Sari la conținut

Poză

Tehnica deschiderii nucii de cocos, in 3 minute

10 răspunsuri la acest topic

#1 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 07 June 2009 - 11:31 AM

Cum deschizi o nuca de cocos,in 3 minute?

KOKOS1.jpg

Simplu...

Serios....
Ai nevoie de o nuca de cocos,un ciocan,un castronel si 3 minute timp.
Mai intii,cel mai important este sa cumperi o nuca buna,nu seaca!
Asa ca...
Te uiti bine la ea,o scuturi,zguduiesti,sa nu aiba mucegai la "gaurici" si sa sune lichidul in ea.
Alles klar?!? Inteles?!!!

Acum,o iei pe" Madam Nuca",si cauti fata ei frumoasa...

KOKOS2.JPG

Ai gasit?
O intorci in asa fel,sa aiba ochi nas si gura

Nu asa...Am spus,fata frumoasa
Nu vezi ca are gura strimba??? Mai intoarce.

KOKOS3.JPG

Bravo!!! Asta e frumoasa.

KOKOS4.JPG

Acum iei un ciocan si ii dai una in "capatina".

Uite cum plinge...

KOKOS5.JPG

Sa nu uiti sa pui un castronel dedesubt,pt."lacrimile"alea bune gustoase...Interiorul,"carnita" se scoate usor,facind taieturi cu cutitul ici si colo.O mai ciocanesti putin si iese mai repede.

KOKOS6.JPG

Au trecut 3 minute?? Restul ce si cum faceti cu miezul nucii,stiti voi...

Mult succes !!!

O duminica placuta tuturor

CAMI

#2 NAZDRAVANA

NAZDRAVANA

Big Chef

• Membri
  • 747 posturi

Postat 07 June 2009 - 01:52 PM

eu stiu alta metoda...mai "dura" putin biggrin.gif . adica...gauresc un "ochi" sau "gura" cu o surubelnita, scot lichidul intr-un pahar si dupa aia ii dau una in cap cu un ciocan, sau daca am doua, le lovesc una de alta(fara sa golesc vreuna). asa am siguranta ca una din ea"decedeaza" laugh.gif

#3 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 07 June 2009 - 02:05 PM

CITAT(NAZDRAVANA @ Jun 7 2009, 03:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu stiu alta metoda...mai "dura" putin biggrin.gif . adica...gauresc un "ochi" sau "gura" cu o surubelnita, scot lichidul intr-un pahar si dupa aia ii dau una in cap cu un ciocan, sau daca am doua, le lovesc una de alta(fara sa golesc vreuna). asa am siguranta ca una din ea"decedeaza" laugh.gif

Saraca de nuca ii scoti ochii... Si ce faci cu a doua care nu decedeaza,astepti pina vine sora ? -lol-

O duminica placuta!

#4 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 07 June 2009 - 02:46 PM

QUOTE(NAZDRAVANA @ Jun 7 2009, 12:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>

La fel fac si eu ca nu vreau sa pierd nici macar un strop din suc. biggrin.gif

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

#5 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 June 2009 - 03:12 PM

Camila, ai pe blogul tau link spre forumul nostru? ca eu m-am uitat acum si nu l-am gasit.

#6 Ceiuta

Ceiuta

Bucataras

• Banned
  • 80 posturi

Postat 07 June 2009 - 03:33 PM

Eu am vazut o tanti tinerica chiar din niste insule, cum facea ea. Lua nuca de cocos, o lovea usor cu latul unui cutit mare de bucatarie si minune, se deschidea, apoi o racaia cu o ustensila speciala.

[/url]

#7 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 07 June 2009 - 10:03 PM

CITAT(Adriana Nicoleta @ Jun 7 2009, 05:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Camila, ai pe blogul tau link spre forumul nostru? ca eu m-am uitat acum si nu l-am gasit.

Adriana a fost primul pe care l-am pus pe lista cu bloguri unde este si RSS CULINAR .Este pe partea dreapta cam jos. Scuze ca raspund tirziu fost de servici.
Un inceput de saptamina bun. Cami

#8 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 07 June 2009 - 10:06 PM

Fetelor ma bucur ca aveti si alte metode si macar asa ies toate la suprafata rolleyes.gif wink.gif . De aceea sint posturile pt. a schimba experientele.

Un inceput de saptamina bun.

Cami

#9 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 June 2009 - 10:29 PM

CITAT(Camila @ Jun 7 2009, 10:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Adriana a fost primul pe care l-am pus pe lista cu bloguri unde este si RSS CULINAR .Este pe partea dreapta cam jos. Scuze ca raspund tirziu fost de servici.
Un inceput de saptamina bun. Cami

N-apai chiar daca am ochelari tot nu vad citeodata.
Bine ca exista smile.gif mersi

#10 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 08 June 2009 - 07:29 AM

Pentru mine nuca de cocos e un bun remediu de a calma nervii, nici 3 minute nu trebuie, fac si eu o gaurica , prin "ochi sau nasuc" in dependenta ce e mai moale si apoi "boc" cu ciocanul(in acel moment scoti tot raul ce-l ai gramadit, toti nervii strinsi pe care nu ai avut posibilitatea sa-i versi pe cineva si nici dorinta, spre exemplu pe shef) , si gata nuca e sparta, apropo bilutele de cocos facute de Sandi sunt tare bune din cocs proaspat, doar ca e nevoie de un pic de rabdare pina il dai prin razatoare.

#11 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 08 June 2009 - 09:10 AM

CITAT(Edi @ Jun 8 2009, 09:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pentru mine nuca de cocos e un bun remediu de a calma nervii, nici 3 minute nu trebuie, fac si eu o gaurica , prin "ochi sau nasuc" in dependenta ce e mai moale si apoi "boc" cu ciocanul(in acel moment scoti tot raul ce-l ai gramadit, toti nervii strinsi pe care nu ai avut posibilitatea sa-i versi pe cineva si nici dorinta, spre exemplu pe shef) , si gata nuca e sparta, apropo bilutele de cocos facute de Sandi sunt tare bune din cocs proaspat, doar ca e nevoie de un pic de rabdare pina il dai prin razatoare.

Idee buna pt nervi. Un tip ca sa nu te mai chinui cu razatoarea exista o scula cu niste ghiare cu care zgirii in nuca si iese razuita smile.gif

Un inceput de saptamina bun tuturor !

Cami

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi