Sari la conținut

Poză

Si sarbatorile noastre!

• Acest topic este închis
33 răspunsuri la acest topic

#21 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 20 June 2011 - 11:40 AM

Foarte fain Ligia, sa va traiasca, fara batrani suntem nimica. Am primit si eu sarmalute mici mici dar in foi de vitza de la un taiat de motz unde nu am putut sa ma duc ca inca suntem legati in casa. Foi de varza acra am un sertar plin insa.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#22 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 20 June 2011 - 11:55 AM

QUOTE(BD @ Jun 20 2011, 12:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Foarte fain Ligia, sa va traiasca, fara batrani suntem nimica. Am primit si eu sarmalute mici mici dar in foi de vitza de la un taiat de motz unde nu am putut sa ma duc ca inca suntem legati in casa. Foi de varza acra am un sertar plin insa.

Multumesc, Dana! Asa este.... fara bunicii nostri! Este ultima ramasa in viata, si fiecare clipa este nepretuita langa ea, pentru ca este foarte lucida si tare inteleapta!

Varza s-a pastrat foarte bine, la mama in butoi.... pe scara, au inchis spatiul, este un hol mic ce duce la camera gunoiului, ei sunt 2 apartamente pe etaj. A fost foarte bine pana mai acum, nu foarte cald, temperatura optima, se pare. Mai are puse si la lada. Da eu cred ca nu mai merg, deja.

Stiu ca e greu acum sa te desparti de ... casa si de Cassy.

Te tzuc dulce.

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#23 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 20 June 2011 - 02:28 PM

Super pregatiri, dar oricand merita cand vezi pe fata bunicilor bucuria ca te-ai luat de la treburi si te ocupi si de ei!
La multi ani! em_new_15.gif
pupicei, noi 2

#24 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 20 June 2011 - 09:46 PM

QUOTE(mihamarky @ Jun 20 2011, 03:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Super pregatiri, dar oricand merita cand vezi pe fata bunicilor bucuria ca te-ai luat de la treburi si te ocupi si de ei!
La multi ani! em_new_15.gif

Miha multumesc! em_new_15.gif

Bunicii se simt importanti, simt ca mai conteaza, in viata asta tumultoasa, iar noi luam o pauza si o portie de calm, rabdare, intelepciune, dragoste si as putea continua inca!

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#25 A_44066

A_44066

• Membri
  • 1954 posturi

Postat 21 June 2011 - 12:28 AM

La Multi Ani!
Ce frumos -imi place mult cum povestesti, superbe si pozele.
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

#26 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 21 June 2011 - 05:41 AM

Superba petrecere, fericit-o ca mai ai bunica. Pretuieste-o ca eu am ramas far-de ei la o varsta foarte frageda...9 ani, nu stiu ce inseamna dragostea de bunici sau vacantele petrecute la ei. em_new_05.gif

#27 Patrick968

Patrick968

Academic Chef

• Membri
  • 1336 posturi

Postat 21 June 2011 - 05:41 AM

Superba petrecere, fericit-o ca mai ai bunica. Pretuieste-o ca eu am ramas far-de ei la o varsta foarte frageda...9 ani, nu stiu ce inseamna dragostea de bunici sau vacantele petrecute la ei. em_new_05.gif

Edit: Imi pare rau....nu stiu cum de au aparut 2 mesaje.

Rog cine poate sa stearga unul.

Editat de Patrick968, 21 June 2011 - 05:42 AM.

#28 reteteveg

reteteveg

Big Chef

• Membri
  • 531 posturi

Postat 21 June 2011 - 07:52 AM

fel - la multi ani bunicei tale!
cum e cozonacul cu branza? e dulce? e prima oara cand aud de cozonac cu branza :)

#29 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 21 June 2011 - 09:33 AM

Strugu, multumesc mult! Inseamna ca suntem pe aceeasi lungime de unda em_new_15.gif

Vio, draga mea, cartile sunt facute cu mult timp inainte undeva sus, unde noi nu avem nici un cuvant de spus.... Daaar, fiecare primeste compensare la ce pierde! Sunt foarte sigura! Te sarut de 1000 de ori.

Rete, saru' mana! Cozonacul a fost facut cu branza, pt ca nu i-a mai ajuns nuca (matusii mele)... tongue.gif si i-a fost greu sa mai sparga alta.... Si atunci s-a gandit sa puna branza proaspata de casa. La gust iese apropiat (cozo) de o placinta cu branza, dar mai pufoasa, nu este foarte dulce (a tinut cont ca gusta si mama care are diabet rolleyes.gif ), si nu a pus branza in cantitate mare. parea doar unsa coca cu branza(+stafide) si apoi rulata. Pot spune ca desi a pus gris in branza, cozonacul cel cu nuca era mai uscat, pe cand cel cu branza parca fusese insiropat.
In alta dezordine de idei, am mancat cozonac cu mac, facut prin ardeal, care era insiropat. F bun!

- Dom Profesor, EVZ.

#30 reteteveg

reteteveg

Big Chef

• Membri
  • 531 posturi

Postat 21 June 2011 - 10:11 AM

am inteles. e din aceeasi categorie cu cozonacul meu "egiptean", adica am pus curmale in loc de rahat ca asta aveam in casa D.gif
m-am gandit ca e o reteta specifica unei zone :)

#31 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 21 June 2011 - 10:16 AM

QUOTE(reteteveg @ Jun 21 2011, 11:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
am inteles. e din aceeasi categorie cu cozonacul meu "egiptean", adica am pus curmale in loc de rahat ca asta aveam in casa D.gif
m-am gandit ca e o reteta specifica unei zone :)

Nu mi-ar parea rau deloc sa nu am la dispozitie rahat ci numai curmale, pentru cozo!
Si cred ca, asa apar si retetele specifice zonei! groupwave.gif
Pupici.

- Dom Profesor, EVZ.

#32 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 06 December 2011 - 10:48 PM

La multi ani, de Sf. Nicolae!

De multi ani de Sf Nick, ne intalnim, in familie. Fara oboaseala prea mare, ne antrenam puuutin pentru ce va sa urmeze... Ne spalam putin stomacul, cu peste, pana sa incepem cu lucrurile 'grele'! tongue.gif

Acestea fiind spuse, fara mari pregateli, mai mult cumparaturi 'de-a gata', ne-am vazut, ne-am placut, ne-am vorbit, ne-am cinstit, ne-am simtit bine!

061220115712.jpg

061220115692.jpg

- somon file, surimi si tot felul de hering marinat
061220115694.jpg

-icre de crap, cu lamaie
061220115696.jpg

-hering si scoici
061220115700.jpg

061220115701.jpg

061220115702.jpg

- humus, servit cu lipie si muraturi taranesti
061220115698.jpg

061220115705.jpg

Edit: micuta corectura

Editat de fel70, 06 December 2011 - 10:54 PM.

- Dom Profesor, EVZ.

#33 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 06 December 2011 - 10:52 PM

Urmeaza un pastrav la tava cu cartofi, care mai mult au iesit copti. Poza de la locul faptei, ca apoi a fost alergatura multa...

061220115708.jpg

Au fost fara poza si pulpe de pui, tot cu cartofi si tot la cuptor, iar ca de final, va servesc cu o bucatica de dulce, nimic spectaculos....

061220115717.jpg

Va doresc sa incepeti si sa aveti sarbatori minunate!

- Dom Profesor, EVZ.

#34 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 07 December 2011 - 02:11 PM

Foarte frumos, exceptional pastravul, la icre inghit in sec, ca am reflex!!

Sarbatori fericite!

Editat de little coffee, 07 December 2011 - 02:12 PM.

"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi