Sari la conținut

Poză

am nevoie de un sfat sau doua :))

72 răspunsuri la acest topic

#61 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 19 October 2011 - 10:42 AM

CITAT(rym @ Oct 18 2011, 08:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa va fie de bine,sa va traiasca fetita,sa fiti fericiti/ floare.gif

Saru-mana, multumim, la fel!

CITAT(apetito @ Oct 18 2011, 10:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mireluaso ma bucur ca s-a desfasurat bine petrecerea
si la bimbi la fel

mire, nici eu n-am reusit sa ornez tichia asa cum vroiam, dar oricum ramane gustoasa

Mai ales partea cu cacao, ca la mine a fost cu cacao, n-am fost atenta ca o parte din ciocolata trebuie topita , am taiat-o toata si am pus-o in frisca si apoi a trebuit sa adaug cacao. Da' a fost buuuun, data viitoare fac fara partea alba, numai cu cacao si ciocolata!

CITAT(fel70 @ Oct 19 2011, 07:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mirela, sa va traiasca printesa! Sa va bucurati de amandoua fetitele, multa sanatate si tot ce va doriti!

Intr-adevar, petrecerea cred ca a fost un succes.
Mi-a placut tot ce am vazut, de la coloratele aperitive pentru copii, la prunele imbracte in bacon rolleyes.gif , la ciupercile marinate, la somonul in crusta, tortuletul roz rolleyes.gif , au fost toate suuuper!
Felicitari!!!
Stiu ce munca trebuie depusa sa 'faci' o asemenea masa! De la alergatura, pana la asezat pe masa, e cale luunga.

Sa va fie de bine!

Merci, Ligia!
Parte amuzanta cu prunele in bacon a fost ca fiindca troata lumea mormaia ca ce bune sunt, a cedat vegetarianul meu si a mancat si el si le-a si laudat! D.gif

Editat de mireloasa, 19 October 2011 - 10:42 AM.

#62 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 19 October 2011 - 10:50 AM

CITAT(BD @ Oct 19 2011, 08:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
apropos de ceara de la babybel, e un site (nu mai stiu pe unde) in care apar tot felul de jucarioare facute din ea, e maleabila si sunt o multime de jucarioare facute ad hoc din ele sau se iau jumatatile alea si se pun in loc de nas de clovn, nu mai retin site-ul.
am dat un gogu image asta e prima gasita

Eu nu-s in stare sa aranjez mai acatarii un aperitiv pe farfurie, dara-mi-te sa fac minuni dintr-astea! Dar e interesant pentru cei cu maini dibace.

CITAT(droopina @ Oct 19 2011, 09:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Iti zic si aici, sa nu zica lumea ca-s invidioasa (desi sunt) tongue.gif Bravo, felicitari pentru pregatiri! Pe mine m-a dat pe spate umplutura de la pui tongue.gif As vrea sa zic ca mvaaai, fac si eu, da' mi-e ca ma trezesc a doua zi cu actele de divort pe masa rade.gif

intrebare arzatoare: de unde maica cartofi noi pe vremea asta?

fac unghiile.gif lasa, fata, modestia, ca si eu imi stiu limitele si "talentele" Am mai spus, bafta mea e ca la mine in gasca nu se practica culinaritul, nu vor fetele sa stea la oala, nu-s de condamnat, asa ca-s fruntasa la mine in sat. Aici sunt codasa! D.gif

Cartofii sunt de la selgros, congelati.

#63 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 19 October 2011 - 02:14 PM

CITAT(mireloasa @ Oct 19 2011, 10:50 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu nu-s in stare sa aranjez mai acatarii un aperitiv pe farfurie, dara-mi-te sa fac minuni dintr-astea! Dar e interesant pentru cei cu maini dibace.
fac unghiile.gif lasa, fata, modestia, ca si eu imi stiu limitele si "talentele" Am mai spus, bafta mea e ca la mine in gasca nu se practica culinaritul, nu vor fetele sa stea la oala, nu-s de condamnat, asa ca-s fruntasa la mine in sat. Aici sunt codasa! D.gif

Cartofii sunt de la selgros, congelati.

Dada, ti-au spus cam multi ca esti beata tongue.gif

pfff, selgros ciuciu! da' am cartofi vechi, se pune? rade.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#64 anne16

anne16

pe aici

• Membri
  • 3423 posturi

Postat 19 October 2011 - 03:17 PM

Felicitari pentru pregatiri si sanatate multa copiilor.

CITAT
Al doilea fel a fost pulpe de pui, umplute cu carne de carnati si fistic si invelite in bacon cu risotto cu sofran

interesante.
fan: n_puiu si NM-tzu
" Nu cunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea "
- Ludwig van Beethoven

#65 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 19 October 2011 - 05:51 PM

Mirela, excelente pregatirile, sa stii ca iau notite, se apropie si pentru mine o ocazie din asta sarbatoreasca rade.gif

Sa-ti traiasca fetele si sa mai faci asa bunataturi!

Guvi's

Fan n_puiu

Lord, grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can,
and the wisdom to hide the bodies of those people I had to kill because they pushed me too far

#66 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 19 October 2011 - 06:23 PM

CITAT(droopina @ Oct 19 2011, 02:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pfff, selgros ciuciu! da' am cartofi vechi, se pune? rade.gif

se pune, cum nu, mai ales pe coapse! tongue.gif
Fa cartofi umpluti cu morcovi a la Gela!

CITAT(anne16 @ Oct 19 2011, 03:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Felicitari pentru pregatiri si sanatate multa copiilor.
interesante.

Merci. Uite, tot am tinut sa spun, mai ales lui Drupi, sa economisiti banii de fistic, sau sa-l mancati cu bere, ca nu mi s-a parut ca a facut o diferenta semnificativa. Pulpele au fost f bune, cu un gust... romanesc de la bacon si umplutura, dar nu s-a simtit fisticul in mod special!

CITAT(Guvi @ Oct 19 2011, 05:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mirela, excelente pregatirile, sa stii ca iau notite, se apropie si pentru mine o ocazie din asta sarbatoreasca rade.gif

Sa-ti traiasca fetele si sa mai faci asa bunataturi!

Multumesc, multumesc! em_new_15.gif

Mai am ceva poze cu pasi intermediari si niste link-uri daca e ceva anume care a atras atentia cuiva.

#67 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 19 October 2011 - 07:27 PM

CITAT(mireloasa @ Oct 19 2011, 06:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
se pune, cum nu, mai ales pe coapse! tongue.gif
Fa cartofi umpluti cu morcovi a la Gela!

shhhhh, mai incet ca ne aud dusmanii D.gif

sa stii ca mi-au facut cu ochiul cartoafele gelei si merg la fix la o masa festiva (incepe si la ine perioada cu mese intinse em_new_05.gif ). prima data am crezut ca-i telina, ca tot ii dadea cu piureul de telina, apoi m-am prins ca-s totusi cartofi.

CITAT(mireloasa @ Oct 19 2011, 06:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Merci. Uite, tot am tinut sa spun, mai ales lui Drupi, sa economisiti banii de fistic, sau sa-l mancati cu bere, ca nu mi s-a parut ca a facut o diferenta semnificativa. Pulpele au fost f bune, cu un gust... romanesc de la bacon si umplutura, dar nu s-a simtit fisticul in mod special!

Rili? m-am gandit ca se simte bine fisticul, mai ales ca am vazut ca l-ai lasat bucati mari. Oricum mijto combinatia, merita retinuta.

Life sucks and then you die! Damn right!

#68 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 19 October 2011 - 08:04 PM

Mirelusha, acu ca ma chinuie chestia cu prunsele in bacon, ca pe urma o sa uit... sunt cu 'os' sau fara 'os' si sunt date vre un pic si la cuptor?? Hai nu radeti, ca fiecare cu ce-l doare...

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#69 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 19 October 2011 - 08:14 PM

CITAT(droopina @ Oct 19 2011, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Rili?

Rili! Sorii daca te dezamagesc, da' tu poti incerca si cu si fara ca sa-mi spui daca am sau nu dreptate! D.gif

CITAT(fel70 @ Oct 19 2011, 08:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mirelusha, acu ca ma chinuie chestia cu prunsele in bacon, ca pe urma o sa uit... sunt cu 'os' sau fara 'os' si sunt date vre un pic si la cuptor?? Hai nu radeti, ca fiecare cu ce-l doare...

Sunt "dezosate", din acelea mai moi la punga. Da, le-am dat la cuptor pana s-a rumenit un pic baconul, nu prea tare. Reteta e de pe aici, de-a Adrianei.

#70 anne16

anne16

pe aici

• Membri
  • 3423 posturi

Postat 20 October 2011 - 05:47 AM

CITAT(fel70 @ Oct 19 2011, 08:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>

prune in bacon
http://www.culinar.r...tiv-interesant/
fan: n_puiu si NM-tzu
" Nu cunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea "
- Ludwig van Beethoven

#71 Giorgiana

Giorgiana

Vedeta culinara

• Membri
  • 4630 posturi

Postat 20 October 2011 - 07:42 AM

Da, Da, mi-am clatit si eu ochii cu bunatatile facute de manutele tale harnice si am salivat langa ecran!
Sa-ti traiasca tot familionul si sa va bucurati unul de celalalt!
LA MULTI ANI!!! sarbatoritei mici!

Teddy_20with_20red_20Flower.jpg

Editat de Giorgiana, 20 October 2011 - 07:43 AM.

#72 fel70

fel70

Master of disaster

• Membri
  • 2304 posturi

Postat 20 October 2011 - 07:30 PM

QUOTE(mireloasa @ Oct 19 2011, 09:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sunt "dezosate", din acelea mai moi la punga. Da, le-am dat la cuptor pana s-a rumenit un pic baconul, nu prea tare. Reteta e de pe aici, de-a Adrianei.

QUOTE(anne16 @ Oct 20 2011, 06:47 AM) <{POST_SNAPBACK}>
prune in bacon

Multumesc mult, doamnele! em_new_15.gif
Deja ma gandesc cand sa le 'pun in aplicare'!

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

#73 Lulu

Lulu

Master of disaster

• Membri
  • 2397 posturi

Postat 20 October 2011 - 07:39 PM

CITAT(Giorgiana @ Oct 20 2011, 07:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da, Da, mi-am clatit si eu ochii cu bunatatile facute de manutele tale harnice si am salivat langa ecran!
Sa-ti traiasca tot familionul si sa va bucurati unul de celalalt!
LA MULTI ANI!!! sarbatoritei mici!

Multumesc de complimente si urari! em_new_13.gif

CITAT(fel70 @ Oct 20 2011, 07:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc mult, doamnele! em_new_15.gif
Deja ma gandesc cand sa le 'pun in aplicare'!

Cu placere! Incearca-le cat de curand, varianta cea mai accesibila si de prune si de bacon e la Lidl.
Eu, spre deosebire de link, nu am mai tinut prunele in apa, doar le-am spalat un pic, le-am invelit si apoi in cuptor.

Editat de mireloasa, 20 October 2011 - 07:40 PM.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi