Sari la conținut

Poză

Tocanita de vitel cu galuste

42 răspunsuri la acest topic

#1 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 02 February 2007 - 04:03 PM

Nu stiu de unde am reteta, dar asa o fac de mult timp si are mare succes si la familie si la ...musafiri.
Deci avem nevoie de:
500 g carne de vitel fara os
2 cepe potrivite
1 ardei gras rosu
sare, piper, vegeta (eu am folosit de casa), patrunjel verde tocat
100 ml vin alb (acum nu am folosit pt ca nu aveam decat rosu, dar se poate si fara vin)
pentru galuste: 2 oua, 4 linguri de smantana, faina

Se calesc cepele si ardeiul in putin ulei pana se inmoaie. Se adauga carnea taiata cubulete si se invarte putin pana se albeste pe toate partile. Se pune vinul si se fierbe putin sa se evapore alcoolul. Fiind destul de putin vin se completeaza cu apa pana se acopera carnea, se pun condimentele si se fierbe pana carnea este frageda. In faza asta eu am adaugat un cartof taiat (pe care nici nu l-am trecut la ingrediente fiindca in mod normal nu se pune).
Pana cand se fierbe carnea se fac galustele: se amesteca 2 oua, 4 linguri de smantana, sare si faina cat cuprinde. Iese un aluat ca o smantana mai groasa. Eu le fac proba intr-o craticioara cu apa, pun o galusca cu ligurita (fiind molicel aluatul merge mai greu dar o ajut) o fierb cam 5 min, apoi o scot o gust si in functie de cum e mai pun smantana(daca e prea tare) sau faina daca s-a imprastiat la fiert. Nu au o forma ca de restaurant dar sunt foarte gustoase!
Dupa ce mi-a placut cum erau (la proba), restul galustelor le-am pus direct in tocanita, sa fiarba acolo, fiindca o mai ingroasa putin.
Inainte de a stinge focul am pus patrunjel tocat!
In principiu tocanita asta se poate face si cu carne de porc.
Se face foarte usor dar este foarte gustoasa.
Acesta este rezultatul final:

[attachmentid=82848]

[attachmentid=82849]

Miniaturi atașate

• 1.jpg
  • 2.jpg

Editat de otilia gergely, 02 February 2007 - 09:20 PM.

"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

Un vot pentru Robert - Click pe Gergely Robert

#2 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 02 February 2007 - 08:03 PM

Otilia, sarut mana pentru masa biggrin.gif
[attachmentid=82873]

Am ramas cu gandul la mancarica ta de cand ai pus-o la "ce gatim azi"; eu n-am pus cartofi, nici vegeta, am pus in schimb un pic de suc de rosii, si ardeii rosii si verzi, iar carnita e de pui.
Ne-a placut foarte mult.

Imagini atașate

• cu_galuste_002.jpg

#3 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 02 February 2007 - 08:31 PM

(oanaC @ Feb 2 2007, 08:03 PM)

Otilia, sarut mana pentru masa biggrin.gif
Am ramas cu gandul la mancarica ta de cand ai pus-o la "ce gatim azi"; eu n-am pus cartofi, nici vegeta, am pus in schimb un pic de suc de rosii, si ardeii rosii si verzi, iar carnita e de pui.
Ne-a placut foarte mult.

Sa va fie de bine. Ce bine arata. Mai bine decat a mea!!!! wink.gif
Cu pui n-am facut inca, dar cred ca e buna si merge si repede!
"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

#4 michas

michas

Bucataras

• Membri
  • 183 posturi

Postat 02 February 2007 - 09:08 PM

Delicios, fetele!

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

#5 peruzele

peruzele

Academic chef forever

• Membri
  • 1472 posturi
  • Interests:http://dollsbyelly.blogspot.com/<br />http://fuzzyrealism.blogspot.com/<br />http://www.emalecdesign.com/emalecdesign_ecards.htm<br />http://www.emalecdesign.com/travel.htm<br />http://www.emalecdesign.com/delicia/main.htm<br />http://www.emalecdesign.com/my_art.htm<br />http://www.emalecdesign.com/Elena_Malec_author.htm

Postat 02 February 2007 - 09:57 PM

Fetelor, bunica mea gatea din vitel papricas. Nu o numea tocanitza caci nu are ardei si rosie, ci doar sos cu ceapa. Se numeste papricas caci se pune boia, paprica.Eu nu o agream caci nu-mi placeau galustele. De asemenea sosul era mai legat, o facea mai scazuta.Chiar ca n-am mancat din copilarie. Ce am facut din cand in gand a fost gulas cu carne de vitel, o reteta adaptata in America, dar foarte gustoasa.Poate o pun cand oi face.

Editat de peruzele, 02 February 2007 - 09:59 PM.

Elena Malec
art stepping stones

#6 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 02 February 2007 - 11:21 PM

(peruzele @ Feb 2 2007, 09:57 PM)

Fetelor, bunica mea gatea din vitel papricas. Nu o numea tocanitza caci nu are ardei si rosie, ci doar sos cu ceapa. Se numeste papricas caci se pune boia, paprica.Eu nu o agream caci nu-mi placeau galustele. De asemenea sosul era mai legat, o facea mai scazuta.Chiar ca n-am mancat din copilarie. Ce am facut din cand in gand a fost gulas cu carne de vitel, o reteta adaptata in America, dar foarte gustoasa.Poate o pun cand oi face.

Astept gulasul cu carne de vitel! Cred ca e tare bun!
G.G. Marquez

Bucataria mea

#7 Camarasan_39686

Camarasan_39686

Big Chef

• Membri
  • 890 posturi

Postat 04 February 2007 - 07:38 PM

Am facut si eu azi, e foarte buna. Multumesc de reteta. Nu mai pun poze pana nu-mi iau un aparat ca lumea.
dana

#8 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 04 February 2007 - 08:06 PM

(dana3262 @ Feb 4 2007, 07:38 PM)

Am facut si eu azi, e foarte buna. Multumesc de reteta. Nu mai pun poze pana nu-mi iau un aparat ca lumea.

Sa va fie de bine. Ma bucur ca v-a placut!
G.G. Marquez

Bucataria mea

#9 nicole c

nicole c

Big Chef

• Membri
  • 645 posturi

Postat 05 February 2007 - 03:12 PM

si eu am executat-o,pana imi cumpar un aparat ca lumea pun o poza aburita facuta cu telefonul wink.gif
multumesc Otilia,a mea este facuta cu carne de porc o sa o mai fac dar cu vitel

[attachmentid=83245]

Miniaturi atașate

• ciorba.JPG

#10 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 05 February 2007 - 10:56 PM

Otilia, mersi mult de reteta! Mi-ai facut o pofta.... dar acum o sa o fac eu, nu o mai las pe mana soacrei tongue.gif

#11 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 06 February 2007 - 09:28 AM

(nicole c @ Feb 5 2007, 03:12 PM)

si eu am executat-o,pana imi cumpar un aparat ca lumea pun o poza aburita facuta cu telefonul wink.gif
multumesc Otilia,a mea este facuta cu carne de porc o sa o mai fac dar cu vitel

Arata apetisant. Cum ti s-a parut cu carne de porc? Am mai facut si eu dar parca o prefer cu vitel.
G.G. Marquez

Bucataria mea

#12 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 06 February 2007 - 09:34 AM

(Samara @ Feb 5 2007, 10:56 PM)

Otilia, mersi mult de reteta! Mi-ai facut o pofta.... dar acum o sa o fac eu, nu o mai las pe mana soacrei tongue.gif

Dupa ce o faci astept sa-mi spui daca seamana cu a lui socrela!!!
G.G. Marquez

Bucataria mea

#13 IANA

IANA

Captain Cook

• Membri
  • 232 posturi

Postat 07 February 2007 - 01:11 PM

Si eu gatesc aceasta tocanita cu orice fel de carne am.
Pentru vegetarieni am facut si varianta cu ciuperci champignioane, de marimea unei nuci sau chiar mai mici
si a iesit foarte buna. La sfirsit am pus o foaie de dafin si putin vin.
Multumesc Otilia ca mi-ai amintit-o.

#14 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 07 February 2007 - 04:54 PM

(IANA @ Feb 7 2007, 01:11 PM)

Si eu gatesc aceasta tocanita cu orice fel de carne am.
Pentru vegetarieni am facut si varianta cu ciuperci champignioane, de marimea unei nuci sau chiar mai mici
si a iesit foarte buna. La sfirsit am pus o foaie de dafin si putin vin.
Multumesc Otilia ca mi-ai amintit-o.

Cu placere. Am sa incerc si cu ciuperci!
G.G. Marquez

Bucataria mea

#15 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 11 February 2007 - 07:19 PM

A venit si timpul meu,ca tot baleam.Merci mult de galuste.Niciodata nu le-am facut cu smîntîna,iar de azi înainte nu le voi face fara.Sînt cele mai bune galuste.
merci ,otilia pupic.gif

Sa stii ca si tocanita am facut-o aproape la fel.Doar ca am pus si un morcovior taiat în jumate în plus biggrin.gif .Am pus si eu 1 ardei,si o legatura de patrunjel.Legatura întreaga,sa o pot scoate,ca fica-mea nu manînca patrunjel în tocanite..nu ma întreba de ce,ca în rest îl tolereaza blink.gif .
Ardeiul îl pun în 4 taiat,si apoi îl manînc eu cu Felix.Alor mei nu le place sa-l vada,dar de gust nu au probleme ..gusturi si gusturi..si mofturosi.. na. tongue.gif

[attachmentid=84273]

Pentru cei care nu fac tocanita cu vin,nu stiu ce pierd biggrin.gif

Imagini atașate

• er.jpg

#16 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 12 February 2007 - 03:07 PM

(MAYA @ Feb 11 2007, 07:19 PM)

A venit si timpul meu,ca tot baleam.Merci mult de galuste.Niciodata nu le-am facut cu smîntîna,iar de azi înainte nu le voi face fara.Sînt cele mai bune galuste.
merci ,otilia pupic.gif

Sa stii ca si tocanita am facut-o aproape la fel.Doar ca am pus si un morcovior taiat în jumate în plus biggrin.gif .Am pus si eu 1 ardei,si o legatura de patrunjel.Legatura întreaga,sa o pot scoate,ca fica-mea nu manînca patrunjel în tocanite..nu ma întreba de ce,ca în rest îl tolereaza blink.gif .
Ardeiul îl pun în 4 taiat,si apoi îl manînc eu cu Felix.Alor mei nu le place sa-l vada,dar de gust nu au probleme ..gusturi si gusturi..si mofturosi.. na. tongue.gif

Pentru cei care nu fac tocanita cu vin,nu stiu ce pierd biggrin.gif

Ce greseala din partea mea sa nu intru aseara pe aici sa vad minunatie de tocanita!!!!!!!!!!!!!!!

Arata super bine!

Saptamana asta ii vine din nou randul la noi in familie! Deh, solicitari din partea membrilor! Tare ne place si noua!

Ma bucur ca v-a placut, cat despre galuste si mie imi plac mult cu smantana. Daca am galbenusuri ramase de la vreo spuma, atunci fac numai cu galbenusuri, dar pun mai multa smantana! In ambele feluri sunt delicioase!

Subscriu si eu la chestia cu vinul!

Inca la noi nu se fac mofturi la mancare, dar sunt bune ideile cu legatura de patrunjel si ardeiul taiat in patru! Mersi! pupic.gif

Editat de otilia gergely, 12 February 2007 - 03:09 PM.

G.G. Marquez

Bucataria mea

#17 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 13 February 2007 - 11:23 AM

Otilia, saptamana asta ii vine randul tocanitei! Numai ca eu o sa o fac cu carne de vanat, ca si asa am destula si nu prea stiu ce sa mai gatesc din ea. O sa pun poze!

#18 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 13 February 2007 - 02:52 PM

(Samara @ Feb 13 2007, 11:23 AM)

Otilia, saptamana asta ii vine randul tocanitei! Numai ca eu o sa o fac cu carne de vanat, ca si asa am destula si nu prea stiu ce sa mai gatesc din ea. O sa pun poze!

Astept cu nerabdare impresii! Daca e cu vanat, neaparat sa o faci cu vin!

Editat de otilia gergely, 13 February 2007 - 02:55 PM.

G.G. Marquez

Bucataria mea

#19 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 16 February 2007 - 04:51 PM

Otilia, am facut-o! Din carne de cerb si a iesit super buna. Bineinteles ca am facut doua mici schimbari tongue.gif Am pus si un morcov mare si, deoarece era in super criza de timp, am pus un pic mai multa apa si am bagat-o la cuptor vreo 2 ore. Dupa care am mai tinut-o pe aragaz vreo 15 minute cu galustele si gata! Ma minunez ca a iesit bine in cuptor, e muuult mai usor asa, decat sa tot stai langa oala cu orele sa amestezi (mie mi se lipea de cratita, era un chin). Mersi mult de reteta si poze mai pe seara!

#20 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 16 February 2007 - 07:01 PM

Am facut poze! Au fost niste prieteni pe la noi si au ras tot tongue.gif Au mai ramas doar doua galuste, le-am pozat repede pana nu dispar si ele icon_smile.gif
[attachmentid=85094]

Miniaturi atașate

• P1040659.JPG

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi