Sari la conținut

Poză

La sezatoare ....

• Acest topic este închis
20486 răspunsuri la acest topic

#41 vancu diana-georgeta 925

vancu diana-georgeta 925

micro Bucatar

• Membri
  • 6 posturi

Postat 10 February 2006 - 04:22 PM

Scuze ca dau buzna asa, dar... Ce inaltime ai drago de vrei sa ajungi la 45 de kg ?
Mi se pare destul de drastic meniul tau, si nu ma mira faptul ca ai ameteli. Organismul tau incepe sa simta lipsa vitaminetor, mineralelor, etc. Ai grija ce faci, stii tu... omu ce face cu mana lui... se numeste lucru manual. Pupici, si s-auzim de bine

#42 shana

shana

Bucataras

• Membri
  • 123 posturi

Postat 11 February 2006 - 12:20 AM

Drago,am 1,55. icon_biggrin.gif
Si sa stiti ca nici azi nu m-am simtit bine.nu am putut sa mananc decat mere dimineata si seara,iar la pranza m-am fortat destul de mult sa inghit o bucatica de pui si niscaiva salata,dar in scarba....Chiar nu am putut sa mananc mai nimic.
Poate imi revin,o fi din cauza stresului.
Va pup si va multumesc ca aveti grija de mine.
Noapte buna si pe maine!

#43 allain

allain

Bucataras

• Membri
  • 122 posturi

Postat 11 February 2006 - 02:09 AM

Buna fetelor bolnavioare!Aveti grija de voi,si cresteti putin aportul nutritiv in special cel proteic pentru intarirea sistemului imunitar si glucidic,pentru ca arderile in bolile consumptive sunt mai mari,aveti nevoie de mai multa energie,explica starea de disconfort,oboseala,ameteli,cefalee.Va pup,sanatate si numai bine!
IPB Image

#44 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 11 February 2006 - 11:11 AM

QUOTE(shana @ Feb 11 2006, 12:20 AM)

Si sa stiti ca nici azi nu m-am simtit bine.nu am putut sa mananc decat mere dimineata si seara,iar la pranza m-am fortat destul de mult sa inghit o bucatica de pui si niscaiva salata,dar in scarba....Chiar nu am putut sa mananc mai nimic.
Poate imi revin,o fi din cauza stresului.
Va pup si va multumesc ca aveti grija de mine.
Noapte buna si pe maine!

nu sunt shanse sa astepti un bebe? icon_smile.gif

#45 cayo

cayo

Bucataras

• Membri
  • 170 posturi

Postat 12 February 2006 - 04:12 AM

Fiti niste scumpe,trumiteti-mi faimoasa carte de retete la beccerita@yahoo.com. icon_biggrin.gif

#46 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 14 February 2006 - 12:22 PM

pun si eu o problema aici:

monti zice sa nu mancam paine decat dimineata. in schimb paste integrale avem voie oricand. care ar fi diferenta? ca doar painea monti nu cred sa fie mult diferita de pastele integrale. doar tot din aceeas faina sunt facute.

si inca o intrebare: stie careva care e indicele glicemic al susanului? as vrea sa-mi fac chiflute monti cu susan (as pune susan in orice) si nu stiu daca se potriveste. logic mi-ar fi sa nu se potriveasca, susanul cred ca are ceva grasime. astept pareri.

#47 Mari-Ana

Mari-Ana

Academic Chef

• Membri
  • 1044 posturi

Postat 14 February 2006 - 03:55 PM

Carmen am facut ieri piinea integrala. Foarte gustoasa, multumesc, numai ca mie mi-a iesit cam plata(e drept ca n-am lasat-o la dospit cit zice reteta). I-a placut si sotului caruia i-am pus gind "rau" wink.gif sa-i mai scada burta, si chiar si mie nu mi-ar strica, asa ca rogu-va, imi dati si mie cartea cu retete si explicatii.
Mari

#48 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1958 posturi

Postat 14 February 2006 - 05:27 PM

Boni diferenta intre paine si spaghete integrale este drojdia. Monti zice ca nu este bine sa mananci drojdie seara ca nu stiu ce reactii chimice nasoale ar da peste noapte in procesul de digestie. De-asta nu paine.

Mari ana noi mancam paine integrala toata familia si ai mei, dupa ce i-am tinut la respect fata de "painea lui mama" o perioada de timp, m-am gandit ca n-ar fi rau nici pentru ei sa manance paine integrala si am trecut la productia de masa. Sunt fericiti.... si ei si eu icon_smile.gif De fapt eu gatesc Monti pentru toata familia, numai ca ei isi fac propriile combinatii si mananca aiurea... paine, cartofi prajiti cu mancarea mea Monti icon_biggrin.gif Pe sot mai incerc si eu sa-l tin in limitele Monti dar fara sa-i spun, ca face alergie numai cand mentionez numele icon_biggrin.gif Oricum am cam trecut pe peste in ultimul timp, ca este singurul care accepta sa-l manance fara garnitura (de cartofi in special) si consumat fiind cu mult mujdei te satura instantaneu. Eu am tot timpul tzatziki in frigider si-l mananc cu orice.

#49 diotima

diotima

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 18 February 2006 - 02:52 PM

AlinaAnesia, am citit ca ai cea mai noua editie a cartii lui Monti in format digital. Mi-o poti trimite si mie? multumesc. tseropouli@yahoo.gr icon_biggrin.gif

Editat de diotima, 18 February 2006 - 06:37 PM.

IPB Image

#50 shana

shana

Bucataras

• Membri
  • 123 posturi

Postat 19 February 2006 - 11:16 PM

Fetelor mor dupa ceva dulce, simt ca nu mai rezist.Va rog mult trimiteti-mi si mie cartea cu retete, poate sunt si dulciuri ,ca in curand o sa lesin de pofta.Nu imi doresc sa fac vre-o abatere.Azi am vrut sa gust niste cartofi prajiti dar nu m-a lasat constiinta , asa ca l-am scuipat dupa ce am mestecat si sunt foarte mandra de mine.
Va rog sa ma ajutati cu cartea.Adresa mea este: luanashana@yahoo.com.Multumesc anticipat!
Meniul de azi:
m-am trezit tarziu si am mancat la 15,00: branza cu castraveti si rosii
iar seara la 21,00: pui cu ciuperci si usturoi
Noapte buna!

#51 diotima

diotima

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 20 February 2006 - 10:18 AM

Fetelor, nu ma uitati si pe mine cu "Special pour les femmes" a lui Monti help.gif
IPB Image

#52 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1958 posturi

Postat 21 February 2006 - 07:19 PM

Diotima multumim pentru retete.
Imi plac tare mult.
Daca poti sa le faci si sa pui si poze ar fi minunat ca ne-am incadra in sectiunea "Retete in imagini", daca nu, cred ca ar trebui transferate la subiectul "Dieta Montiniac" de la Diete si regimuri alimentare" deschis de Alina, adica aici: http://www.culinar.r...?showtopic=8863

Multumim. Asteptam si altele. floare.gif

#53 diotima

diotima

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 21 February 2006 - 10:54 PM

Mon, sa stii ca la asta m-am gandit si eu cand le-am pus, ca nu am si poze icon_biggrin.gif . PAna la urma m-am hotarat sa le postez aici, pentru ca topicul se numeste "Retete Montignac", si m-am socotit eu ca ar fi mai bine ca retetele acestea sa fie adunate toate intr-un loc, ca sa le putem gasi mai usor atunci cand avem nevoie de ele. Poze nu am la ele, pentru ca de obicei nu stau sa le fac poze icon_frown.gif . Daca vreti, am putea face un alt topic, inclus la "Retete si regimuri alimentare", care sa aiba numai retete Monti.
Eu am foarte multe retete care se potrivesc stilului de viata Monti, in afara de ce se gaseste prin cartile de retete care sunt pe net, dar cu pozele stau mai prost unsure.gif
Va pup icon_biggrin.gif
IPB Image

#54 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1958 posturi

Postat 21 February 2006 - 11:11 PM

Eu am sa fac cateva din ele pentru sambata ca e ziua sotului meu, asa ca am sa le pozez pe acelea (tortul, prajitura si vinetele)... mai departe, pe parcurs.

Pozeaza si tu pe masura ce faci, ca e bine sa vedem, sa avem idee cam ce ar trebui sa iasa. Ajuta mult..

#55 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1958 posturi

Postat 22 February 2006 - 01:23 AM

shana, vezi ca a pus diotima niste retete de prajituri la retete in imagini - subiectul Retete Montignac. Suferim de lipsa imaginilor, asa ca daca le faci pune si tu acolo o poza. doua.
thx floare.gif

#56 diotima

diotima

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 22 February 2006 - 12:50 PM

Ok, de acum inainte asa o sa fac icon_biggrin.gif
IPB Image

#57 chance

chance

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 24 February 2006 - 09:29 AM

Sunt un mare fan Montignac si va rog daca se poate sa-mi trimiteti ultima carte si retetele Montignac. va multumesc foarte mult. Adresa mea este:medalichi@yahoo.com.

#58 Strumfa

Strumfa

Bucataras

• Membri
  • 138 posturi

Postat 26 February 2006 - 04:47 PM

Hello,
Si eu sunt fan Monti si acum 1 an cartea lui "Mananc si slabesc" parca se chema....m-a ajutat sa slabesc cca 7 kg pe care nu le-am mai pus niciodata (pe toate 7 icon_smile.gif) inapoi desi am mai trisat din cand in cand de atunci; acum am 55-56 kg si tare as vrea ca pana la vara sa ajung macar la 52kg. Din pacate in timpul saptamanii pap la cantina de la job si desi tare sunt tare pe pozitii uneori nu am ce sa aleg din meniu si cu siguranta pap ce nu ar trebui. V-as ruga tare mult sa-mi trimitei si mie ultima carte a lui Monti despre care am vazut ca discutati aici....sper ca are si ceva retete pe-acolo, tare mi-ar fi de ajutor macar in weekend! Adresa mea e gg_alina@yahoo.com!

Multumesc anticipat!
Multa bafta,
Strumfa

#59 Strumfa

Strumfa

Bucataras

• Membri
  • 138 posturi

Postat 26 February 2006 - 05:12 PM

Uitasem sa va intreb: muraturile in ce categorie se incadreaza? Aveti idee....pot sa le savurez fara sa-mi fac probleme?
V-am pupat,
Strumfa

#60 diotima

diotima

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 26 February 2006 - 09:45 PM

Buna, strumphito icon_smile.gif . Bine ai venit printre noi. Din cate stiu eu, muraturile le poti manca cu orice...iti doreste tie inima. Eu cel putin asa fac. Mai exact, le pap la mancare de fasole uscata sau de naut sau linte, eventual la vreo fasole batuta sau humus. La altceva nu prea vad ce...
IPB Image

4 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi