Sari la conținut

Poză

Meniu petrecere la 1 an al fetei mele.

17 răspunsuri la acest topic

#1 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 11 November 2008 - 10:20 AM

Am sa contribui si eu pentru prima oara cu ceva constructiv (sper eu) la acest forum, povestindu-va cum am organizat petrecerea de aniversare a primului an al fetei mele. Este un meniu pentru persoane care nu au foarte mult timp de pierdut, cu servici 8 ore pe zi plus copil de 1 anisor care necesita atentie non stop. Nu am reusit sa fac tot ce am planificat pe aceasta lista pentru ca s-a imbolnavit rau copilul fix atunci.

Deci, pas cu pas:

1. Conceperea meniului

Am socotit numarul de invitati, si am tinut cont de faptul ca aperitive se fac 6-7 buc/persoana/ora si de faptul ca unii invitati sunt vegetarieni. Apoi am stabilit un fel de tema a petrecerii: "balciul", care conteaza la modul cum se orneaza mancarea (pe care nu am mai respectat-o ulterior, dar totusi va dau ideea ca poate cineva o sa o aplice). L-am gandit sa fie un meniu - bufet la care sa nu trebuiasca sa stai la masa
Meniul:

aperitive:
# oua umplute ornate ca masinute electrice
# chiftele
# bulete de cascaval
# tartine cu somon pe pasta de branza cu hrean, sau pe pasta de branza simpla si cu sos de capere
# salata cruditati - morcov + mar pe felii de mar (sau lamaie) spray-at cu lamaie sa nu se oxideze, maioneza amestecata cu telina pusa deasupra
# rulada cascaval - pusa pe bete de frigarui, sa arate ca lollipops
# dovlecei/conopida pane - sau rulada de spanac
# ciuperci cu maioneza (si cu masline) - pe biscuiti cu masline
# masline, ardei, alte mizilicuri neprocesate
mancare calda:
* pui (sau curcan) invelit in bacon - piept + condimente, macerate peste noapte - se poate pune o scobitoare lunga (frigaruie) sa incapa si un cartof copt (cartofi taiati in 4, si copti)
* mini-pizza -vegetariane - tartele cu ceapa Anat ca aluat
* rulada pui cu avocado,ardei rosii si galbeni, + bol de cartofi copti cu rozmarin
dulce:
* aranjament "floral" din fructe: struguri, ananas, kiwi, alte fructe care tin mult taiate - alea care se oxideaza repede merg si invelite in ciocolata
* choux-uri in forma de lebadute, cu crema chantilly
* tortul

2. Planificarea timpului

Cu serviciu + copil trebuie sa planifici mai bine timpul, asa ca am facut o "agenda" a pregatirilor, tinand cont ca unele preparate merg congelate:

* cu 2 saptamani inainte (in weekend) am facut chiftelele, apoi le-am congelat
* cu 1 saptamana inainte (tot in weekend) am facut mini-pizzele si le-am congelat. tot atunci merg facute si buletele de cascaval.
* cu 3-4 zile inainte am facut rulada de cascaval (pentru ca nu prea are ce sa se strice la ea, merge facuta asa devreme)
* cu 2 zile inainte am facut cojile de choux, si biscuitii de masline -se pastreaza in pungi inchise sa nu se intareasca
* cu o zi inainte - o zi intreaga de lucru
tortul - am facut tort padurea neagra
facut pane-urile de ... ce-o fi, sau rulada de spanac
fiert/preparat ciupercile (pentru ciuperci cu maioneza)
facut crema pentru tartine (branza philadelphia in care am ras hrean)
taiat puiul mic, pus la marinat dimineata
fiert ouale
umplut ouale sub forma de masinute
facut rulada de pui cu avocado si ardei rosii
umplut choux-urile
seara - invelit puiul cu bacon pentru a doua zi
* in ziua petrecerii
scos la decongelat congelatele, eventual puse un pic in cuptor
pus la cuptor puiul cu bacon.
unse tartinele cu somon
facut maioneza
pus maioneza pe ciuperci
pus maioneza pe oua + decorurile
salata de cruditati
pregatit cartofii, copt
cu 10 minute inainte sa vina invitatii, pun in cuptor la cald mancarea care trebuie sa stea calda - mini-pizzele, puiul, cartofii
aranjamentele de fructe
aranjata masa

Editat de DeeDee., 11 November 2008 - 10:49 AM.

#2 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 11 November 2008 - 10:55 AM

Dupa cum ziceam mai sus eu n-am mai avut timp sa ornez (si nici sa pozez) frumos masa, aveam cateva idei grozave insa: voiam sa pun chiftelele si buletele cu scobitori, in cercuri concentrice, pe o forma verticala care sa sugereze un carusel. salata de cruditati am pus-o intr-un castron in loc sa o pun pe felii de mar. deci doar ce se vede mai jos am apucat sa pozez

masa1.jpg

si tortul, cu pasta de zahar a adrianei. in coltisorul din dreapta se vede o lebaduta...

masa2.jpg

Editat de DeeDee., 11 November 2008 - 10:56 AM.

#3 claudia angela

claudia angela

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi

Postat 11 November 2008 - 12:05 PM

La multi ani fetei tale, iar tie felicitari pentru meniul bogat si variat pe care l-ai pregatit! Intr-adevar, lipsa de timp ne omoara, iar cand avem si copiii printre picioarele noastre in bucatarie, nu reusim sa facem tot ce ne-am fi dorit.
Multa sanatate fetitei si la mai multe asemenea petreceri!
ANGY

#4 vrabiuta

vrabiuta

Academic Chef

• Membri
  • 1445 posturi

Postat 11 November 2008 - 02:48 PM

QUOTE(DeeDee. @ Nov 11 2008, 10:20 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Impresionant ! Felicitări pentru pregătiri, La multi ani ,fetiţei tale !

Imagini atașate

• post_42543_1222064541.jpg

#5 any_annette

any_annette

Master of disaster

• Membri
  • 2641 posturi

Postat 11 November 2008 - 02:52 PM

occasion13.gif La multi ani fetitei tale si BRAVO tie pentru cele pregatite!

#6 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 12 November 2008 - 09:57 AM

multumesc fetelor. am vrut doar sa se vada ca nu e greu sa faci o petrecere, trebuie doar putina organizare. si o zi libera smile.gif

#7 Carmen Spantu

Carmen Spantu

Master of disaster

• Membri
  • 3896 posturi

Postat 13 November 2008 - 10:44 AM

La multi ani , micutzei tale Dee-Dee !
Sa fitzi sanatosi cu totzii si sa va bucuratzi de ea .
Pregatirile sunt foarte faine si diversificate , tzinind cont ca cea mica era bolnavioara.... O sa vezi ca la anul , te va ajuta si ea !.... wink.gif

Imagini atașate

• post_12877_1222599060.jpg

Carmen Spantu

#8 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 13 November 2008 - 03:33 PM

multumesc frumos, carmen!

deja ma ajuta, dupa posibilitati smile.gif
cucapace.jpg

#9 Carmen Spantu

Carmen Spantu

Master of disaster

• Membri
  • 3896 posturi

Postat 13 November 2008 - 05:30 PM

Iubita mica! angel13.gif
Sa fie sanatoasa si sa calce pe urmele lui mami la culinarit !
Carmen Spantu

#10 lissa

lissa

Master of disaster

• Membri
  • 2076 posturi

Postat 14 November 2008 - 09:06 AM

La multi ani frumoasei tale occasion18.gif occasion13.gif
si tie felicitari pentru pregatiri floare.gif

#11 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 14 November 2008 - 11:47 AM

multumesc frumos!

notworthy.gif

#12 Costea_39537

Costea_39537

Vedeta culinara

• Membri
  • 2803 posturi

Postat 14 November 2008 - 10:28 PM

sa-ti traiasca printesa si sa-ti aduca numai bucurii! mi-a placut meniul ales.

Imagini atașate

• post_35046_1219393315.gif

#13 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 17 November 2008 - 01:56 PM

multumesc, la fel!

#14 cxna

cxna

Bucataras

• Membri
  • 159 posturi

Postat 20 November 2008 - 12:40 PM

QUOTE(DeeDee. @ Nov 17 2008, 01:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
multumesc, la fel!
sa iti creasca fetita mare si frumoasa! occasion13.gif

#15 ruxij

ruxij

micro Bucatar

• Membri
  • 12 posturi

Postat 24 March 2009 - 05:19 PM

Salut,

Am cautat de curand meniuri pentru petrecerea de 1 an a bebelusului si nu am dat de postul asta..imi pare rau.Arata super tot ce ai pregatit! Ai muncit ceva! Si chiar ai un post constructiv, pentru ca ai mentionat si cum ti-ai planificat timpul.Am avut sieu problema asta..intra-adevar..cu serviciu si cu copil mic..si cu petrecere..mai greu.
Am sa contribui si eu cu ceva constcutiv la culinar.ro..ca pera mereu iau retete si nu dau nimic inapoi nu?biggrin.gif
Anyway, iata ce am facut eu pentru ziua de 1 an a baiatului nostru.
Mentionez ca petrecerea a fost in Postul Pastelui, acum acteva saptamani, deci a trebuit sa tin cont de asta.Am pregatit un meniu jumate de post jumate nu.
Cu timpul ...a fost ok pentru ca mi-am luat o zi libera de la job..vinerea...am bona la copil...deic in vinerea aia am facut tot ce se putea.A...si sa nu uitam ca mama...a facut tortul de mere pentru baiat biggrin.gif.Deci am fost mult mai lenesa ca tine biggrin.gif
Am avut o masa...cu stat la masa...nu bufet..cum presupun ca a fost al voi.Mi se pare o idee ft buna si asta cu bufetul.

Nu am avut nici eu timp din pacate sa pozez in detaliu...sad.gif...next time i will ...

Meniu:

1)De post:

- salata boeuf cu manioneza de post
- zacusca cumparata biggrin.gif
-salata de vinete facuta in casa
- salata de telina cu morcov si telina si maioneza de post
- drob de post la felul principal ...cu piure de cartofi si cu fasole verde la garnitura
-platouri cu : masline, castraveti, ridichii

2) Fara post:

- platouri cu branza, cascaval
- platouri cu salam de sibiu si cu sunca de Praga (vedeti de cw am stat eu mai bine cu timpul..pentru ca am trisat biggrin.gif)
- friptura din pulpa de pui si garnitura de piure de cartofi si fasole verde
- fasolea verde am pregatiti-o sub forma de salata (era fiarta), si cu ulei de masline, usturoi si muulta lamaie si sare

Ca dulciuri am avut tortul de mere facut de mama mea, din care a papat cu mare pofta si sarbatoritul...iar ca dulciuri de post am cumparat de la o cofetarie o negresa de post, sub forma de tort.

#16 ruxij

ruxij

micro Bucatar

• Membri
  • 12 posturi

Postat 24 March 2009 - 05:19 PM

Salut,

Am cautat de curand meniuri pentru petrecerea de 1 an a bebelusului si nu am dat de postul asta..imi pare rau.Arata super tot ce ai pregatit! Ai muncit ceva! Si chiar ai un post constructiv, pentru ca ai mentionat si cum ti-ai planificat timpul.Am avut sieu problema asta..intra-adevar..cu serviciu si cu copil mic..si cu petrecere..mai greu.
Am sa contribui si eu cu ceva constcutiv la culinar.ro..ca pera mereu iau retete si nu dau nimic inapoi nu?biggrin.gif
Anyway, iata ce am facut eu pentru ziua de 1 an a baiatului nostru.
Mentionez ca petrecerea a fost in Postul Pastelui, acum acteva saptamani, deci a trebuit sa tin cont de asta.Am pregatit un meniu jumate de post jumate nu.
Cu timpul ...a fost ok pentru ca mi-am luat o zi libera de la job..vinerea...am bona la copil...deic in vinerea aia am facut tot ce se putea.A...si sa nu uitam ca mama...a facut tortul de mere pentru baiat biggrin.gif.Deci am fost mult mai lenesa ca tine biggrin.gif
Am avut o masa...cu stat la masa...nu bufet..cum presupun ca a fost al voi.Mi se pare o idee ft buna si asta cu bufetul.

Nu am avut nici eu timp din pacate sa pozez in detaliu...sad.gif...next time i will ...

Meniu:

1)De post:

- salata boeuf cu manioneza de post
- zacusca cumparata biggrin.gif
-salata de vinete facuta in casa
- salata de telina cu morcov si telina si maioneza de post
- drob de post la felul principal ...cu piure de cartofi si cu fasole verde la garnitura
-platouri cu : masline, castraveti, ridichii

2) Fara post:

- platouri cu branza, cascaval
- platouri cu salam de sibiu si cu sunca de Praga (vedeti de cw am stat eu mai bine cu timpul..pentru ca am trisat biggrin.gif)
- friptura din pulpa de pui si garnitura de piure de cartofi si fasole verde
- fasolea verde am pregatiti-o sub forma de salata (era fiarta), si cu ulei de masline, usturoi si muulta lamaie si sare

Ca dulciuri am avut tortul de mere facut de mama mea, din care a papat cu mare pofta si sarbatoritul...iar ca dulciuri de post am cumparat de la o cofetarie o negresa de post, sub forma de tort.

Reteta pentru drob de post este pusa de mine pe blog ...aici: http://culinarpentru...ob-de-soia.html

Imagini atașate

• 1an_1.JPG
  • 1an_2.JPG

Editat de ruxij, 24 March 2009 - 05:24 PM.

#17 sunt_36182

sunt_36182

Captain Cook

• Membri
  • 260 posturi

Postat 01 April 2009 - 10:55 AM

La multi ani sarbatoritului!

E greu intr-adevar cu bebe mic.
Eu am facut bufet pentru ca mai veneau doi copii mici-mici, si clar nu puteam sa stam la masa de ei, ca trebe sa se invarta tot timpul cineva dupa ei.

#18 Gar_Garitza

Gar_Garitza

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 21 November 2015 - 06:13 PM

Admir devotamentul tau si ideile tale, au iesit foarte dragute si cred ca foarte gustoase acele gustari. Felicitari :)

Diana
Petreceri copii la Casa Orena

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi