> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> Tort pentru copil de 1 an
anca13
mesaj Mar 1 2005, 06:11 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 64
Inregistrat pe: 1-December 04
De la: Canada(baimareanca)
Membrul Nr.: 19,062

Fetelor, am nevoie de ceva retete de tort pentru copii de 1 an.In curind fetita mea va face un an si nu stiu ce tort sa fac sa poata si ea minca din el, si nu mumai ea ci si copiii invitati.Ma puteti ajuta? Va multumesc mult!

Sa aveti o primavara frumoasa!

--------------------
Anca
Go to the top of the page

+Quote Post
aldaesme
mesaj Mar 1 2005, 06:40 PM

Big Chef

Postari: 775
Inregistrat pe: 11-March 03
De la: Belgie
Membrul Nr.: 6,877

Ce fel de dulciuri sau/si fructe are deja in alimentatia normala?

Esme

--------------------

+Quote Post
Cassia
mesaj Mar 1 2005, 07:32 PM

Academic Chef

Postari: 1,403
Inregistrat pe: 23-January 04
De la: Aproape de ocean
Membrul Nr.: 11,328

Fiul meu are 16 luni si pot sa iti spun ce fel de dulciuri ii dau la day care:
- prajitura cu brinza
- prajitura cu mere
- chec cu stafide, caise sau orice alte fructe uscate taiate marunt
- de curind am facut un chec din cartofi dulci si am adaugat ciocolata topita; a mincat fara sa faca alergie la cacao,dar din nou, are 16 luni deja
- orice prajitura care are scortisoara (cuib de viespi sau altele de acelasi fel)

Eu una nu i-as da tort, pentru ca poate fi alergica la frisca sau la ciocolata/cacao; si apoi ei maninca cu minutele si nu vrei sa intinda prin toata casa, nu-i asa? icon_razz.gif
Ce nu ii dau sunt nucile; a facut alergie la peanut butter asa ca las nucile pe cind este mai mare.

+Quote Post
anca13
mesaj Mar 1 2005, 08:05 PM

Bucataras

Postari: 64
Inregistrat pe: 1-December 04
De la: Canada(baimareanca)
Membrul Nr.: 19,062

Aldaesme, fructe are cam de toate( exceptie facind capsunii) in meniu, iar de dulciuri pot sa spun ca maninca cite un iaurtel cu fructe sau biscuiti.alte dulciuri nu-i dau, ca nu e cazul, nici cacao.Eu m-am gindit la ceva tort mai natural, fara creme la plic sau ciocolata si alte chestii sintetice.
De exemplu, un tort cu fructe, dar nu am nici o idee cum sa-l fac , la dulciuri nu prea ma pricep.

Lulu, normal ca n-o sa-i dau ditamai felia de tort, dar tot o sa vrea si ea sa guste ca doar e copil si e pofticioasa tare.Mersi de idei , o sa fac si o prajitura cu brinza sa vad daca vrea.

--------------------
Anca

+Quote Post
Cali
mesaj Mar 2 2005, 12:06 AM

Academic Chef

Postari: 1,324
Inregistrat pe: 24-March 04
De la: aici
Membrul Nr.: 12,977

Cauta tortul lui angelique :ursulet cu fructe de la retetele in imagini, pagina 4, si daca nu ai forma de ursulet poti sa-l faci in ce frei, arata super si tort mai sanatos nu cred ca exista.

+Quote Post
chrissy
mesaj Mar 2 2005, 09:13 AM

Big Chef

Postari: 688
Inregistrat pe: 6-May 04
De la: Iasi (Iasi)
Membrul Nr.: 14,023

Pentru copii poti face tort de mere ,iar pentru ceilalti invitati alt tort .
Ma gindesc ca ar merge orice fel de tort cu blat de pandispan,fructe si frisca din smintina naturala .Mai poti face tort cu crema de portocale(ouale batute cu zahar,coaja de portocala,zeama de portocala pina se ingroasa si cind se racoresc adaugate peste unt frecat spuma cu zahar) sau un tort cu crema cu frisca si gelatina.
uite aici citeva retete interesante:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/6957/http-www-culinar-ro-forum-index-php-showtopic-6957/
http://www.vulpeabucatar.com/retete/prajit...mere/index.html
http://www.vulpeabucatar.com/retete/prajit...ocale/index.htm

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Mar 2 2005, 10:25 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Probabil ca să fii sigură că nu e nici un risc ai putea face blatul ca aici:

PASTA GENOVESE

Ingrediente:
6 oua
g. 170 zahar
g. 200 faina
g. 50 unt
un pic de sare
o lingurita de miere
interiorul unui bastonas de vanilie

Intr-un castron se zbat la bain marie ouale intregi cu zaharul, mierea, sarea si vanilia pina cind compozitia ajunge la temperatura de 37°C. Se zbate apoi compozitia in robot pentru 20 de minute (atentie aici la recipient pentru ca isi mareste considerabil volumul).
Dupa 20 de minute compozitia trebuie sa fie asa de tare incit sa nu "curga". In acest moment se adauga putin cite putin faina mestecind foarte incet de sus in jos facind o miscare cu telul care sa deseneze un 8. Apoi se adauga untul topit si racit (aici mie mi s-a dezumflat totul). Atit faina cit si untul trebuie amestecate foarte incet si facind mentinind mereu aceeasi miscare de amestecare ca daca nu se strica toata compozitia. Trebuie sa rezulte o compozitie destul de dura pe care sa o pui in tava cu lingura si sa nu se moaie ci sa ramina cite o gramajoara una linga alta. Se coace pentru 20 de minute la 170° daca cuptorul e ventilat si la 180° daca e normal.

pe care să-l tai apoi și să pui iaurtul pe care îl mănâncă în mod normal fără probleme.
Aș zice că îmbrăcat în frișcă nu merge pentru că e prea grasă pentru un copil de un an, eventual îl pudrezi numai cu zahăr praf.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th December 2014 - 06:28 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare