Sari la conținut

Poză

prajitura simpla si rapida cu visine

113 răspunsuri la acest topic

#101 bebelina

bebelina

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 16 August 2009 - 09:23 PM

doamnelor, vreau sa va spun ca am facut si eu prajitura aceasta de cateva ori, si a iesit buna de cele mai multe ori.( comestibila - comparand cu non experienta care o am eu in bucatarie)Desi cateodata am impresia ca nu este suficienta compozitie de pus in tava , asa ca mai dublez cantitatile. astazi am dat-o in bara cu cantitatile, am pus vreo 6 oua si restul de ingrediente cam din ochi asa,lol, si nu mi-a iesit, cred ca nu am pus suficienta faina:( imi e asa o ciuda ca asa aveam pofta de ea si nu mai am cirese acum. Culmea am folosit si eu acelasi borcan cu cirese de la Lidl-ul din Anglia. Data viitoare o sa tin de reteta si o sa iau mai multe borcane cu cirese...asa, just in case!;)

#102 Criseteno

Criseteno

Big Chef

• Membri
  • 509 posturi

Postat 24 October 2009 - 10:05 PM

Am refacut prajitura asta in versiunea pentru diabetici, inlocuind faina cu faina integrala + tarate, si zaharul cu fructoza. Am pus mai mult iaurt, 600 ml de iaurt fara zahar, si 100 g margarina in loc de ulei. Le-am facut cu visine inghetate fara zahar. A placut foarte, foarte mult prajitura tuturor, si nu s-au simtit deloc taratele. A iesit numai foarte aromata.

Iata si pozele:

Prajitura gata de taiere:

IMG_1455___Copy.JPG

O felie pentru bunica (diabetica):

IMG_1449___Copy.JPG

Dupa primele cinci minute:

IMG_1445___Copy.JPG

Va pup,
Cristina
Dupa 2 saptamani de proba, Montignac a trecut testul! Monti faza a doua for life!

Disclaimer: I am NOT always right. In fact, I am almost always WRONG.

#103 Ala15

Ala15

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 27 November 2009 - 05:17 PM

QUOTE(Miorita @ Jun 29 2007, 03:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ma bag si eu. Nu stiu unde esti, dar daca vrei neaparat cu visine gasesti la lidl

uite poza cu borcanul aici. Spor!

eu nu vad poza cu borcanul... de la lidl spui ?

#104 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 27 November 2009 - 06:08 PM

Da click pe aici.

#105 Ala15

Ala15

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 28 November 2009 - 10:00 PM

QUOTE(Miorita @ Jun 29 2007, 04:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Din nou (nu stiu a cata oara laugh.gif ) aceasta praji! Mersi!
Ti-am spus ca imi palce la nebunie cum creste. Plus ca e atat de simpla, gustoasa si de efect!
Am facut cateva mici schimbari/ adaugiri. Fiindca nu aveam iaurt am pus o cutie "cottage cheese" de 250 gr., am adaugat un pic de coarja de lamaie si esenta de vanilie. Excelent!

[attachmentid=109617]

Am facut si eu cu cottage cheese... doar ca nu pot spune ca era omogena... :-)... are multe guguloaie de branzica... Am pus o la cuptor acum si sunt foaaaarte curioasa ce o sa iasa...

#106 Ala15

Ala15

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 28 November 2009 - 11:26 PM

QUOTE(Ala15 @ Nov 28 2009, 11:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am facut si eu cu cottage cheese... doar ca nu pot spune ca era omogena... :-)... are multe guguloaie de branzica... Am pus o la cuptor acum si sunt foaaaarte curioasa ce o sa iasa...

Miaaaami.. cea mai buna praji pe care am facut o vreodata ! Raman datoare si promit sa o repet si sa mai incerc retetele tale tana

#107 dianaella

dianaella

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 12 January 2010 - 02:58 PM

CITAT(s_tana @ Sep 22 2005, 11:10 AM) <{POST_SNAPBACK}>
se coace 35min la foc potrivit 185 grade..se pudreaza apoi cu zahar si se taie cand s-a mai racit. am facut si eu aceasta minunata prajitura,inca de doua ori in decurs de o saptamana!f f fbuna!!!si f usor de facut..

#108 Baby_angel

Baby_angel

Bucataras

• Membri
  • 169 posturi

Postat 04 April 2011 - 05:08 PM

Am facut si eu, e asa de bunnaaaaaaaaaa em_new_15.gif

Miniaturi atașate

• DSCN1669.JPG

#109 crystal_crystal

crystal_crystal

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 12 July 2011 - 06:15 PM

Acum am scos-o de la cuptor. Aiesit foarte gustoasa numai ca am ars-o putin pe fund. Dar nu-i nimic,a fost prima incercare... Cu siguranta ca am sa incerc si cu alte fructe. Mersi si incercati cu incredere,nu veti regreta! groupwave.gif

#110 sergiolino

sergiolino

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 20 July 2011 - 01:36 PM

am pus smantana in loc de ulei............ extraordinara em_new_36.gif .ieri am gasit visine proaspete(o raritate)si caise,la un magazin grecesc si am decis... em_new_20.gif em_new_36.gif

#111 apetito

apetito

Master of disaster

• Membri
  • 5450 posturi

Postat 21 July 2011 - 01:24 PM

nu mai stiam de la cine e reteta...dar uite ca dadui de ea

iata si dovada mea

P7180010_1.jpg

scria cineva de cantitati...si de visinele de la Lidl, caci cu ele e facuta si asta...
eu cantitatile astea le-as folosi pentru o tava cam jumatate din dimensiunile celei de aragaz...
eu mai am niste tavi inoxidabile mai mari, pentru alea as plusa c-o jumatate din compozitie
iar visinele mi s-au parut initial cam multe
cand s-a racit si s-au mai lasat, e ok.

dar e fff faina, multumesm mult S_tana!

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

#112 molo2o

molo2o

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 23 July 2011 - 09:35 AM

imi lasa gura apa em_new_37.gif pacat ca nu am cuptor la camin plans isteric.gif

#113 AnaMariaBrk

AnaMariaBrk

Captain Cook

• Membri
  • 339 posturi

Postat 26 July 2011 - 09:44 PM

si eu am facut aceasta delicioasa si pufoasa prajitura. Din start am facut cantitate tripla si am facut-o in 2 tavi, iar prajiturica a crescut si crescut... frumos tare.Mie mi se pare cam prea multa faina la o cantitate, asa ca eu am adaugat un pic mai putina. Pupici!

Imagini atașate

• HPIM8877.jpg
  • HPIM8881.jpg
  • HPIM8882.jpg

#114 jojolica

jojolica

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 24 June 2012 - 01:34 PM

bunaa ! am incercat si eu reteta de prajiturica...insa am pus nectarine in loc de visine, iaurt am pus cu fructe de padure..nu simplu...si la final..am presarat ciocolata maruntita..ptr un plus de savoare ! si a iesit pur si simplu delicioasaaaa !!! multumesc mult ptr reteta ! :* chiar merita incercata !!!

Miniaturi atașate

• Bucure__ti_20120624_00628.jpg

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi