Sari la conținut

Poză

Odorizante de camera

70 răspunsuri la acest topic

#1 Licuric

Licuric

Captain Cook

• Membri
  • 471 posturi
  • Interests:Literatura realistă.<br />Căţeii.<br />Mehndi.<br />Mâncarea rapidă ÅŸi preferabil care se găteÅŸte singură :)

Postat 19 November 2007 - 04:11 AM

M-ar interesa mult ce produse folositi pentru ca aerul din casa sa fie unul placut (in afara celor de curaţenie şi aerisirea zilnica)

Eu am luat pentru dormitor Glade (aparat care se baga in priza) ÅŸi Ambipur (odorizant gel). Primul pute de ma ia ameteala, pur si simplu nu-l suport iar al doilea nu se simte, simt mirosul doar daca ma duc aproape de el (gen 10 cm cu nasul huh.gif )

Editat de Licuric, 19 November 2007 - 04:15 AM.

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.

#2 imra

imra

Academic Chef

• Membri
  • 1022 posturi

Postat 19 November 2007 - 06:31 AM

QUOTE(Licuric @ Nov 19 2007, 04:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
M-ar interesa mult ce produse folositi pentru ca aerul din casa sa fie unul placut (in afara celor de curaţenie şi aerisirea zilnica)

Eu am luat pentru dormitor Glade (aparat care se baga in priza) ÅŸi Ambipur (odorizant gel). Primul pute de ma ia ameteala, pur si simplu nu-l suport iar al doilea nu se simte, simt mirosul doar daca ma duc aproape de el (gen 10 cm cu nasul huh.gif )

Ma confrunt cu aceeasi problema:multe dintre ele au un miros ingrozitor, iar altele nu miros deloc; pentru ca fac migrene de la mirosuri care nu-mi cad bine, prefer sa nu folosesc nimic.
Stelutza

#3 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 19 November 2007 - 06:49 AM

Ambipur si glade folosesc pentru camere, le reglez intensitatea in functie de marimea camerei si folosesc arome proaspete, nu foarte dulci.
Lumanarele parfumate mai rar, dar aproape zilnic o lampita cu uleiuri de aromaterapie (brad, lavanda,mar).

Licurici, daca odorizantul e prea puternic, regleaza Ambipurul la 1 sau 2 sau schimba doza, ia un fresh sheets sau spa . majoritatea au o bulina pe care daca o zgarii poti mirosi interiorul rezervei.
Sprayurile cica favorizeaza astma.

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#4 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 19 November 2007 - 07:12 AM

Produse naturale:

1. flori - prin grija sotului am in permanenta cite un buchet de trandafiri in vaza biggrin.gif
2. fructe - mere, portocale, mandarine in care infig cuisoare mai ales acum iarna
3. busuioc, rozmarin, oregano proaspete, betisor de vanilie - in bucatarie
4. levantica uscata - pusa prin dulapurile cu haine
5. coptul prajiturilor - pandispan, cozonac etc etc etc (la capitolul asta m-am cam lenevit icon_redface.gif)

excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#5 aLAndala

aLAndala

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 19 November 2007 - 07:30 AM

Eu nu folosesc nici un fel de odorizant special pt camera. toate mirosurile lor mi se par grele si nenaturale. in dulapul de incaltaminte pun la fiecare cateva saptamaini un pachet proaspat deschis de bicarbonat de sodiu care neutralizeaza orice miros, in rest aerisesc in fiecare zi si asta pastreaza un miros proaspat fara alte arome.
Imi place sa coc din cand in cand brownies sau chocolate chip cookies doar ca sa miroase frumos in casa.
“Always surround yourself with people that inspire you!”

#6 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 19 November 2007 - 07:55 AM

Da, pentru frigider bicarbonat intr-un castronel, farfuriuta mica si levantica, cedru prin dulapuri.
Si desigur, aerisirea camerelor. Noi mai avem si un filtru de aer, ca suntem fumatori.

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#7 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 19 November 2007 - 11:08 AM

eu,la fel ca alandala.Nu suport nici un deo de camera.Mi se par oribile,egal care.Eu sînt extrem de sensibila la mirosuri.Prefer sa miroase a papuci,decît a odorizant de camera..serios!!Normal ca nu-mi place sa miroase a papuci,dar vroiam doar sa fac clar cît de rau mi se face de la odorizante biggrin.gif
Îmi creeaza senzatii de voma,mi se rosesc pometii/îmi arde fata,si ma doare capul.Nu folosesc nimic de acest gen,nici macar în baie.Eu ma multumesc doar cu aerul proaspat,si cîte o aroma de muffins,sau biscuiti..cozonac biggrin.gif
Ce mai face fiica mea si nu ma deranjeaza,taie felii de lamîie,portocale,clementine si le pune în mini farfurii de sticla pe calorifere.Cînd se înfierbînta,dau o aroma citrica..astea nu-mi supara mucoasa nazala biggrin.gif.
Maya's World .

#8 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 19 November 2007 - 11:16 AM

Mie imi place de cate ori intru in casa sa miroasa frumos. biggrin.gif
Am de toate, aparate care se bafa in priza, lumanari de toate marimile si aromele, betisoare parfumate, uleiuri de camera.
Deja cine vine la noi s-au invatat si le place la nebunie. biggrin.gif
La aparatele electrice cel mai mult imi place pafumul de bambus, la lumanari de ce-o fi laugh.gif , betisoare parfumate de magnolie rolleyes.gif si la uleiuri ceva relaxant. Si nu folosesc din acelea ieftine, mai bine mai putin si bun.
La tara cand ma duc, pun scortisoara macinata pe plita si miroase asa de bine in toata camera.

#9 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 19 November 2007 - 07:21 PM

nu suport nici un miros, iar odorizantele mi se par super-gretoase. nici macar in masina nu-mi plac.

#10 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 19 November 2007 - 07:31 PM

eu am o lampita de aromoterapie si pun numai arome de tipul pin, ca de la altele mi se face tare rau.la mine toti detergentii au aroma de lamaie si de pin. ceva fresh sa fie.
din taxiurile cu odorizante, cobor clatinindu-ma si vars la 5 pasi dupa ce cobor, asa de rau imi face. sincer, prefer un taxi care miroase a ulei de motor si fum de tigara, decat unul cu mirosuri dulcege.
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#11 Licuric

Licuric

Captain Cook

• Membri
  • 471 posturi
  • Interests:Literatura realistă.<br />Căţeii.<br />Mehndi.<br />Mâncarea rapidă ÅŸi preferabil care se găteÅŸte singură :)

Postat 19 November 2007 - 08:19 PM

wow, mi-ati dat multe idei bune, multam mult. icon_cheers.gif

Ardeam si eu betisoare, imi plac alea de la hem de mor, mai am vreo 4 tuburi mari dar nu mai ard betisoare ca aveam perdea inainte si mi se fumega perdeaua intr-o saptamana, de trebuia sa o spal mereu. Cred ca o sa le scot din sertar si le insir prin casa poate raspandesc si asa aroma.

Cred ca la aparat e aroma de vina, nu intensitatea, ca si la 1 ma ia de cap. Sa nu luati aroma de piersici la glade sad.gif

Momentan la uleiurile aromate sunt fana lotus si ylang-ylang, trebuie sa-mi mai iau lampita

Voi pune in aplicare sfaturile voastre, sa vad care din tehnci si ce arome se potrivesc. biggrin.gif
Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.

#12 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 19 November 2007 - 08:43 PM

QUOTE(Dan@ @ Nov 19 2007, 07:12 AM) <{POST_SNAPBACK}>

idem

si prin camere airwick anti-tabac ca n-am balcon

#13 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 19 November 2007 - 08:45 PM

sa va zic ce facea o vecina de-a mea din ro? pe plita incinsa sau calda punea un praf de scortisoara si mirosea dumnezeieste in toata casa biggrin.gif

#14 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 19 November 2007 - 08:57 PM

eu nu suport fooarte multe mirosuri, sunt mirosofoba icon_rotf.gif dar alea de odorizante de spatii nici nu le concep, NIMIC, cum spuneau fetele, lamaie, scortisoara, busuioc, lavanda, bete am tot primit dar ard numai in bucatarie daca am ars vreo mancare icon_rotf.gif rar lumanarele cu arome vagi si fresh

eu si cu parfumurile multor cucoane (unele au miros de mort, jessus) am cate ceva si cand ma gandesc la odorizante de camera mi se ridica parul, din acelasi considerent nu suport balsamul de rufe, numai daca trec pe langa raionul cu pricina ma ia cu ameteala

acum toamna am mereu flori de sezon care imi plac tare, daca nu miros macar imi dau senzatia smile.gif

mai nou sunt foarte inversunata ca au schimbat astia tamaia si au scos pe piata una parfumata de iti muta nasu, am fost la bunica si nu ma puteam apropia de dulapul in care o tinea

cred ca este intr-adevar extrem de neplacut sa ai probleme de felul asta, ca mine, numai cand trebuie sa urc in lift cu femei si ma ia cu dureri de cap...

iarna...brad, crengute...in concluzie, naturaal, si apropos, stiti ce bine miroase vinul fiert cu scortisoara? biggrin.gif
Asa, si?

#15 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 19 November 2007 - 09:15 PM

nici eu nu folosesc aceste chestii. miros foarte ...dezagreabil ca sa nu folosesc alt cuvant.
poti sa iei o portocala si s-o tintuiesti cu cuishoare, si o lasi ca se va usca.
levantica prin toate dulapurile, bicarbonat in frigo, si cand miroase ceva, ard niste zahar intr-o craticioara,
pun caramelul lichid in frigider si atrage mirosul. apoi spal craticioara si gata.
mie imi place grozav mirosul de mere la cuptor cu scortisoara, si deseori arnc cateva coji de portocale in shemineu( camin) cand fac foc. si cam atat.
sincer prefer mirosul de javel( ceva clorat) decat anumite parfumuri, fie ele de doamne, de ambiantza, sau de
balsam de rufe. si eu ca bogdana nu suport aceste chestii.
ps. in plus se pare ca aceste ambi-pure si alte dezodorizante nu sunt nici foarte sanatoase.
e de preferat sa luati ulei esential de lavanda sau ce va place, si pulverizati in camera sau varsati intr-un recipient cu apa clocotita, si faceti si o inhalatzie...
Fan n_puiu for ever

#16 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6054 posturi
  • Interests:Ceea ce se intampla si...de ce se intampla :)

Postat 19 November 2007 - 09:39 PM

QUOTE(Dan@ @ Nov 19 2007, 02:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Produse naturale:

1. flori - prin grija sotului am in permanenta cite un buchet de trandafiri in vaza biggrin.gif
2. fructe - mere, portocale, mandarine in care infig cuisoare mai ales acum iarna
3. busuioc, rozmarin, oregano proaspete, betisor de vanilie - in bucatarie
5. coptul prajiturilor - pandispan, cozonac etc etc etc (la capitolul asta m-am cam lenevit icon_redface.gif )

Zubzcriu si mai cad si de acord wink.gif pupic.gif
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#17 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 19 November 2007 - 10:07 PM

Am pachetele cu lavanda intre unele rufe.
In baie folosesc luminari parfumate-verzi si albastre pt ca au mirosuri proaspete sau de lamiie.
In masina nu suport nimic. Mi-e greu sa ma urc intr-un taxi in care la oglinda sint prinsi zeci de braduti si alte smecherii de astea. Pur si simplu imi vine sa vomit.

Imi place mirosul de curat si de asta imi usuc uneori rufele afara. Mirosul ala de rufe uscate in aer e indescriptibil.
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

#18 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 19 November 2007 - 10:11 PM

QUOTE(Lizura @ Nov 19 2007, 11:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am pachetele cu lavanda intre unele rufe.
In baie folosesc luminari parfumate-verzi si albastre pt ca au mirosuri proaspete sau de lamiie.
In masina nu suport nimic. Mi-e greu sa ma urc intr-un taxi in care la oglinda sint prinsi zeci de braduti si alte smecherii de astea. Pur si simplu imi vine sa vomit.

Imi place mirosul de curat si de asta imi usuc uneori rufele afara. Mirosul ala de rufe uscate in aer e indescriptibil.

da, da da, as zice GER, immm ce frumos ca mi-ai amintit
Asa, si?

#19 aLAndala

aLAndala

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 19 November 2007 - 11:34 PM

Ca tot e de actualitate subiectul "mirosuri", ce metode naturale sau tricuri aveti sa indepartati mirosul de prajeala in bucatarie? Eu foarte rar prajesc ceva in ulei dar cand o fac, am impresia ca persista mirosul o zi, doua cu toate ca hota merge la maxim. Am de gand sa fac gogosi si ma inarmez cu idei cum sa scot mirosul, dupa. Stella zicea ca mirosul in frigider dispare cu zahar ars (eu folosesc numai bicarbonat in frigider si congelator). Functioneaza asta si la ulei prajit?

ps) evident, nu astept sugestii care sa contina spray-uri, lumanari, betisoare, geluri, etc. ca din astea nu folosesc.
“Always surround yourself with people that inspire you!”

#20 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 19 November 2007 - 11:36 PM

te inteleg perfect ala! ultima data cand am facut langosi si dupa 2 zile mirosea Lucky a prajeala ohmy.gif

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi