Sari la conținut

Poză

Reteta Montignac - Prajitura cu nuci

1 răspunsuri la acest topic

#1 leylaluly

leylaluly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 20 November 2013 - 10:24 AM

Fiindca a fost duminica si am avut mai mult timp liber am facut o prajitura care e iesit foarte buna.Seamana putin cu brownies,dar eu am luat reteta dintr-o revista si am adaptat-o sa fie Monti.Aiesit buna.Va pun o poza sa va inspir.

Leyla___mic.jpg

Oskar iti pun reteta la prajitura pe care am postat-o,ca poate se mai inspira si alte fete.
PRAJITURA DELICIU CU NUCI:

Blat:

6oua,
6linguri indulcitor(de care vreti:fructoza,xylitol,erytrol sau ce foloseste fiecare)esnts de vanilie,
200gr miez de nuca macinat,
6 linguri tarate de ovaz,
3 linguri cacao,
un praf de copt.

Se bat ouale cu indulcitorul si vanilia,se adauga nuca si apoi taratele amestecate cu un praf de copt si cacao si se amesteca bine.Se
toarna compozitia intr-o tava tapetata cu hartie si se coace in cuptorul preincalzit cam 45 min(faceti testul cu scobitorea).

Glazura am facut-o din 500gr smantana lichida,una si jumatate ciocolata neagra cu 80% cacao si jum pachet unt.Se toarna glazura calduta,se decoreaza cu nuci sau cu
ce vreti voi ,dupa ce se raceste se pune cateva ore la frigider sa se intareasca glazura mai bine.

#2 Malak

Malak

Big Chef

• Membri
  • 825 posturi

Postat 21 November 2013 - 03:06 PM

Suna bine combinatia : nuci si ciocolata .
Pe mine ma cam sperie glazura aia , nu e multa frisca ? Mai intra si unt , cioco ......

Editat de Malak, 21 November 2013 - 03:07 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi