peste carne, mai putin cu carbo, iti place pangasius? e un peste controversat ...
Spor si o zi frumoasa floare.gif

Rodicuta, bine ai revenit, pe unde ai petrecut? Un an bun si plin de bucurii floare.gif
Adeje, cand vii luni ,sa ne povestesti reactiile micutei, ce a zis, ce i-a placut mai mult, daca s-a apucat de ceva, etc smile.gif

Eu azi prin oras cu mama si Pesicul, in meniu fructe in prima parte a zilei, mai tarziu cartofi cu lamaiie la cuptor si o omleta cu salata
In rest zi de dormit,citit, ma uit la Miss world 2013 si la The Voice US

Va pup si o zi frumoasa,am plecat floare.gif

Editat de pesi, 05 January 2014 - 09:39 AM.

#13 anaooana

anaooana

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 05 January 2014 - 09:57 AM

Eu am slabit cu unt si paine tongue.gif Painea este din faina integrala. Stiu regulile monti, am citit cartile insa daca ar fi sa ma refer la aceasta dieta pot spune ca eu slabesc cu faza 2. De ex. nu sunt de acord sa consum lactate degresate.
M-am interesat si am incercat sa-mi creez un meniu personalizat cu ajutorul caruia am slabit lejer. Nu mai mananc cartofi, orez, dulciri si tot ce contine faina alba si lucrurile s-au rezolvat de la sine.
Pangasiusul imi place pentru ca nu are oase si nu prea are gust de peste. Eu nu suportam pestele, iar de cand cu "schimbarea la fata", incerc sa-l includ in alimentatia mea. Stiu discutiile legate de el, iar daca imi recomandati un peste fara oase, chiar va multumesc.

#14 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 05 January 2014 - 02:01 PM

QUOTE(anaooana @ Jan 5 2014, 12:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Sheng, cu drag am citit retetele tale. Pentru mine esti o sursa de inspiratie. Un an minunat iti doresc!

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor. Multumesc, la fel si tie em_new_57.gif

QUOTE(pesi @ Jan 5 2014, 09:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Rodicuta, bine ai revenit, pe unde ai petrecut? Un an bun si plin de bucurii floare.gif

Bine te-am regasit em_new_59.gif Noi am facut ture, ture, pe la rude & prieteni, ieri ne-am intors. Cel mai bine este acasa, zau !
Ce noroc avem cu vremea asta ! Mie nu-mi trebuie zapada prin Bucu smile.gif Cu gerul n-am treaba, nu ma deranjeaza dar mocirla de pe jos ma distruge din toate punctele de vedere em_new_05.gif

#15 adeje

adeje

Master of disaster

• Membri
  • 3931 posturi

Postat 05 January 2014 - 02:16 PM

Pesi La multi ani! Sa ai un an bun si fericit, anul trecut a fost foarte greu pentru tine. Asa ca anul asta trebuie sa fie un an fericit, sa compenseze toate necazurile si suferintele tale.

Si iti mai urez un drum cat mai scurt catre silueta ideala!

Te pup si le pup pe musafirele tale.

Iti povestesc maine pe indelete despre capra mea, incantarea a fost maxima... M-am tot felicitat pentru idei.
Acum sunt "de serviciu" la bucatarie dar maine o sa fie mai lejer.

Editat de adeje, 05 January 2014 - 02:17 PM.

#16 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 05 January 2014 - 06:57 PM

hei girls, ce faceti? floare.gif

Oana,toate fileurile de peste nu au oase, de exemplu de macrou,de crap,de somon - gasesti la kaufland la un pret foarte bun si multe alte fileuri, ca peste intreg parca merluciu nu are oase decat gen sira spinarii,dar e un pic fad, dar iti recomand fileuri,poti sa le faci la cuptor sau trase la tigaie cu putin unt

Rodica, bune si calatoriile sometimes, am inteles ca vine si zapada dupa 15 ianaurie dar sa speram ca nu va fi o iarna grea

Adeje,multumesc de urari,spor la toate si imi povestesti tu cand poti...

La mine nu a fost meniul scris ca am fost la sormea si au venit niste rude din strainatate de ale cumnatului si am stat la o pizza si o felie de tort cu portocale
Dar de maiine cuminte :) Saptamana asta ne pregatim de parastas,sambata avem

Pupici si o seara buna floare.gif

Editat de pesi, 05 January 2014 - 06:57 PM.

