Sari la conținut

Poză

Dovlecel umplut cu dovlecel :)

2 răspunsuri la acest topic

#1 paula-h

paula-h

Academic Chef

• Membri
  • 1304 posturi

Postat 24 March 2011 - 09:25 AM

Piciul meu e mofturos la mancare..dovlecelul nu-l papa decat in aceasta varianta sau in supa crema.
Am o reteta grea tare..ia.. D.gif
Aveti nevoie de dovlecel, branza si verdeata ( in cazul meu patrunjel..dar puteti pune orice agreaza piticul)
Dovlecelul se spala, se taie jumatati..cu rabdare si talent D.gif se scobeste continutul apoi se pun 5 min in apa clocotita cat sa se inmoaie putin.
Intre timp tocati marunt miezul dovlecelul si il amestecati cu branza si verdeata.In functie de branza mai adugati sau nu sare..dovleceii se scot, se scurg si se pun intr-o tava.Cu acelasi talent se umplu cu amestecul de dovlecel si branza, se adauga apa in tava pana la jumatatea dovleceilor si se da la cuptor pana se rumenesc frumos.
Cand sunt gata se stinge focul si se presara cascaval de casa ( reteta Mirelei pentru care ii multumesc de 1000 de ori em_new_15.gif ) si se mai lasa un pic in cuptorul incins.
Se orneaza dupa preferintele mofturosului mic si se serveste caldut.

Edit ca am uitat sa pun o poza..

Imagini atașate

• 001.JPG
  • 002.JPG
  • 003.JPG
  • 004.JPG
  • 005.JPG
  • 006.JPG
  • 028.JPG
  • 024.JPG

Editat de paula-h, 24 March 2011 - 09:27 AM.

Mamica de nazdravani :)

#2 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 24 March 2011 - 10:09 AM

CITAT(paula-h @ Mar 24 2011, 09:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Piciul meu e mofturos la mancare..dovlecelul nu-l papa decat in aceasta varianta sau in supa crema.
Am o reteta grea tare..ia.. D.gif

Intr-adevar, foarte grea D.gif M-as apuca si eu s-o fac da' nush daca-mi iese forma de masinuta em_new_24.gif

Noi deja am trecut la categoria grea, adica ii pun si carne tocata (adica piept de pui, tocat de mine la robot; iese ca o pasta) si marar si morcov. Bine ca n-am probleme cu el la capitolul legume si sper sa-si tina obiceiul asta si dupa ce mergem la cresa tongue.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#3 paula-h

paula-h

Academic Chef

• Membri
  • 1304 posturi

Postat 24 March 2011 - 11:27 AM

Da.. da complicat domne' tongue.gif vaporasul ti-a iesit?
Fac si eu varianta cu carne tocata dar mai rarut ca al meu are o sensibilitate la fiere si una doua se vaita de ficat em_new_05.gif
Mamica de nazdravani :)

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi