Sari la conținut

Poză

dulceata de smochine

53 răspunsuri la acest topic

#41 bratiluca

bratiluca

Master of disaster

• Membri
  • 2201 posturi

Postat 04 October 2007 - 12:15 AM

QUOTE(Uma @ Oct 3 2007, 02:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Bratiluca am vazut la Loblaws -si coapte asa ca ale lui Jenny si verzi.

Receptionat Uma! multam fain

Adriana
Receptionat si de la tine ca sa stiu sa fac diferenta. Multumesc
Fan n_puiu!

I like Peanut's ma-sa!

#42 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 04 October 2007 - 12:40 AM

QUOTE(bratiluca @ Oct 2 2007, 09:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Jenny
O fac si eu ca prea arata bine; tot din cauza ta:) am facut si dulceata de capsuni.

Deci Maya sa las coaja lor? Adica numai le spal si le tai in sferturi si gata? Nu se simte coaja cand le mananci?

Cum gasesc smochine proaspete cum incerc si eu dulceata.

Brati,da,eu as lasa coaja.daca nu vrei sa ai sîmburi în sirop,atunci lasa-le întregi.Eu le-am taiat sferturi,ca erau mari(altfel în jumate)..si le-am taiat ca,mi-a zis cineva ca dulceata facuta asa cu tot cu coaja si despicate,iese mai aromata,gustoasa decît de smochine întregi.
Pe mine nu m-au deranjat semintele ..ca oricum dupa ce le manînci tot se sparg si tot pe seminte mushti biggrin.gif
Dar eu ador smochina,sub orice forma!

#43 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 04 October 2007 - 07:48 AM

QUOTE(Carmen Spantu @ Oct 4 2007, 01:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai cred ca aveam 21 de ani cind l-am cunoscut pe sotul meu si cind a venit prima data la parintii mei acasa , l-am servit cu dulceata de smochine verzi .

i-ai dat si paine sau altceva langa sau a mancat-o goala sau cum??

#44 sava laura

sava laura

Master of disaster

• Membri
  • 4200 posturi

Postat 04 October 2007 - 02:13 PM

M-ati nenorocit cu dulceata asta de smochine! biggrin.gif
Aveam si noi acum cativa ani un smochin in curte...nu mai e... cred ca ne apucam de replantat, si smochini si mure, ca oricum in oras nu gasesc nimic nicicand wink.gif
Super-fan smochine sint!!! ...ca sa stiti de ce sufar laugh.gif

#45 Carmen Spantu

Carmen Spantu

Master of disaster

• Membri
  • 3896 posturi

Postat 04 October 2007 - 04:53 PM

Carmiris draga , nu i-am dat decit trei fructe si un pic de sirop , dar stiu ca i-a placut foarte tare si l-am si surprins cu acest fel de dulceata.
Dupa cum am zis era o raritate si pe acea vreme ,cind iti venea cineva in casa , inca era de bon ton sa-i oferi o dulceata facuta in casa of course .
Asa ca ,dupa cum moda retro se poarta , incearca si tu sau da reteta mai departe ,poate intr-adevar are vre-un spil wink.gif {poti sa o servesti si cu piine ,daca e la micul dejun ! biggrin.gif }
Carmen Spantu

#46 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 04 October 2007 - 06:05 PM

QUOTE(Carmiris @ Oct 4 2007, 08:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
i-ai dat si paine sau altceva langa sau a mancat-o goala sau cum??

Bunica-mea facea dulceturi si le servea asa, simple, le punea pe niste farfuriutze mici-mici, dar foarte dragute, zici ca erau farfurii pentru papusi. Si punea vreo 2 lingurite din dulceata, si punea si cate un pahar mare cu apa, fiindca dulceata e ... foarte dulce. smile.gif

#47 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 04 October 2007 - 07:25 PM

mersi doamnelor de lamurire. io asa ceva am citit prin carti, ca serveau dulceata pe farfurioare si un pahar cu apa... fain! o fac si eu. cu coaja si samburi cu tot biggrin.gif

#48 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 10 October 2007 - 06:35 PM

fetelor, imi cer scuze ca am disparut, dar treburile m-au dus prin severin, unde voi mai ramine vreo doua saptamini, iar aici nu avem internet inca. acum am mers la un internet cafe ca sa vad ce-ati mai facut (culinarul da dependenta, n-am glumit biggrin.gif ). deci, smochinele mele au fost 13, din care una s-a facut praf si s-au imprastiat milioane de seminte in sirop. habar n-am avut cum sa fac dulceata de smochine, asa m-a dus pe mine capul, sa le despielitez laugh.gif . iar de mincat proaspete acum am mincat prima data, iar chris mi-a aratat cum sa le scot pielita. daca voi ziceti sa le maninc sau sa le fac dulceata cu pielita cu tot, asa fac data viitoare, sa traiti!
astea 13 smochgine au fost uriase, le-am impartit cite 4 in 3 dintre borcane, dar sint foartye inghesuite acolo si nu a incaput cine stie ce sirop in aceste borcane, iar al patrulea borcan are doar sirop. asa ca trebuia sa pun cite 3 smochine si mai mult sirop in fiecare borcan. asa ar fi fost perfect. data viitoare am experienta, stiu cum sa fac.
multumesc si de sfaturi, prind foarte bine cind faci dupa ureche, asa cum am facut eu dulceata asta, dar rezultatul este de exceptie, va asigur. va pup pe toate pupic.gif

#49 Minodora

Minodora

Master of disaster

• Membri
  • 2122 posturi

Postat 09 August 2008 - 05:17 PM

M-ati zapacit cu dulceata asta. Unde gasesc eu smochine verzi? Ca nu am vazut pe aici mad.gif Uma mi-a arat acest topic in timp ce m-a laudam cu pelteaua de coarne. Scuze de off topic. Jenny, mai faci si anul asta dulceata?
"In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends. "
Martin Luther King, Jr.

#50 sella

sella

Captain Cook

• Membri
  • 229 posturi
  • Interests:Fata cu ochii verzi!

Postat 10 August 2008 - 09:11 PM

Maine ma duc in curte si culeg smochine biggrin.gif am un pom si stau acolo degeaba ,nimeni nu se baga pe ele.....daca sunt fete prin zona mea veniti la cules de smochne verzi wink.gif sunt destule si mai mici care cred ca inca sunt in crestere......
Merci de ideea cu dulceata de smochine,incerc si eu sa vad .....poate o pot folosi la ceva prajituri iarna.

#51 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 12 September 2008 - 07:12 PM

cadou un lighean de smochine

prima data fata-n fata!
am studiat problema dulceturilor si-am constatat ca astea-s mai coapte decat cere reteta. totusi, am incercat o combinatie cu tenta personala intre retetele studiate. m-am inspirat mai mult din reteta lui carmen, cu obiectiunea ca n-am stat sa le numar, ci am hotarat eu ca sunt cca 300. si in consecinta am pus 3 kg de zahar. pe care le-am facut sirop cu cate un pahar de apa/kg zahar. am adaugat 2 lamai, feliute, niste bastonase de scortisoara si o esenta de vanilie, astea mai spre sfarsit. la mine pb care mi-a dat de gandit e ca din momentul in care au inceput sa fiarba (siropul cu fructele), smochinele au lasat la zeama...olele! asa ca dupa ce-am considerat c-au fiert destul am umplut o sticla de 2l de sirop si-am pus-o in frigider. vad eu ce-oi face cu ea. la final a iesit cam asa cum a zis carmen, adica nu chiar "legata". sper sa nu se strice!

asta-i productia la hectar

si am oprit o casoleta la congelator. nu stiu ce s-ar putea face cu ele, astept idei!

si-acum ce cred eu: daca n-ar fi fost sa fie de dar, n-as fi cumparat asa ceva, poate juma de kil, ca sa le mananc proaspete, mi-au placut crude.
dar dulceata nu are un gust deosebit si daca n-as fi ajutat-o cu ceva mirosuri, nici aroma nu-i sa te dea pe spate.
maritata sunt de muuuuulti ani, asa ca n-am pe cine sa mai ademenesc, deci n-as repeta procedura.
hai c-am laudat-o destul!

#52 zoazorel

zoazorel

Fregmentez hevelenderu' !

• Membri
  • 5791 posturi
  • Interests:Culinarit, dulciurit, imprietenit...

Postat 20 June 2009 - 03:03 PM

happy, stii cumva din ce se prind? ca eu vreau sa prind citiva la mama in curte. merci = jenny, smochinii se prind din lastari.Se planteaza primavara, pana sa-nceapa sa-nverzeasca , sau toamna, dupa ce cad frunzele, dar toamna tebuie invelit!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!
FAN n_puiu de la GLAVACIOC incoace, inspre zilele noastre si forever!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#53 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 29 June 2009 - 10:36 PM

QUOTE(zoazorel @ Jun 20 2009, 04:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
jenny, smochinii se prind din lastari.Se planteaza primavara, pana sa-nceapa sa-nverzeasca , sau toamna, dupa ce cad frunzele, dar toamna tebuie invelit!

multumesc, zoazorel si scuze ca raspund tirziu, din cauza vremii n-am avut internet mai bine de o saptamina. am vazut un smochin la cineva in curte si o sa incerc sa prind si eu unul, ca tare mult imi mai plac love10.gif

#54 anavlis

anavlis

Vazatoare in ceaunul de cristal

• Membri
  • 2311 posturi
  • Interests:pai sa zicem asa....carti, muzica, film, 3D puzzles, craft, aeroporturi....sunt multe...depinde de &quot;mood&quot;-ul pe care il am

Postat 30 June 2009 - 09:30 PM

bre....si mami a mea si buni au smochin si am vazut si facut dulceata mai mereu cand eram acasa

da ce stiu eu e ca se face din smochine mici si mai verzui, nu cand sunt la maturitate. Sunt bune si atunci, dar dulceata de o face buni si mami e cu smochinele de alea mici.

si ele iau smochinele, le spala, le curata codita si le infig in ele cate o bucatica de nuca uscata. Si le fierb asa cu zahar si iese o dulceata de smochine delicioasa....cel putin nuca aia fiarta si cu zahar ii da gust si mai bun.

buni le mai zice nas belit.....lol.....da era o poveste mai veche, verisorii mei gemeni o tot bateau la cap cu......ce faci acolo mamaico, ce gatesti acolo, si buni agasata le zice....ce sa gateasc, niste nas belit....lol
atata i-o trebuit la unul din ei...a iesit in poarta casei si a inceput sa urle dupa frate-sau ca buni a gatit nas belit si e gata de mancat......lol

pacat ca nu sunt acasa ca mama sau bunica sigur au niste dulceata sa pun poze, e superba

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi