Sari la conținut

Poză

banda de alergat sau steper

22 răspunsuri la acest topic

#1 Alioana

Alioana

Bucataras

• Membri
  • 125 posturi

Postat 10 November 2006 - 08:56 AM

fetelor, baietilor

nu reusesc sa ma mobilizez sa ma duc la sala, asa ca m-am gandit sa prestez acasa. din experienta voastra ce e mai bun: steperul sau banda pt alergat. nu vreau sa fac muschi, doar sa imi dezmortesc articulatiile si sa dau jos 2-3 kg. inainte faceam aerobic.
merci
Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

#2 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 10 November 2006 - 11:14 AM

Io,printre alte scule,am si un Lateral Tigh Trainer,adica un stepper din ala care face miscari oblice,de parca te-ai da cu schiurile,sau nu stiu cum sa itit explic.
Sunt foarte multumita de el,are si niste corzi elastice,ca sa lucrezi si partea superioara a corpului si o caseta video cu exercitiile.Dar eu le-am invatat pe derost si,mai ales cand mi-e lene,imi pun videoclipuri cu Shakira,Beyonce' si alte...sturlubatice icon_biggrin.gif ,ca sa ma stimuleze.

#3 elena mica

elena mica

Bucataras

• Membri
  • 118 posturi

Postat 10 November 2006 - 12:10 PM

Eu am un stepper obisnuit, se misca pedalele numai in sus si in jos; l-am folosit destul de mult si pe mine au inceput sa ma doara genunchii dupa cateva luni de folosit (cam 30-45 de minute de 2-3 ori pe saptamana); este o miscare destul de sacadata care dauneaza, mai ales daca ai o sensibilitate la una din articulatii. Daca as avea de ales, as cumpara o banda de alergat.

#4 BIJU

BIJU

Academic Chef

• Membri
  • 1482 posturi
  • Interests:sa stiu sa fac poale in brau pentru nepoti

Postat 10 November 2006 - 01:40 PM

Da, da atentie la genunchi !! E foarte important sa ai pozitia corecta la ei cand faci efort. Noua, la sala, antrenoarea ne atrage atentia mereu asupra genunchilor. Ii simt si eu seara daca ma fortez la un exercitiu si nu am pozitia corecta la ei in timp ce lucrez.
Dar daca treci de faza asta, si eu sunt pt stepper.

#5 Dianoka

Dianoka

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 27 November 2006 - 08:27 PM

intre banda si step...mai buna este banda
dar eu ti-as recomanda ...bicicleta icon_smile.gif

' Se podes sonhar.....Podes realizar... ;) '

#6 Magdalena

Magdalena

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 12 November 2007 - 08:05 PM

Buna! Am intrat pe acest forum pt a face un mic anunt: doreste cineva o banda de alergare gratis? Eu am luat-o acum vreo 4 ani, in ultimii 2 ani nu am mai folosit-o deloc, ocupa degeaba spatiul in boxa! Sper sa mai fie acolo; acum o luna era! Este o banda mecanica, am luat-o de la First Bike cu vreo 4 milioane! Telefonul meu este 0722219596! Sper sa fie utila cuiva!

#7 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 13 November 2007 - 07:18 AM

Felicitari, Magduta, ca te-ai gandit la fetele de aici.
Eu intotdeauna am preferat steperul dar ala de sala, profesionist care are diferite programe (difera si intensitatea, si gradul de ridicare, masoara pulsul, etc) . dar alea costa peste 1000 de dolari sad.gif Pe banda nu am aceleasi performante si ma plictisesc. Si toti alergatorii indiferent ca-s pe banda, steper sau asfalt au probleme cu genunchii. Soacra-mia are banda si alerg usor/merg dupa mese ca ma ghiftuieste cand ma duc in vizite la ea. Steperul lucreaza glutealii, fesierii, bicicleta nu.

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#8 Cristina75

Cristina75

Captain Cook

• Membri
  • 275 posturi

Postat 13 November 2007 - 07:34 AM

QUOTE(Dianoka @ Nov 27 2006, 08:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
intre banda si step...mai buna este banda
dar eu ti-as recomanda ...bicicleta smile.gif

Eu tocmai mi-am achizitionat o bicicleta, si sunt multumita de ea, pedalez cam 30 min/zi. Oare e suficient?

Criss

#9 dark angel

dark angel

Master of disaster

• Membri
  • 4876 posturi

Postat 13 November 2007 - 08:16 AM

sint pt sala, eu mai repede ma motivez cand am dat un ban! dar, sotul e "pe invers" da banu si nu se duce asa ca avem 2 aparate acasa(eu nu mai merg la sala ca nu am nevoie, unul l-am folosit si cat am fost insarcinata! e reglabil si nu m-am obosit prea tare, doar mentinere!)
nu e ieftin cel de care va zic dar lucreaza toate grupele de muschi si el intr-o luna a dat jos 5 kg fara sa transpire prea tare, doar ca l-a folosit seara de sear progresiv, de la 10 min in sus. nu poti depasi juma de ora(va zic pe incercate)

uite o poza de pe net si fac si poza cu cele de acasa daca vreti!

Mid_GYM7000.jpg am asta pe care o foloseste doar el!
mid_wave.jpg si asta pe care o folosesc si eu, nu am gasit modelul exact , are rezervorul pe o parte al meu!

#10 gabyy

gabyy

Bucataras

• Membri
  • 116 posturi

Postat 15 November 2007 - 04:35 PM

QUOTE(Magdalena @ Nov 12 2007, 10:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna! Am intrat pe acest forum pt a face un mic anunt: doreste cineva o banda de alergare gratis? Eu am luat-o acum vreo 4 ani, in ultimii 2 ani nu am mai folosit-o deloc, ocupa degeaba spatiul in boxa! Sper sa mai fie acolo; acum o luna era! Este o banda mecanica, am luat-o de la First Bike cu vreo 4 milioane! Telefonul meu este 0722219596! Sper sa fie utila cuiva!

Magdalena, eu sunt in cautarea unei benzi de alergat mecanice.
Ti-am dat PM

Gabi

#11 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 15 November 2007 - 06:57 PM

QUOTE(Cristina75 @ Nov 13 2007, 07:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu tocmai mi-am achizitionat o bicicleta, si sunt multumita de ea, pedalez cam 30 min/zi. Oare e suficient?

eu am folosit-o cam 18 luni, zi de zi, cate o ora si i-am rupt cureaua care da gradul de dificultate la pedalat. s-or gasi de schimbat pe undeva?

#12 EvyMary

EvyMary

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 15 November 2007 - 11:04 PM

CITAT(Magdalena @ Nov 12 2007, 08:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>

buna , si pe mine m-ar interesa .... wink.gif

#13 sadiy

sadiy

micro Bucatar

• Membri
  • 44 posturi
  • Interests:copii, gatit, citit, muzica(teatru radiofonic), plimbare, gradina etc

Postat 30 March 2008 - 07:09 PM

ma intereseaza banda de alergat. Ce parere aveti? Exista o marca anume mai buna? Am auzit ca daca se strica banda nu mai ai cce face cu ea e adevarat???????????

#14 Pesi

Pesi

Master of disaster

• Membri
  • 21909 posturi

Postat 30 March 2008 - 07:22 PM

Sadyi , sunt putine persoane care isi permit banda acasa pentru ca sunt foarte scumpe, chiar de neatins de muritori ca sa zic asa
O banda ca lumea Kettler este 7450 RON - 8000 RON de aceea si-o permit salile, in plus exista din cand in cand un service la ele pe care tot asa salile o fac , eventual ajungand la inlocuit banda
Nu stiu ce sa zic daca poti sa o arunci pentru simplu motiv ca nu am avut
O alta marca relativ buna este Lifegear - Taiwan dar tot asa , scumpa - 3000-5000 RON
Exista electrice si magnetice

daca vrei no name si care se strica instant , la noi se gasesc din China ,gasesti in Carrefour sau Cora sau Metro
trebuie incercate cu cineva care a facut banda , altfel nu iti dai seama de defectele ei

Daca vrei sa faci banda ,cel mai bine la sala

#15 cristiana72

cristiana72

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 22 May 2008 - 04:38 PM

CITAT(pesi @ Mar 30 2008, 08:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sadyi , sunt putine persoane care isi permit banda acasa pentru ca sunt foarte scumpe, chiar de neatins de muritori ca sa zic asa
O banda ca lumea Kettler este 7450 RON - 8000 RON de aceea si-o permit salile, in plus exista din cand in cand un service la ele pe care tot asa salile o fac , eventual ajungand la inlocuit banda
Nu stiu ce sa zic daca poti sa o arunci pentru simplu motiv ca nu am avut
O alta marca relativ buna este Lifegear - Taiwan dar tot asa , scumpa - 3000-5000 RON
Exista electrice si magnetice

daca vrei no name si care se strica instant , la noi se gasesc din China ,gasesti in Carrefour sau Cora sau Metro
trebuie incercate cu cineva care a facut banda , altfel nu iti dai seama de defectele ei

Daca vrei sa faci banda ,cel mai bine la sala

Imi cer scuze de deranj!As dori si eu sa imi achizitionez o banda de alergat electrica si m-am speriat de ce ati spus mai sus....
Intr-adevar bani sa imi iau una de firma Kettler,etc nu am , de la una din Carrefour mi-am luat gandul dupa ce s-a zis mai sus.
Mai mi-a ramas varianta sa iau una First Bike. Are idee cineva daca astea sunt bune? Sa nu se strice asa repede precum cele din Carrefour?
Ca la sala nu am timp sa ajung si asta e singura solutie:(

Multumesc anticipat pentru raspuns!

#16 Otilia

Otilia

Carevasazica...la pensii!

• Membri
  • 2662 posturi

Postat 22 May 2008 - 05:50 PM

Alioana mai bine alergi pe-afara.... e mai ieftin.... Intre alergat si stepper, eu prefer alergatul, mi se pare mult mai eficient in sensul ca scapi de kg in plus mai rapid. Acuma, asa cum spunea si Pesi o banda buna este cea profi, iar o banda profi costa foarte multi bani. Plus, exista riscul sa devina cuier de haine si sa nu o folosesti asa cum nu o foloseste nici Magda (dovada ca o da gratis).

Daca te decizi sa alergi, este foarte important sa ai ekipament adecvat: pantofi speciali pentru alergat si sutien protector.

Gasesti multe informatii la subiectul Laponei "Alearga, Lola, Alearga!" la Cura de Slabire.

Spor! 

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

#17 robert_28

robert_28

micro Bucatar

• Membri
  • 33 posturi

Postat 24 December 2009 - 07:38 AM

ambele sunt exercitii cardiovasculare cum e si bicicleta
eu le recomand pe ambele deoarece fiecare e buna la ceva
in lipsa poti alerga in aer liber sau mai poti urca sute de trepte biggrin.gif

UN FLEAC I-AM CIURUIT

#18 Dominicana

Dominicana

Bucataras

• Membri
  • 88 posturi

Postat 30 September 2010 - 09:12 PM

cite minute de stepper trebuie lucrate zilnic pentru a slabii ?

#19 carmaw

carmaw

Academic Chef

• Membri
  • 1426 posturi

Postat 01 October 2010 - 05:17 AM

CITAT(elena mica @ Nov 10 2006, 12:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu am un stepper obisnuit, se misca pedalele numai in sus si in jos; l-am folosit destul de mult si pe mine au inceput sa ma doara genunchii dupa cateva luni de folosit (cam 30-45 de minute de 2-3 ori pe saptamana); este o miscare destul de sacadata care dauneaza, mai ales daca ai o sensibilitate la una din articulatii. Daca as avea de ales, as cumpara o banda de alergat.

asa e sunt pt banda de alergare nu pt steper
Am avut steper dar au aparut probleme de articulatii

#20 Dominicana

Dominicana

Bucataras

• Membri
  • 88 posturi

Postat 26 October 2010 - 08:17 PM

cum sa tin genunchii pentru a nu ma durea cind sint pe stepper ?

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi