Reply to this topicStart new topic
> Dieta cu proteine, 13 kg in 14 zile
Alina_Blue
mesaj Apr 11 2008, 12:03 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 62
Inregistrat pe: 25-March 08
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 42,266

Salutare tuturor,

Am "sapat" in index si n-am gasit dieta asta. Eu am tinut-o acum vreo 3 ani, cand eram obsedata de nejte kile in plus si am luat toate curele de slabire la rand. Asta a functionat perfect, pentru ca se bazeaza pe carne (si eu sunt o maaare carnivora). In plus, dupa ce am tinut cura asta, mi s-a "taiat" pofta de dulciuri definitiv. (acum mananc o prajitura de 2 ori pe an)
Asadar: alimente permise:
- carne de pui
- carne de vita
- carne alba de peste (peste slab)
- branza de vita dietetica (d-aia cu gust de var)
- oua

Toate cele de mai sus pot fi mancate in orice cantitate si in orice combinatie, cu conditia sa nu aiba piele/grasime si sa fie fierte sau pe gratar sau la cuptor (fara ulei). NU se accepta nici un fir de salata, nici o feliute de rosie, nici o bombonica, nicio cafelutsa... etc.
Asta e TOT ce se poate manca.

In plus, se recomanda apa multa si 1 pastila de polivitamine pe zi. Daca apar probleme de "evacuare", eventual 1 laxativ din cand in cand. (Asa zice la carte, eu n-am avut problema asta).

Asa cum spuneam, se pierd 13 kg in 14 zile, iar cura nu se tine mai mult de 2 saptamani. Daca vreti sa o repetati, lasati o pauza de 3 luni.

De asemenea (dupa cum probabil stiti), e important ca o luna-doua macar dupa dieta sa urmeze un regim alimentar echilibrat (fara fainoase, grasimi, dulciuri in exces).

E una din dietele drastice, dar daca vrei sa dai jos multe kile repede...

Sper sa va fie de folos!
Go to the top of the page

+Quote Post
Otilia
mesaj Apr 11 2008, 01:05 PM

Carevasazica...la pensii!

Postari: 2,662
Inregistrat pe: 16-November 02
De la: Printre fiare
Membrul Nr.: 5,451

Este dieta Atkins extremista si este foarte periculoasa pentru sanatate.

Este intr-adevar eficienta in sensul ca se pierde in greutate foarte repede. Ca si in cazul oricarei alte diete disociate, slabitul se produce datorita limitarii alimentatiei la un anumit tip de nutrient (in cazul asta proteina) insa este mult mai eficienta decit alte diete disociate pentru ca proteinele induc senzatia de satietate la cantitati mai mici. Deci practic, maninci mai putin si de-asta slabesti. Problema este ca urmind o astfel de "dieta" se creaza grave dezekilibre: 1) de multe ori, pentru ca satietate apare mai repede, nu ajungi sa-ti faci necesarul caloric zilnic; 2) privind corpul de fibre, vitamine si carbo, putem ajunge sa vem multe probleme de sanatate, nu neaparat pe parcursul celor 13 zile sau imediat dupa.... ci dupa citiva ani, ne loveste cite-o boala a carei cauza nu suntem in stare sa o gasim (cauza fiind kiar dezekilibrul alimentar la care ne-am supus urmind astfel de diete)

13kg in 14 zile este ekivalent cu a slabi aproape 1 kilogram pe zi, ceea ce este o nesabuinta avind in vedere ca NU se recomanda pierderea a mai mult de 1kg pe saptamina, pentru o slabire sanatoasa si armonioasa.

De asemenea (dupa cum probabil stiti), e important ca o luna-doua macar dupa dieta sa urmeze un regim alimentar echilibrat (fara fainoase, grasimi, dulciuri in exces).

Un regim alimentar ekilibrat NU supune renuntarea la fainoase si grasimi, ci la anumite fainoase si anumite grasimi!

--------------------

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

+Quote Post
pesi
mesaj Apr 11 2008, 01:11 PM

Master of disaster

Postari: 19,964
Inregistrat pe: 27-January 04
Membrul Nr.: 11,411

Oti, pana si Atkins are 20g carbo pe zi luate din legume si verzituri , iar cea mai tare zi de Atkins fast fat are si avocado, asta e prea tare si pentru Atkins smile.gif
Orice dieta are si ea o frunza sau o iarba, asta n-are nici de aia ... Omg , omg smile.gif
Sunt primele 14 zile ale lui Catalin Crisan cand ii zicea nevasta sa mai dea jos , da nici alea ca parca il lasa si cascaval sa mai rontaie smile.gif

icon_rotf.gif icon_rotf.gif

+Quote Post
Alina_Blue
mesaj Apr 11 2008, 04:46 PM

Bucataras

CITAT(Otilia @ Apr 11 2008, 02:05 PM) *
Este dieta Atkins extremista si este foarte periculoasa pentru sanatate.

Este intr-adevar eficienta in sensul ca se pierde in greutate foarte repede. Ca si in cazul oricarei alte diete disociate, slabitul se produce datorita limitarii alimentatiei la un anumit tip de nutrient (in cazul asta proteina) insa este mult mai eficienta decit alte diete disociate pentru ca proteinele induc senzatia de satietate la cantitati mai mici. Deci practic, maninci mai putin si de-asta slabesti. Problema este ca urmind o astfel de "dieta" se creaza grave dezekilibre: 1) de multe ori, pentru ca satietate apare mai repede, nu ajungi sa-ti faci necesarul caloric zilnic; 2) privind corpul de fibre, vitamine si carbo, putem ajunge sa vem multe probleme de sanatate, nu neaparat pe parcursul celor 13 zile sau imediat dupa.... ci dupa citiva ani, ne loveste cite-o boala a carei cauza nu suntem in stare sa o gasim (cauza fiind kiar dezekilibrul alimentar la care ne-am supus urmind astfel de diete)

13kg in 14 zile este ekivalent cu a slabi aproape 1 kilogram pe zi, ceea ce este o nesabuinta avind in vedere ca NU se recomanda pierderea a mai mult de 1kg pe saptamina, pentru o slabire sanatoasa si armonioasa.
Un regim alimentar ekilibrat NU supune renuntarea la fainoase si grasimi, ci la anumite fainoase si anumite grasimi!

Ai mare dreptate in ceea ce spui. Sa pierzi un kg pe zi nu iti face organismul fericit si am si zis ca e o dieta drastica, pentru cazurile in care te-apuca damblaua ca mergi la nunta si nu incapi in rochie (cum m-a apucat pe mine cand am tinut-o).
Referitor la dezechilibrele ulterioare de care spui... n-am stiut de ele. Eu am tinut-o acum ceva timp si pana acum n-am avut probleme (sper nici sa n-am).
Si apropo de regimul echilibrat, n-am zis "renuntare" am zis sa nu fie consumate in exces.
No... eu am incercat sa fiu de ajutor (ca mie mi-a fost la momentu' cu pricina).

+Quote Post
Otilia
mesaj Apr 11 2008, 06:05 PM

Carevasazica...la pensii!

Postari: 2,662
Inregistrat pe: 16-November 02
De la: Printre fiare
Membrul Nr.: 5,451

Alina draga, ai facut bine ca ne-ai impartasit experienta ta. rolleyes.gif

Eu nu am vrut sa "combat" ci doar sa expun si eu ce parere am despre dieta asta.

Fiecare este liber sa aleaga ce crede ca este mai bine, insa cred ca poate alege mai bine atunci cind dispune de mai multe informatii wink.gif .

Numai bine!

--------------------

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

+Quote Post
Alina_Blue
mesaj Apr 11 2008, 06:20 PM

Bucataras

Eeeeeeexact! smile.gif

+Quote Post
Danna
mesaj Apr 11 2008, 10:37 PM

Master of disaster

Postari: 1,582
Inregistrat pe: 11-March 03
Membrul Nr.: 6,873

QUOTE(Alina_Blue @ Apr 11 2008, 01:03 PM) *
Asa cum spuneam, se pierd 13 kg in 14 zile, iar cura nu se tine mai mult de 2 saptamani. Daca vreti sa o repetati, lasati o pauza de 3 luni.

Post negru daca vei tine (adica sa nu mananci nimic, sa bei doar apa timp de 14 zile) si tot nu ai cum sa slabesti 13 kg. Cu tot regimul disociat nu ai cum pierde atatea kilograme intr-un timp record. Sunt doar povesti si atata tot. Parerea mea si nu spun asta fara sa fiu novice in materie de slabit.

--------------------
Nu traim pentru a manca, ci mancam pentru a trai.

+Quote Post
Luanda
mesaj Apr 11 2008, 11:16 PM

Planetareasa

Postari: 2,414
Inregistrat pe: 4-February 07
De la: Undeva in Africa
Membrul Nr.: 36,361

Danna, nici eu nu cred. Dar in 14 zile poti slabii 6 kg! Il am pe tata cobai biggrin.gif!

--------------------

+Quote Post
psyche
mesaj Apr 12 2008, 08:25 AM

Big Chef

Postari: 948
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: la poale de munte
Membrul Nr.: 33,038

Alina da' oare daca tin dieta asta mai putin (sa zic 3 zile) slabesc 3 kile? Ca 2 saptamani sa mananc numai carne n-as rezista, eu sunt mai mult vegetariana... mai ales acuma cu invazia asta de lobode, spanaci, urzici si alte verzituri dupa care chiar mor...
Mai e dieta aia cu 3 zile carne, 3 lactate (da' fara grasimi) si 3 vegetale... am tinut-o o data si a mers dar am facut in paralel si impachetari cu parafina si ceva miscare... am slabit vreo 6 kilograme in 9 zile ceea ce a fost maximum de viteza la kg. pierdute in toata viata mea smile.gif

--------------------
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

+Quote Post
BD
mesaj Apr 12 2008, 09:17 AM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
Membrul Nr.: 2,618

CITAT(Danna @ Apr 11 2008, 11:37 PM) *
Post negru daca vei tine (adica sa nu mananci nimic, sa bei doar apa timp de 14 zile) si tot nu ai cum sa slabesti 13 kg. Cu tot regimul disociat nu ai cum pierde atatea kilograme intr-un timp record. Sunt doar povesti si atata tot. Parerea mea si nu spun asta fara sa fiu novice in materie de slabit.

Eu spun ca se poate fara sa tin multe cure de slabire ci, ca alina, odata de nevoie. La mine s-a putut (nu ca in dieta de fata, mult mai drastic) asa ca pot sa depun marturie ca e o poveste adevarata. Ca alina, a fost solutie extrema in situatie extrema si nici la mine nu a avut repercursiuni (bine, aveam si niste anisori mai putin).

Multumesc pt atentie, continuati.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
psyche
mesaj Apr 12 2008, 09:25 AM

Big Chef

QUOTE(BD @ Apr 12 2008, 09:17 AM) *
Eu spun ca se poate fara sa tin multe cure de slabire ci, ca alina, odata de nevoie. La mine s-a putut (nu ca in dieta de fata, mult mai drastic) asa ca pot sa depun marturie ca e o poveste adevarata. Ca alina, a fost solutie extrema in situatie extrema si nici la mine nu a avut repercursiuni (bine, aveam si niste anisori mai putin).

Multumesc pt atentie, continuati.

Zi-ne si noua pliz ca mie mai drastic decat sa mananci numa carne nu mi se pare nimica smile.gif

--------------------
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

+Quote Post
BD
mesaj Apr 12 2008, 09:31 AM

Master of disaster

CITAT(psyche @ Apr 12 2008, 10:25 AM) *
Zi-ne si noua pliz ca mie mai drastic decat sa mananci numa carne nu mi se pare nimica smile.gif

Sa mananci numai dimineatza 10 zile (pana in orl 10) apoi 5-6 zile numai suc de grapefruit.

repet, aveam alta varsta, acum cred ca as muri de ulcer in chinuri groaznice biggrin.gif

mai stiu o metoda infailibila dar nu o pot pune aici ca nu stiu daca e legala, poate se ia cineva dupa mine si moare. da am dus cam 8 kile in 4 zile si mai purie fiind. implica alcool si somnifere, mai multe nu zic. dar se poate biggrin.gif

Acest mesaj a fost editat de BD: Apr 12 2008, 09:32 AM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
Alina_Blue
mesaj Apr 12 2008, 04:28 PM

Bucataras

CITAT(psyche @ Apr 12 2008, 09:25 AM) *
Alina da' oare daca tin dieta asta mai putin (sa zic 3 zile) slabesc 3 kile? Ca 2 saptamani sa mananc numai carne n-as rezista, eu sunt mai mult vegetariana... mai ales acuma cu invazia asta de lobode, spanaci, urzici si alte verzituri dupa care chiar mor...
Mai e dieta aia cu 3 zile carne, 3 lactate (da' fara grasimi) si 3 vegetale... am tinut-o o data si a mers dar am facut in paralel si impachetari cu parafina si ceva miscare... am slabit vreo 6 kilograme in 9 zile ceea ce a fost maximum de viteza la kg. pierdute in toata viata mea smile.gif

Cred ca se poate. Nici eu n-am tinut-o pe toata, ca n-aveam nevoie de atatea kile in minus. Dar in 9 zile am slabit aproape 8 kg (pe cuvant de shoim al patriei, pentru cei care nu cred smile.gif ) E drept ca pe vremea aia faceam si antrenamente de 3 ori pe saptamana, deci e posibil sa fi contribuit si miscarea. Teoretic, incepand cu a doua zi (sau a treia, depinde de organism), slabesti 1 kg pe zi. Acuma, ca orice dieta, sunt convinsa ca depinde de la un organism la altul.

+Quote Post
Alina_Blue
mesaj Apr 12 2008, 04:33 PM

Bucataras

CITAT(Danna @ Apr 11 2008, 11:37 PM) *

Asa cum ii spuneam si lui psyche, cred ca tine si te metabolism. Si probabil conteaza si daca ai mai tinut alte 5 diete inainte si ai ajuns la o stagnare... nu stiu ce sa zic. Otilia vorbea si de efecte negative. Se prea poate. Ceea ce pot eu sa spun e ca eu am tinut-o la 20 si-un pic de ani si a functionat foarte bine.

+Quote Post
psyche
mesaj Apr 13 2008, 06:57 PM

Big Chef

QUOTE(BD @ Apr 12 2008, 09:31 AM) *
Sa mananci numai dimineatza 10 zile (pana in orl 10) apoi 5-6 zile numai suc de grapefruit.

repet, aveam alta varsta, acum cred ca as muri de ulcer in chinuri groaznice biggrin.gif
mai stiu o metoda infailibila dar nu o pot pune aici ca nu stiu daca e legala, poate se ia cineva dupa mine si moare. da am dus cam 8 kile in 4 zile si mai purie fiind. implica alcool si somnifere, mai multe nu zic. dar se poate biggrin.gif

Duamnaaaaaa... hai ca mor de curiozitate, zi-mi metoda aia cu alcool si somnifere... ca altceva decatg sa dai in coma si sa ajungi la spital si sa te rogi de vreun medic de treaba sa scape si-o lipoabsorbtie pe langa spalaturile gastrice nu-mi vine in minte wink.gif
Da-mi pe mail la "integrare_valcea@yahoo.com" si promit ca daca mor nimeni nu va afla ca-i ide la tine rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
BD
mesaj Apr 13 2008, 07:17 PM

Master of disaster

nu pot. e riscanta si nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta. depinde mult de organism.

dar gajicile care ma stiu pot depune marturie ca sunt ok biggrin.gif

edit: nu are nici o treaba cu medici, spalaturi si alte blablauri. la spalaturile alea iti termina si traheea si mucoasa, vai de curul cui ajunge la asa ceva.

Acest mesaj a fost editat de BD: Apr 13 2008, 07:18 PM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
psyche
mesaj Apr 13 2008, 07:22 PM

Big Chef

QUOTE(BD @ Apr 13 2008, 07:17 PM) *
nu pot. e riscanta si nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta. depinde mult de organism.
dar gajicile care ma stiu pot depune marturie ca sunt ok biggrin.gif

edit: nu are nici o treaba cu medici, spalaturi si alte blablauri. la spalaturile alea iti termina si traheea si mucoasa, vai de curul cui ajunge la asa ceva.

Pai promit ca nu ma apuc de ea!
Sau sa caut gagicile care te cunosc, or fi mai cooperante? Sau te rapesc si cer rascumparare cool.gif

--------------------

+Quote Post
BD
mesaj Apr 13 2008, 07:25 PM

Master of disaster

numai barbatu meu o stie. dar daca ai probleme vorbeste cu droopina ca un dietetician e de o mie de ori mai bun decat retetele dupa ureche de pe net. si mai ieftin si mai sanatos. pe cuvant.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
psyche
mesaj Apr 14 2008, 08:08 AM

Big Chef

QUOTE(BD @ Apr 13 2008, 07:25 PM) *
numai barbatu meu o stie. dar daca ai probleme vorbeste cu droopina ca un dietetician e de o mie de ori mai bun decat retetele dupa ureche de pe net. si mai ieftin si mai sanatos. pe cuvant.

HEHEEEEE deci te rapesc si cer rascumparare de la sotul tau blob6.gif (glumeam, cred ca-i evident)
Eram doar extrem de curioasa, ca n-am mai auzit pana acuma de alcool si somnifere pentru ca sa slabesti. Eu oricum, de principiu, sunt impotriva dietelor cu efect rapid (gen 1 kg pe zi slabit) ca nu dureaza, da' nici de alea lungi n-am rabdare si uite asa raman la cat amacuma... tongue.gif
Ma mai gandesc saptamana asta de ce dieta sa ma apuc, ca sunt intr-o dispozitie constructiva in acest sens... da' tot mor de curiozitate smile.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 21st December 2014 - 08:36 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare