Sari la conținut

Poză

Jurnal de calatorie spre silueta ideala 2014-2015-2016-2017

5456 răspunsuri la acest topic

#5441 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 14 April 2017 - 01:17 PM

Am uitat sa zic ca la drob am facut doua serii, unu pentru noi si unul pentru la sormea

Ne vedem cu iepurasul Sashenka de paste !

Va pup :floare:

#5442 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 18 April 2017 - 04:35 AM

neata :floare:

Sper ca ati petrecut cu bine si iepurasul v-a adus bucurii , liniste si pace in suflet!

Noi , in valtoarea evenimentelor ,gatit, plimbat, extaziati de micul nepotel, este atat de nostim si nepotica si sotul ei sunt topiti deja :smile:

Cu mancatul nu mai zic, a fost mult, si pe la sormea, si acasa si la nepotica

Dar trece, de aia sunt sarbatori :smile:

De azi eu la munca , va pup si profitati de zilele libere care mai sunt :floare:

#5443 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 18 April 2017 - 08:48 AM

Hristos a înviat! Gata cu sărbătorile. Cam multă măncare, dar asta e.

Ne-am odihnit, am mers la biserică, la cimitir și ieri o plimbare la mănăstirea Nechit. Vremea cam urătă a fost la noi, dar ne-am descurcat.

Azi o comandă pentru un tort raw pentru un băiețel de 12 anișori. Apoi trebuie să pregătesc niște borcănele de dulceață pentru mărturii la un eveniment tocmai la Satu Mare.

Incerc să savurez libertatea unei tinere pensionarefloare.gif Azi soare printre cățiva nori.

#5444 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 18 April 2017 - 09:40 AM

Adevarat a inviat!

Spor la pregatiri !

Si la noi soare printre nori..... :smile:

azi trec pe la farmacie sa iau ceva pt retentie de apa , apoi sa iau niste macrou, vreau sa fac la tava, apoi acasa, apoi ma duc sa platesc intretinerea si pe urma nitel la plimbare

Cam asta in plan :)

#5445 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 20 April 2017 - 08:51 AM

Ce faceti ?

Mi-este cam frigut , ploua, e cam naspa vremea asta vine "primaiarna" cum zicea cineva .....

Radet a venit pe la noi sa intrebe daca da drumul la caldura, nu e chiar asa frig in casa, mai un trening , mai un tricou, in fine, speram sa se incalzeasca.Oricum blocul nostru nu a vrut ca se platea mult si ramanea deschis pana in mai la sfarsit

In rest pe la job, pe la sormea, trebuie sa ii cumpar niste muscate curgatoare

La bloc au inflorit lalelele , s-au si trecut , in schimb la job si acasa inca nu ainflorit decat un crin Amaryllis

Restul stau la coada :) Crinii imperiali, daliile, gloxiniile

Am luat niste trandafiri pitici de aia de se inegresc instant coditele si inca rezista s a facut tufa mare, cand o creste suficient o transplantez la bloc , sper sa reziste peste vara cand e foarte uscat solul

Sunt cuminte, am energie, ma simt destul de ok dupa Paste, mi-am mai revenit

In meniu drob si miel cu sos de rosii si salata iceberg si castraveti

Cam astea la mine, va pup :floare:

#5446 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 20 April 2017 - 11:34 AM

Azi avem un musafir indian , asa o sa comandam la Agra Palace prin caserola niste meniuri indiene, va zic maiine cum au fost :)

Pupici :floare:

#5447 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 20 April 2017 - 01:40 PM

Deci ca meniu

Prima bila alba s-au miscat foarte repede si comanda a venit la timp

Poate ploua si nu aveau clienti dar ... :smile:

Murgh Pakora
Pui pane, marinat cu condimente indiene

Tandoori Murgh

Jumatati de pui la cuptor de lut, marinate în ghimbir, usturoi, iaurt si condimente indiene

Boti Kebab
Bucatele de miel fragede, marinate in iaurt, ghimbir, usturoi si ierburi indiene

Jhafrani Pullao
Orez Basmati cu sofran, nuci si fructe uscate

Bharwaen Kulcha - cu ceapa
Pâine umplută cu ceapă

Taza Hara Salad
Salata de legume proaspete

Maiine va zic cum au fost smile.png

Editat de Pesi, 20 April 2017 - 01:52 PM.

#5448 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 20 April 2017 - 08:08 PM

Bună!

Să ne spui și nouă ce ți-a plăcut. Și unde ai dat comandă. Eu cănd vin în Bucureșt imi place măncarea libaneză. Da nu știu de underad%20tare.gif Prima dată o s-o întreb pe Sandi, ea dă comanda. Parcă aș da și eu o comandă de cină indiană.  Pănă atunci azi ultima zi de papa de la Paste. 

Salată Boeuf, salată de ouă, friptură de miel cu muuuultă salată verde. Aaaa, și o felie de cozonac, domnu Crisu se ocupă de pască.

Maine ultima porție de salată Boef, în  rest trebuie să mă găndesc ce să fac. Da mă găndesc măinefac%20unghiile.gif

#5449 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 21 April 2017 - 07:34 AM

neata floare.gif

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul :(  Slabut rau, adica nu o sa mai iau

Am comandat la Agra palace prin caserola.ro

Prin caserola poti sa comanzi la orice restaurant pot ei sa livreze, gasesti pe siteul lor care sunt sunt si libaneze vreo 3

Din punct de vedere livrare am fost foarte multumita , a venit la timp si cu ele fierbinti,mirosea in birou ca pe strazile din Bomaby smile.png
Dar ca si indieni nu, portii rezonabile , preturi tot rezonabile,dar am avut asteptari prea mari la realizari

Murgh Pakora
Pui pane, marinat cu condimente indiene ---- bun , dar nu cine stie ce , se poate face si in casa, gen snitel cu ou si faina, portie medie, ok insa

Tandoori Murgh

Jumatati de pui la cuptor de lut, marinate în ghimbir, usturoi, iaurt si condimente indiene - bun, dar foarte uscat, puteam sa iau ceva cu sos dar nu m am gandit, portie mare, a mai ramas

Boti Kebab
Bucatele de miel fragede, marinate in iaurt, ghimbir, usturoi si ierburi indiene -- era aproape tatal sau mama lui - oaie, tare si fara gust , nasol, portie mare insa

Jhafrani Pullao
Orez Basmati cu sofran, nuci si fructe uscate - bine realizat, cu boabe separate dar fara niciun gust , stafide 2-3 si nuci nu am vazut,extrem de uscat, portie ok

Bharwaen Kulcha - cu ceapa
Pâine umplută cu ceapă - asa si asa, mare lipia dar nu m-a dat pe spate, ceapa era de fapt incorporata in aluat si rezulta o lipie cu aroma de ceapa

Taza Hara Salad
Salata de legume proaspete - cu ardei iute prin ea :( , rosii castraveti, ardei gras, ceapa , faceam eu una mai buna

Concluzie la Agra nu, poate la celalalt indian care e pe caserola.ro -Karishma si sa incerci sa iei gen cu sos , sunt prea uscate astea gen cuptor in vas de lut
O sa mai comand la unul grecesc Zavat unde are chefal si calcan ca vreau demult sa mananc pestii astia doi si au si paste cu fructe de mare cica bune
Probabil next week, va tin la curent

Cam asta
Azi niste frittata cu bacon, ou si parmesan, mai am si nitel miel si un cheesecake fara aluat , ca am mancat prea putina pasca, cu mascarpone, philadelphia, smantana si oua, vanilie si indulcitor, la cuptor
In weekend o supa de rasol alb de vita, sper sa gasesc azi,  si pui din asta care a mai ramas, indian

Pup floare.gif

Editat de Pesi, 21 April 2017 - 07:44 AM.

#5450 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 21 April 2017 - 07:57 AM

Fritatatta genul asta

hqdefault.jpg

cheesecake genul asta fara crusta

DSC07768.JPG

Editat de Pesi, 21 April 2017 - 08:00 AM.

#5451 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 21 April 2017 - 08:35 AM

Bună!

Mda, nașpa. Merci de informații.

Ca lumea fotogafiile.

La noi vreme super nașpa. Mă pregătesc să merg la un consult orl. Mă necăjește o ureche și săptămăna viitoare vin în București și vreau să văd despre ce e vorba acum. De mai demult imi cam țiuiau urechile dar am negliajit, în fine acum a sosit momentul.

La meniu încă nu m-am hotărăt, să văd ce mai e prin frigider. Cred că o să fac o ciorbiță de verdețuri, să văd ce găsesc în piață. Și apoi o fripturică din piept de curcan. Și să reintroduc salatele. La fructe cam nașpa acum, nu prea am ce alege, cred că o să iau kiwi și gref.

Pup!

#5452 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 21 April 2017 - 09:57 AM

Pup Cris floare.gif

Mango nu iti place? Au la Lidl daca aveti la Bacau

Si astea de padure? nu iti plac? Zmeura afine mure

Eu de obicei am asta cu tiuitul cand am tensiune sau cand ma necajesc

Si eu o sa reintroduc salatele, dar sa se termine mancarea de Paste, inca mai am ca Pesicul e vegetarian si greu.....

Zi frumoasa floare.gif

Editat de Pesi, 21 April 2017 - 09:59 AM.

#5453 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 22 April 2017 - 08:06 AM

Bună! Avem Lidl. Da cu mango nu prea am nimerit-o, e prea crud și cănd îl las să se coacă, se coace aiurea, cu pete. fructele de pădure doar congelate găsesc și aș vrea ceva proaspăt.

In fine, nu am mai făcut fripturica, am făcut mămăliguță cu brănză. În seara asta facem pește. Am scos niște vinete de la congelator.

Azi soare, frig, s-a topit zăpada. 

#5454 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 24 April 2017 - 07:09 AM

neata neata floare.gif

Sper soare azi desi dimineata cand am plecat era ceata

In weekend un sf gheorghe si am plantat o salcie pusa pui de sormea, la mine la bloc

Mi am luat flori sporul casei din piata , o orhidee din Carrefour si o gazania visinie tot din piata

Azi sa mai aranjez la ele si sa fac curat pe balcon

Am pus la facut niste somon gravlax - retet dana si Laura Laurentiu pe blogul ei, noua ne place mult, am pus sare de himalaya si putin sos soia pentru marinat

Si azi in meniu salata raw si capsuni, eu gasesc proaspete din grecia la mine la piata, fara carnita azi, poate peste 2 zile somonul ca atunci e gata

Pupici floare.gif

Editat de Pesi, 24 April 2017 - 07:26 AM.

#5455 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat 25 April 2017 - 08:54 AM

Neata

In meniu azi salata de rosii cu omleta, supa crema de broccoli care nu e inca facuta, o fac diseara

Cam asta , la job, plictiseala in rest :smile:

#5456 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 25 April 2017 - 08:57 AM

Bună! La noi soare și veselie! Plec la București, la nepoți! Asta da viață!em_new_20.gif

De săptămăna viitoare încep să mă organizez și cu meniul și cu sportul. Pănă atunci liber la distracție!

#5457 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21902 posturi

Postat Ieri, 07:32 AM

Soare si pe aici in Bucuresti , deci va fi bineeee :smile:

In meniu

caise din compot

gratar cu castravete

2 oua cu salata de rosii