#17 anaooana

anaooana

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 05 January 2014 - 08:32 PM

Pesi, multumesc pentru informatii, chiar nu ma pricep deloc. Peste il vreau in intregime fara oase, mai ales acelea mici care cica s-ar putea mesteca pentru ca au fost fierte. Imi e groaza de ele. As accepta doar sira spinarii acre sa fie cu usurinta scoasa, insa sa nu ramana alte oase.

#18 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 06 January 2014 - 07:20 AM

neata floare.gif

De azi o luati si voi din loc spre servici cred?Atunci ne auzim mai des :)
La mine azi o zi mai grea, sunt de dupa amiaza, dar de maiine imi reiau tura normala ca sunt ambele colege la servici
Ce ati mai facut?Eu m-am uitat la The beauty and the geek Australia,sez 3 si am mai citit
In rest a trecut repede ziua
Ziua de ieri s-a vazut nitel la cantar in plus, dar nu mult....M-am si plimbat nitel, deci ....

Oana, fileul nu are oase absolut deloc nici mari,nici mici,deci e super ok daca nu vrei oase, dar vrei peste smile.gif File de somon proaspat gasesti la Carrefour si alte hypermarketuri, file de macrou gasesti la congelate,etc Mai sunt file de crap tot la proaspete, file de haddock la congelate etc
La Auchan iar sunt preturi bune, la Kaufland gasesti file de somon congelat iar la pret bun,etc

Azi in meniu ananas si cartofi cu lamaiie la cuptor cu salata verde si meniul raw, sa vedem ce va fi azi

Va doresc o zi buna, intru pe seara ca stiti ca de la job nu am cum,spor floare.gif

Imagini atașate

• w6v.gif

#19 adeje

adeje

Master of disaster

• Membri
  • 3931 posturi

Postat 06 January 2014 - 02:47 PM

Gata Pesi, a inceput anul de munca, gata distractia.

In legatura cu cadourile, a avut rabdare sa le desfaca pe toate...atata rabdare n-as fi avut in veci. A inceput cu cartile si revistele din suport, apoi a trecut la celelalte. Mi-a zis ca nu credea ca exista atatea chestii frumoase.

In prima seara a terminat 2 carticele cu autocolante (foarte dragute, cu manechine si cu haine si accesorii care trebuiau lipite in functie de unde se duceau fetele (cumparaturi, scoala, mall, petreceri, etc).
In urmatoarele zile si-a accesorizat niste hainute (a cusut/lipit niste chestii din trusa), i-au iesit f dragute. M-a rugat insa la croit sa o ajut pe viitor, pana invata.
Apoi si-a golit gentutele alea cu manechine, si-a pus lucrurile ei si a plecat la tatal ei.
Cand s-a intors s-a apucat sa citeasca una din cartile scrise de Nina Garcia si o carte in engleza, Matilda.

S-a bucurat mult, de absolut tot, are ceva planuri (esarfe si veste). Iti mai povestesc eu ce o sa faca. M-am gandit (dar sa mai creasca un pic), sa-i platesc un curs de creatie vestimentara. Sa caut ceva ce se intinde pe cateva luni, de preferat in vacanta de vara.

Deocamdata ma adun si ma gandesc ca peste 4 luni vine Pastele si nu o pot lasa nesurprinsa. :)

#20 Eleonora_Anny

Eleonora_Anny

Captain Cook

• Membri
  • 484 posturi

Postat 06 January 2014 - 05:09 PM

Bună seara,
Știu că am cam absentat de aici dar azi și mâine sunt liberă așa că recuperez eu.

Adeje să știi că mi-a plăcut cum ai așezat totul în jurul pomului, și-mi închipui ce fericită a fost micuța descoperind fiecare cadou în parte.

Pesi mă bucur sincer că datorită sărbătorilor ați avut ocazia să fiți împreună și să mai destindeți atmosfera și pe cât posibil să atenuați doliul din suflet. Cu meniul stai liniștită că te știu conșțiincioasă și echilibrezi tu balanța în scurt timp.

Rodica, Oana, Diana, M_rules, mă bucur să vă citesc și să aflu că sunteți bine.

Vă pup cu drag pe toate și mai trec pe aici.
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

Răspunde la acest topic

4 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi