Sari la conținut

Poză

Retete Montignac - Testoase

2 răspunsuri la acest topic

#1 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 26 October 2006 - 10:46 AM

le-am spus asa pentru ca am plecat de la reteta lui mon de testoase, dar mie mi-au iesit alta forma icon_smile.gif

½ cana zahar maron (se poate pune si zahar tos normal) (2 linguri fructoza)
½ cana margarina sau unt la temperatura camerei (100 g unt)
¼ lingurita vanilie (jumatate fiola de esenta de rom)
1/8 lingurita esenta de artar (optional) (nu am pus)
2 oua (retineti separat un albus) (2 oua intregi, ca nu am folosit albusul la lipit picioruse)
1 ½ cani faina obisnuita (1 cana faina de arahide, 1 cana faina de soia)
¼ lingurita sare
¼ lingurita bicarbonat (eu am folosit un praf de copt ca n-am avut bicarbonat dar e mai monti cu bicarbonat)
1 ½ - 2 cani de nuci pecan (nu am pus)

Glazura:
1/3 cana ciocolata semi-dulce
3 linguri lapte
1 lingura margarina sau zahar
1 cana zahar pudra
glazura eu am facut-o asa: am topit 2 table de ciocolata amaruie (deci 200 gr) si am adaugat 50 gr unt care mi-a branzit total ciocolata si am murit de ciuda. asa ca mai bine puneti ulei sau frisca lichida.

am framantat aluatul, l-am intins pe masa infainata (cu faina de arahide) cu sucitorul in strat de 1/2 cm si am taiat cu forme de fluturasi. le-am copt 10-15 minute la foc moderat, iar dupa ce s-au racit am uns cu cutitul glazura ratata.
[attachmentid=64481]

precizare: in ziua cu pricina nu prea s-a dat lumea la ele ca era tortul mai interesant. si nici eu nu am foat foarte incantata de ele. erau bune, da' parca tineam minte ca de testoase fusesem foarte incantata. le-am pus intr-o cutie de tabla si dupa 3 zile, dupa ce n-am mai avut nimic dulce le-am scos de la naftalina. fetelooooooor!!! se topesc in gura!!!!!!! sunt mirifice. deic asta e secretul: trebuie facute din vreme si pastrate putin ca sa isi arate adevarata valoare. asa ca eu cred ca sunt numai bune de sarbatorile de iarna, sa le facem din timp.

#2 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 26 October 2006 - 10:52 AM

le-am spus asa pentru ca am plecat de la reteta lui mon de testoase, dar mie mi-au iesit alta forma icon_smile.gif

½ cana zahar maron (se poate pune si zahar tos normal) (2 linguri fructoza)
½ cana margarina sau unt la temperatura camerei (100 g unt)
¼ lingurita vanilie (jumatate fiola de esenta de rom)
1/8 lingurita esenta de artar (optional) (nu am pus)
2 oua (retineti separat un albus) (2 oua intregi, ca nu am folosit albusul la lipit picioruse)
1 ½ cani faina obisnuita (1 cana faina de arahide, 1 cana faina de soia)
¼ lingurita sare
¼ lingurita bicarbonat (eu am folosit un praf de copt ca n-am avut bicarbonat dar e mai monti cu bicarbonat)
1 ½ - 2 cani de nuci pecan (nu am pus)

Glazura:
1/3 cana ciocolata semi-dulce
3 linguri lapte
1 lingura margarina sau zahar
1 cana zahar pudra
glazura eu am facut-o asa: am topit 2 table de ciocolata amaruie (deci 200 gr) si am adaugat 50 gr unt care mi-a branzit total ciocolata si am murit de ciuda. asa ca mai bine puneti ulei sau frisca lichida.

am framantat aluatul, l-am intins pe masa infainata (cu faina de arahide) cu sucitorul in strat de 1/2 cm si am taiat cu forme de fluturasi. le-am copt 10-15 minute la foc moderat, iar dupa ce s-au racit am uns cu cutitul glazura ratata.
[attachmentid=64481]

precizare: in ziua cu pricina nu prea s-a dat lumea la ele ca era tortul mai interesant. si nici eu nu am foat foarte incantata de ele. erau bune, da' parca tineam minte ca de testoase fusesem foarte incantata. le-am pus intr-o cutie de tabla si dupa 3 zile, dupa ce n-am mai avut nimic dulce le-am scos de la naftalina. fetelooooooor!!! se topesc in gura!!!!!!! sunt mirifice. deic asta e secretul: trebuie facute din vreme si pastrate putin ca sa isi arate adevarata valoare. asa ca eu cred ca sunt numai bune de sarbatorile de iarna, sa le facem din timp.

Imagini atașate

• Imagine_8_.jpg

#3 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 26 October 2006 - 11:20 AM

imi pare rau ca au aparut sute de mesaje icon_frown.gif cer ajutor si multumesc anticipat.

am uitat de sectiune:
[attachmentid=65183]

Imagini atașate

• Imagine_1_.jpg

Editat de boni, 30 October 2006 - 07:22 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi