Sari la conținut

Poză

Ficatei cu ceapa

35 răspunsuri la acest topic

#1 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 04 July 2009 - 10:11 PM

-Ficatei cu ceapa-

• 500 g ficatei de pui
  • 1 legatura ceapa verde
  • 1 legatura mica marar
  • 100-150 ml vin alb
  • sare
  • piper
  • ulei

Taiem ceapa rondele mai grosolane,
pe care le prajim usor în ceva ulei.

ficatei__1_.jpg

Cînd ceapa devine putin transparenta,
adaugam ficateii,si amestecam bine.

ficatei__2_.jpg

Dupa 3-4 minute la foc iute,ficateii îsi vor schimba culoarea.
Adaugam mararul,amestecam mai departe la foc iute aproximativ 5-6 minute,

ficatei__3_.jpg

dupa care adaugam si vinul.Continuam sa amestecam la foc iute,
pîna vinul se evapora(5-6 minute).Abia acum condimentam cu sare si piper.
Mai învîrtim 1-2 minute.

ficatei__4_.jpg

Am servit cu mamaliguta.

ficatei__5_.jpg

(Nu condimentati/sarati decît 1-2 minute înaite de a fi gata si nu îl lasati pe foc mai mult de 20 de minute..
altfel veti servi un ficat tare si sec)

Ceapa si mararul,sînt din productie proprie tongue.gif

#2 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 04 July 2009 - 10:25 PM

buun Maya si mie imi plac ficateii la tigaie parjoliti wink.gif mai fac cu ceapa si boia ,depinde , dar o intrebare ficateii fac niste exploziiii ca tot timpul stau cu sita de protectie deasupra ori capacul ,cineva mi-a spus sa ii tin in lapte si nu va stropi eu stiu ca laptele e pentru a ramane moale ,in fine la tine tasnea ?

#3 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 04 July 2009 - 10:37 PM

Moni,ai mei nu au stropit deloc.Au fost niste ficatei proaspet,luati de la un taran(adica de la gainile lui biggrin.gif ).
Poate cei congelati stropesc.Eu am folosit si o tigaie mai înalta.În lapte nu i-am tinut niciodata,iar tari ies în general daca-s prea mut pe foc,sau sarati prea repede.
Ficateilor mai mici,le ajunge maxim 15 minute e pîrjoleala.Astia ce i-am avut eu,au fost tare babani/de la gaini de alea uriase biggrin.gif

#4 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 04 July 2009 - 10:41 PM

QUOTE(MAYA @ Jul 4 2009, 10:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Moni,ai mei nu au stropit deloc.Au fost niste ficatei proaspet,luati de la un taran(adica de la gainile lui biggrin.gif ).
Poate cei congelati stropesc.Eu am folosit si o tigaie mai înalta.În lapte nu i-am tinut niciodata,iar tari ies în general daca-s prea mut pe foc,sau sarati prea repede.
Ficateilor mai mici,le ajunge maxim 15 minute e pîrjoleala.Astia ce i-am avut eu,au fost tare babani/de la gaini de alea uriase biggrin.gif

ei sanatate voua atunci smile.gif cu gaini babane tongue.gif
poate ai dreptate dar si eu mai iau ficat proaspat si tot stropea hm poate difera de la reteta la reteta in fine arata tare bne ce ai facut tu acolo wink.gif

#5 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 05 July 2009 - 02:43 AM

...sunt o bunatate, Maya. si eu ii gatesc numai cu ceapa, wink.gif nu am intotdeauna vin, dar asta nu schimba cu nik datele problemei. si ce prezentare!---BY MAYA--- floare.gif

#6 alina-lili

alina-lili

Fluturella culinarella

• Membri
  • 3115 posturi

Postat 05 July 2009 - 10:45 AM

La fix reteta ta, eu fac ficatei destul de des....si al meu cica sa mai schimb oleaca reteta rolleyes.gif ...deci abia astept sa vad cum ies asa! Maya floare.gif

#7 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 06 July 2009 - 09:00 AM

QUOTE(nico-vya @ Jul 5 2009, 02:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
...sunt o bunatate, Maya. si eu ii gatesc numai cu ceapa, wink.gif nu am intotdeauna vin, dar asta nu schimba cu nik datele problemei. si ce prezentare!---BY MAYA--- floare.gif

Mie îmi pare rau ca nu am pus mai multa ceapa.De fapt am avut programata,dar a venit Denise cu doua fete,si au vrut cîte o mica omleta cu legume,si toate au vrut cu ceapa,rosii si ardei..asa s-au dus din cepele mele,si nu mai aveam cînd merge la gradina sa-mi iau altele,ca eram deja în totiul gatitului biggrin.gif

merci,Nico pupic.gif

#8 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 06 July 2009 - 09:01 AM

QUOTE(kismoni @ Jul 4 2009, 10:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ei sanatate voua atunci smile.gif cu gaini babane tongue.gif
poate ai dreptate dar si eu mai iau ficat proaspat si tot stropea hm poate difera de la reteta la reteta in fine arata tare bne ce ai facut tu acolo wink.gif

Moni,poate cum i-ai spalat si curatat,nu i-ai lasat sa se scurga,si or fi stropit de la apa?
Eu îi las în strecuratoare,pîna toc ceapa.

#9 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 06 July 2009 - 09:02 AM

QUOTE(alina-lili @ Jul 5 2009, 10:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
La fix reteta ta, eu fac ficatei destul de des....si al meu cica sa mai schimb oleaca reteta rolleyes.gif ...deci abia astept sa vad cum ies asa! Maya floare.gif

ALina,încearca.Daca va plac ficateii,sigur va plac si asa pupic.gif

#10 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 06 July 2009 - 03:13 PM

QUOTE(MAYA @ Jul 6 2009, 09:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Moni,poate cum i-ai spalat si curatat,nu i-ai lasat sa se scurga,si or fi stropit de la apa?
Eu îi las în strecuratoare,pîna toc ceapa.

nu Maya smile.gif le pun pe servet de bucatarie ca deja am incercat nspe varitiuni cred ca problema este a retetei ,eu fac ceapa calita taiata solzi si cand e deja fleoasca pun boiaua si ficateii apoi acopar cu ala antistropit smile.gif si tot mai invart pe ei pentru vin asa in tigaie prajiti fara apa fara alt lichid cred ca boiaua ori nu de ce explodeaza smile.gif) in fine fac rar si mananc sa ma satur si imi trec nervii pana fac iar smile.gif)

#11 duchess

duchess

Master of disaster

• Membri
  • 3491 posturi
  • Interests:multe si marunte si migaloase

Postat 06 July 2009 - 04:25 PM

Maya , aaah ce bine arata ficateii ! ce mai , nu exista nicio mancare sau prajitura pe care o faci tu sa nu salivez i biggrin.gif

pe acilea nu gasesc ficat ....asa ca o sa fac reteta mai incolo

#12 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 07 July 2009 - 02:47 PM

QUOTE(kismoni @ Jul 6 2009, 03:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu Maya smile.gif le pun pe servet de bucatarie ca deja am incercat nspe varitiuni cred ca problema este a retetei ,eu fac ceapa calita taiata solzi si cand e deja fleoasca pun boiaua si ficateii apoi acopar cu ala antistropit smile.gif si tot mai invart pe ei pentru vin asa in tigaie prajiti fara apa fara alt lichid cred ca boiaua ori nu de ce explodeaza smile.gif ) in fine fac rar si mananc sa ma satur si imi trec nervii pana fac iar smile.gif )

Moni..atunci nu stiu.Or avea TNT prin ei tongue.gif
Poate e din caza metodei.Mai înerci tu si altele,si cîndva sígur merge si fara explozii biggrin.gif

#13 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 07 July 2009 - 02:48 PM

QUOTE(duchess @ Jul 6 2009, 04:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Maya , aaah ce bine arata ficateii ! ce mai , nu exista nicio mancare sau prajitura pe care o faci tu sa nu salivez i biggrin.gif

pe acilea nu gasesc ficat ....asa ca o sa fac reteta mai incolo

Pai de ce nu gasesti ficat?De niciun animal?

#14 duchess

duchess

Master of disaster

• Membri
  • 3491 posturi
  • Interests:multe si marunte si migaloase

Postat 07 July 2009 - 03:54 PM

CITAT(MAYA @ Jul 7 2009, 03:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai de ce nu gasesti ficat?De niciun animal?

nu sunt in ro momentan , acum sunt in uk , iar eu chiar nu am vazut nicaieri nici un fel de ficat , am inteles ca astia de pe aici nu manca organe , si daca gasesc in magazin , la casa cand as platii s-ar uita toti urat la mine , ca cumpar asa ceva dry.gif

#15 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 07 July 2009 - 04:25 PM

QUOTE(duchess @ Jul 7 2009, 03:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu sunt in ro momentan , acum sunt in uk , iar eu chiar nu am vazut nicaieri nici un fel de ficat , am inteles ca astia de pe aici nu manca organe , si daca gasesc in magazin , la casa cand as platii s-ar uita toti urat la mine , ca cumpar asa ceva dry.gif

Poate vine vreo fata din UK,si ne lumineaza cum sta treaba cu organele prin magazinele lor.
În cazul în care se gasesc,nu vad ce te-ar interesa cum se uita cineva la tine..ce conteaza ce cumperi?

#16 anavlis

anavlis

Vazatoare in ceaunul de cristal

• Membri
  • 2311 posturi
  • Interests:pai sa zicem asa....carti, muzica, film, 3D puzzles, craft, aeroporturi....sunt multe...depinde de &quot;mood&quot;-ul pe care il am

Postat 07 July 2009 - 05:23 PM

vai maya....asa pofta imi facusi....smile.gif...din pacate nu-i pot hali ca cica nu sutn indicati la sarcina

de ce m-am tinut sa scriu....sa-ti multumesc din suflet pt 2 sfaturi despre ficati....cel cu sarea prea devreme si cu tinutul prea mult pe foc......eu nu stiam si ma miram de ce mi-au iesit cam tari si seci. Adevarul e ca nici nu prea gatesc asa des ficatei, dar nici nu m-am gandit sa intreb pe cineva

multam inca odata.....de tinut minte.....smile.gif

felicitari pt poza...si mai ales pt idee de a pune ficateii aici....ca desi par ceva simplu...uite ca nu-s si cele mai ca mine asa....nu foarte pricepute..smile.gif...au de invatat

#17 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 08 July 2009 - 03:12 PM

QUOTE(anavlis @ Jul 7 2009, 05:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
vai maya....asa pofta imi facusi.... smile.gif ...din pacate nu-i pot hali ca cica nu sutn indicati la sarcina

de ce m-am tinut sa scriu....sa-ti multumesc din suflet pt 2 sfaturi despre ficati....cel cu sarea prea devreme si cu tinutul prea mult pe foc......eu nu stiam si ma miram de ce mi-au iesit cam tari si seci. Adevarul e ca nici nu prea gatesc asa des ficatei, dar nici nu m-am gandit sa intreb pe cineva

multam inca odata.....de tinut minte..... smile.gif

felicitari pt poza...si mai ales pt idee de a pune ficateii aici....ca desi par ceva simplu...uite ca nu-s si cele mai ca mine asa....nu foarte pricepute.. smile.gif ...au de invatat

Ma bucur ca te-am putut ajuta.Te astept cu pareri si impresii,dupa ce chiriasului i se termina contractul,si se muta la voi smile.gif

#18 pacos

pacos

Bucataras

• Membri
  • 185 posturi

Postat 08 July 2009 - 06:02 PM

Am prestat ficateii aseara si au fost superdeliciosi! occasion18.gif
Eu pun in strecuratoare ficateii, ii si condimentez putin chiar acolo si-i las in asteptare cat timp pregatesc si prepar ceapa si da, folosesc o tigaie mai inalta si reduc putin focul ca nu cumva sa se rasteasca la mine cand ii pun in preparat. Sotul meu adora ficateii si ieri cand a venit sa ma ia de la serviciu, povestindu-i de reteta, i-am facut pofta. Taaare mult i-au placut!
"Transforma-ti viata intr-un basm minunat."

#19 pacos

pacos

Bucataras

• Membri
  • 185 posturi

Postat 08 July 2009 - 06:05 PM

Am uitat sa spun ca, in afara de ficatei, totul a fost din productie proprie (chiar si vinul...facut in casa de sotul meu care nu iubeste bauturile alcoolice asa ca ne ajunge mult si bine)
"Transforma-ti viata intr-un basm minunat."

#20 anavlis

anavlis

Vazatoare in ceaunul de cristal

• Membri
  • 2311 posturi
  • Interests:pai sa zicem asa....carti, muzica, film, 3D puzzles, craft, aeroporturi....sunt multe...depinde de &quot;mood&quot;-ul pe care il am

Postat 08 July 2009 - 11:43 PM

CITAT(MAYA @ Jul 8 2009, 09:12 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ma bucur ca te-am putut ajuta.Te astept cu pareri si impresii,dupa ce chiriasului i se termina contractul,si se muta la voi smile.gif

sigur o sa fac....chiar ii ziceam la barbata-meu ca mi-e pofta....dar nu vreau sa risc....lasa, cateva luni pot astepta....smile.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi