Sari la conținut

Poză

Coltunasi ca-n Ardeal

6 răspunsuri la acest topic

#1 claudia angela

claudia angela

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi

Postat 16 November 2007 - 04:11 PM

De fapt titlul intreg, pe care mi-a fost rusine sa-l scriu, ar fi...PUTISOARE SI COLTUNASI. biggrin.gif
O mica detaliere: bunica mea a fost ardeleanca de la Borsec, vorbea ungureste, gatea grozav, dar n-a stiut sa ne traduca numele mot a mot, si atunci cred ca tata le-a numit asa. (nu stiu de unde e numele asta rusinos).

Este o reteta simpla, ieftina si de gatit in post, dar e destul de munca la ea (da' merita, din cand in cand).
Se fierb cativa cartofi, se paseaza si se amesteca cu faina pana se obtine o coca care nu se lipeste de maini. (aici nu am poze, pt. ca initial am vrut sa ma lipesc la reteta Alizei de galuste cu prune, pana am vazut ca ea pune si oua).
Am taiat aluatul bucati sa-l intind mai usor, am pus faina pe masa, pe maini si pe sucitor si am intins foi potrivit de groase.
PB160203.JPG
[/center]
PB160204.JPG
PB160205.JPG
Am taiat patrate , le-am umplut cu gem de prune (sau ceva tare, ca gemul meu era cam subtire) si le-am lipit pe diagonala.
Din resturile de aluat am facut o bagheta, am taiat-o bucati si am modelat ''putisoarele'' intre palme.
PB160206.JPG
PB160207.JPG
Le-am fiert in apa cu putin ulei , cand sunt gata ele se ridica la suprafata.
[center]PB160208.JPG
Le-am tavalit prin pesmet prajit , le-am dat cu zahar si le-am mancat. gata!
PB160209.JPG
PB160210.JPG
ATENTIE! MEREU PUNETI FAINA PE MAINI SI PE MASA! aLUATUL TINDE SA SE LIPEASCA!
ANGY

#2 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 16 November 2007 - 04:23 PM

putisoare ii zice si in cartea lui anton roman (editia a doua pagina 498) din care citez: "o prajiturica ardeleneasca care face deliciul serilor lungi de iarna, nu numai datorita gustului bun al ei ci si vorbelor in doi peri, ce mare bucurie si mare haz aduc."

ma bucur ca am vazut in sfarsit cum arata asa ceva smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#3 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 16 November 2007 - 04:29 PM

Claudia, stai linistita, ca si la noi pe Valea Muresului tot "putisoare" le zice laugh.gif Se pot face si in varianta cu oua, din acelasi aluat ca galustele cu prune, si mie imi plac muult de tot!

#4 Monika@USA

Monika@USA

Eye of the Storm

• Membri
  • 837 posturi

Postat 16 November 2007 - 07:07 PM

La noi le spune "nudli" si se fac din aluatul de gomboti ! tongue.gif , Iar tashtele (asa-zisii "coltunasi") se fac din aluat de taitei ( "patura" de taitei), asa cum a scris Raluca Teodora. Cu aluat de gomboti nu am incercat niciodata, dar cit traieste omul invata ! smile.gif
Nihil Sine Deo
user posted image

#5 claudia angela

claudia angela

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi

Postat 16 November 2007 - 10:04 PM

Fetelor, m-ati linistit, deci nu tata a facut rusinoasa descoperire de nume, ci stramosii stramosilor sai. De fapt nici nu m-am gandit prea mult de unde li se trage numele, asa l-am auzit de mica si am tras aceasta concluzie... ohmy.gif
ANGY

#6 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 16 November 2007 - 10:12 PM

CITAT(Samara @ Nov 16 2007, 04:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Claudia, stai linistita, ca si la noi pe Valea Muresului tot "putisoare" le zice laugh.gif Se pot face si in varianta cu oua, din acelasi aluat ca galustele cu prune, si mie imi plac muult de tot!

Si mami meu facea asa ceva,eu am si uitat de ei-(ele).sunt tareeeeeeeee buni cu szilvoi deala grosssss,,,yaaammmmmmmm.

Off topic,samara,de unde de pe Valea Muresului iti tragi originile?

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#7 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 16 November 2007 - 10:13 PM

le zice putisoare pentru ca au forma de puturi, fantani dar is mai mici biggrin.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi