Sari la conținut

Poză

decoratii de tort mai simple

2612 răspunsuri la acest topic

#2601 cellyagl

cellyagl

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 19 March 2010 - 12:34 AM

CITAT(LALYCA @ Mar 18 2010, 12:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dragele mele buna ziua in primul rand.Eu suno o novice in ale cofetariei.Ceea ce vad aici mi se pare un vis care la mine nu cred ca va deveni vreodata realitate.Daca va indurati sa imi explicati si mie ps cu pas tehnicile voastre v-as fi foarte recunoscatoare.Cum reusiti pasta de lapte praf,pasta de zahar,florile,decorarea torturilor,etc.Sunt atatea intrebari pe care as vrea sa vi le pun.Oricum multumesc pentru ajutor.

aici ai PASTA DE ZAHAR, iar aici PASTA DE LAPTE PRAF
si aici PASTA DE LAPTE PRAF 2

aici inveti cum sa glasezi un tort
GLAZURA DE CIOCOLATA(OGLINDA)

aici inveti cum sa lucrezi cu pasta de zahar ( http://www.culinar.r...scule-fitzoase/ ), dar vezi ca nu e singurul subiect! sunt mai multe deschise la Tehnici, ustensile, ingrediente.

#2602 Floridecamp

Floridecamp

Captain Cook

• Membri
  • 341 posturi

Postat 30 April 2010 - 11:05 PM

Coplesitor!
NU am avut rabdare sa citesc toate cele 131 de pagini, doar vreo 20. Si m-am zapacit de tot.
Cinste voua eusa_clap.gif floare.gif ohmy.gif wav.gif binkybaby.gif

#2603 Mihaila Andreea 26606

Mihaila Andreea 26606

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 30 July 2010 - 01:59 PM

Buna,

Am urmarit de foarta multa vreme acest topic si saptamana asta m-am hotarat sa incerc apsta de zahar pentru a decora tortul..si am atasat ce am reusit sa fac. Mi-a placut sa ma joc cu pasta..si sunt hotarata sa incerc mai mult acum wink.gif

Miniaturi atașate

• 39146_423278445969_589475969_4685977_6503525_n.jpg

#2604 daniela catalina

daniela catalina

Big Chef

• Membri
  • 818 posturi

Postat 30 July 2010 - 09:47 PM

CITAT(Mihaila Andreea 26606 @ Jul 30 2010, 02:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna,

Am urmarit de foarta multa vreme acest topic si saptamana asta m-am hotarat sa incerc apsta de zahar pentru a decora tortul..si am atasat ce am reusit sa fac. Mi-a placut sa ma joc cu pasta..si sunt hotarata sa incerc mai mult acum wink.gif

hei andreea , nu-i asa ca e placut sa vezi ce iese din pasta asta? laugh.gif deci te-a prins microbul , e clar ! nu mai ai scapare laugh.gif imaginatie vad ca ai , asa ca trebuie practica. spor !

#2605 Mihaila Andreea 26606

Mihaila Andreea 26606

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 02 August 2010 - 02:22 PM

QUOTE(daniela catalina @ Jul 30 2010, 10:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hei andreea , nu-i asa ca e placut sa vezi ce iese din pasta asta? laugh.gif deci te-a prins microbul , e clar ! nu mai ai scapare laugh.gif imaginatie vad ca ai , asa ca trebuie practica. spor !

buna Daniela,

dap... sunt tare incantata de "microb" biggrin.gif abia astept luna asta este aniversarea cununiei parintilor..si ma voi stradui sa le prepar ceva bun. am sa postez foto atunci.

spor la lucru! smile.gif

#2606 Mihaila Andreea 26606

Mihaila Andreea 26606

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 17 August 2010 - 03:57 PM

QUOTE(Mihaila Andreea 26606 @ Aug 2 2010, 03:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
buna Daniela,

dap... sunt tare incantata de "microb" biggrin.gif abia astept luna asta este aniversarea cununiei parintilor..si ma voi stradui sa le prepar ceva bun. am sa postez foto atunci.

spor la lucru! smile.gif

Desigur ca am mai incercat pasta de zahar..si am decorat inca un tort. e si acesta cam cu mana stanga facut..dar mai exersez smile.gif

Imagini atașate

• DSC_6037.JPG

#2607 cartederetete.ro

cartederetete.ro

Bucataras

• Membri
  • 198 posturi

Postat 18 August 2010 - 09:50 PM

Nici eu nu am avut rabdare sa ma uit la toate paginile,dar de la voi sigur am de invatat.

#2608 irinutzadavid

irinutzadavid

micro Bucatar

• Membri
  • 6 posturi

Postat 22 August 2010 - 09:56 PM

postez si eu tortul de la ziua baietelului meu este priam data cand lucrez cu pasta de zahar smile.gif

Miniaturi atașate

• 12082010_003_.jpg

#2609 soren

soren

Captain Cook

• Membri
  • 297 posturi

Postat 23 August 2010 - 06:47 PM

CITAT(irinutzadavid @ Aug 22 2010, 10:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
postez si eu tortul de la ziua baietelului meu este priam data cand lucrez cu pasta de zahar smile.gif

La multi ani! ptr puiul tau iar tortul este foarte reusit .mare spor in continuare rolleyes.gif

#2610 aly_miron

aly_miron

micro Bucatar

• Membri
  • 4 posturi

Postat 05 February 2011 - 10:56 AM

Tortul meu Buburuza....cadou pentru o printeza mica de ziua ei...primul meu tort buburuza em_new_32.gif imbracat in pasta marshmallow si restul ornamentelor facute din pasta de lapte praf si pasta de ciocolata ...multumesc tuturor culineselor, fara ele nu reuseam

Miniaturi atașate

• DSCN5936.jpg
  • DSCN5935.jpg

#2611 anema

anema

micro Bucatar

• Membri
  • 45 posturi

Postat 08 March 2011 - 02:34 PM

Pentru ca admir ceea ce faceti va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Doresc ca atunci cand fiul meu va face 6 luni sa-i fac un tort ca cel de mai jos:
http://www.wilton.co...g-in-Style-Cake
Pare un tort simplu insa nu prea ma pricep la decoratiuni si nu vreau sa dau gres. Deci intrebarile sunt: ce-mi recomandati sa pun pe tort (fondant sau pasta de zahar)?; din ce sa fac bilutele acelea mici colorate precum si cele de la baza tortului?; din ce fac caruciorul?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri! rolleyes.gif

#2612 dia32

dia32

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 12 March 2011 - 07:50 PM

CITAT(anema @ Mar 8 2011, 02:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pentru ca admir ceea ce faceti va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Doresc ca atunci cand fiul meu va face 6 luni sa-i fac un tort ca cel de mai jos:
http://www.wilton.co...g-in-Style-Cake
Pare un tort simplu insa nu prea ma pricep la decoratiuni si nu vreau sa dau gres. Deci intrebarile sunt: ce-mi recomandati sa pun pe tort (fondant sau pasta de zahar)?; din ce sa fac bilutele acelea mici colorate precum si cele de la baza tortului?; din ce fac caruciorul?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri! rolleyes.gif

Buna! Tortul il poti imbraca cu pasta de zahar, usor colorata cu albastru, caruciorul il poti face cu cioco topita(desenezi pe o hartie de copt modelul), bilutele de la baza sunt tot cu pasta de zahar, dar ei au matrite ca sa le scoata perfecte, poti ori sa le faci pe fiecare sau sa le inlocuiesti cu bombonele micute. Pe lateral punctele le poti face cu royal icing, trebuie un pic de exercitiu.
Succes!
GS-10 aprilie 2009-45kg

#2613 geta_bocse

geta_bocse

micro Bucatar

• Membri
  • 21 posturi

Postat 19 April 2011 - 08:40 AM

mie asa mult imiplac torturile, dar nu prea ma descurc cu decorarea lor.Sunt bune la gust, dar sincer nu-mi ies prea aspectuoase

Răspunde la acest topic

4 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi