Sari la conținut

Poză

Prajitura care se separa

83 răspunsuri la acest topic

#1 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi
  • Interests:muzica, arta, computer, bucatarie

Postat 07 November 2004 - 04:06 PM

Prajitura care se separa(un fel de cremsnit)- reteta data de Camelia Cecilia

Ingrediente:
8 oua
1 litru lapte dulce rece
250 g unt sau margarina
300 g zahar tos
10 linguri faina
50 g zahar vanilat

Mod de preparare:
Untul impreuna cu zaharul si 5 linguri de lapte se pun pe foc pana se topeste zaharul. Dupa ce compozitia s-a racit, adaugi galbenusele frecate, faina si laptele, amestecand continuu.
La compozitie se mai adauga albusele batute spuma cu un praf de sare. Cand se incorporeaza albusele batute spuma, tot cu lingura de lemn e bine sa se amestece si numa ' de sus in jos, ca sa fie ca "o spuma".
Toata compozitia se pune in tava tapetata (cu ulei si faina). Se coace la foc potrivit cam 45 minute. Aprox. cu 5 minute inainte de finish se da focul tare (ptr. rumenire). Imediat ce se scoate din cuptor se pudreaza cu zahar. Se serveste numai dupa racire.

1. Ingrediente:
8 oua
1 litru lapte dulce rece
250 g unt sau margarina
300 g zahar tos
10 linguri faina
50 g zahar vanilat
PS. Eu am folosit 100 g in plus 9decat scrie in reteta), pt batutul albuselor, iar la copt am mai lasat prajitura 10 min mai mult (decat scrie in reteta), cu un staniol deasupra tavii, pt a se coace bine in interior, dar sa nu se arda prea tare la suprafata.

Imagini atașate

• 73537.jpg

"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#2 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:07 PM

2. Untul impreuna cu zaharul si 5 linguri de lapte se pun pe foc pana se topeste zaharul.

Imagini atașate

• 73538.jpg

"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#3 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:08 PM

3. Se separa albusele de galbenuse.

Imagini atașate

• 73539.jpg

William Arthur Ward

#4 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:08 PM

4. Se bat bine galbenusele

Imagini atașate

• 73540.jpg

William Arthur Ward

#5 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:09 PM

5.Dupa ce compozitia s-a racit, adaugi galbenusele frecate, faina si laptele, amestecand continuu.

Imagini atașate

• 73542.jpg

William Arthur Ward

#6 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:10 PM

6. Se amesteca bine sa nu se faca cocoloase...

Imagini atașate

• 73543.jpg

William Arthur Ward

#7 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:11 PM

7. Albususile se bat bine spuma cu 100 g zahar.

Imagini atașate

• 73544.jpg

William Arthur Ward

#8 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:12 PM

8.Se adauga si albusele batute in compozitie...

Imagini atașate

• 73545.jpg

William Arthur Ward

#9 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:12 PM

9.Cand se incorporeaza albusele batute spuma, tot cu lingura de lemn e bine sa se amestece si numa ' de sus in jos, ca sa fie ca "o spuma".

Imagini atașate

• 73546.jpg

William Arthur Ward

#10 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:13 PM

10.Toata compozitia se pune in tava tapetata (cu ulei si faina).

Imagini atașate

• 73547.jpg

William Arthur Ward

#11 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:14 PM

11. Si asa arata dupa copt (45 min la foc potrivit+ inca 10 min cu staniol de-asupra)

Imagini atașate

• 73548.jpg

William Arthur Ward

#12 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:15 PM

12. Si asa arata taiata(se taie, se pudreaza cu zahar din abundenta si se serveste cand este rece)

Imagini atașate

• 73549.jpg

William Arthur Ward

#13 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:16 PM

13. Sau asa (poza individuala)
PS. Prajitura este foarte buna si se serveste cand este rece.

Imagini atașate

• 73550.jpg

William Arthur Ward

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 November 2004 - 04:43 PM

O fãcusem ºi eu atunci Mirela, când Camelia dãduse reþeta, dar nu ºtiu de ce nu mã încântase, vãzând-o acum fãcutã de tine mã atrage din nou, cred cã greºisem ceva pentru cã îmi amintesc cã nu erau aºa de diferenþiate straturile..

#15 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 07 November 2004 - 05:23 PM

Adriana, cred ca nu se copsese indeajuns. Dupa 45 de minute, am vrut sa o scot si eu pt ca arata bine rumenita, dar cand am clatinat umpic tava, se vedea parca sub coaja ca tot mai era lichid(deci nu se inchegase/copsese bine in interior) si i-am pus o foita de aluminiu, dand-o pt inca vreo 10 min din nou la cuptor- data viitoare cred ca o voi lasa 15 min mai mult decat in reteta. Si altceva...cand o scoti din cuptor trebuie sa o acoperi cu un servet, pt ca ea tinde sa se dezumfle, iar acoperind-o o ferim de curenti reci de aer care ar putea face asta. smile.gif
William Arthur Ward

#16 Cornelia Elena

Cornelia Elena

Big Chef

• Membri
  • 661 posturi

Postat 08 November 2004 - 08:36 AM

Ce dimensiuni trebuie sa aiba tava ? Trebuie sa fie adanca ? Cea clasica a cuptorului este buna ?

#17 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 08 November 2004 - 08:50 AM

Si altceva...cand o scoti din cuptor trebuie sa o acoperi cu un servet, pt ca ea tinde sa se dezumfle, iar acoperind-o o ferim de curenti reci de aer care ar putea face asta. smile.gif

Uite cã omul cât trãieºte învaþã ºi de aceea îmi place mie aici. smile.gif
Bãnuiesc, Mirela, cã e valabil pentru orice prãjiturã sau chec sau pandiºpan.

#18 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 08 November 2004 - 02:49 PM

Ce dimensiuni trebuie sa aiba tava ? Trebuie sa fie adanca ? Cea clasica a cuptorului este buna ?

Uite ca am masurat tava si are urmatoarele dimensiuni: 32 cm lungime x 24 cm latime x 6 cm inaltime. Nu stiu daca asta o fi cea clasica, dar nu face parte din dotarea aragazului, eu am cumparat-o separat. smile.gif
William Arthur Ward

#19 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 08 November 2004 - 02:54 PM

Si altceva...cand o scoti din cuptor trebuie sa o acoperi cu un servet, pt ca ea tinde sa se dezumfle, iar acoperind-o o ferim de curenti reci de aer care ar putea face asta. smile.gif

Uite cã omul cât trãieºte învaþã ºi de aceea îmi place mie aici. smile.gif
Bãnuiesc, Mirela, cã e valabil pentru orice prãjiturã sau chec sau pandiºpan.

Pai de frica, eu aplic metoda la tot ce este prajitura sau cozonac si ies de la cuptor, chit ca ma lupt cu fie-mea sa le lase in pace ca "se incrudeaza si nu mai buna de nimic" ii spun eu. smile.gif
William Arthur Ward

#20 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 08 November 2004 - 03:06 PM

Ok, mersi, data aviiatoare încerc ºi eu. icon_smile.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi