Sari la conținut

Poză

Tort Grasshoper

10 răspunsuri la acest topic

#1 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 22 September 2007 - 04:14 PM

Reteta este de la prajituri din cartea mea de retete, AICI

La gust este foarte bun, data viitoare o sa pun mai putin lichior de menta pentru ca este cam tare gustul, in rest e foarte bine. rolleyes.gif

Ingrediente:
Pt blat: 100 gr unt, 200 gr faina, 20 gr. cacao, 3 lingurite praf de copt, 125 gr zahar, 1 pachet zahar vanilat, 4 oua, 100 ml lapte.

Pt Umplutura: 2 foi gelatina alba, 300 ml frisca, 30 gr zahar, 150 gr. ciocolata After Eight

Pt ornat: 4 foi gelatina, 125 ml lichior de menta, 30 gr zahar, 300 ml frisca, 50 gr ciocolata After Eight.

Untul se topeste apoi se lasa la racit, faina se amesteca cu cacao si praful de copt apoi se adauga restul ingredientelor si se pune intr-o forma rotunda cu diametrul 26 si se baga la copt la 180°C ca. 25 minute.
Dupa ce s-a copt se scoate afara, se lasa la racit, se ia hartia de copt de pe fund si se taie o data pe la mijloc.

Pentru umplutura gelatina se prepara dupa instructiuni apoi se incalzeste. frisca se bate cu zaharul apoi se adauga si gelatina. tabletele de ciocolata se taie marunt si se amesteca cu frisca. Se pune o jumatate de blat pe un platou, se intinde crema si se pune si a doua parte de blat deasupra.

Pentru ornare gelatina se prepara dupa instructiuni apoi se amesteca cu frisca batuta cu zaharul vanilat si cu cele 30 gr de zahar. Se opreste cateva linguri de frisca alba pentru ornat iar in restul de compozitie se adauga lichiorul de menta . Se unge tot tortul cu frisca verde api se orneaza cu ciocolata Afetr Eight si cu frisca alba pusa deoparte.

edit: am incercat sa fac ceva la dekor cu un sirop de menta dar nu am reusit smile.gif) si nu imi place cum a iesit decorul sad.gif

#2 TANYA TROFIMOV 33803

TANYA TROFIMOV 33803

Big Chef

• Membri
  • 621 posturi

Postat 22 September 2007 - 04:25 PM

Ce super ,ti-a iesit tortuletul,felicitari!

#3 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 22 September 2007 - 04:27 PM

Frumos,tort si usor de realizat.
Bianca,am c/p textul si aici,ca de multe ori stii cum merge,si nu se mai deschid si alte pagini.. smile.gif
Maya's World .

#4 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 22 September 2007 - 04:31 PM

ok, mersi maya!
Mersi tanya smile.gif

#5 tanku

tanku

sheepish sheep

• Membri
  • 310 posturi

Postat 22 September 2007 - 05:00 PM

Bianca, nu stiu de ce nu-ti place, da' tortul arata foarte fain. Excelent! floare.gif
Ai facut o bucurie unor iubitori de After Eight - o sa pastrez reteta de executat pentru ocazii speciale.

#6 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 22 September 2007 - 05:15 PM

Multumesc tanku, chestia e ca arata ca o budinca verde laugh.gif Am vrut ceva mai finut rolleyes.gif

#7 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 22 September 2007 - 06:31 PM

si sectiune. Am pus-o putin la rece, este foarte foarte racoritoare datorita gustului de menta, dar sa stiti ca crema de deasupra combinata cu tortul nu este prea mentolata si crema de la mijloc a insiropat putin blatul. Nu ma asteptam sa aibe gust asa bun. smile.gif

#8 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 22 September 2007 - 07:17 PM

Foarte fain tortul tau mentolat, nu am mancat asa ceva, trebuie sa incerc sa-l fac si eu.

#9 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 22 September 2007 - 07:35 PM

cui ii place mentolat o sa ii placa si reteta asta, si tu Cali, sunt mai mult decat sigura ca o sa ii faci un decor de o sa ne ia rasuflarea. cool.gif

#10 crisa78

crisa78

Master of disaster

• Membri
  • 1523 posturi

Postat 23 September 2007 - 07:34 PM

Bianca, after eight sunt favoritele mele in materie de cioco! as manca pana as face poc rolleyes.gif , iar reteta ta suna atat de bine! ca sa nu mai vorbesc de sectiune! Felicitari, abia astept sa-l incerc si eu!
Zambeste, maine va fi mai rau!

#11 Bianca_21

Bianca_21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 23 September 2007 - 07:43 PM

Multumesc crisa pupic.gif , au mancat musafirii tot tortul laugh.gif si cel de ciocolata la fel. Eu ma gandeam ca la sfarsit o sa le pun la pachet dar nu am mai avut ce, plus ca au mai dus si ei un tort cu branza si unul din ala inghetat care nu il mananca nimeni laugh.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi