Sari la conținut

Poză

off topic de off topic

1577 răspunsuri la acest topic

#1561 apetito

apetito

Master of disaster

• Membri
  • 5450 posturi

Postat 19 November 2011 - 04:21 PM

azi in preumblarea prin padure am dat de asta

19112011045.jpg

niste ciuperci verzi, nu am vazut niciodata asa ceva in viata mea. nu eram pline de muschi...imi pare rau ca nici nu se vede asa bine in poza...m-ar interesa daca stie cineva mai mult despre ele

si asta

19112011047.jpg

din intamplare am prins-o si pe fie-mea in poza, se poate face o comparatie...cat era de mare ciuperca.
deja elibera spori...

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

#1562 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 17 December 2011 - 07:07 PM

Pentru o masă reuşită, ar fi bun un un soft, pentru aprovizionare şi organizare.

Adică noi băgăm meniul şi el spune de ce avem nevoie şi-apoi face totalul.

De pildă, meniul e ciorbă de piept de porc, sarmale, cozonac.

Programul întreabă:
- Introduceţi nivel bucătar: (aici apare lista: începător, începător talentat, doar talentat, expert)
- Introduceţi număr musafiri
- Introduceţi nivel musafiri (lista: la cură –sanchi, cu ficatul, cu capul, n-are nici pe dracul)
- Doriţi program de reveneală? Dacă da, de care? (listă cu selecţii multiple: bere rece, 100 votcă (pentru experţi 200), sifon cu lămîie, cafea cu lămîie, cafea cu sare, ciorbă de burtă, colebil)

Introducem datele, dăm enter, apoi programul răspunde:
Aveţi nevoie de: piept de porc, carne tocată de porc – mai grăsuţă, varză murată, drojdie, apă, sare,ouă, făină cît cuprinde, pînă cînd se desprinde aluatul de pe mîini şi/sau mîinile de pe trup.

Zahăr vanilat, esenţă de rom, chestii d-astea, la al doilea drum că oricum o să uitaţi ceva.

Trebuie un pic de atenţie la INPUT, deoarece programul find făcut pe bază de bucle IF- ENDIF, poate răspunde, de ex:

INPUT: un cozonăcel aşa, mic, numai de gust
OUTPUT: Ia-l de la cofetărie, nu merită să faci bucătăria de expoziţie numai pentru că vrei tu cozonac bio.
Åži oricum cuptorul e ocupat de sarmale.

Avantajul softului:
- dacă tu INPUT, el OUTPUT, dacă tu nu INPUT, el nu OUTPUT. Faţă de alte-ca să zic aşa-softuri, care input-neinput, tot îţi dau OUTPUT.

#1563 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 17 December 2011 - 08:53 PM

QUOTE(n_puiu @ Dec 17 2011, 07:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pentru o masă reuşită, ar fi bun un un soft, pentru aprovizionare şi organizare.

Adică noi băgăm meniul şi el spune de ce avem nevoie şi-apoi face totalul.

Introducem datele, dăm enter, apoi programul răspunde:
Aveţi nevoie de: piept de porc, carne tocată de porc – mai grăsuţă, varză murată, drojdie, apă, sare,ouă, făină cît cuprinde, pînă cînd se desprinde aluatul de pe mîini şi/sau mîinile de pe trup.

n Puiu,e bun programul-salvator as putea spune,mai ales pentru astia care se gandesc apoi razgandesc de 100 ori pe zi.

da un program care sa faca toata mancarea nu gasesti matale ? smile.gif

#1564 Aron

Aron

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 13 January 2012 - 12:56 PM

my wife looking forward to buy dining table....today me and she go to the furniture store and bought from there.Quality is most important thing in furniture.Looking simple but nice.I will be next time post its picture here for you people.

Editat de Aron, 13 January 2012 - 12:58 PM.

#1565 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 19 May 2013 - 12:45 PM

Am fost la Festivalul Turcesc (Herăstrău). Nu fac topic separat pentru că am poze puţine şi nasoale.

Am luat o şaorma cu carne de vită, foarte bună (io nu prea mă pricep, e a doua pe care o mănînc),
frigărui de berbec şi frigărui de pui - fe bune. Şi-am mai luat lintea de-o pusăi la sacoşarzi.

Şaorma a fost 18 lei, frigăruile 15 lei/bucată, limonada 2 lei paharul. Bragă n-am văzut.
Deschiderea la 10, am fost acolo la 10:05, zic să nu mai păţesc ca la ăl armenesc, de-am ajuns cînd aproape că se terminase.
Nu erau toate chioÅŸcurile deschise, dar omenire ca-n tramvai, ÅŸi tot mai curgeau.
La baclava era o codă enormă, nici n-am văzut cum arată.

La 11 am plecat, nu se mai putea. Madam puiu ce zice, mă, mîncaşi, acu' tre să dai caloriile jos, hai să ne dăm cu biclele.
Luarăm două bicle (eram în baza de date, de cînd i-a cerut un flăcăuaş lu' madam puiu talonul de pensie blink.gif, de intrase săraca la idei D.gif )
Nici cu biclele nu avusărăm prea mare succes, că nu era loc nici în parc. Nuş de unde ieşise atîta lume.

Noroc c-am primit un telefon, ce părinţi sînteţi de vă lăsaţi copiii acasă nemîncaţi şi voi bănănăiţi prin parc (ştiau, că le lăsasem bilet) şi ne-am întors.

In concluzie, nu crez că mă mai duc prin parc, sînt sigur că ar fi fost mult mai mişto la o grădină. Măcar acolo e mai linişte, are fiecare masa lui... D.gif

#1566 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 19 May 2013 - 03:41 PM

Multam pentru reportaj. Sa va fie "di ghine" si na, parca 'mneata nu stiai cum e la inghesuiala, cu atatea femei...si shaorma-i tot cucoana :)

Is si eu cu ochii mari ca de-acu incep si la noi festivaluri d-astea, dar nu boeme, in parcuri ci in marea de asfalt "care este" :)

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#1567 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 21 May 2013 - 02:15 PM

QUOTE(Floricica @ May 19 2013, 04:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa va fie "di ghine"

Săru' mîna, Floricico em_new_15.gif

#1568 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 21 May 2013 - 04:40 PM

Daca tot e off topic de off topic, dau cu copy-paste un mesaj pe care l-am primit eu astazi. Nu de alta, dar asta e floarea culinarului si a blogarelii culinare?

Mesajul asta l-am primit astazi pe FB: "Duamna julix ? Sunt io XXXX, dupa jde ani te-am nimerit si daca tot te-am gasit tre' sa-ti zic ce n-am apucat sa-ti zic atunci, la kktu' de concurs cu ciocolata . Stiu ca esti nerabdatoare , asa ca trec direct la subiect : deci esti o scroafa pt tot ce-ai guitat atunci.
Atat de la mine, deja ti-am alocat prea multe sec, hai pa"

Nu mi-am putut imagina ca sunt oameni care sa fie atat de bolnavi la creier. Asta e un pericol pentru copiii ei si pentru societate.

Am editat ca sa declar ca de la ora 15 stau sa citesc alea doua topicuri din decembrie 2010 de la concursul cu kilul de ciocolata. sa vad si eu ce am guitat si cum unii, pe langa faptul ca nu stiu sa citeasca, mai etaleaza si prostia si nu stiu ce citesc.

Editat de julix_2007, 21 May 2013 - 04:43 PM.

#1569 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2538 posturi

Postat 22 May 2013 - 09:32 AM

CITAT(julix_2007 @ May 21 2013, 05:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mesajul asta l-am primit astazi pe FB: "Duamna julix ? Sunt io XXXX, dupa jde ani te-am nimerit si daca tot te-am gasit tre' sa-ti zic ce n-am apucat sa-ti zic atunci, la kktu' de concurs cu ciocolata . Stiu ca esti nerabdatoare , asa ca trec direct la subiect : deci esti o scroafa pt tot ce-ai guitat atunci.

Dar de ce si-a batut capul sa te caute "jde ani" pe FB?
I-a fost jena sa se exprime asa de literar aici?

#1570 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 22 May 2013 - 01:01 PM

CITAT(bellamama @ May 22 2013, 10:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Din lipsa de ocupatie, cred. Dupa ce a dus de rapa culinarul, ce sa mai caute aici.

#1571 zoazorel

zoazorel

Fregmentez hevelenderu' !

• Membri
  • 5791 posturi
  • Interests:Culinarit, dulciurit, imprietenit...

Postat 22 May 2013 - 02:15 PM

Salut!
Da, dar macar s-a prins c-a pierdut timpul!
Bella, oricum aici nu mai poate spune nimic! Julix, noi sa fim sanatosi, ca de rest...pace-n lume!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!
FAN n_puiu de la GLAVACIOC incoace, inspre zilele noastre si forever!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#1572 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2538 posturi

Postat 22 May 2013 - 06:16 PM

CITAT(zoazorel @ May 22 2013, 03:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salut!
Bella, oricum aici nu mai poate spune nimic! Julix, noi sa fim sanatosi, ca de rest...pace-n lume!

Zoazo, nu ma mai joc cu tine! Tu stii cine e xxxx si mie nu mi-ai spus... blink.gif

#1573 zoazorel

zoazorel

Fregmentez hevelenderu' !

• Membri
  • 5791 posturi
  • Interests:Culinarit, dulciurit, imprietenit...

Postat 22 May 2013 - 06:23 PM

Mamica frumusica, daca Julix n-a spus... Nici eu n-o voi face.Desi, in locul lui Julix, eu as fi scris chiar boldat numele!

Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!
FAN n_puiu de la GLAVACIOC incoace, inspre zilele noastre si forever!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#1574 anne16

anne16

pe aici

• Membri
  • 3423 posturi

Postat 23 May 2013 - 07:46 PM

CITAT(julix_2007 @ May 21 2013, 04:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca tot e off topic de off topic, dau cu copy-paste un mesaj pe care l-am primit eu astazi. Nu de alta, dar asta e floarea culinarului si a blogarelii culinare?

Nu mi-am putut imagina ca sunt oameni care sa fie atat de bolnavi la creier. Asta e un pericol pentru copiii ei si pentru societate.

Am editat ca sa declar ca de la ora 15 stau sa citesc alea doua topicuri din decembrie 2010 de la concursul cu kilul de ciocolata. sa vad si eu ce am guitat si cum unii, pe langa faptul ca nu stiu sa citeasca, mai etaleaza si prostia si nu stiu ce citesc.

em_new_29.gif Ce limbaj foloseste doamna ...... slaphead.gif
La acel concurs cred ca a incurcat userii em_new_67.gif

CITAT(bellamama @ May 22 2013, 09:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Este o doamna care are nevoie sa fie laudata cat mai mult si nu se coboara ea la nivelul novicilor de pe Culinar, mai ales ca acum este vedeta TV em_new_67.gif
Pe acest forum scria ca nu posteaza fotografii cu ea ca ii este frica de rapiri, urmariri....etc incurcat.gif

CITAT(julix_2007 @ May 22 2013, 01:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Din lipsa de ocupatie, cred. Dupa ce a dus de rapa culinarul, ce sa mai caute aici.

em_new_57.gif

CITAT(zoazorel @ May 22 2013, 02:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salut!

Ca sa nu existe dubii, am sa spun eu em_new_24.gif

CITAT(bellamama @ May 22 2013, 06:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Zoazo, nu ma mai joc cu tine! Tu stii cine e xxxx si mie nu mi-ai spus... blink.gif

secret.gif xxxx = Pocahontas

fan: n_puiu si NM-tzu
" Nu cunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea "
- Ludwig van Beethoven

#1575 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2538 posturi

Postat 24 May 2013 - 09:42 AM

CITAT(anne16 @ May 23 2013, 08:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
xxxx = Pocahontas[/color]

Poca? Ce dezamagire!
Anne, unde este ea vedeta de TV? Promit sa n-o rapesc... tongue.gif

#1576 Bella47

Bella47

micro Bucatar

• Membri
  • 23 posturi

Postat 24 May 2013 - 04:27 PM

Buna ziua. Stie cineva o scoala de bucatari cu adevarat profesionista in Bucuresti recunoscuta in Uniunea Europeana? Si apropos de asta stie cineva unde face scoala de bucatari Sisoco fostul concurent de la Master Chef? Pot fi trimise si raspunsuri la mesageria privata. Multumesc.

#1577 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 24 May 2013 - 04:43 PM

QUOTE(Bella47 @ May 24 2013, 05:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ziua. Stie cineva o scoala de bucatari cu adevarat profesionista in Bucuresti recunoscuta in Uniunea Europeana? Si apropos de asta stie cineva unde face scoala de bucatari Sisoco fostul concurent de la Master Chef? Pot fi trimise si raspunsuri la mesageria privata. Multumesc.

Am dat o cautare pe google si am gasit astea :

http://www.cfpdr.eu/...CFU5b3godqg0Adg

http://www.horecasch...i-ospatari.html

Sper sa-ti fie de folos em_new_23.gif . Incearca si tu cu google poate gasesti mai multe em_new_29.gif

#1578 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 24 May 2013 - 08:49 PM

CITAT(bellamama @ May 24 2013, 10:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Poca? Ce dezamagire!
Anne, unde este ea vedeta de TV? Promit sa n-o rapesc... tongue.gif

Sincera sa fiu, am vrut sa dau numele, dupa care am zis ca ce ros are. Eu chiar am fost socata de mesaj, mai ales ca am avut totdeauna vorbe si ganduri bune la adresa ei si despre ea. I-am respectat munca depusa aici, am facut unele dintre retetele ei si chiar daca aveam acele retete nu am sarit ca, vezi Doamne, ale mele is mai grozave pe motiv ca au un ou in plus. Cu gestul acesta a anulat totul respectul pe care il aveam fata de ea. A facut gestul acela pe care il face o vaca buna de lapte, care dupa ce iti umple donita, trage o copita zdravana si adio lichid alb.
Am stat si am citit si rascitit mesajele de acum haaat ani. I-am pomenit o singura data numele si atunci ca sa o compatimesc pentru munca depusa aici fara sa fie retribuita. Nu mi-am permis sa o judec nici macar atunci cand Sandi a dezvaluit invitatia ei de a fi votata cu orice pret (va place, nu va place poezia, faceti-va ca va place si dati votul) postata pe blogul personal. Nu era treaba mea pana la urma sa o judec pe ea. Si nici pe celelalte 2 membre ale culinarului nu cred ca le-am judecat prea tare(daca da, imi cer scuze), mai mult m-am lehait de atmosfera. M-as fi asteptat ca una din cele doua persoane implicate in acea poveste sa ma taxeze asa si aveti cuvantul meu ca taceam ca porcul in porumb.
Sunt chiar curioasa (nu am nevoie de raspuns, atentie!) daca tot cu asemenea cuvinte nobile le-a cadorisit si pe BD si pe Sandi, care au cam terfelit-o pe aici, sau m-a gasit pe mine si si-a zis ca decat deloc, mai bine eu.
Si daca tot sunt o scroafa si guit, imi pot permite sa fac afirmatia ca nu e mare lucru nici de capul ei nici de checurile si briosele pe care le presteaza, ca orice gospodina de altfel. O sa impresioneze cand o ajunge la nivelul Gabrielei Cara sau al Dorei. Si o culinareasa adevarata e cea care stie sa invarta tortul, mamaliga, painea, tocana si asa mai departe. Chiar m-am enervat.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi