Sari la conținut

Poză

Cozonac cu mac

291 răspunsuri la acest topic

#21 ivi

ivi

Captain Cook

• Membri
  • 270 posturi

Postat 13 April 2005 - 07:44 PM

ma complexez cand vad cum arata.

#22 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 April 2005 - 07:50 PM

QUOTE(ivi)
ma complexez cand vad cum arata.

Pai cum..de ce?? icon_eek.gif

#23 Otti

Otti

Otti

• Membri
  • 3662 posturi

Postat 13 April 2005 - 07:51 PM

Ah,e macinaaaaat...asa da...eu nu am cu ce sa-l macin icon_cry.gif ...n-am rasnita si doar pt mac odata din an in paste cand folosesc nu-mi cumpar una icon_razz.gif

#24 Mama Celeste

Mama Celeste

Master of disaster

• Membri
  • 2714 posturi

Postat 13 April 2005 - 08:02 PM

QUOTE(Otti)
Ah,e macinaaaaat...asa da...eu nu am cu ce sa-l macin icon_cry.gif ...n-am rasnita si doar pt mac odata din an in paste cand folosesc nu-mi cumpar una icon_razz.gif

Tu nu ai rasnita de cafea? Nu bei cafea?
Daca nu ai rasnita de cafea, blender ai? Daca pui cite 100 gr in blender cu putin zahar numai ca trebuie doar sa dai impulsuri mici, sa nu risti sa ti se faca pasta. Ci doar sa macine usor macul.

#25 Otti

Otti

Otti

• Membri
  • 3662 posturi

Postat 13 April 2005 - 08:13 PM

laugh.gif ba beau cafea,cum sa nu dar exista cafea macinata icon_rolleyes.gif .O sa incerc in blender cum ai zis, poate,poate..

#26 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 April 2005 - 08:21 PM

merge si cu maciulia aia cu cutit -Stabmixer,

..sau nu ai un Zerkleinerer?

stînga -Zerkleinerer ,dreapta-Stabmixer

Imagini atașate

• 106498.jpg

#27 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 April 2005 - 08:21 PM

sigur ai ceva de genul asta ..

#28 Otti

Otti

Otti

• Membri
  • 3662 posturi

Postat 13 April 2005 - 08:34 PM

Da Maya,am de amandoua,acu sa vad cu care merge mai bine icon_rolleyes.gif,merci

#29 ivi

ivi

Captain Cook

• Membri
  • 270 posturi

Postat 13 April 2005 - 09:28 PM

am pus si eu o reteta cu mac ieri(placinta cu mac) si arata jalnic pe langa cozonacul tau. crybaby2.gif
bine, la gust e bun, dar eu tin si la imagine.

#30 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 April 2005 - 10:02 PM

pai aia e placinta si asta-i cozonac.Si nici nu arata jalnic..cu aluaturi de cartofi se lucreaza mai greu...dupa cîteva expeimentari,devii maestra !! icon_smile.gif

#31 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 14 April 2005 - 09:35 AM

o-haaaaaaaaaaaa! l-am notat in catastif smile.gif .... arata mirobolant

#32 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 April 2005 - 11:32 AM

aici si ultima sectiune(a cozonacului mare, cu mac) ..A iesit super!

DAta viitoare o sa fac unul umplut cu mere smile.gif

Imagini atașate

• 106654.jpg

#33 Elena Brasov

Elena Brasov

Captain Cook

• Membri
  • 447 posturi

Postat 14 April 2005 - 11:56 AM

Suuuuuuuper Maya! Am tot asteptat sectiunea este exact cum mi-as dori eu cozonacul, poate indraznesc si eu icon_rolleyes.gif , imi place mult reteta, cred ca este tare pufos si gustos.
Felicitari floare.gif m-ai dat gata!
Elena

#34 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 April 2005 - 12:04 PM

QUOTE(Elena Brasov)
Suuuuuuuper Maya! Am tot asteptat sectiunea este exact cum mi-as dori eu cozonacul, poate indraznesc si eu icon_rolleyes.gif , imi place mult reteta, cred ca este tare pufos si gustos.
Felicitari  :floare:  m-ai dat gata!

Da! Ce trebuie sa ai grija..sa fie framîntat bine.Cum spuneam,l-am facut cu robotul.La început ,pe prima treapta de viteza.Pe rînd ce puneam si celelalte componente am marit viteza la treapta a 2-a,cînd au foast toate înauntru,pe treapta a-3-a si în final,cu a patra treapta vreo cîteva minute,pîna s-a desprins aluatul de pe peretii vasului..vasul trebuie sa ramîna perfect curat.

Aluatul , dupa ce creste primeste o consistenta interesanta..pare atît de usor..este într-adevar pufos si fraged.

#35 Otti

Otti

Otti

• Membri
  • 3662 posturi

Postat 14 April 2005 - 01:05 PM

icon_eek.gif Nu mai pot gata si cu sectiunea asta mi-ai lasat apa-n gura,ma duc la framantat ca si-asa imi place laugh.gif si-l fac cu mere ca mac e prea putin ce am in casa si nu mai ies.Revin...sper cu vesti bune icon_razz.gif

#36 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 14 April 2005 - 01:30 PM

Asteptam cu nerabdare!! icon_bounce.gif Eu n-am mancat pana acum cozonac cu mere. Sa vedem ce-o sa iasa si incerc si eu!

Maya: felicitari! Arata supeeeeer!

#37 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 April 2005 - 01:37 PM

QUOTE(bulinuta)
Maya: felicitari! Arata supeeeeer!

Multumesc smile.gif

#38 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 April 2005 - 01:41 PM

QUOTE(Otti)
icon_eek.gif Nu mai pot gata si cu sectiunea asta mi-ai lasat apa-n gura,ma duc la framantat ca si-asa imi place laugh.gif  si-l fac cu mere ca mac e prea putin ce am in casa si nu mai ies.Revin...sper cu vesti bune icon_razz.gif

DAca faci cu mere..alege din alea care nu sînt asa zemoase,le dai pe razatoare si le storci bine.Le amesteci cu putin zahar(cu pudra e mai bine) si scortisoara.Merele razuite le presari peste foaia întinsa..iar peste ele ,mai poti arunca o mîna de stafide .

#39 Otti

Otti

Otti

• Membri
  • 3662 posturi

Postat 14 April 2005 - 02:14 PM

Gata e la crescut aluatul iar umplutura la racit laugh.gif .Merele le-am dat pe razatoare(cu dinti mari),am pus in oala 2 lingurite de unt,un pliculet de vanilina,merele iar peste ele un strat de scortisoara....le-am calit pana s-au inmuiat,am pus apoi 2 pliculete de menta sa lase aroma...apoi un strop de esenta rom si o lingura de gris ca sa traga zeama.Stafide nu pun ca nu prea ma incanta pe mine(nu-mi plac).
A,sa nu uit,pt fetele care nu au robot si framanta cu mana...e suuuuper usor,se deslipeste de pereti foarte repede,la mine a durat aproape 5 min nu mai mult.
Ei si acu astept sa creasca laugh.gif

#40 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 April 2005 - 02:19 PM

QUOTE(Otti)
Gata e la crescut aluatul iar umplutura la racit icon_lol.gif .Merele le-am dat pe razatoare(cu dinti mari),am pus in oala 2 lingurite de unt,un pliculet de vanilina,merele iar peste ele un strat de scortisoara....le-am calit pana s-au inmuiat,am pus apoi 2 pliculete de menta sa lase aroma...apoi un strop de esenta rom si o lingura de gris ca sa traga zeama.Stafide nu pun ca nu prea ma incanta pe mine(nu-mi plac).
A,sa nu uit,pt fetele care nu au robot si framanta cu mana...e suuuuper usor,se deslipeste de pereti foarte repede,la mine a durat aproape 5 min nu mai mult.
Ei si acu astept sa creasca icon_lol.gif

..a mers fantastic de repede icon_eek.gif ..eu l-am lasat aproape 10 minute în robot(de la încet-pîna la tare)
Si daca îl fac cu mîna(ceea ce nu prea fac),dureaza mai mult..adica eu îl framînt mult.Mie mi se pare ca ,daca e framîntat bine,creste mai bine,e mult mai pofos..si ramîne fraged ,mai multe zile .

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi